Židle k psacímu stolu

Posezení bez bolesti.

ca. 9 700 CZK
ca. 1 900 CZK
ca. 8 700 CZK
ca. 2 600 CZK
ca. 6 900 CZK

Jak vybrat židli k psacímu stolu

 • Správně vybraná židle k psacímu stolu vám pomůže při práci sedět ve správné poloze, ulehčí vašim zádům a sníží riziko bolesti zad, paží či hlavy.
 • Opěrák židle by měl být ergonomický – měl by správně kopírovat tvar lidské páteře.
 • Důležitá je také správná područka a sedák, který by měl být výškově nastavitelný.
 • Existuje několik typů koleček, ze kterých můžete vybírat s ohledem na vaši podlahu.

Sedák

Důležité je vědět, že sedák kancelářské židle by měl být vždy nastavitelný.
V nejlepším případě by měla jít nastavit:

 • výška, a to směrem nahoru a dolů
 • u propracovanějších modelů je možné nastavit také hloubku – pojezd dopředu a dozadu
 • sklon – úhel sklonu dopředu a dozadu.
Zdravé sezení
Topstar Sitness 45

Sedák je nastavený správně v případě, kdy při sezení máte kolena o kousek níže než boky a přitom chodidla pohodlně položené na zemi, a to i tehdy, kdy se opřete nebo zakloníte.

Opěrák

Ergonomické opěráky se vyznačují tím, že kopírují tvar lidské páteře. Velkou výhodou je bederní opěrka, v lepších případech i nastavitelná. Židle bez bederní opory vás časem přinutí sedět nepřirozeně a křivě. Následkem toho pak může dojít k deformaci páteře a jejímu trvalému poškození. Pokud si pořídíte model bez bederní opory, můžete si dokoupit speciální opěrky zvlášť. Opěrák by měl být výškově nastavitelný, abyste jej mohli přizpůsobit své výšce.

Materiál

Dalším důležitým parametrem pro výběr správné židle k psacímu stolu, je materiál. Důležitým materiálem, který by vás měl zajímat, je materiál kříže a potahový materiál.

Dostupná, tvarovaná
Casaria 100944

Materiál kříže

Kříž tvoří základnu každého kancelářského křesla. Ty plastové jsou cenově dostupnější. Pro robustnější postavy, které křeslo často používají, však doporučujeme odolnější ocelové či hliníkové.

Potahový materiál

Ke každodennímu používání jsou vhodné omyvatelné materiály, které jsou zároveň prodyšné. Pojďme se podívat do následující tabulky.

Materiál Vlastnosti
Syntetická kůže Působí luxusním dojmem a snadno se čistí, v kancelářích bez klimatizace je ale v letním období nepraktická. Má také nižší životnost, protože při každodenním aktivním použití se snadno ošoupe.
Síťovina Je prodyšná a hodí se i do neklimatizovaných kanceláří. Mnohdy vypadá také moderně.
Čalounění Je nejrozšířenější především ve velkých firmách, protože tento materiál patří k těm levnějším. Je teplejší než síťovina a při běžném používání dlouho vydrží. Nabízí také mnohem větší spektrum barev než její kolegové.

Typ područky

Při dlouhodobé práci za stolem byste měli rozhodně dát přednost nastavitelným područkám. V dnešní době existují stavitelné područky a pak varianty 2D, 3D a 4D.

Nadčasový design
TOPSTAR Sitness 90

Stavitelné područky – u tohoto typu je možné nastavit jen výšku.

 • 2D područky – dovolují nastavit výšku a jsou navíc vybaveny i rotací vrchní části.
 • 3D područky – nastavení výšky, rotace a možnost horizontálního posunu dopředu či dozadu.
 • 4D područky – vše z 3D plus horizontální posun nahoru a dolů.

Víte, že…?

Některé modely židlí mají područky volitelné, což znamená, že si koupíte základní model bez područek a ty si pak dle potřeby dokoupíte zvlášť.

Kancelářské křeslo
Halmar Relax

Nosnost

Maximální nosnost židle byste měli vždy respektovat, předejdete tím zbytečným nepříjemnostem nebo reklamacím. Křesla a židle jsou samozřejmě konstruovány tak, aby vždy unesly o něco více, než udává maximální nosnost, nikdy ale není dobré je přetěžovat. Píst vám například sjede až k podlaze a pak už křeslo nebo židli nebude možné výškově nastavit. Může také dojít k zakřivení pístu nebo prasknutí plastových částí apod. Tím pádem budete nuceni pořídit si novou židli nebo utratit další peníze za nové příslušenství či za servis.

Kolečka

Při nákupu židle k psacímu stolu byste měli dávat také pozor na vhodná kolečka. Momentálně jsou a trhu modely se 3 různými typy koleček, které vybíráme podle typu podlahy.

 • Tvrdá podlaha – na tvrdé povrchy, jako jsou plovoucí podlahy, parkety a linoleum, jsou vhodná měkká pogumovaná kolečka, protože je nepoškrábou.
 • Měkká podlaha – na měkkou podlahu, jako jsou koberce, jsou vhodná standardní plastová, tedy tvrdá, kolečka.
 • Kluzáky – tento typ volte, pokud nechcete, aby se židle měla kolečka, tedy aby se pohybovala.
Vysoká nosnost
B2B Partner Wolf II

Víte, že…?

Dražší kancelářské židle mají kolečka s brzdou. Tento systém funguje tak, že v nezatíženém stavu je brzda deaktivovaná, aktivuje se jen po dosednutí. Výhoda spočívá v tom, že při vstávání nebo usedání nehrozí, že vám židle nepodjede.

Design

Samotný design židle vybírejte především podle toho, aby ladil s interiérem a pomáhal tak dotvářet celkový dojem místnosti. Kromě běžných černých židlí se setkáte také s barevnými modely.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat židli k psacímu stolu?

Důležitým parametrem je především správné ergonomické řešení židle. Proto dávejte pozor na to, aby židle měla možnost nastavení sedáku i opěráku. Zaměřte se také na kolečka, která by měla být příznivá pro podlahu v dané místnosti. V neposlední řadě dodržujte maximální nosnost židle.

Je hlavová opěrka důležitá pro výběr kancelářské židle?

Hlavové opěrky jsou nezbytné při práci, která je delší než 3–4 hodiny denně. Základní opěrky poskytují oporu při odpočinku během práce, ty vyšší a vytvarovanější pak oporu nepřetržitou. Výškově nastavitelná opěrka hlavy však nebývá u kancelářských židlí pravidlem.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Zdravé sezení
Dostupná, tvarovaná
Nadčasový design
Kancelářské křeslo
Vysoká nosnost
Image
Produkt
Topstar Sitness 45
Casaria 100944
TOPSTAR Sitness 90
Halmar Relax
B2B Partner Wolf II
Cena ca. 9 700 CZK ca. 1 900 CZK ca. 8 700 CZK ca. 2 600 CZK ca. 6 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.