Myčky

Chcete myčku malou, tichou nebo pro velkou rodinu?

ca. 14 400 CZK
ca. 13 500 CZK
ca. 13 400 CZK
ca. 10 400 CZK

Jak vybrat myčku

 • Myčku koupíte za několik tisíc a nabídka na trhu čítá stovky různých modelů.
 • S dispozicemi kuchyně úzce souvisí i požadovaná šířka. Nabídka na trhu momentálně čítá dvě základní skupiny – spotřebiče široké 60 cm a jejich 45cm varianty označované jako SLIM.
 • Pro určení spotřeby vody bohužel neexistují žádné plošné referenční rámce, podle nichž byste se mohli jednoznačně orientovat.
 • Myčky jsou osazeny celou škálou různých programů vhodných pro rozdílné příležitosti.

Typ

Ještě předtím, než se rozeběhnete do obchodu nebo rozkliknete stránku příslušného e-shopu, důkladně se rozhlédněte po své kuchyni. Jeden ze tří dostupných typů myčky si zvolte výhradně podle jejích rozměrů a uspořádání. Více informací o jednotlivých variantách obsahuje tabulka:

Typ myčky Charakter Výhody Nevýhody
Stolní Myčka drobných rozměrů, která se umisťuje na kuchyňskou linku Drobné rozměry, úspora vody a elektřiny Nízká kapacita
Volně stojící Klasika, kterou lze umístit kamkoliv, kde je přívod vody a odpad Značný výběr, velká kapacita, univerzální umístění Dvířka mohou rušit design linky
Vestavná Plně integrovaná do kuchyňské linky s dvířkami v dekoru Perfektně zapadne do kuchyně, dostatečná kapacita Obtížnější stěhování

Rozdíly mezi volně stojícími a vestavnými modely nejsou nikterak zásadní. Liší se pouze přítomností podstavce a provedením dvířek. Zatímco u prvně jmenované skupiny si zachovávají původní kovový charakter, vestavné spotřebiče bývají obkládány dekorem kuchyňské linky.

Dostupná
Bosch SPV46IX07E

Displej

Podle umístění displeje rozlišujeme dvě základní podskupiny vestavěných myček nádobí:

 • Plně integrované – displej je umístěn v horní části, díky čemuž není myčka rozeznatelná od ostatních skříněk
 • Částečně integrované – ovládací panel se nachází klasicky na vrchní přední straně, což poskytuje lepší kontrolu nad mytím

Víte, že…?

Nákup stolní myčky doporučujeme pouze jedincům nebo párům žijících v malých bytech. Její nízká kapacita totiž často povede k tomu, že stejně budete muset část špinavého nádobí umýt v rukou.

Srozumitelný displej
Whirlpool WIO 3O540 PELG

Šířka

S dispozicemi kuchyně úzce souvisí i požadovaná šířka. Nabídka na trhu momentálně čítá dvě základní skupiny – spotřebiče široké 60 cm a jejich 45cm varianty označované jako SLIM. Máte-li dostatečný vnitřní prostor, upřednostněte klasiku. Cenové rozdíly nejsou příliš vysoké a vnitřní prostor bude zhruba o polovinu větší.

Kapacita

Věděli jste o tom, že kapacita myček je udávána v tzv. sadách nádobí a netušíte, co si pod tímto termínem máte představit? Tak vězte, že jednu sadu tvoří kompletní jídelní výbava jednotlivce – mělký, hluboký a dezertní talíř, hrnek či sklenice a příbor. Výrobci bohužel šalamounsky do svých specifikací nezahrnují hrnce, které zaberou zdaleka nejvíce místa.
Největší vliv na kapacitu má druh a šířka myčky:

 • 6 – stolní
 • 9–10 – 45 cm SLIM
 • 13–16 – 60 cm široká myčka
Chytrá domácnost
Bosch SMS4EVI14E

Doporučujeme vaši volbu zasadit do reálných podmínek domácnosti. Jestliže žijete sami nebo v páru, asi těžko využijete stroj, jenž pojme více než 15 sad. Budete několik dní čekat na jeho naplnění nebo zbytečně zaplatíte za provoz poloprázdného zařízení.

Vnitřní uspořádání

Na kapacitu myčky má zásadní vliv i uspořádání jejího vnitřního prostoru. Základem všech modelů jsou dva nebo tři koše, jež jsou v ideálním případě polohovatelné a vybavené trny pro uchycení talířů, skleniček a dalšího nádobí. Před nákupem řádně zkontrolujte kvalitu použitého plastu, aby se vám nestalo, že se po několika měsících provozu náhle rozlomí.
Pátrejte i po samostatném příborníku sloužícím ke snadnému umístění příborů. Nemusíte se obávat, že je budete pracně hledat mezi nádobím nebo v odpadu.

Energetická třída

Mezi klíčová kritéria pro výběr jakéhokoliv elektrického spotřebiče patří i spotřeba energie. Tu udávají tzv. energetické třídy. U myček máte výběr do značné míry usnadněn tím, že v dnešní době se již pohybujeme prakticky pouze v nejlepších skupinách od A po A+++. Zatímco dříve jste se ještě mohli běžně setkat s písmeny B či C, doba a technologie pokročily natolik, že méně úsporná zařízení z trhu postupně zcela vymizela.
Pamatujte však, že každé plusko navíc pomůže významně redukovat účty za elektřinu.

Plně integrovaná
Electrolux EES48200L
 • Zatímco provoz nejúspornějších modelů spotřebuje ročně zhruba 180 kWh energie
 • U levných produktů se dostáváme až na 250 kWh.

Rozdíl 70 kWh se při přepočtu na koruny rovná zhruba 300 Kč. Když si tuto sumičku vynásobíte počtem let provozu, dostanete se k ne zrovna zanedbatelným číslům.
Berte též na vědomí fakt, že hodnocení energetické ocenění je též provedeno při použití nejšetrnějšího programu Eco. Ostatní nastavení naneštěstí spotřebují elektřiny více.

Spotřeba vody

Bez vody byste nádobí zkrátka neumyli. Důležité však je, kolik jí je třeba. Pro určení spotřeby vody bohužel neexistují žádné plošné referenční rámce, podle nichž byste se mohli jednoznačně orientovat. Výrobci naštěstí tento parametr běžně uvádějí v technických specifikacích a roční spotřeba vody je uvedena i na energetickém štítku. Rozdíly mezi jednotlivými cenovými skupinami jsou velmi výrazné:

 • Nejlevnější myčky – 4 000 litrů ročně (280 cyklů) – 14 l na jedno mytí
 • Nejúspornější myčky – 1 600 litrů ročně (280 cyklů) – 6 l na jedno mytí

I přesto, že čísla platící pro méně úsporná zařízení se vám mohou jevit hrůzostrašně, stále si nezadají s klasickým ručním mytím. Při něm spotřebujete až 40 litrů za jeden cyklus.

Hlučnost

Plánujete mýt nádobí v nočních hodinách? Pak věnujte náležitou pozornost hlučnosti, neboť každý decibel navíc je znát. Vzhledem k tomu, že moderní domácnosti mívají kuchyň propojenou s obývacím pokojem, může hlasitá činnost myčky rušit společenský program. Dnes prodávané modely se pohybují ve třech hladinách:

 • 39–44 dB – nejtišší modely na trhu
 • 44–50 dB – běžný průměr
 • 50–59 dB – nejhlučnější, hůře izolované stroje

Víte, že…?

Podle hlučnosti snadno poznáte péči, jakou výrobce věnuje svým produktům. Dobře stavěné myčky jsou skvěle izolované s tichým a správně seřízeným motorem. Jestliže pohonná jednotka i v době, kdy je úplně nová, vydává velké množství hluku, asi si dokážete představit, jak to bude vypadat za několik let?

Programy

Základem všeho je univerzální Eco program navržený tak, aby poskytoval vynikající výsledky při zachování ekologického provozu. Ne vždy se však jedná o nejvhodnější variantu. Z toho důvodu bývají myčky osazeny celou škálou různých programů vhodných pro rozdílné příležitosti. Mezi ty nejčastější řadíme:

 • Hlavní program – pro běžné mytí špinavého nádobí, teplota 50–70 °C
 • Intenzivní program – pro silně znečištěné nádobí a zašlou špínu, 70–75 °C
 • Automatika – 6. smysl, Fuzzy logic…, senzory samy vyhodnotí stav nádobí a zvolí požadovanou teplotu i dobu mytí
 • Antibakteriální program – pro odstranění bakterií a zajištění kompletní hygieny
 • Poloviční náplň – sepnutí myčky, i když je zaplněná jen z poloviny, adekvátně sníží spotřebu
 • Rychlý program – pro jemné a rychlé vyčištění vloženého nádobí

Dodatečné funkce

Kromě široké palety různých programů lákají firmy také na dodatečné funkce a doplňky. Některé z nich se týkají samotného provozu, jiné vás mohou ochránit před nepříjemnostmi spojenými s vytečením vody, další se zase postarají o nenechavé dětské ručky. Stačí si jen vybrat:

