Nejlepší řezačky polystyrenu 2024 a jak vybrat

Usnadní Vám práci.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Extol Craft 417240 řezačka polystyrenu vyřezávací 10W

Jak vybrat řezačku polystyrenu

  • Existuje několik typů řezaček polystyrenu, a to od obyčejných ručních, které najdou využití v každé dílně, až po profesionální velké řezačky.
  • Používání řezačky má řadu výhod.
  • Řezačky polystyrenu jsou cenově dostupné.

Řezačka polystyrenu - náš výběr

Ruční řezačky polystyrenu

Proxxon Thermocut 12/E
přečíst recenzi
Výrobce: Proxxon
Typ: odporové
Maximální teplota: 350 °C
Příkon: 60 W
Zobrazit více
Rezačka Proxxon Thermocut 12/E je určena pro řezání polystyrenu s variabilním teplotním rozsahem 150–350 °C. Napájení je 12V při výkonu 60W. Vybavena otočným ramenem, nastavitelným držákem pro drát o rozměrech 285 x 0,85 mm a rozpětím až 200 mm. Síťový zdroj není součástí.
Zobrazit méně

Řezačky polystyrenu Festa

Festa 35345
Výrobce: Festa
Příkon: 160 W
Zobrazit více
Strunová řezačka polystyrenu Festa 35345 disponuje řeznou délkou 137 cm, nastavitelným úhloměrem 0° - 90° a rozsahem řezu 160 W. Max. výška řezu činí 30 cm. Součástí balení je náhradní Ni-Cr řezný drát s obj. číslem 35346 a jeden bonusový řezný drát.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Řezačka polystyrenu

Jak vybrat řezačku polystyrenu

Typy

Řezačky na polystyren se dělí hned do několika kategorií a dle typu vašeho využití. Existují ruční modely, nebo naopak větší stolní a výběr vždy vychází z toho, jak často a na jakou činnost hodláte řezačku využívat.

Termické nože

Termické nože jsou ideálním pomocníkem pro každého kutila. Slouží k dělení polystyrenových desek pomocí tepla. Díky tomu můžete vytvářet jakékoliv otvory nejen do polystyrenu, ale i polypropylenu a PVC. Výhodou je snadná manipulace a přesné hladké řezy bez spálených částí. Vždy záleží na tom, zda ideálně zvolíte teplotu, rozsah lze totiž uživatelsky regulovat. Vhodně nastavená teplota zajistí, že termický nůž polystyren nekrájí, ale taví. Každý termický nůž je též vybaven dorazem pro přesnou hloubku řezu. Za vyzdvihnutí stojí i nízká hmotnost, zpravidla kolem 1 kilogramu, díky čemuž jde o zařízení do jedné ruky.

Elektrické řezačky

Náročnější uživatelé, kteří pracují s polystyrenem častěji a někdy i s většími kusy, sáhnou po elektrických řezačkách. Ty se v základu výrazně neliší o výše zmíněných termických nožů, ale nabízí variabilitu v podobě vyměnitelných čepelí a planžet. Díky tomu získáte vždy vhodný nástroj ať už pro řezání, zarovnání či tvorbu otvorů. Otvory mohou být pod různým úhlem a také odlišných tvarů. Vše záleží na patřičném nastavení.

Stolní řezačky

Řezačka polystyrenu
Extol Craft 417240 řezačka polystyrenu vyřezávací 10W

Zařízení určené spíše již profesionálům, a to nejen z důvodu, že vyžaduje jistý prostor pro upevnění. Stolní řezačka polystyrenu se jednoznačně hodí pro případy, kdy potřebujete řezat či jinak upravit skutečně velké kusy polystyrenu. Typickým příkladem je zateplení fasády rodinného domu.

Muž řeže polystyren pilou

V domácnostech si můžete vystačit s ruční řezačkou, iStock / inga

Výhody

Nutnost zmenšit či jinak upravit polystyrenový blok je častou činností a s řezačkou polystyrenu to jde samozřejmě mnohem snáze. Pakliže s polystyrenem pracujete častěji, určitě vám polystyrenová řezačka přijde vhod.

