Prádelník

Přehledné uložení ložního prádla.

ca. 2 300 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 1 700 CZK

Jak vybrat prádelník

 • Tento typ nábytku je určený k přehlednému uložení ložního prádla, povlečení, dek ale také přikrývek a polštářů.
 • Jako prádelník vám poslouží jakákoli dostatečně prostorná komoda, kterou z praktického hlediska většinou umístíte do ložnice.
 • Přehlednost uspořádání zajišťují skříňky s různým počtem poliček nebo dostatečně hluboké zásuvky.

Druh

Druh prádelníku volte podle:

 • Potřeby úložného prostoru – množství prádla, které je třeba uložit
 • Vnitřní uspořádání – zásuvky, skříňky, kombinace
 • Celkový vzhled – začlenění do stávajícího vybavení interiéru
Borovicový
Prádelník IDEA 8034

Víte, že…?

Původně se místo skříní používaly přenosné truhly. V Evropě se z nich na přelomu období gotiky a renesance postupně vyvinuly skříně a skříňky, jak je známe dnes. Původní český termín almara je přejat z latinského armarium, což v překladu znamená skříň na knihy, šaty nebo klenoty.

Velikost

Jako prádelník lze označit jakoukoli komodu nebo skříňku, jejíž výška nepřesahuje 140 cm. Vyšší jsou už klasické skříně.

 • Standardní šířka se pohybuje kolem 80 – 90 cm.
 • Důležitá je i hloubka a ta se uvádí mezi 30 – 45 cm.
Praktický
Prádelník IDEA 601

Materiál

Většina nábytku, který slouží k ukládání věcí, bývá zpravidla vyrobený z dřevotřísky, masivního dřeva nebo ratanu.

Dřevotříska

Jedná se o poměrně oblíbený materiál, který má vlastnosti jako pevnost, odolnost vůči vlhkosti nebo snadná údržba. Kvalita materiálu se postupem času zdokonalovala, takže v dnešní době se může srovnávat i s masivním dřevem. Jeho největší výhodou je ale pořizovací cena. Z nevýhod lze jmenovat rychlou opotřebitelnost zejména na nejvíce namáhaných místech. Materiál se také obtížně opravuje, pokud dojde k většímu poškození.
Dřevotřísku lze rozdělit na:

 • LTD (lamino)
 • DTD, MDF – slisovaný dřevěný materiál propojený pryskyřicí
Stylový
Prádelník Kondela MENORK

Masiv

Masivní dřevo je na našem trhu klasikou, co se týká výroby nábytku. Nejčastěji se používá borovice, smrk, buk a dub. Jedná o 100% přírodní materiál, který se vyznačuje vysokou pevností a odolností, což zaručuje dlouhou životnost. Jistou nevýhodu představuje pořizovací cena, která je v porovnání s nábytkem z dřevotřísky, nesporně vyšší. Na druhou stranu, při správném používání a péči vám vydrží opravdu dlouho.

Ratan

Ratan může být jak přírodní, tak umělý. Hlavními výhodami tohoto materiálu je nízká hmotnost a vysoká odolnost. Ratanové prádelníky jsou většinou opatřeny zásuvkami, ale jejich rozměr není tak velký, aby mohli sloužit k uložení lůžkovin. Jedná se spíše o dekorativní záležitost vhodnou na ukládání maličkostí nebo k použití místo nočních stolků.

Vzhled

Na našem trhu máte na výběr nepřeberné množství výrobků. Pokud zařizujete celou místnost, bude výběr komody rozhodně lehčí. Většina výrobců nabízí celé produktové řady, které jsou designově laděné. V případě, že je místnost již zařízená a vy ji potřebujete doplnit pouze jedním kusem nábytku, zohledněte např.:

Peřináč
Prádelník Bradop L350
 • Materiál
 • Barevnost
 • Tvar
 • Úchyty atd.

Vnitřní uspořádání

S ohledem na toto kritérium můžete prádelníky rozdělit na dvě skupiny

 • Klasický typ – přístup zepředu; prostor komody je dále členěn
 • Úložná truhla – otevírání seshora; vnitřní prostor nebývá členěn
Prostorný
Prádelník IDEA 61501

Klasický typ

Tento typ komod je rozšířenější a také variabilnější. Úložný prostor může mít podobu:

 • Skříňky – opatřeny dvířky, uvnitř je prostor rozdělený na poličky
 • Zásuvky – různý počet podle velikosti prádelníku
 • Kombinace obou předchozích

Výrobci a ceny

Ceny prádelníků se mohou pohybovat v rozmezí od 800,- Kč do 60000,- Kč. Ceny se liší s ohledem na jednotlivé výrobce, dále použitým materiálem a způsobem zpracování.

Značka Popis Ceny prádelníků
Nábytek Mikulík Rodinná firma, jejíž sídlo je ve Vranovicích na Moravě. Na našem trhu působí od roku 1990. Věnuje se výrobě kvalitního nábytku, u kterého klade důraz nejen na funkčnost, ale také na jeho design. Peřináče 2500,- Kč – 4500,- Kč; Komody 2000,- Kč – 9000,- Kč
ROALHOLZ Jedná se opět o českého výrobce kvalitního nábytku z masivního dřeva. Působí na českém a slovenském trhu od roku 1995. Specializací této firmy jsou dětské pokoje, ložnice a předsíňový nábytek. Veškeré výrobky jsou označeny registrovanou ochrannou známkou. 5000,- Kč – 15000,- Kč
KARE Design Tuto firmu je možné označit slůvkem nekonvenční. Nábytek se vyznačuje jedinečným designem, který se vymyká průměrným a obyčejným konceptům. Kromě nábytku se věnuje také osvětlení a bytovým doplňkům. 7000,- Kč – 60000,- Kč

Otázky a odpovědi

Jak vybrat prádelník?

Pokud vám nevyhovuje sériový nábytek, můžete sáhnout po značkách, které nabízí vytvoření prádelníků nebo jakéhokoli jiného nábytku přímo na míru. V takovém případě si budete moci pravděpodobně vybrat konkrétní materiál, případně dekor nebo barevnost. Dále přizpůsobíte velikost komody tak, aby přesně zapadla na vámi zvolené místo. V neposlední řadě si přizpůsobíte vnitřní uspořádání prádelníku přesně tak, jak potřebujete. Jistou nevýhodu bude představovat pořizovací cena. Nábytek na míru bývá zpravidla dražší než sériově vyráběný.

Jak vybrat velikost prádelníku?

Velikost prádelníku volte s ohledem na to, kolik a jaké lůžkoviny do něj budete ukládat. Pokud bude prádelník sloužit i na uložení přikrývek a polštářů, budete potřebovat pravděpodobně místa více, než když budete ukládat jen samotné povlečení.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Borovicový
Praktický
Stylový
Peřináč
Prostorný
Image
Produkt
Prádelník IDEA 8034
Prádelník IDEA 601
Prádelník Kondela MENORK
Prádelník Bradop L350
Prádelník IDEA 61501
Šířka
79 cm
50 cm
90 cm
Cena ca. 2 300 CZK ca. 2 000 CZK ca. 1 800 CZK ca. 1 800 CZK ca. 1 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.