Pisoár

Pisoár - na doma i do kanceláře.

Jak vybrat pisoár

Plánujete výstavbu domu nebo přestavbu koupelny či toalety? A uvažovali jste už o tom, že byste do svých plánů zahrnuli i pisoár? Pokud ne, tak je to škoda a pojďte se společně zamyslet nad tím, jaké výhody Vám to může přinést a jak vybrat pisoár pro svůj domov.

Výhody

Pisoáry, nebo také urinály, už nejsou výhradně výbavou pouze veřejných toalet restauracích a hospodách. Rozšiřují se i do domácností, a to především tam, kde převládá mužské osazenstvo. Umístění pisoáru sebou nese zejména úsporu v podobě nižší spotřeby vody při splachování. Běžná toaleta na jedno spláchnutí použije až 3 litry vody, zatímco pisoár i méně než polovinu.

Pánové kromě uspořených korun jistě ocení i větší pohodlí při konání potřeby, protože pisoár umístíte podstatně výše než obyčejnou mísu. To vede i k menšímu znečištění okolí toalety a odpadne Vám starost o zvedání a sklápění prkýnka.

Hranatý stylový
Roca Hall 735362E000

Výhody a nevýhody to sumarizuje tato tabulka:

Výhody Nevýhody
Úspora vody = návratnost investice Zvýšení nákladu při stavbě/rekonstrukci
Snažší údržba Zařízení navíc, zabírá prostor
Větší čistota toalet  

Provedení

Není pisoár, jako pisoár. Lišit se mohou v materiálu, tvaru a napojení k vodnímu systému.

Materiál

Co se týče materiálu pisoáru, tak se vyrábějí převážně z keramiky. V malém procentu je zastoupen kov, nejčastěji nerez, ale pokud zbyté sanitární vybavení nemáte v nerezu, tak nejspíš zůstanete u bílé keramiky. Zaměřte se na kvalitu povrchové úpravy, která má vliv na zachytávání nečistot. Keramika by měla být glazurovaná.

S automatickým splachováním
Sanela ARQ SLP 32R

Tvar

Větší výběr už je v ohledu různých tvarů. Tady se můžete rozhodovat mezi malým či velkým, širokým nebo raději podlouhlým a podobně. Rozhodující pro Vás asi bude to, jaké prostorové možnosti Vám nabízí místnost, kde bude pisoár umístěn.

Dalším faktem, který můžete zvážit, jestli vybere pisoár s ohraným okrajem nebo bez tohoto okraje. Okraj chrání před vytečením tekutin z pisoáru, což je určitě pozitivní. Na druhé straně právě za tímto okrajem se usazuje nejvíce nečistot.

Tvar pisoáru ovlivní i to, jestli si pořídíte uzavíratelný nebo otevřený pisoár. Uzavíratelný je estetičtější a hygieničtější, ale na druhé straně méně pohodlný při používání.

Keramický klasik
Jika KORINT H8441000004401

Připojení

Nezbytné je i připojení pisoáru k vodovodnímu systému v domě nebo bytě. Na výběr jsou dvě varianty, a to vnitřní nebo vnějšípřipojení. Jak název napovídá, u vnitřního připojení voda proudí z potrubí ve zdi rovnou do pisoáru a hned zase pryč, nikde Vám nečouhají trubky.

U vnějšího napojení je to přesně naopak, tedy potřebuje k pisoáru trubky a kolena, kterými vodu přivedete a zase odvedete do domovního potrubí. Vnitřní varianta je estetická, ale méně praktická pro instalaci a údržbu. Vnější varianta vypadá hůře, ale jednoduše se dostanete k přívodu a vývodu.

Systém splachování

Splachování pisoáru se dá řešit několika způsoby a Vy si při pořízení můžete vybrat, jakou cestou se vydáte. Můžete zvolit splachování:

Úsporný
Sanela Golem SLP 19RS
  • manuální
  • automatické
  • suchý pisoár – bez splachování

Manuální splachování pisoáru je podobné, jako u běžné toalety. Po zmáčknutí splachovadla se nežádoucí obsah pisoáru spláchne vodou a odteče. Tento princip známe všichni, navíc je levnější na pořízení a snazší na instalaci.

Dnešní doba přináší spoustu věcí, které se už ovládají samy a nejinak tomu je u automatického splachování pisoáru. Díky čidlu nebo fotobuňce, kterou umístíte do zdi nad pisoár, se splachuje automaticky. Je to náročnější na instalaci a cenově o něco dražší, ovšem je to pohodlnější a hygieničtější.

Kovový
Sanela Nerez SLPN 07C

Pokud chcete úsporu vodu dotáhnout na maximum, tak si pořiďte pisoár bez splachování. Není to žádná nechutná latrína, ale ekologický způsob jak šetřit vodou. Tekutiny z pisoáru se odfiltrují přes tekutý filtr, který filtruje moč i zápach. Tento filtr je samozřejmě potřeba několikrát ročně měnit, podle intenzity využití pisoáru.

Výrobci

Pisoáry vyrábí celá řada společností, která dělá koupelny a veškeré sanitární zařízení. Všeobecně se dá říct, že značku u pisoáru řeší málokdo, protože se stejně nikomu nebude chlubit, jaký máte pisoár. Zmiňme tedy alespoň ty největší výrobce, u kterých budete mít velký výběr a pořídíte takové vybavení, které se bude hodit do Vaší koupelny. Do této kategorie určitě patří značka Jika, Geberit, Sanela nebo Laufen.

Ceny

Cena pisoáru pro Vás pravděpodobně bude mnohem důležitější, než jaké je značky.

Antibakteriální
Laufen IL BAGNO ALESSI ONE H8409714004161
  • Ty nejlevnější pisoáry se pohybují v rozmezí 5000 – 10000 Kč. Jsou to obyčejnější zařízení, přičemž ty do 8000 Kč jsou většinou s ručním splachováním. Automatické splachování se u pisoárů objevuje spíše u té vrchní hranice, tedy 10000 Kč.
  • Za 10000 Kč a více už dostanete pisoár v zajímavějším provedení. Standardem za tuto cenu je automatické splachování.
  • Pokud jste se rozhodli pro kovový pisoár, tak je potřeba, abyste si připravili alespoň 15000 Kč.

Na trhu jsou i dražší pisoáry, které jsou většinou buďto speciální v tom, že jsou maximálně ekologické nebo jsou nějak vzhledově zvláštní, anebo jsou to pisoáry pro více osob, které se hodí spíše do hospod a restaurací.

Nomination
Hranatý stylový
S automatickým splachováním
Keramický klasik
Úsporný
Kovový
Antibakteriální
Image
Product
Roca Hall 735362E000
Sanela ARQ SLP 32R
Jika KORINT H8441000004401
Sanela Golem SLP 19RS
Sanela Nerez SLPN 07C
Laufen IL BAGNO ALESSI ONE H8409714004161
Materiál
keramické
keramický
keramické
keramické
kov
keramické
Cena ca. 4 800 CZK ca. 12 700 CZK ca. 1 300 CZK ca. 7 200 CZK ca. 19 100 CZK ca. 16 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena