Pokosová pila

Dvakrát měř, jednou řež, a přesně.

ca. 8 700 CZK
ca. 6 600 CZK
ca. 11 100 CZK
ca. 35 100 CZK
ca. 11 500 CZK
ca. 2 600 CZK

Jak vybrat pokosovou pilu

Dostali jste se někdy do situace, kdy bylo zapotřebí kus dřeva uříznout naprosto přesně? Trávili jste dlouhé hodiny marným bojem s ručními pilami, a ne, a ne dosáhnout toho správného úhlu? Pak jste ideálními adepty na pořízení pokosové pily, která je přesně k tomuto účelu stavěna.

Typ

Pokosové pily nacházejí uplatnění jak v domácích dílnách nadšenců, tak v rukou náročných profesionálů. Každá skupina má ovšem trochu jiné potřeby a vyžaduje odlišné vlastnosti i konstrukční úroveň. Proto standardně rozlišujeme hobby a profi náčiní. O pozitivech a negativech obou druhů přehledně informuje následující tabulka:

Typ pily Výhody Nevýhody
Hobby Nízká cena, snadná manipulace, Nižší přenosnos, ruční nastavení úhlu, vyšší hlučnost a hmotnost
Profesionální Automatické nastavení řezu, nižší hlučnost, menší hmotnost Složitost, vyšší cena

Hobby přístroje jsou navrženy tak, aby své uživatele příliš nezatěžovaly nějakým složitým nastavováním. Zkrátka je přiložíte ke dřevu, ručně stanovíte požadovaný úhel a řežete. Naproti tomu profesionální modely bývají vybaveny širokou škálou různých systémů a technologií, jež se postarají o důkladné provedení řezu. Nezkušený uživatel se v nich ovšem může někdy ztratit, proto jsou doporučovány pouze zkušeným a dobře proškoleným řemeslníkům.

Druh ramene

O řezání dřeva v široké škále úhlů se stará rameno, na němž je umístěn řezný kotouč. Jeho hlavní role úkol spočívá v udržování odpovídajícího sklonu. Stejně dobře ale pomáhá udržovat dokonalou stabilitu a sílu řezu. Jestliže se vám tedy často stávalo, že se vám pila smýkla v rukou nebo vlivem zpětného rázu šel řez mimo, s moderními nástroji se vám to nestane. V současné době můžete vybírat ze dvou různých systémů:

 • Sklopné pily bez radiálního ramene – levný, jednoduchý systém, kapacita řezu omezená průměrem kotouče, vhodné pro drobnější práce a řez tenkého materiálu, pro domácí použití
 • Pily s radiálním ramenem – pro profesionály, sklopné rameno lze libovolně vychýlit do stran, široké možnosti řezu, možnost opracovat i hrubý materiál, stále platí omezení průměrem kotouče

Víte, že…?

Jestliže potřebujete nařezat lišty nebo drobné desky pro domácí použití, plně si vystačíte se základním sklopným modelem. Jestliže se ovšem věnujete náročnější dřevařské práci, bez širokých možností pil s radiálním ramenem se zkrátka někdy neobejdete.

Výkon a otáčky

Zařízli jste se jako velká voda do dřeva, ale pila najednou začíná prokluzovat? Patrně jste nezvolili dostatečně výkonný model a motor se potýká s problémy, když se snaží materiál přeříznout. Výkon vybírejte vždy s ohledem na druh vykonávané práce, přičemž by v žádném případě neměl být nižší než 1 000 W. Slabšími motory jsou hojně osazeny výrobky neznámých firem, které se hodí leda k řezání třísek.

Náročnější domácí kutilové by se měli poohlížet alespoň po 1 500 Wattech, až dvakrát silnější vybavení je pak určeno do profesionálních rukou. Doporučujeme tento parametr skutečně nepodcenit, abyste získali dostatečný výkon k přeřezání tvrdého dřeva a při použití odpovídajících kotoučů i ocelových trubek.

Pokud jde o počtu otáček, pátrejte alespoň po 3 000 za minutu. Výsledkem bude naprosto čistý řez bez jakýchkoliv nečistot a třísek.

Druh řezaného materiálu a pilového kotouče

O vlivu druhu zpracovávaného materiálu jsme se zmínili již v předcházející kapitole. Ať už se jedná o lišty, desky nebo trámy, ve všech případech budete potřebovat trochu jiný výkon a typ pilového kotouče. Za jakési specifikum je potom možné považovat kov, u nějž se vyplatí mít k dispozici možnost plynulé regulace otáček, abyste limitovali případné jiskry a nepříjemné odletující odštěpky.

Základní výbavu každého nástroje tvoří tzv. vidlové kotouče. Jejich hlavní úkol leží v klasickém zpracování jakéhokoliv dřeva. Potahované lišty, plovoucí podlahy, plast nebo hliníkové trubky vyžadují speciální řezný materiál, jež lze pohodlně zakoupit v každém hobbymarketu.

Průměr kotouče

Plánujete zpracovávat mohutné trámy o šířce několika desítek centimetrů? Berte ohled na to, aby zvolený pilový kotouč byl dostatečně široký. Průměr se standardně pohybuje v rozmezí od 100 do 300 milimetrů, což plně dostačuje pro většinu standardních materiálů. V opačném případě můžete využít atypických pomocníků prodávaných ve specializovaných obchodech.

Víte, že…?

Čím větší kotouč, tím lépe? Ano, ale dávejte si pozor na dostatečný výkon motoru. Každý milimetr navíc potřebuje dostatečné zásobení energie. Naroubujete-li mohutný kotouč na slabou hobby pilu, budete se potýkat s nedostatkem otáček a hrozí i přehřátí motoru.

Hmotnost a rozměry

Plánujete nástroj často přenášet z místa na místo? Zohledněte tento fakt při nákupu a zaměřte se na pořízení co nejlehčího modelu. Bohužel obvykle platí, že profesionální náčiní je výrazně lehčí než hobby přístroje. Na vině je vyšší konstrukční kvalita a použití odlehčených materiálů, jež má ale samozřejmě stejně významný vliv na konečnou cenu produktu.

Váha standardně začíná na nějakých 10 kilogramech, takže i když nějaký ten přesun z místa na místo zvládnete, na dlouhé procházky to zkrátka není. Mnohem více obvyklé jsou modely mezi 10 a 20 kilogramy. Naštěstí bývají doplněné praktickým stolem, díky čemuž je můžete postavit kamkoliv bez nutnosti mít připravenou pracovní plochu.

Doplňky a bezpečnostní funkce

Bezpečnosti není nikdy dost a při řezání elektrickými nástroji obzvlášť. Když v dřívějších dobách došlo k pořezání klasickou obloukovkou, výsledkem bylo pouhé škrábnutí s trochou krve. Rychle rotující ostré kotouče jsou mnohem nebezpečnější a výjimkou nebývají ani devastující zranění se silným krvácením. I proto se poohlédněte po zařízení vybaveném celou řadou bezpečnostních opatření:

 • Kryt – překrývá kotouč tak, aby zamezil kontaktu s tělem, u dražších modelů se otevírá pouze při styku se dřevem
 • Přepěťová ochrana – omezení rizika poškození přístroje elektrickým proudem
 • Transportní pojistka – zabraňuje spuštění při transportu

Moderní firmy rozhodně nezapomínají ani na různorodé vybavení dále zvyšující atraktivitu produktu. Za zmínku jich stojí hned několik, přičemž mnohé z nich významně zvyšují uživatelský komfort:

 • Vlastní stůl – možnost pilu rozložit, aniž by ubírala místo na pracovním stole v dílně
 • Záchytný pytel na odpadky – nádoba pro okamžité sbírání odpadu vzniklého řezáním
 • Možnost připojení k odsávání – prostor pro připojení externího vysavače
 • Laserové ukazovátko – promítnutí přesné linie předpokládaného řezu
 • LED přisvětlení – zajištění dostatečné viditelnosti řezu

Nejvýznamnější značky

Pomalu, ale jistě se dostáváme k samotnému nákupu. Během nej zohledněte všechna výše nastíněná kritéria a porovnejte je se svými vlastními požadavky. Vyřazovacím systémem jistě objevíte svého favorita, který na vás udělá dojem svými vlastnostmi i konečnou cenou. Narazili jste na velmi lákavý model bezejmenného výrobce a láká vás jeho pořízení? Požadovaný finanční obnos bude patrně velice pozitivní a vy budete jistě „nahlodáni“ pro jeho výběr. Jste-li ochotni podstoupit riziko brzké poruchy, nic vám v jeho nákupu nebrání. V opačném případě přeci jen doporučíme jistou zdrženlivost.

Na trhu se totiž vedle na první pohled neznámých a neznačkových pil vyskytují i výrobky pocházející z dílny renomovaných firem. Ty nemají žádnou potřebu hazardovat se svým dobrým jménem a snažit se šetřit na výrobních nákladech. Naopak, neustále zdokonalují své kontrolní mechanismy tak, aby do prodeje pouštěly jen 100% funkční zařízení. Takovými jmény jsou kupříkladu Bosch, DeWalt, Metabo, Makita, Scheppach, Hitachi, Einhell nebo PowerPlus.

Cena

Co by člověk pro zjednodušení života a práce neudělal? Právě proto nám nedělá žádné problémy vydávat peníze za nákup nástrojů a pomocníků, kteří nám nepomohou naplnit životní potřeby, ale život alespoň zjednoduší. Pokud jde o pokosové pily, za významné pozitivum lze považovat fakt, že nestolí zrovna mnoho peněz. Tedy za předpokladu, že nelovíte v nejdražších profesionálních vodách. Během nákupu se budete vždy pohybovat ve třech základních intervalech:

 • Do 5 000 Kč
 • 5 000–10 000 Kč
 • Nad 10 000 Kč

Cena do 5 000 Kč

První skupina pokosových pil je ohraničena sumou 5 000 korun. Svými vlastnostmi se hodí do dílen menších řemeslníků a domkařů. Příkon obvykle přesahuje hranici 1 200 Wattů, díky čemuž se nemusíte bát opracovávat ani tlustý a sukovitý kus dřeva. Valná většina modelů je vybavena praktickým stolem pro snadné řezání, takže nezabírají místo na ponku. Hmotnost je bohužel poměrně vysoká – začíná na 6 kilogramech, a tak není divu, že patrně nebudete pilu moc často přenášet.

Velkou výhodou je přítomnost radiálního ramene, zejména pak u nástrojů pohybujících se v horních patrech intervalu. S jeho pomocí zaříznete materiál v potřebném úhlu naprosto přesně. Dominantní většina přístrojů je k zapojení do zásuvky.

Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč

Toužíte přeci jen po něčem profesionálnějším? Máte ke všemu dostatečný rozpočet přesahující 5 000 korun? Zkuste zalovit ve střední třídě, kde se minimální příkon pohybuje nad 1 500 W. Stůl i radiální rameno jsou nedílnou součástí každého modelu včetně takových vychytávek jako je laserový zaměřovač. Budete tak přesně vědět, kudy řez půjde ještě předtím, než se do něj pustíte.

Všechny vychytávky se bohužel negativně projevují na vyšší hmotnosti. Výjimkou nejsou ani zařízení těžší než 20 kilogramů, které je poměrně obtížné někam jen tak přesunout. V dílně se ovšem bude vyjímat dokonale.

Cena nad 10 000 Kč

A závěrem přichází něco pro profesionály. Masivní výkon dostačující pro prořezání hrubých kovových trubek, celá řada doplňkových funkcí zajišťujících dokonalou kontrolu nad řezáním a pokročilé bezpečnostní systémy. Zkrátka mnoho peněz za mnoho muziky.

V příslušné kapitole jsme zmiňovali pokles hmotnosti u profi náčiní vlivem odlehčených konstrukčních materiálů. Proto počítejte se zátěží okolo 7–10 kilogramů, což už je mnohem příjemnější cifra pro každodenní přenos z místa na místo.

Jméno
S laserem
Lehká
S odsáváním prachu
Pro profíky
Výkonná
Modelářská
Image
Produkt
Makita LS0815FL
Bosch GCM 800 SJ 0.601.B19.000
AEG PS 254 L
FESTOOL KAPEX KS 120 EB
RYOBI EMS 254 L
PROXXON 27150 KG 50
Hmot­nost
14.2 kg
13.5 kg
18 kg
21.5 kg
16.2 kg
1.5 kg
Napětí
230 V
230 V
230 V
230 V
230 V
230 V
Příkon
1400 W
1400 W
1500 W
1600 W
2000 W
Výkon
1400 W
1400 W
2000 W
2000 W
85 W
Průměr pilového kotouče
216 mm
216 mm
254 mm
254 mm
Stolní
Otáčky
5000 ot/min
5500 ot/min
4500 ot/min
Prořez při 90°
270 mm
88 mm
13 mm
Cena ca. 8 700 CZK ca. 6 600 CZK ca. 11 100 CZK ca. 35 100 CZK ca. 11 500 CZK ca. 2 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena