Úhlová pila

Pro truhláře i kutily.

ca. 1 200 CZK
ca. 3 000 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 1 000 CZK

Jak vybrat úhlovou pilu

  • Úhlová pila je nedocenitelným pomocníkem všech truhlářů, dělníků i domácích kutilů, kteří pracují se dřevem.
  • Při výběru zohledněte konkrétní materiál a především četnost využívání úhlové pily.
  • Důležitý je také výkon, který vám naznačí, jak rychle lze řezat vybraný materiál, stejně tak i jak může být tlustý.

Výkon

Výkon určuje, jaké materiály budete moci pomocí úhlové pily zpracovávat. V tomto ohledu je důležité si předem ujasnit, k čemu přesně budete úhlovou pilu používat. Například méně výkonné úhlové pily nedokáží zpracovat výrazně silnější materiály.

1 000 Wattů

Úhlové pily s výkonem kolem 1 000 Wattů jsou obecně považovány za méně výkonné a jsou předurčeny k řezání menších kusů dřeva. Jedná se však o cenově vůbec nejdostupnější modely.

Ruční i stolní
Kraft & Dele KD599

1 500 Wattů

Výkonem kolem 1 500 Wattů je vnímán již jako plně dostatečný pro většinu druhů úkonů. Lze zpracovávat tvrdší dřevo nebo silnější kusy.

2 000 Wattů

Profesionálové pracující s úhlovými pilami budou volit ještě výkonnější stroje s výkonem od 2 000 Wattů, kde budou mít vždy výkonnostní rezervu.

Víte, že…?

Při opravdu pravidelném používání se hodí pořídit úhlovou pilu s co nejvyšším výkonem, kdy získáte nezbytnou výkonnostní rezervu pro náročnější práci, například s většími či tlustšími kusy dřeva.

Aku úhlová bruska
Makita DGA511Z

Kotouče

Při práci s úhlovou pilou můžete využívat několik průměrů kotoučů. Koutoče s menším průměrem vám umožní zpracovávat menší kusy dřeva, velkoprůměrové kotouče mají své využití při řezání větších kusů dřevin. Průměr kotoučů se obvykle pohybuje od 100 do 300 milimetrů. Průměr kotouče je nutné uzpůsobit i výkonu úhlové pily. Velký kotouč v kombinaci s nedostatečným výkonem totiž může vést k tomu, že se při řezání kotouč zastaví, případně se úhlová pila bude přehřívat.

Rameno

Kotouč úhlové pily bývá umístěn na ramenu, které se stará o potřebný sklon pod konkrétním úhlem při řezu. Rameno zajišťuje také požadovanou stabilitu. Ramena mohou být sklopná, nebo radiální.

Sklopné

Pily se sklopným ramenem se hodí spíše pro drobnější řezy. S tím souvisí i práce se spíše tenčími materiály. Typicky jde například o zkracování tenkých lišt.

Multifunkční bruska
Extol Premium 8894100

Radiální

Radiální rameno je nezbytností pro všechny, kteří s úhlovou pilou pracují každý den. Rameno lze dle aktuálně potřeby vychylovat do všech stran.

Funkce

V případě úhlové pily lze využít i několik dalších praktických funkcí, které mohou usnadnit její využívání.

  • posuv: rameno pily může být vybaveno posuvem, díky němuž je možné provádět delší řezy, což přijde vhod při obrábění větších dřevěných ploch
  • odsávání: na úhlové pile by měla být možnost přichytit hubici vysavače, který odsává vznikající piliny a prach a zamezí vzniku nepořádku
  • osvětlení: úhlová pila může vybavena praktickým LED svítidlem, kterým si lze kdykoliv posvítit
  • laserové pravítko: přesný řez pomůže udělat i laserové pravítko, díky kterému budete mít neustále na očích místo, kudy řez chcete provádět
Pokosová úhlová pila
TOPEX Úhlová pila 550mm 10A055

Napájení

Úhlová pila je běžně poháněna elektromotorem a napájení je elektrické. Úhlová pila je tak připojena do zásuvky. Méně častou alternativou je akumulátorové úhlové pily, které se hodí do terénu, případně do míst, kde například dočasně není přístup k elektrické energii. U akumulátorového typu je však nutné myslet na omezenou dobu použitelnosti, po které následuje nabití baterie, nebo výměna baterie za náhradní.

Značky

Úhlová pila je na trhu bohatě zastoupena mnoha výrobci. Jedná se například o modely od značek Makita, Hecht, Dewalt, Metabo nebo Holzmann.

Ceny

  • Cenově dostupnou úhlovou pilu pro domácí použití pořídíte již zhruba za 3 000 Kč a je určena pro základní využití a občasné řezání dřeva, například v domácích podmínkách.
  • Pro pravidelnější používání se hodí modely s cenou od přibližně 7 000 Kč, jejichž hlavním přínosem je vyšší výkon a jistota, že vás úhlová pila nezradí ve chvíli, kdy ji budete nejvíce potřebovat.
  • Profesionálové sáhnou po úhlových pilách s cenou nad 10 000 Kč, které mají nejen dostatečný výkon, ale také provedení z kvalitnějších materiálů.
Pila pro řezání přesných úhlů
COMPASS Pila úhlová 550 mm s přílušenstvím

Otázky a odpovědi

Jaký výkon úhlové pily zvolit?

Obecně se doporučuje výkon kolem hranice 1 500 Wattů, a to i přesto, že na trhu najdete levnější typy s nižším výkonem. Právě 1 500 Wattů zajistí, že vám úhlová pila dobře poslouží při jakékoliv činnosti. Jiná situace panuje ve chvíli, kdy budete úhlovou pilu používat jako řemeslník každý den. To se hodí sáhnout po ještě výkonnějších typech.

Jak je úhlová pila poháněna?

Typickým a do značné převládající je elektrický pohon, kdy je úhlová pila závislá na elektrickém proudu. V menší míře se však vyskytují také akumulátorové modely. Jejich výhoda spočívá v tom, že nejste závislý na přívodu elektrické energie a pouze musíte mít na mysli, že baterie má omezený čas používání.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Ruční i stolní
Aku úhlová bruska
Multifunkční bruska
Pokosová úhlová pila
Pila pro řezání přesných úhlů
Image
Produkt
Kraft & Dele KD599
Makita DGA511Z
Extol Premium 8894100
TOPEX Úhlová pila 550mm 10A055
COMPASS Pila úhlová 550 mm s přílušenstvím
Výrobce
Kraft&Dele
Makita
Extol
Topex
Compass
Cena ca. 1 200 CZK ca. 3 000 CZK ca. 1 800 CZK ca. 1 300 CZK ca. 1 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena