Nejlepší nájezdy na vozíky 2024 a jak vybrat

Snadnější nakládka i vykládka.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
DMA | Rampa nájezdová TRP-DM - TRP-DM7: 70 cm

Jak vybrat nájezdy na vozík

  • V případě koupě nájezdů je důležité vyřešit potřebnou výšku.
  • Neméně důležitý je i vhodný sklon nájezdu pro váš konkrétní vozík.
  • Zvážit musíte také nosnost a vhodnou délku nájezdu, aby bylo možné s vozíkem překonat výškový rozdíl.

Nájezdy na vozík - náš výběr

DMA | Rampa nájezdová TRP-DM - TRP-DM7: 70 cm
Výrobce: DMA
Zobrazit více
TRP-DM - TRP-DM7 (70 cm) je rampa pro zařízení na kolečkách (vozíky) s duralovou odlehčenou konstrukcí. Povrch rampy disponuje protiskluzovým materiálem pro bezpečnost při použití. Rampy mají zkosené konce, které usnadňují přechod vozíku na a z rampy.
Zobrazit méně

Kovové nájezdy na vozík

Hliníkové nájezdy s nosností 1360 kg, pár - LR019 AHProfi
Výrobce: AHProfi
Zobrazit více
Hliníkové nájezdy jsou univerzální zařízení určené pro zjednodušení nakládání a vykládání vozidel či těžkých předmětů. Konstrukce nájezdů je vyrobena z lehkého a odolného hliníku s nosností až do 450 kg (při použití páru). Nejpoužívanější délka nájezdů je 230 cm, nabízejí tak snadné použití a skladování.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Nájezdy na vozík

Jak vybrat nájezdy na vozík

Vlastnosti nájezdu

Každé nájezdy na vozík vyžadují pouze minimální zásahy do okolí, především tedy do místa, kam potřebujete vyjet. Nájezdy se také vyrábějí v různých délkách dle požadavků zákazníků. Vždy záleží, jaký výškový rozdíl hodláte překonávat. Obsluha nájezdů je snadnou záležitostí, a to hned z několika důvodů. Jde například o konstrukci, která bývá hliníková a nájezdy jsou proto lehké. Navíc mohou být i sklopné, díky čemuž se zmenší jejich rozměry a jsou v době nepotřeby skladné.

Motorky na přívěsu dodávky

Díky nájezdům bude přeprava strojů jednoduchá, iStock /RomanBabakin

Typy nájezdů

Nájezdy na vozíky se základně dělí na tři různé typy, přičemž každý vyhovuje pro trochu jinou práci a vaše konkrétní požadavky.

Rovné nájezdy

Základní typ nájezdů na vozíky se hodí pro jakákoliv vozítka s vyšší světlou výškou. Příkladem mohou být například různé čtyřkolky či terénně upravené zahradní traktory. Platí také, že rovné nájezdy bývají cenově dostupnější.

Sklopné nájezdy

Nájezdy na vozík
DMA | Rampa nájezdová TRP-DM - TRP-DM7: 70 cm

V pracovním nasazení vypadají sklopné nájezdy takřka identicky s rovnými. Jejich výhoda však spočívá, jak napovídá samotné pojmenování, v možnosti je překlopit. Sklopení může probíhat pouze jednou v půli, nebo na dvou místech. Po sklopení jsou nájezdy kratší, skladnější, případně snadněji přemístitelné.

Prohnuté nájezdy

Poslední základním typem jsou prohnuté nájezdy. Ty jsou přímo určeny pro vozíky, respektive stroje, které mají velmi malou světlou výšku a je nutné dbát opatrnosti při manipulaci. Typicky se jedná například o zahradní sekačky či traktory.

Druh nájezdů na vozíkVyužití 
Rovné nájezdyPro vozíky s vyšší světlou výškou 
Sklopné nájezdyIdentické využití s rovnými, lépe skladné 
Prohnuté nájezdyVhodné pro vozy s nízkou světlou výškou 

Víte, že…?

Před samotnou koupí a vlastně i výběrem nájezdů na vozík je nutné si ujasnit, k čemu vám bude sloužit a dle toho upřesnit klíčové specifikace.

