Záchod

Komfort pro všechny členy rodiny.

ca. 3 400 CZK
ca. 4 000 CZK
ca. 48 600 CZK
ca. 2 100 CZK
 
ca. 4 500 CZK

Jak vybrat záchod

Stavíte nebo rekonstruujete váš byt či dům a potřebujete vybrat vhodné sanitární vybavení? Nabízíme postup, jak vybrat jeden recenzenty opomíjený druh bílé keramiky, kterým je záchod. Možná si říkáte, že na záchodové míse není nic složitého, jednoduše zvolíte buď volné stojící, nebo závěsný, ale jste na omylu. Vybrat kvalitní záchod není rozhodně žádná brnkačka.

Základem je zvolit správný tvar. Ten se vždy odvíjí od toho, kolik prostoru máte pro instalaci záchodové mísy, zda ji budete umisťovat do koupelny či máte volnou místnost nebo dokonce i obojí, zejména ve větších rodinách. Dalším podstatným kritériem výběru je zcela jistě systém splachování, ať již z praktických či ekologických důvodů.

Typ záchodu

Volně stojící WC

S tímto typem se setkal jistě každý, díky jeho dlouholeté tradici. K samotné záchodové míse se dodává nádržka na vodu v plastovém provedení, kterou je možné umístit hned nad mísu, tam vám však může překážet, pokud nemáte výklenek ve zdi. Lze ji předělat i vedle záchodu, nebo ukotvit až ke stropu a splachovat provázkem přidělaným k plastové páčce na nádrži.

Typickým znakem tohoto druhu je přímé a svislé napojení na odpad, kdy obsah mísy spadne rovnou do vody. Vzhledem k tomu, že se od tohoto typu WC opouští a na oblibě si získává jiný typ, je jeho cena velmi nízká.

Závěsné WC

V moderních koupelnách dnes nejčastěji narazíte na záchod, který nemá „nohu“ a je ukotven do zdi. Právě proto, musíte při výstavbě či rekonstrukci myslet na potřebné stavební úpravy, jednak pro dostatečnou nosnost, ale i z důvodu napojení na zadní odpad, který je umístěn ve zdi za mísou.

Svou oblíbenost si závěsný typ získal díky estetičnosti, kdy je vše schované, ale i díky praktičnosti. Speciální tvar nemá žádné zbytečné záhyby, proto z hlediska udržení čistoty okolí je jednodušší na údržbu, ale také pod ním snadno vytřete.

Vyniká i ekologickým řešením, kdy je za stěnou umístěna nádoba na vodu, která umožňuje spláchnout obsah buď menším objemem vody (3 l) nebo naopak věštím (6 l). Nevýhodou nádoby umístěné ve zdi je bezesporu situace kdy dojde k poruše. Nicméně dnešní nádrže jsou již natolik spolehlivé, že dokáží fungovat bez problémů i několik let.

Kombinované WC

Charakteristickým prvkem kombinovaného WC je pevné spojení záchodové mísy a nádoby na vodu. Což oceníte zejména při montáží, pokud budete toaletu instalovat svépomocí. Naopak problém nastává, pokud se nádrž rozbije. Nelze ji totiž vyměnit a je třeba zakoupit celý nový kus sanity. Výhodou je opět možnost rozděleného splachování, ale také dvojí způsob napojení na odpadní trubku.

Chemické WC

Samostatnou kapitolou jsou chemické záchodové mísy, které mají své využití v oblastech kde není přívod vody, např. na chalupách či v obytných vozech. Takovéto typy obsahuji chemickou náplň, aby toaleta nepříjemné nezapáchala, a zároveň mají různě velkou kapacitu, proto je potřeba při výběru zvážit, kolik osob ji bude využívat.

Typ záchodu Výhody Nevýhody
Volně stojící Nízká cena Náročná údržba
  Ukotvení k zemi (není potřeba provádět speciální stavební úpravy) Potřebuje více prostoru
Závěsný Na pohled je vidět pouze mísa Speciální stavební úpravy
  Jednoduchá údržba Obtížná oprava
  Lze umístit do jakékoli výšky  
  Moderní design  
Kombinovaný Vše dohromady Potřebuje více místa
  Nízká cena Pokud se rozbije nádrž, je třeba koupit celé nové WC

Systém splachování

Jak jsme již v úvodu zmínili, je důležité dbát na systém splachování, protože špatná volba znamená časté splachování a tím větší poplatky za vodu. Setkáte se s otevřeným či uzavřeným splachovacím okruhem, dvojitým systémem a rovněž s plochým nebo hlubokým splachováním.

 • Otevřený splachovací okruh: V záchodové míse je pouze jeden otvor, kterým proudí voda a splachuje celý objem.
 • Uzavřený splachovací okruh: Oproti výše uvedenému typu, disponuje záchodová mísa s uzavřeným okruhem vyšším počtem děr, které jsou rozmístěny po celém obvodu. Ačkoli se zdá uzavřený okruh lepší, je třeba mít na paměti, že splachovací díry v míse nejsou velké a vyžadují větší údržbu, zejména v oblastech s tvrdou vodou. Může se v nich totiž usazovat vodní kámen a časem je celé ucpat.
 • Ploché splachování: Dnes se v domácnostech moc nepoužívá, ale jedná se o metodu, kdy toaleta není soustavně naplněna vodou. To znamená, že všechna tekutina odteče pryč.
 • Hluboké splachování: Je pravým opakem plochého splachování, kdy je spodní část neustále naplněna vodou.
 • Dvojí systém splachování: Pro doplnění uvádíme také dvojí systém splachování, ale není to nic jiného, než jsme už zmínili. Tím myslíme pomyslně rozdělenou vodní nádobu na malé a velké spláchnutí.

Víte, že…?

Při výběru v koupelnovém centru se nebojte mísu důkladně osahat, a zjistit tak velikost otvorů, kterými bude po vykonání potřeby proudit voda. Je to jediná šance, než bude záchod plný nežádoucích bakterií.

Povrchová úprava

Společně se systémem zpracování dbejte na kvalitní povrchovou úpravu, prodlouží vám životnost toalety, ale také usnadní její čištění. Budete se muset rozhodovat mezi dvěma typy:

 • Povrchová úprava: Nanáší se na klasickou keramickou glazuru. S tímto povrchem je třeba zacházet opatrně, zejména při použití speciálních čisticích přípravků. Musíte se vyvarovat prostředkům s abrazivními látkami, které by mohly vnitřek mísy poškodit.
 • Povrchová vrstva/glazura: Výrobní systém se liší již v první fázi, kdy dochází ke glazurování ještě před vypálením keramiky (vypalují se tedy společně). Právě díky tomuto postupu je povrch schopen odpuzovat nečistoty a prodlužuje i životnost WC. Ovšem musíte počítat s vyšší cenou.

Ke standardním povrchovým úpravám výrobci nabízí také různé funkčnosti glazury se speciální ochrannou vrstvou, jako jsou např: Perla, Laufen Clean Coat, MaxiClean, Reflex, Keratect. Jednotlivé funkce zde nebudeme vysvětlovat, abychom vám ještě více nezamotali hlavu, ale doporučujeme vás si o nich zjistit více informaci později.

Záchodové prkénko

Pokud jste zajásali, že už jste s důležitými body k výběru správné toalety u konce, musíme vás zklamat. Patálie přichází i se záchodovým sedátkem. Abyste si ušetřili další trápení, nechte si ideálně poradit v koupelnovém centru. Existuje totiž několik variant záchodových prkének, které jsou z různého materiálu, mají jinou velikost, a dokonce i kotvicí šrouby jsou od sebe pokaždé v jiné vzdálenosti.

Plastové prkénko, které seženete, v supermarketu jistě postačí na volně stojící WC, ale u závěsných typů můžete narazit na problém. Zde si budete muset nejprve doma vše pečlivě změřit a pak se teprve vydat do obchodu. Velmi oblíbenými se v poslední době stávají rychloupínací záchodová sedátka, ale zakoupit můžete také variantu Slim, ba i dokonce prkénko antibakteriální, duroplastové či termoplastové.

Pokud jste našli zálibu v bidetu, ale nemáte na něj doma místo, můžete si pořídit i speciální bidetové sedátko, které ušetří místo a nabídne i více funkcí než klasický bidet. Funguje tak, že v zadní části je umístěna tryska, příp. trysky, které se ovládají panelem na boku toalety. Prkénko zvládne nespočet funkcí, nicméně tou nejzákladnější by mělo být samočištění.

