Nejlepší polohovací válečky 2024 a jak vybrat

Pro pohodlí i zdravý vývoj novorozence.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Candide Ergonomické válečky

Jak vybrat polohovací válečky

 • Polohovací váleček je vhodný k polohování novorozence.
 • Polohovací válečky zamezují miminku pohyb do polohy na bříško, kde mu hrozí vdechnutí oxidu uhličitého i zadušení.
 • Narozená miminka mají ráda omezený prostor, kdy cítí oporu, pocit bezpečí. I toto jim poskytnou válečky, díky nim bude spát miminko klidněji.
 • Váleček je naplněn PUR pěnou, potah je vyroben ze 100% bavlny.

Polohovací válečky - náš výběr

Candide Ergonomické válečky
Výrobce: Candide
Zobrazit více
Candide Ergonomické válečky jsou patentované polohovací pomůcky pro děti od narození do 6 měsíců. Pomáhají udržet ideální pozici při spaní a ležení dítěte zamezujíce přetáčení a přeležení končetin. Lze je snadno nastavit díky suchému zipu a jejich zkosený tvar umožňuje pohyb ručiček a nožiček. Rozměry: 36 x 23 x 7 cm.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Polohovací válečky

Jak vybrat polohovací válečky

Polohovací váleček

Jednoduchý výrobek určený k polohování miminka, který je možné používat hned od narození. Válečky jsou vyvinuté ve spolupráci s odborníky z neonatologie, rehabilitace a ve spolupráci s maminkami.

Válečky mají široké využití. Využívají se v porodnicích, lze s nimi polohovat děti, které tráví svoje první dny po narození v inkubátoru. Využít se dají i ke cvičení, kdy je nutná rehabilitace. Lze je použít i jako pomůcku při cvičení podle Vojtovy metody.

Základem je velice pohodlná tenká ochranná podložka z měkkého a prodyšného materiálu s 3D vlákny, mezi kterými proudí vzduch a tím nedochází k pocení miminka.

Polohovací válečky
Candide Ergonomické válečky

Válečky by měly umožňovat pohyb ručiček i nožiček. U některých typů mají děti ručičky příliš vysoko a nemohou s nimi moc hýbat. Válečky jsou ne čele rovné nebo zkosené. Zkosený tvar válečků umožňuje, aby byly ručičky v nižší úrovni oproti ramenům miminka.

Víte, že…?

Syndrom náhlého úmrtí kojenců je definován jako náhlá a vzhledem k předchozímu stavu neočekávaná smrt kojence, u které se nepodaří ani při pitvě nalézt příčinu smrti. V České republice postihuje kolem 25 dětí ročně, častěji pak chlapce.

Jak fungují

Polohovací válečky zamezují miminku pohyb do polohy na bříško, kde mu hrozí vdechnutí oxidu uhličitého i zadušení. V kombinaci s polohovací podložkou zabraňují případnému vdechnutí zvratků. Napomáhají snižovat riziko Syndromu náhlého úmrtí.

Kratší váleček slouží jako pohodlná opěrka, ale současně zamezuje překlopení na bříško a udržuje dítě v požadovaném úhlu. Delší váleček udržuje dítě na boku v rovné poloze, což je důležité pro rovnoměrný růst hlavičky, páteře a celého těla.

Tyto válečky fixují miminko v poloze na boku, ale i v šikmém úhlu od 30 do 90 stupňů pomocí spojení na suchý zip. Rozpětí válečků je nastavitelné od 7 – 30 cm.

Proč polohovat

Novorozenci by měli ležet po většinu času na boku. Pro zdravý růst je doporučené pravidelně střídat obě strany, nejlépe vždy po nakrmení miminka. Díky polohovacím válečkům tuto pozici zaujme rychle a bezpečně.

Pocit bezpečí

Narozená miminka mají ráda omezený prostor, kdy cítí oporu, pocit bezpečí. I toto jim poskytnou válečky, díky nim bude spát miminko klidněji.

Návod použití

 • Nastavte vzdálenost mezi válečky tak, aby vznikl dostatečně široký a současně fixující prostor. Pomocí suchého zipu zajistíte požadovanou vzdálenost, tedy mezeru mezi válečky.
 • Při poloze na boku umístěte dítě tak, aby leželo zády k delšímu válečku.
 • Při reflexním a rehabilitačním cvičení postupujte vždy podle doporučení odborného lékaře
 • Dítě i přes použití válečků nenechávejte dlouho bez dozoru, nebo je občas kontrolujte

Materiál a údržba

Váleček je naplněn PUR pěnou, potah je vyroben ze 100% bavlny.
Potah je snímatelný a lze ho prát v pračce při běžných teplotách, potah je vhodné před prvním použitím potah vyprat. Použijte program na jemné praní. Nepoužívejte fosfátové a bělící prostředky, ani je nečistěte chemicky. Perte vždy odděleně výplň, i potah.

