Řezačka polystyrenu

Usnadní Vám práci.

ca. 1 600 CZK
ca. 6 000 CZK
ca. 600 CZK
ca. 11 800 CZK
ca. 900 CZK
ca. 2 700 CZK

Jak vybrat řezačku polystyrenu

  • Existuje několik typů řezaček polystyrenu, a to od obyčejných ručních, které najdou využití v každé dílně, až po profesionální velké řezačky.
  • Používání řezačky má řadu výhod.
  • Řezačky polystyrenu jsou cenově dostupné.

Typy

Řezačky na polystyren se dělí hned do několika kategorií a dle typu vašeho využití. Existují ruční modely, nebo naopak větší stolní a výběr vždy vychází z toho, jak často a na jakou činnost hodláte řezačku využívat.

Termické nože

Termické nože jsou ideálním pomocníkem pro každého kutila. Slouží k dělení polystyrenových desek pomocí tepla. Díky tomu můžete vytvářet jakékoliv otvory nejen do polystyrenu, ale i polypropylenu a PVC. Výhodou je snadná manipulace a přesné hladké řezy bez spálených částí. Vždy záleží na tom, zda ideálně zvolíte teplotu, rozsah lze totiž uživatelsky regulovat. Vhodně nastavená teplota zajistí, že termický nůž polystyren nekrájí, ale taví. Každý termický nůž je též vybaven dorazem pro přesnou hloubku řezu. Za vyzdvihnutí stojí i nízká hmotnost, zpravidla kolem 1 kilogramu, díky čemuž jde o zařízení do jedné ruky.

Termická
DEDRA Termická řezačka polystyrenu 150 W, až 450°C

Elektrické řezačky

Náročnější uživatelé, kteří pracují s polystyrenem častěji a někdy i s většími kusy, sáhnou po elektrických řezačkách. Ty se v základu výrazně neliší o výše zmíněných termických nožů, ale nabízí variabilitu v podobě vyměnitelných čepelí a planžet. Díky tomu získáte vždy vhodný nástroj ať už pro řezání, zarovnání či tvorbu otvorů. Otvory mohou být pod různým úhlem a také odlišných tvarů. Vše záleží na patřičném nastavení.

Stolní řezačky

Zařízení určené spíše již profesionálům, a to nejen z důvodu, že vyžaduje jistý prostor pro upevnění. Stolní řezačka polystyrenu se jednoznačně hodí pro případy, kdy potřebujete řezat či jinak upravit skutečně velké kusy polystyrenu. Typickým příkladem je zateplení fasády rodinného domu.

Výhody

Nutnost zmenšit či jinak upravit polystyrenový blok je častou činností a s řezačkou polystyrenu to jde samozřejmě mnohem snáze. Pakliže s polystyrenem pracujete častěji, určitě vám polystyrenová řezačka přijde vhod.

Strunová
FESTA 35330 Řezačka polystyrenu 120cm
  • Efektivita práce: s řezačkou je práce s polystyrenem nejen snazší, ale především také svižnější
  • Minimum uklízení: řezačka polystyrenu zajistí, že se materiál netřepí a nevytvářejí se nepříjemné polystyrenové kuličky
  • Snadné zacházení: mnoho řezaček polystyrenu je dobře skladných a vždy po ruce, což znamená, že si netřeba nářadí dlouze předem připravovat
  • Cenová dostupnost: řezačky na polystyren nejsou nákladnou investicí, jejich pořízení hravě vyváží výhody plynoucí ze snadnější práce
Typ Využití Výhody
Termický nůž domácí snadná manipulace
Elektrická řezačka domácí / profesionální detailní řezy
Stolní řezačka profesionální řezy velkých bloků

Ceny

Polystyrenová řezačka je běžným nářadím, které nemusí stát nijak horentní sumu peněz. Základní modely termických nožů můžete pořídit již pod hranicí 1 000 Kč. Jedná se například o modely značky Geko, které nabízí regulovatelnou teplotu, praktické pogumované madlo, nebo dostatečně dlouhý přívodní kabel. I s termickým nožem za necelou tisíci korunu kvalitně ořežete polystyrenovou desku, kterou potřebujete upravit.

Víte, že…?

Termické nože jsou ideálním pomocníkem i pro domácí použití, navíc jsou i cenově velmi dostupné.

Tepelný nůž
Geko G81210 řezačka na polystyren a PVC 250W

Náročnější uživatelé mohou sáhnout po lépe vybavených termických nožích nebo elektrických řezačkách. V tomto případě se bavíme například o modelech značky DEDRA, které můžete sehnat kolem 2 – 3 000 Kč. Hlavní výhoda spočívá nejen například v jemnější regulaci teploty řezu, díky čemuž je řez ještě kvalitnější, ale také v možnosti měnit délku čepelí a planžet. Ve výsledku tak získáte univerzálnější nástroj, který ale stále nezabírá mnoho místa a hodí se tak i do menší domácí dílny.

Vrcholem nabídky pracovních nástrojů na ořez polystyrenu jsou stolní řezačky. Jejích pevné umístění k podkladu zajišťuje, že se nemusíte starat o jejich stabilitu. To se skutečně hodí, neboť na stolních řezačkách polystyrenu se upravují i velké desky, a to ve všech rozměrech. Rozličné možnosti nastavení umožňují řez rozměrných i tlustých desek využívaných například na zateplení nemovitostí. Ze značek lze zmínit například výrobce PEWE. Zpravidla všechny stolní polystyrenové řezačky se vyznačují skutečně vysokou přesností řezu a nulovým odpadem při úpravách.

Cena stolních řezaček polystyrenu je samozřejmě již vyšší a pohybuje se v řádech několik tisíc korun, výjimkou nejsou ani modely převyšující hranici 10 000 Kč. Pokud však s polystyrenem pracujete pravidelně, je využití takové řezačky vhodným řešením.

Stolní
Dedra na řezání polystyrenu DED7521

Otázky a odpovědi

Kdy využiji řezačku polystyrenu?

Polystyren se dnes řadí mezi velmi běžné materiály a setkáme se s ním dnes a denně. Používá se nejen jako výplňový materiál, ale především k zateplování fasád domů, podlah a dalších krytin, kdy je klíčové, aby nedocházelo k nežádoucímu úniku tepla. Především na fasádách domů můžeme různě tlustý polystyren spatřit. Při práci je však nutné velké desky polystyrenu upravit, respektive nařezat.

Jak vybrat řezačku polystyrenu?

Pro občasné použití si vystačíte s řezačkou, která při práci používá termické nože. Takové řezačce by neměla chybět možnost regulovat teplotu. Pro častější práci se více hodí elektrická řezačka.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Termická
Strunová
Tepelný nůž
Stolní
Regulace teploty
Vhodné i na fólie
Image
Produkt
DEDRA Termická řezačka polystyrenu 150 W, až 450°C
FESTA 35330 Řezačka polystyrenu 120cm
Geko G81210 řezačka na polystyren a PVC 250W
Dedra na řezání polystyrenu DED7521
Dedra DED7520 220W max 420 C
PROXXON THERMOCUT 27080
Výrobce
Dedra
Festa
Geko
Dedra
Dedra
Proxxon
Elektrické řezačky
Hmotnost
14.15 Kg
15 Kg
3 Kg
Cena ca. 1 600 CZK ca. 6 000 CZK ca. 600 CZK ca. 11 800 CZK ca. 900 CZK ca. 2 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.