Rozbrušovací pila

Robustní a výkonná.

ca. 15 700 CZK
ca. 32 994 000 CZK
ca. 33 335 400 CZK
ca. 2 347 929 900 CZK

Jak vybrat rozbrušovací pilu

  • Rozbrušovací pila bývá považována za robustnější variantu úhlových brusek.
  • Pyšní se většími kotouči, vyšší hmotností, ale také vyšším výkonem pro náročnější práci.
  • Rozbrušovací pily spoléhají na jeden ze čtyř pohonů, a to buď elektrický, benzínový, hydraulický a pneumatický.

Co je rozbrušovací pila

Rozbrušovací pila, jak název napovídá, slouží k broušení různých druhů materiálů. Obecně bývá rozbrušovací pila považována za výrazně robustnější a výkonnější variantu k úhlovým bruskám. Poznáte ji například dle větších kotoučů, obecně větších rozměrů a také vyšší hmotností.

Pohon

Rozbrušovací pily se v základu dělí dle typu pohonu, a to na 4 různé varianty. Vybírat můžete z elektrického, benzínového, hydraulického a pneumatického pohonu.

Beton i kov
Makita DCE090ZX1 Aku rozbrušovací pila 230mm, Li-ion LXT 2x18V,bez aku Z

Elektrický

Elektrické rozbrušovací pily nachází své využití při řezání v interiéru. Jsou totiž na poměry rozbrušovacích pil relativně lehké, tiché a lépe se s nimi manipuluje. Mohou být také vybaveny doplňky, například pro odsávání prachu. Stinnou stránkou je slabší výkon a práce je tak o něco pomalejší.

Hydraulický

Hydraulické rozbrušovací pily nadchnou svým vysokým výkonem a obecně spolehlivostí. Ze všech dostupných pohonů má ten hydraulický vůbec nejlepší poměr výkon/hmotnost. Stinnou stránkou je vyšší cena a nutnost mít hydraulický agregát. Obtížnější je také manipulaci při práci.

Pneumatický

Výhodou pneumatických rozbrušovacích pil je vyšší bezpečnost při práci. Vyznačují se též nízkou hmotností, díky čemuž se s nimi dobře manipuluje. Nevýhodou je dražší provoz, neboť potřebujete nejen kompresor, ale také naftu.

Na kov
Makita M2401

Benzínový

Jedná se o vůbec nejoblíbenější druh pohonu, který v sobě kombinuje většinu výhod ostatních druhů pohonů. Není přehnaně těžký, dobře se s ním pracuje a má dostatečný výkon. Je pouze mírně náročnější na údržbu, avšak moderní typy jsou i v tomto ohledu lepší.

Velikost kotouče

V případě velikosti, respektive průměru kotouče vynikne onen podstatný rozdíl mezi úhlovou bruskou a rozbrušovací pilou. Zatímco úhlová bruska používá zpravidla kotouč o průměru maximálně 230 milimetrů, rozbrušovací pily mívají kotouče až o průměru 400 milimetrů. Velký kotouč přináší možnost využívat větší hloubku řezu. Panuje zde přímá úměra, čím větší průměr kotouče, tím hlouběji lze řezat.

Pohon rozbrušovací pily výhody nevýhody  
elektrický dostatečný výkon, nízká hmotnost, snadná obsluha nehodí se na nejnáročnější práce  
hydraulický vysoký výkon, spolehlivost vyšší cena, nutnost mít hydraulický agregát  
pneumatický nízká hmotnost dražší provoz (potřeba kompresoru a nafty)  
benzínový dostatečný výkon, snadná obsluha mírně náročnější údržba  

Typy pil

Většina rozbrušovacích pil, na které můžete v obchodech narazit, využívá diamantový kotouč. Jedná se o ekonomicky i prakticky nejvýhodnější řešení pro většinu pracovních úkonů. Lze s ním totiž řezat například beton i kov. Některé typy rozbrušovacích pil jsou vybaveny dvěma diamantovými kotouči. Takový model nevytváří klasické řezy, ale spíše dvojité vyřezané drážky.

Dělící pila
Güde GMT 355-2.2 40556

Další parametry

Při práci s rozbrušovací pilou jistě oceníte i další doplňky, které vám práci usnadní a je proto dobré jim věnovat pozornost. Jde například o velmi snadnou výměnu diamantového kotouče, kdy u některých modelů není potřeba klíč, což se například na stavbách hodí, neboť k výměně nepotřebujete nic speciálního. Pozornost byste měli věnovat i úrovni vibrací, která je přenášena do rukou a ramenou. Nejlepší rozbrušovací pily vibrace pod hranicí 5 m/s2.

Víte, že…?

Práci vám usnadní nejen vyšší výkon rozbrušovací pily, ale také kotouč s větším průměrem. S ním lze dělat hlubší řezy výrazně rychleji.

Ceny

Nejlevnější rozbrušovací pila se pyšní elektrickým pohonem a seženete ji za zhruba 2 500 Kč. Alespoň lehce standardní kousky pro domácí hobby využití začínají přibližně od 3 000 Kč a pyšní se dostatečným výkonem na řezání kovu. Pakliže hodláte rozbrušovací pilu používat pravidelněji, nevyhnete se vyšší investici, která se pohybuje nad hranicí 5 000 Kč. Získáte vyšší výkon, například i možnost nasadit 400milimetrové kotouče a například i možnost sáhnout po dalších typech pohonů.

Akumulátorová
DeWALT DCS690X2

Otázky a odpovědi

K čemu se využívá rozbrušovací pila?

Rozbrušovací pila nastupuje na scénu ve chvíli, kdy vám již nebude postačovat úhlová bruska. Rozbrušovací pila mívá větší výkon a obecně možnosti při práci. V ideálním případě se rozbrušovací pila pojí s benzínovým pohonem, ale sáhnout můžete také po elektrickém, který je nejlepší na domácí práce, neboť je takový typ velmi lehký a snadno se s ním manipuluje.

Jak velké kotouče lze v rozbrušovací pile využívat?

Jedná se o hlavní rozdíl mezi úhlovou bruskou a rozbrušovací pilou. Rozbrušovací pily využívají diamantové kotouče o průměru až 400 milimetrů, což je takřka dvojnásobek oproti úhlové brusce. Čím větší průměr kotouče, tím hlubší řezy lze vytvářet.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.