Výrobci a cena

Polohovacích válečků je velké množství, liší se tvarem a provedením. Tento výrobek můžete zakoupit v různých barevných provedeních. Vybírat můžete klasické, kdy je pruh látky spojen delším a kratším válečkem, najdete však i provedení, kdy je pruh látky opatřen jedním válečkem a druhý je pak nahrazen plyšovým zvířátkem. To jde i odepnout a může se používat jako hračka.

ZnačkaPopis
CandideCandide je francouzská značka, která nabízí válečky pod označením Candide Air+. Tvar jejich válečků je zkosený, což umožňuje miminku pohyb rukou a nohou. Válečky mají rozměr 36 x 23 x 7 cm a vyjdou vás na cca 700 – 800 Kč.
Baby NellysBaby Nellys nabízí válečky v krásném provedení. Vybírat můžete z mnoho designů. V tomto případě jsou pak válečky rovné, podložka je vyrobena z měkké bavlny. Rozpětí je mezi 13 – 30 cm, délka válečků 24 a 20 cm. Výrobek zakoupíte za cenu do 300 Kč.
SIMSIM nabízí válečky plněné PUR pěnou, potah je vyroben ze 100% bavlny a můžete si vybírat z mnoha různých motivů. Rozpětí je zde 7 – 30 cm. Dítě lze fixovat na bok nebo v šikmém úhlu 30 – 90 stupňů. Jsou prodávány za cenu od 280 – 360 Kč. V tomto případě si připlatíte za design pratelného potahu.
Ty i MyTy i My je další značka tohoto výrobku. Nabízí výrobek o velikosti válečků 25 a 20 cm klasického rovného provedení. Jsou plněny polyuretanem. Jsou navrženy tak, aby skrz ně mohl proudit vzduch a v bezpečnostním okolí dítěte tak byla během spánku zajištěna dostatečná cirkulace vzduchu. Výrobek vás vyjde na cca 300 Kč.

Dále můžete vybírat válečky značek Roba, Red Castle nebo Tinéo. V největším zastoupení jsou však výše popsané výrobky.

Predilekce hlavičky

Miminko otáčí hlavičku velmi často k jedné straně, což je problém, který ovlivní celkový vývoj kojence. Když se na dítě podíváte, na první pohled se vám může zdát, že je vše v pořádku. Hlavička leží v ose s tělem, jenom je stočená na stranu. Toto stranové držení hlavičky je fyziologické do 6. týdne věku dítěte. Později se jedná o asymetrický vývoj dítěte.

Je třeba dávat pozor v případě:

 • Novorozenec má snahu hlavičku otočit k jedné straně, ale nejde mu to
 • V poloze na zádech, při zvednutí nožiček nad bříško se celý trup stočí
 • Dítě by mělo být schopno strany volně střídat, otáčet hlavu na jednu i na druhou stranu, nebo alespoň do střední pozice

Problému predilekce lze předcházet:

 • Ukládáním novorozence a dítěte minimálně do 3. měsíců věku zásadně do měkké polovysypané peřinky, ideálně s podložením péřového polštářku. To mu umožní uvolnit se a lépe rozložit těžiště těla i hlavičky do středové polohy.
 • Pravidelné polohování dítěte střídavě na levý a pravý bok, popřípadě mezi válečky.
 • Polohování v postýlce především v období bdění – střídavě na 24 hodin denně hlavičku jedním směrem a 24 hodin směrem opačným.
 • Vyvážené lůžko, vodorovná podložka.
 • Správnou manipulací, tedy správným způsobem zvedání, nošení a pokládání, tak aby nebylo přetěžováno.

Otázky a odpovědi

Vyplatí se polohovací válečky koupit?

Názor na tento výrobek je různý. Zatímco jedni od nákupu spíše odrazují s tím, že stejnou funkci jako válečky může splňovat polštář, nebo smotaná deka, jiní se výrobek pochvalují. Pořízení válečků není nijak finančně náročné a použít je můžete v postýlce i kočárku.

Jak dlouho je možné válečky používat?

Válečky mají miminko podepřít při spaní na boku, využívat je budete 2 - 3 měsíce. Poté mohou plnit funkci polštářku, zábrany nebo hračky.
Zobrazit kompletní nabídku Polohovací válečky