Pomalý hrnec

Zdravé a chutné pokrmy - je to snadné!

ca. 2 300 CZK
ca. 3 900 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 3 300 CZK
ca. 2 600 CZK

Jak vybrat pomalý hrnec

 • Pomalý hrnec je vhodný pro zdravější přípravu pokrmů.
 • Pomalé hrnce se vyrábí ve velikostech 2 až 6,5 litrů. Velikost hrnce tedy volte podle počtu členů rodiny tak, abyste v hrnci uvařili celý oběd.
 • Pomalé hrnce mají kulatý, oválný a hranatý tvar. Tvar určuje i to, co v hrnci můžete vařit.
 • Pomalé hrnce se liší také způsobem ovládání i počtem funkcí.

Jak funguje

Pomalý hrnec je vhodný pro jakoukoliv surovinu, ačkoliv najdete nejvíce receptů, kde je hlavní surovinou maso.

 • Vaření v tomto hrnci není žádná věda, jednoduše hrnec naplníte surovinami, nastavíte časovač a dál si ho už nemusíte všímat.
 • Jídlo se vaří v rozmezí 4 – 10 hodinami, při teplotě cca 95°C, tedy těsně pod bodem varu.
 • Jakmile se hrnec vypne, dokáže udržet jídlo ještě teplé.
Vaří dle sous vide
Profi Cook SV 1112

Co lze připravit

V pomalém hrnci uvaříte polévky, guláše, omáčky, dušenou zeleninu, plněné papriky, francouzské brambory a veškeré masité pokrmy. Během vaření je možné hrnec otevírat, jídlo dochucovat nebo zahušťovat.

Výhody pomalého vaření:

 • Zdraví – jemný způsob vaření neničí tolik vitamíny a zachovává více živin a chutí.
 • Úspora – při dlouhém pomalém vařením změknou i levnější tužší plátky masa a je zapotřebí jen čtvrtina energie malé plotýnky běžného sporáku.
 • Pohodlí – ingredience si připravte už večer před vařením. Před odchodem je dejte do pomalého hrnce a až se vrátíte domů, bude na vás čekat připravené jídlo.
Multifunkční
Bionaire CrockPot CSC024X

Objem

Pomalé hrnce se vyrábí ve velikostech 2 až 6,5 litrů. Velikost hrnce tedy volte podle počtu členů rodiny tak, abyste v hrnci uvařili celý oběd. Při výběru velikosti hrnce berte v potaz skutečnost, že hrnec musí být při každém vaření zaplněn alespoň do poloviny s maximálně pak do 3/4.

Doporučená velikost výrobců je následující:

 • 2-3 porce – 3 litry
 • 3-4 porce – 4 litry
 • 5-6 porcí – 5 litrů
 • 7-8 porcí – 6 litrů
Pro velkou rodinu
Russell Hobbs Maxicook 22750-56

Doporučené velikosti pomalého hrnce podle typu pokrmů:

Typ pokrmu  
Velké kusy masa a drůbež, králík, kachna nebo husa vcelku 6 litrů
Dezerty, marmelády, povidla, paštiky 2-3 litry

Tvar hrnce

Pomalé hrnce mají kulatý, oválný a hranatý tvar. Hranaté a oválné tvary se hodí více pro přípravu velkých kusů masa a celé drůbeže, protože mají trošku větší plochu a vaří o něco rychleji. Kulaté hrnce se hodí především na polévku.

Materiál

Vnitřní nádoba pomalého hrnce se vyrábí z kameniny, keramiky, litiny nebo kovu s nepřilnavým povrchem. Pokud si chcete ušetřit práci s přemísťováním potravin a zašpinit méně nádobí, vyberte si pomalý hrnec z materiálu, který můžete dát na sporák. Po zatažení masa nebo orestování základu můžete nádobu vrátit do základní jednotky a můžete spotřebič zapnout.

Pro náročné
Sencor SPR 7200SS
 • V případě, že vyberete materiál, který nelze ohřívat na vaší varné desce, počítejte s tím, že případné opékání nebo restování budete muset provádět v jiném hrnci a vše pak přemístit do pomalého hrnce.
 • Některé multifunkčních typy mají funkci pečení zabudovanou přímo v hrnci, odpadá tedy případné přemísťování na plotnu.
 • Většina pomalých hrnců je vložena do zahřívací jednotky, která obklopuje a zahřívá celý hrnec a to zespodu i po stranách. To zajišťuje rovnoměrnější vaření. Hrnce, které mají zahřívání pouze zespodu, mají tu nevýhodu, že se v nich potraviny mohou připalovat. V tomto případě je nutné připravovaný pokrm občas zamíchat, což prodlužuje dobu vaření.
Vítěz testů
Bionaire CrockPot SCCPBPP 605

Poklice

Pomalé hrnce jsou ve většině případů vybaveny skleněnou poklicí. Výhodou této poklice je, že můžete sledovat proces vaření, aniž byste museli poklici sundávat. Jsou typy, které mají poklici z plastu nebo kovu, v tomto případě je nutné poklici při kontrole pokrmů sundávat, což má opět vliv na délku vaření.

Ovládání

Jednoduché hrnce mají manuální ovládání, kterými ovládáte pouze základní funkce jako zapnutí a vypnutí, stupeň vaření. Dále mohou mít také přepínač na udržení teplého jídla.

Digitální ovládání je doménou dražších typů pomalých hrnců. Umožňují nastavit čas vaření, odložený start. Některé hrnce umožňují přepínání na nízký nebo vysoký stupeň vaření, nebo vás na konec vaření upozorní zvukovým signálem.

Víte, že…?

V případě, že během vaření dojde k výpadku elektrické energie, bude hrnec, který je vybaven manuálním ovládáním dále pokračovat ve vaření. Digitální pomalé hrnce se resetují a znovu se nespustí.

Funkce

I pomalé hrnce jsou vybaveny některými funkcemi, které vám práci usnadní.

Funkce Popis
LCD displej Umožňuje kontrolovat čas, volit funkce a způsob přípravy pokrmů
Časovač Lze nastavit čas vaření
Nastavení výkonu Umožňuje zvolit intenzitu přípravy pokrmů
Automatické vypnutí s funkcí udržování Automatické ukončení činnosti po uplynutí nastavené doby – udržovaná stálá teplota se pohybuje kolem 70°C
Varné funkce Umožňují zvolit požadovaný druh přípravy například v páře, pečení, vaření, opékání

Cena

Pomalé hrnce jsou spotřebiče, jejichž cena se pohybuje v rozmezí 500 – 5 000 Kč. Cena se zvyšuje s vyšším objemem hrnců a s počtem funkcí, kterými disponují.

Vybírat můžete mezi kvalitními výrobky prověřených značek, kam patří například Bionare, De Gusto, Tesla, Sencor a mnoho dalších.

Do 1 000 Kč – za tuto cenu koupíte hrnce malých objemů, nejčastěji se objem pohybuje kolem 3, 5 litru. Ovládání je manuální pomocí jednoho nebo několika knoflíků. Materiál vnitřní nádoby je z keramiky nebo nerezu. Příkon se pohybuje okolo 200 W. Z funkcí čekejte nastavení teploty a funkci udržování teploty.

Od 1 000 – 3 000 Kč – zde již můžete vybírat mezi hrnci větších rozměrů, jejichž objem je kolem 6 litrů. Výkon se pohybuje kolem 250 W. Co se týká ovládání, můžete mít hrnec jak s manuálním, tak i s digitálním. Mezi funkce patří časovač, odložený start, několik teplotních nastavení.

Od 3 000 Kč a více – v nejvyšší cenové kategorii lze samozřejmě očekávat nejpropracovanější hrnce velkých objemů, s veškerými funkcemi. V této kategorii se nachází také mnoho multifunkčních hrnců, které kromě vaření v páře, pečení a dušení nabízí možnost připravovat pokrmy také pomalým vařením.

Otázky a odpovědi

Co je pomalé vaření?

Pomalé vaření patří v dnešní době k novým trendům přípravy pokrmů. Suroviny stačí nakrájet, dát do hrnce, zamíchat, přikrýt, nastavit časovač, spustit a dál se o pokrm nezajímat. Jídlo se v pomalém hrnci vaří minimálně 4 hodiny, ale podle potřeby i dvakrát tak dlouho. Do pomalého hrnce není nutné dávat tuk, proto je vaření velmi šetrné a dietní. Z hrnce se neodpařuje voda, proto se pokrm ani nepřipálí, je navíc šťavnatý. Tato metoda vaření je též šetrná k vitamínům.

Jak výkonný hrnec koupit?

Výkon je parametr, který má přímý vliv na kvalitu a rychlost vaření. V případě pomalých hrnců nemusíte mít strach o přílišný odběr elektrické energie, protože se ve většině případů pohybuje v rozmezí 160 – 250 W. Výkon souvisí s objemem nádoby, protože platí, že čím větší objem musí hrnec zahřát, tím vyšší by měl být výkon.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Vaří dle sous vide
Multifunkční
Pro velkou rodinu
Pro náročné
Vítěz testů
Image
Produkt
Profi Cook SV 1112
Bionaire CrockPot CSC024X
Russell Hobbs Maxicook 22750-56
Sencor SPR 7200SS
Bionaire CrockPot SCCPBPP 605
Objem
8.5 l
5.6 l
6 l
6 l
5.7 l
Příkon
520 W
1300 W
200 W
1250 W
250 W
Výrobce
Profi Cook
Bionaire
Russell Hobbs
Sencor
Bionaire
Displej
Hmotnost
2.85 kg
5.24 kg
3.66 kg
6.1 kg
Cena ca. 2 300 CZK ca. 3 900 CZK ca. 1 400 CZK ca. 3 300 CZK ca. 2 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.