Rozměry

Kovové nájezdy na vozík
Hliníkové nájezdy s nosností 1360 kg, pár - LR019 AHProfi

Důležitou vlastností nájezdů na vozík je jejich výška, kterou je třeba přesně vědět ještě před samotnou koupí. Výšku nájezdů zjistíte snadno, a to skrze vozítko, které po nájezdu bude nejčastěji jezdit.

Šířka

Při výběru je vhodné zjistit si také šířku samotných nájezdů. Ta by v ideálním případě měla být o minimálně 5 centimetrů větší než okraj kola vozíku, který po nájezdech pojede. Jednak je to dobré kvůli bezpečnosti a jedna užší nájezdová plocha by znamenala i nižší nosnost.

Člun na přívěsu za dodávkou

Při nakládání můžete využívat rovné, sklopné nebo prohnuté nájezdy, iStock /RomanBabakin

Délka

Velmi podstatným parametrem je také délka nájezdů na vozík. Ta je přímo závislá na výšce, kam chcete cokoliv přepravit. Vhodnou délku zjistíte snadno jednoduchým výpočtem. Požadovanou výšku vždy vydělte koeficientem 0,3. Na příkladu můžeme uvést, že například pro překonání výšky 1 metru je zapotřebí nájezdová rampa o délce 3,33 metrů.

Sklon

Neméně důležitým parametrem je také maximální sklon, který lze při nájezdu využít. Správný sklon k vašemu vozítku byste měli najít v technické dokumentaci. Kdybyste však například informace o možném sklonu nemohli dohledat, lze vycházet z faktu, že více než 30% sklon není u běžných vozíků možný. Důležitou informací je, že zde do hry vstupuje také faktor bezpečnosti a běžná nájezdová rampa může mít právě oněch zmíněných 30 %.

Nosnost

Pozornost je nutné věnovat i nosnosti nájezdů, tedy maximální hmotnosti, kterou zvládnou unést. Ta se odvíjí od vozíku, který chcete po rampě využívat. Je proto důležité zjistit právě jeho hmotnost. Nosnost nájezdů je zpravidla uváděná za předpokladu rovnoměrného rozložení hmotnosti vozíku.

Často se můžete setkat s tím, že u nosnosti najdete například údaj i v milimetrech. Ten uvádí vzdálenost jednotlivých náprav. Pakliže je údaj 0 milimetrů, počítá se s vozíkem o jedné nápravě, což může být například rudl.

Materiály nájezdů

Nájezdy na vozíky můžeme pořídit hned z několika materiálů. Některé jsou lehké, jiné bytelnější, opět je tak důležité vědět, k čemu budete nájezdovou rampu využívat.

  • Hliníkové nájezdy: jsou lehké, přitom dostatečně robustní a určené pro nakládání zahradní techniky či vozíčkářů
  • Plastové nájezdy: jsou levné, mají vysokou nosnost a současně i příznivou cenu
  • Ocelové nájezdy: velmi bytelné, ale velké a určené spíše pro profesionálnější využití

Ceny

Nájezdy na vozík jsou cenově velmi různě odstupňované. Běžné a nejvíce kupované jsou plastové či hliníkové typy s rovným povrchem, které lze pořídit i za méně než 1 000 Kč. Cena stoupá s narůstající délkou nájezdu pro vozík, případě v případě, že chcete prohnuté. Vyšší pořizovací cena je také součástí všech nájezdů, které jsou sklopitelné. Zde je většinou nutné počítat s částkou nad hranicí 2 000 Kč.

Otázky a odpovědi

K čemu jsou určeny nájezdy na vozík?

Pomocí nájezdů lze vozík dostat na jinou úroveň, například naložit na přívěs, případně dostat na nějakou vyvýšenou rampu.

Jaký typ nájezdů zvolit?

Běžně se nejvíce prodávají klasické rovné nájezdy, avšak pokud nemáte příliš místa na skladování, přijdou vhod sklopné nájezdy.
Zobrazit kompletní nabídku Nájezdy na vozík