17 nejlepších peřiňáků 2023

Klasický nábytek do ložnice.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Truhlářství Pavel Frček Peřiňák z masivu I.

Jak vybrat peřiňák

 • Peřiňák nebo také peřináč patří mezi klasický kus nábytku, který bývá součástí vybavení ložnice.
 • Peřiňáky mají mnoho podob.
 • Při výběru materiálu dbejte především na jeho odolnost a univerzálnost.
 • Peřiňáky pravděpodobně nebudou mít ve většině případech příliš originální design, ale i přesto je jeho vzhled důležitý.

Peřiňák - náš výběr

Bílé peřiňáky

Peřiňáky z masiv

Peřiňáky REA

Zobrazit kompletní nabídku peřiňáků

Jak vybrat peřiňák

Typy

Typy peřiňáků se zpravidla odvíjí od jejich vzhledu. Tento typ nábytku také velmi často naleznete pod pojmem prádelník.

Základní typy Popis
Zásuvkové V tomto případě se opravdu jedná o klasický typ prádelníku, kdy je základní skříňka vybavena daným počtem zásuvek
Kombinované Tento typ peřiňáku může mít nejrůznější podobu; hlavní úložný prostor může být spojen např. s přebalovacím pultem nebo policovým regálem
S dvířky Klasické peřiňáky zpravidla disponují výklopnými dvířky, které jsou velmi praktické; druhá varianta jsou opět prádelníky s jedním nebo dvěma dvířky otvírajícími se do stran
Truhla Peřiňáky ve tvaru truhly mají výklopné víko a nabízí jeden velký úložný prostor

Víte, že…?

Peřiňáky nemusíte využívat pouze k ukládání lůžkovin. Pokud bude součástí dětského pokoje, může se z něj stát praktická skříňka na hračky, v obývacím pokoji jej využijete na uložení nejrůznějších předmětů, novin či časopisů atd.

Peřiňák
Truhlářství Pavel Frček Peřiňák z masivu I.

Materiál

Při výběru materiálu dbejte především na jeho odolnost, univerzálnost, ale také snadnou údržbu. Nejčastěji se tento typ nábytku vyrábí z dřevotřísky nebo masivního dřeva.

Dřevotřísková deska

Tento materiál lze dále rozdělit na:

 • Lamino (LTD)
 • DTD
 • MDF
Bílé peřiňáky
Lekva Rea bílý

Vždy se jedná o slisovaný dřevěný materiál, jehož pojivem je pryskyřice. Většinou prochází další úpravou jako je polep laminovacím papírem nebo jinými povrchovými materiály (ABS nebo melaminové hrany).
Jedná se o poměrně kvalitní variantu, která se téměř vyrovná pravému masivu. Výhodou je ale nižší pořizovací cena. Z dalších vlastností lze jmenovat odolnost vůči oděru a krátkodobé vlhkosti. Vyrábí se v celé škále barevných odstínů, které si udržují původní barvu.

Masiv

Masivní dřevo je 100% přírodní materiál, který vždy byl velmi oblíbený jako základ pro výrobu veškerého nábytku. Ten vyniká vysokou pevností a odolností. Dřevo dodává originální vzhled svou charakteristickou kresbou a žilkováním. Nejčastěji se používá dřevo z borovice, smrku, buku a dubu.

Velikost

Při výběru tohoto typu nábytku je třeba zohlednit následující:

Peřiňáky z masiv
Dřevěná truhla-peřiňák BM103 borovice masiv šířka 125 cm
 • Prostor, ve kterém bude peřiňák umístěn
 • Množství a typ lůžkovin, které chcete do peřiňáku ukládat

Peřiňáky patří mezi nižší úložné prostory a jsou ve většině případech vyráběny do výšky 140 cm. Nižší jsou pak peřiňáky typu truhla, které se hodí umístit např. k nohám postele. Šířka se pak pohybuje mezi 80 a 90 cm.

Design

Peřiňáky pravděpodobně nebudou mít ve většině případech příliš originální design, ale i přesto je jeho vzhled důležitý. Při výběru vzhledu můžete volit z následujících možností:

Peřiňáky REA
Lekva Rea Grafit
 • Přizpůsobení se stylu vybavení místnosti, ve které bude umístěn
 • Výběr originálního a zajímavého kousku, který se může stát dominantou pokoje, i když nebude zapadat do stávajícího vybavení

Vnitřní uspořádání

Vnitřní uspořádání peřiňáku se zpravidla odvíjí od jeho typu. Klasické peřiňáky, které znáte již z dob vašich babiček, sestávají z jednoho velkého prostoru, který nebývá dále členěn. Přístup je tvořen výklopnými dvířky zepředu nebo seshora.
Větší nabídka bude ale v kategorii prádelníků. Tyto skříňky bývají většinou rozděleny na několik částí. Ty jsou pak řešeny jako:

 • Klasické skříňky s dvířky (výklopné, otvírání do stran) – uvnitř nemusí, ale mohou být police
 • Zásuvky o různém počtu – u zásuvek je důležitá větší hloubka, aby se do nich lůžkoviny vešly
 • Kombinace obou variant
Peřiňák
Truhlářství Pavel Frček Peřiňák z masivu II.

Konstrukce

Z hlediska konstrukce se můžete zaměřit na následující prvky:

 • V případě zásuvek vybírejte kvalitní kovové pojezdy, které budou mít tichý a hladký chod, ale také tlumený dojezd
 • U policového uspořádání vnitřních prostor je vhodné mít možnost volby výšky při jejich umístění
 • Výškově nastavitelné nožky nábytku vyrovnají případné nerovnosti podlahy
 • V případě, že chcete peřiňák umístit do volného prostoru místnosti, dbejte, aby byla i jeho zadní strana upravená – dokončené hrany, stejný dekor jako zbytek nábytku, skryté kování atd.

Výrobci a ceny

Skříňky typu peřiňák se pohybuji v cenovém rozpětí mezi 1500 Kč a 9000 Kč.

Bílé peřiňáky
Bílý peřiňák Moneta SO 10 šířka 99 cm
 • V cenové kategorii do cca 6000 Kč koupíte téměř výhradně nábytek vyrobený z dřevotřískových desek. Skříňky se vyrábí jak v dřevěných dekorech tak dalších barevných odstínech. Cena roste s ohledem na velikost peřiňáku nebo konstrukční provedení. Tento typ vyrábí např. Mikulik, Tempo Kondela nebo Bradop.
 • Od ceny 6000 a výše najdete výrobky jak z lamina, tak z masivního dřeva. U masivu rozhoduje o ceně také typ dřeva, např. smrkové dřevo je levnější než např. borovice. U celé řady nábytku máte také možnost dalších individuálních úprav, které mohou cenu ovlivnit. V této cenové kategorii najdete značky jako Unis-N, BMB nebo Roalholz.

Otázky a odpovědi

V čem je výhodný?

Peřiňák nebo také peřináč patří mezi klasický kus nábytku, který bývá součástí vybavení ložnice. Jedná se o praktického pomocníka ve chvílích, kdy nechcete, aby se vám na postelích neustále povalovaly polštáře a peřiny. Kromě estetické funkce je třeba zmínit tu nejpraktičtější a to je rychlý úklid lůžkovin. Za zmínku stojí také minimalizace tvorby prachu.

Jak vybrat peřiňák?

Peřiňák budete vybírat podle vlastních potřeb. Peřiňáky jsou na trhu ve velkém množství, v mnoha dekorech a podobách. Každý si tak může vybrat nábytek podle vkusu i svých potřeb.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku peřiňáků