  • Efektivita práce: s řezačkou je práce s polystyrenem nejen snazší, ale především také svižnější
  • Minimum uklízení: řezačka polystyrenu zajistí, že se materiál netřepí a nevytvářejí se nepříjemné polystyrenové kuličky
  • Snadné zacházení: mnoho řezaček polystyrenu je dobře skladných a vždy po ruce, což znamená, že si netřeba nářadí dlouze předem připravovat
  • Cenová dostupnost: řezačky na polystyren nejsou nákladnou investicí, jejich pořízení hravě vyváží výhody plynoucí ze snadnější práce
TypVyužitíVýhody
Termický nůždomácísnadná manipulace
Elektrická řezačkadomácí / profesionálnídetailní řezy
Stolní řezačkaprofesionálnířezy velkých bloků
Muž řeže polystyren pomocí stolní řezačky

Profesionálové se neobejdou bez stolní řezačky, iStock / Tanantornanutra

Ceny

Polystyrenová řezačka je běžným nářadím, které nemusí stát nijak horentní sumu peněz. Základní modely termických nožů můžete pořídit již pod hranicí 1 000 Kč. Jedná se například o modely značky Geko, které nabízí regulovatelnou teplotu, praktické pogumované madlo, nebo dostatečně dlouhý přívodní kabel. I s termickým nožem za necelou tisíci korunu kvalitně ořežete polystyrenovou desku, kterou potřebujete upravit.

Víte, že…?

Ruční řezačky polystyrenu
FESTA Řezačka polystyrenu 220W JS-102GD

Termické nože jsou ideálním pomocníkem i pro domácí použití, navíc jsou i cenově velmi dostupné.

Muž pracuje s polystyrenem

Díky řezačce bude práce s polystyrenem jednoduchá, iStock / Miljan Živković


Náročnější uživatelé mohou sáhnout po lépe vybavených termických nožích nebo elektrických řezačkách. V tomto případě se bavíme například o modelech značky DEDRA, které můžete sehnat kolem 2 – 3 000 Kč. Hlavní výhoda spočívá nejen například v jemnější regulaci teploty řezu, díky čemuž je řez ještě kvalitnější, ale také v možnosti měnit délku čepelí a planžet. Ve výsledku tak získáte univerzálnější nástroj, který ale stále nezabírá mnoho místa a hodí se tak i do menší domácí dílny.

Vrcholem nabídky pracovních nástrojů na ořez polystyrenu jsou stolní řezačky. Jejích pevné umístění k podkladu zajišťuje, že se nemusíte starat o jejich stabilitu. To se skutečně hodí, neboť na stolních řezačkách polystyrenu se upravují i velké desky, a to ve všech rozměrech. Rozličné možnosti nastavení umožňují řez rozměrných i tlustých desek využívaných například na zateplení nemovitostí. Ze značek lze zmínit například výrobce PEWE. Zpravidla všechny stolní polystyrenové řezačky se vyznačují skutečně vysokou přesností řezu a nulovým odpadem při úpravách.

Cena stolních řezaček polystyrenu je samozřejmě již vyšší a pohybuje se v řádech několik tisíc korun, výjimkou nejsou ani modely převyšující hranici 10 000 Kč. Pokud však s polystyrenem pracujete pravidelně, je využití takové řezačky vhodným řešením.

Otázky a odpovědi

Kdy využiji řezačku polystyrenu?

Polystyren se dnes řadí mezi velmi běžné materiály a setkáme se s ním dnes a denně. Používá se nejen jako výplňový materiál, ale především k zateplování fasád domů, podlah a dalších krytin, kdy je klíčové, aby nedocházelo k nežádoucímu úniku tepla. Především na fasádách domů můžeme různě tlustý polystyren spatřit. Při práci je však nutné velké desky polystyrenu upravit, respektive nařezat.

Jak vybrat řezačku polystyrenu?

Pro občasné použití si vystačíte s řezačkou, která při práci používá termické nože. Takové řezačce by neměla chybět možnost regulovat teplotu. Pro častější práci se více hodí elektrická řezačka.
Zobrazit kompletní nabídku Řezačka polystyrenu