 • Odložený start – načasování spuštění myčky v požadovaném čase
 • Aquastop – vyčerpání přebytečné vody a zamezení jejího úniku z přívodní hadice
 • Plovák na dně nádrže – okamžité vypnutí přívodu vodu při dosažení nebezpečně vysoké hladiny
 • Dětský zámek – možnost zamknutí ovládacího panelu před dětmi
 • Multizone – vícezónové mytí
 • Podpora sušení – nádobí je po skončení mycího cyklu skoro suché
 • Samočisticí filtr – automatika důkladně odstraní všechny nečistoty
 • Indikace nedostatku leštidla a soli – upozornění na chybějící čisticí prostředky

Nejvýznamnější značky

Možná se již opakujeme, ale i zde považujeme za důležité připomenout, že se vyplatí nakupovat výhradně produkci renomovaných značek.
Do střední skupiny spadají švédský koncern Electrolux, americký Whirlpool, případně slovinské Gorenje. U horních hranic se pohybují Bosch, Siemens a dnes již exkluzivní značka Electroluxu – AEG.
Na naprostém vrcholu potom stojí německá společnost Miele. V jejím portfoliu prakticky nenaleznete levnější produktové řady, jelikož se zaměřuje výhradně na výrobu exkluzivních domácích pomocníků. Můžete si však být jisti, že zařízení z její dílny budou fungovat i dlouho po záruce.

Cena

Ty tam jsou doby, kdy se nejlevnější myčky pohybovaly v relacích okolo 30 000 korun. V současné době zakoupíte solidní model i za slabou třetinu této částky. Nebude to sice žádný zázrak, ale svou práci odvede spolehlivě. Nám se na základě pečlivé analýzy dostupné produkce podařilo identifikovat hned tři cenová pásma:

 • Do 10 000 Kč
 • 10 000–20 000 Kč
 • Nad 20 000 Kč

Více informací poskytne následující tabulka:

Cena Nejvýznamnější značky Typ Energetická třída Spotřeba vody (za 1 cyklus) Hlučnost Kapacita
Do 10 000 Kč Candy, Beko, Electrolux, Whirlpool, Bosch Stolní, vestavný, volně stojící A–A++ 8–15 l 47–50 dB 9–14 sad
10 000–20 000 Kč Whirlpool, Bosch, Electrolux, AEG, Siemens Vestavný, volně stojící A+–A+++ 7–11 l 43–49 dB 12–14 sad
Nad 20 000 Kč Bosch, Siemens, Miele Vestavný, volně stojící A++–A+++ 6–10 l 39–49 dB 13–15 sad

Jak je z našeho přehledu patrné, největší rozdíly mezi jednotlivými cenovými patry spočívají hlavně v nárocích na energii a vodu, případně v kapacitě. Funkce a programy jsme do tabulky nezařazovali, neboť jejich nabídka je obvykle shodná u levnějších i drahých pomocníků.

Otázky a odpovědi

Jakou značku preferovat při nákupu levné myčky?

U levných výrobků pocházejících neznámo odkud zkrátka nemáte potřebnou jistotu – mohou fungovat dlouho a skvěle, ale stejně pravděpodobně odejdou po několika mycích cyklech. Do skupiny nejlevnějších výrobců řadíme společnosti Candy a Beko. Obě nabízejí za málo peněz málo muziky, ale máte jistotu alespoň základních funkcí a široké servisní i poradenské podpory pro případ, že se něco pokazí.

Jak vybrat myčku?

Nejdříve zvažte, zda preferujete volně stojící nebo vestavnou myčku. Poté se zamyslete nad šířkou, následovat budou různé funkce. Podcenit byste neměli ani výrobce.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Dostupná
Srozumitelný displej
Chytrá domácnost
Plně integrovaná
Image
Product
Bosch SPV46IX07E
Whirlpool WIO 3O540 PELG
Bosch SMS4EVI14E
Electrolux EES48200L
Energetická třída
E
B
C
E
Hlučnost
44 db
40 db
44 db
46 db
Odložený start
Zásuvka na příbory
Počet programů
6
10
6
8
Displej
Počet sad nádobí
13 sad
Spotřeba vody
Šířka
44.8 cm
60 cm
60 cm
59.6 cm
Výška
81.5 cm
82 cm
84.5 cm
81.8 cm
Cena ca. 14 400 CZK ca. 13 500 CZK ca. 13 400 CZK ca. 10 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena