Pila na cihly

Na velké i malé projekty.

ca. 1 100 CZK
ca. 300 CZK
ca. 2 700 CZK
ca. 9 200 CZK

Jak vybrat pilu na cihly

  • Typ – porotherm či jinou dutou cihlu můžete hned několika typy pil
  • Příkon – elektrické pily, ať už ve variantě AKU či klasické na kabel, disponují příkonem 1 500 W až 2 000 W.
  • Pilové listy – pro řezání porothermu využívají elektrické pily dva pilové listy, jenž řezají opačným směrem a díky tomu se materiál při řezání nepohybuje.
  • Ergonomie a bezpečnost – výrobci i zde pamatují na ergonomické provedení včetně rukojeti potažené kvalitní gumou, aby řezání bylo co nejvíce pohodlné.

Druhy pil na cihly

Uříznout cihlu se zdá být jednoduché, ale musíte pilám i řezanému materiálu alespoň trochu rozumět. Není totiž cihla jako cihla. Stavebníci používají plné cihly nebo duté cihly. A už teď vám může být jasné, že pilou na duté cihly nepřeříznete cihlu plnou. Jednak by se vám to možná ani nepovedlo a navíc byste s tím stoprocentně pilu poničili.

Dnes se proto zaměříme na pily na klasické cihly. Jestliže vás však zajímají pily na duté cihly nebo porotherm, doporučujeme přečíst si článek, v kterém se jim věnujeme detailněji.

Top volba
Makita GA5030R
Druh pily Popis
Úhlová bruska Jinak nazývaná jako flexa, slouží k broušení, ale i řezání tvrdého matriálu včetně cihel.
Stolní kotoučová pila Oproti výše uvedeným druhům je nejsilnější a hravě si poradí s klasickými cihlami.

Úhlová bruska

Pro úhlovou brusku je typický brusný kotouč. Vyrábí se ve 4 velikostech průměrného řezného kotouče. Od 115 mm až do 230 mm. Pro řezání cihel se však doporučuje velikost 150 mm až 230 mm. Logicky zde platí, že čím větší hloubku řezu potřebujete, tím větší kotouč a příkon musí být.

  • U řezu 3,5 cm se držte příkonu od 1 000 W do 1 400 W.
  • U řezu 7,5 cm pak vybírejte příkon 1 800 W až 2 200 W.

Kotouče

Mimo dostatečně silného příkonu potřebujete pracovat i se správným kotoučem. Úhlové brusky pracuji s univerzálními kotouči na řezání i broušení, diamantovými kotouči, lamelovými a kotouči na dřevo. Pro řezání cihel jsou použitelné jen dva z nich.

Ruční
PILANA Pila ocaska na duté cihly a poro-therm 600 mm PIL5290600
  • Univerzální kotouč pro řezání i broušení: Oceníte ho zejména v případě, kdy během jedné práce potřebujte brousit, ale zároveň i řezat. Bohužel tím sice ušetříte čas, ale počítejte s horší kvalitou kotouče.
  • Diamantový kotouč: Pořídit si ho není levná záležitost, ale kotouči si skvěle poradí s velmi tvrdými materiály, kterými jsou právě cihly, beton, mramor, aj.

Stolní kotoučová pila

Profesionálnějším řešení pro řezání cihel je stolní kotoučová pila, která je mnohem výkonnější než úhlová bruska.

S diamantovým kotoučem
DeWALT DWE4217KD

Příkon

Příkon stolní pilyzačíná na 2 000 W, nicméně se jedná o velmi slabou pilu z hlediska řezání cihel. Opět kvalitní pila na cihly, na kterou se můžete spolehnout, by měla mít minimální příkon 4 000 W. A opět platí, čím více, tím lépe.

Výška řezu

Stolní pila na cihly umožňuje řezat i vyšší materiál než úhlová deska. Většinou se výška řezu pohybuje kolem 15 cm. To je dostatečně velký rozměr, jelikož výška standardní cihly je pouhých 6,5 cm.

Kotouče

Kotouče pily na cihly se časem otupí a bude třeba je vyměnit. Stejně jako v případě úhlové brusky se i zde používá diamantový kotouč. Ovšem jeho průměr je nyní např. 500 mm v závislosti na vámi vybraném modelu pily.

Cihly, sádrokarton
DeWALT DWE399

Víte, že…?

Některé stolní pily na cihly jsou vybaveny i laserovým paprskem, tudíž nemusíte dlouho vyměřovat cihlu na uříznutí, ale jen si ji nastavíte jak potřebujete, a paprsek vás při řezu povede.

Nejznámější značky

Kvalitní pila na cihly nestojí pár korun, proto doporučujeme podívat se na recenze konkrétních produktů, jenž vás zajímají. Určitou jistotou však pro vás jsou známé značky Scheppach, Makita či Einhell.

Cena

Po představení všech informací nezbývá nic jiného než se podívat na poslední a nejdůležitější parametr výběru pily na cihly.

Víte, že…?

Pokud vám přijde zbytečné si pilu na cihly kupovat, když víte, že ji následně nevyužijete, můžete vyzkoušet službu pronájmu stroje. V rámci pronájmu si pak můžete zaplatit i službu dovozu a pak už se nemusíte o nic starat.

Cena do 2 000 Kč

Těsně pod hranicí 2 000 Kč pořídíte úhlovou pilu na cihly o velikosti kotouče 150 mm. Příkon se bude většinou pohybovat lehce nad hodnotou 1 000 W.

Cena od 2 000 Kč do 15 000 Kč

Střední kategorie nabízí kvalitní úhlové brusky s vyšším příkonem než v předchozí kategorii. Kolem částky 15 000 Kč se mohou objevovat i stolní pily, ale dejte si na ně pozor. Pravděpodobně nebudou dostatečně kvalitní.

Cena nad 15 000 Kč

Přemýšlíte-li nad nákupem stolní pily na cihly, připravte si větší finanční obnos, zejména když víte, že ji budete používat často. Kvalitní pila i s deskou stolu, kterou lze využít jako pracovní prostor, a příkonem kolem 6 000 W se pohybuje dokonce kolem 25 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jaké kotouče používat?

Mimo dostatečně silného příkonu potřebujete pracovat i se správným kotoučem. Úhlové brusky pracuji s univerzálními kotouči na řezání i broušení, diamantovými kotouči, lamelovými a kotouči na dřevo. Pro řezání cihel jsou použitelné jen dva z nich. Univerzální kotouč pro řezání i broušení oceníte zejména v případě, kdy během jedné práce potřebujte brousit, ale zároveň i řezat. Mnohem lepší je použití diamantového kotouče.

Jaký výkon musí mít pila?

Elektrické pily, ať už ve variantě AKU či klasické na kabel, disponují příkonem 1 500 W až 2 000 W. Cokoliv pod touto hranicí může způsobit špatný řez a přidělat vám tak další práci.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Top volba
Ruční
S diamantovým kotoučem
Cihly, sádrokarton
Image
Produkt
Makita GA5030R
PILANA Pila ocaska na duté cihly a poro-therm 600 mm PIL5290600
DeWALT DWE4217KD
DeWALT DWE399
Napětí
230 V
230 V
Cena ca. 1 100 CZK ca. 300 CZK ca. 2 700 CZK ca. 9 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Johana Malá

About the Author

About the Author

Po vystudování žurnalistiky se věnuji redaktorské práci. Během studií jsem získala řadu zkušeností s psaním textů na různá témata. Specializuji se na produktové články z oblasti kuchyně, protože vaření je další mojí vášní. Zajímám se i o běžnou oblast úklidu, domácnosti, potřeby pro děti, ale s chutí se pustím i do produktů pro dílnu a zahradu. Vše beru jako výzvu, dozvědět se něco nového a o svoje zkušenosti se prostřednictvím psaní produktových textů ráda podělím.