Nejznámější značky

Navštívíte-li jakýkoli koupelnový showroom, setkáte se s velkým množstvím záchodových mís od různých výrobců. Mezi nejčastěji prodávané patří následující značky:

 • Jika: Český výrobce a prodejce sanitárního vybavení od roku 1878. Ne nadarmo se pyšní prvním místem mezi prodejci na našem trhu.
 • Laufen: Švýcarská značka, která vznikla o několik málo let později než Jika. Výroba je založena na vysokém stupni praktického přínosu pro zákazníka.
 • Vitra: Opět švýcarský zástupce v prodeji koupelnové keramiky, který má 14 poboček po celém světě, z nichž jedna je i u nás v České republice.
 • Sapho: Nejmladší česká značka se může pyšnit rychle rostoucím podílem nejen na tuzemském trhu.

Cena

Jak jsme již naznačili, do konečné ceny bude vstupovat i cena záchodového sedátka. Abychom však nepředbíhali, ukážeme vám rozdělení do jednotlivých cenových kategorií.

Cena do 2 999 Kč

Nejlevněji seženete volně stojící toalety, na které lze umístit obyčejné plastové prkénko, jenž seženete za pár korun. Stejně tak tomu může být i u kombinovaných WC, která, jak už víte, mají pevně umístěnou nádrž na vodu. U levných typů však počítejte s plastovou nádrží s jednoduchým splachováním.

Cena od 3 000 do 4 999 Kč

Přemýšlíte-li nad pořízením závěsné toalety, jistě si vyberete z několika druhů. Dávejte si však pozor na povrchovou úpravu sanity. U druhu „kombi“ můžete vybírat z nejrůznějších druhů barev, které oživí interiér vaší koupelny. Nakonec může být záchod zajímavým designovým kouskem.

Cena nad 5 000 Kč

Nad hranicí pěti tisíc korun pořídit vkusné závěsné toalety s hlubokým splachováním, uzavřeným splachovacím okruhem a různými nadstandardními typy povrchových úprav. Setkat se můžete i s nerezovým závěsným provedením. Jestliže si libujete v detailech, můžete pořídit WC i v řádu deseti tisíců korun, které jsou v kombinaci s bidetem.

Rady na závěr

 • Správná výška: Běžné toalety jsou umístěny ve výšce 43 centimetrů, což pro vysoké osoby může být problém a mohou mít doslova kolena u uší. V takovém případě volte vždy závěsné WC, které můžete umístit do výšky, jaká je vám příjemná.
 • Nezapomínejte na pravidelnou údržbu: Toaleta je po mobilním telefonu nejvíce bakteriální věcí v domácnosti. Dbejte na čistotu a dodržujte hygienické zásady.
 • Myslete ekologicky a ekonomicky: Investuje raději do dražší toalety. Vyplatí se vám to v případě dvojího systému splachování, díky kterému ušetříte vaši peněženku a nebudete zbytečně plýtvat vodou.

Víte, že…?

Vlastníte-li rodinný dům a máte studnu či retenční nádrž, zamyslete se nad jejím využitím pro splachování toalety.

Jméno
Česká značka
Závěsný
Antibakteriální
Dostupná kvalita
Dětský
Bezokrajový
Image
Produkt
Jika Lyra plus H8263870002413
Laufen Pro H8209560000001
Grohe Sensia Arena 39354SH0
Aqualine RIGA RG801
Keramag KIND 212010600
RAVAK Chrome X01535
Splachování
hluboké
hluboké
hluboké
hluboké
hluboké
bezokrajové
Materiál
keramické
keramické
keramické
keramické
keramické
Odpad
svislý
vodorovný
vodorovný
svislý
vodorovný
Usazení
stojící
závěsné
závěsné
kombi
závěsné
Délka
63 cm
36 cm
60 cm
51 cm
Šířka
36 cm
36 cm
37.5 cm
36 cm
Výška
77 cm
43 cm
45.9 cm
35 cm
Hmotnost
14 kg
41.6 kg
30.86 kg
Objem splachování
3 / 4,5 l
3 / 6 l
3 / 4,5 l
Cena ca. 3 400 CZK ca. 4 000 CZK ca. 48 600 CZK ca. 2 100 CZK   ca. 4 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena