Chytrý hrnec

Svého favorita si vybere každý!

ca. 500 CZK
ca. 3 900 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 3 300 CZK
ca. 900 CZK

Jak vybrat chytrý hrnec

  • Chytrý nebo také multifunkční hrnec můře být využít pouze jedním způsobem nebo nahradí hned několik dalších spotřebičů.
  • Při výběru dobře zvažte, k čemu všemu jste schopni chytrý hrnec využít.
  • Mezi chytré hrnce patří elektrické tlakové hrnce, pomalé hrnce, rýžovary a další.

Rozdělení

Jednotlivé chytré hrnce se liší způsobem přípravy pokrmů a také cenou. Většina chytrých hrnců má společné to, že umožňuje připravit zdravé pokrmy výborné chuti, kdy je zachována většina vitamínů a to bez přidávání zbytečného množství tuku.

Tlakový hrnec

Tlakový hrnec byl dříve vybavením snad v každé domácnosti. Mnoho spotřebitelů s ním však nemělo dobré zkušenosti, a proto jejich obliba klesala. Nyní jsou však k dostání kromě klasických tlakových hrnců také elektrické tlakové hrnce, které jsou mnohem praktičtější. Výhodou je zde i to, že uvaříte všude, kde je možné hrnec zapojit do elektrické sítě. Tento hrnec nemusíte nijak hlídat nebo během vaření odstavovat z plotny. Je úspornější a bezpečnější.

Rýžovar
Sencor SRM 1000SS

Přebytečná pára je upouštěna automaticky a tlakový hrnec sám reguluje tlak při vaření. Hrnce jsou vybaveny termostatem, který sám přeruší vytápění ve chvíli, kdy je dosažená nastavená teplota. O stálou teplotu se postará izolační vrstva v plášti hrnce, to vám ušetří elektrickou energii a také zkrátí dobu vaření. O vaše bezpečí se během otevírání postará automatika zavírání a otevírání. Ta neumožňuje otevření víka pod tlakem.

Ovládání a funkce se liší u každých výrobků a je dáno především cenou spotřebiče. V tlakovém hrnci můžete uvařit polévky, dušené pokrmy, využijete ho i pro přípravu příloh. Pokud použijete hrnec bez víka, můžete ho použít také při smažení pokrmů.

Tento typ hrnce nabízí mnoho značek, mezi nejznámější patří Tescoma, Tefal, Fagor, Klarstein a další. Cena se pohybuje od 1 500 – 5 000 Kč. Vše záleží na velikosti, provedení a možnostech jednotlivých výrobků.

Multifunkční
Bionaire CrockPot CSC024X

Víte, že…?

Polotlakový hrnec umožňuje vaření za mírně zvýšeného tlaku. Na rozdíl od běžného tlakového hrnce můžete kdykoliv během vaření přidávat suroviny, aniž byste museli čekat na snížení tlaku. Příprava je rychlejší a stejně jako v ostatních případech, nepřijdete o chuť ani vitamíny. V tomto případě se nejedná o elektrický model.

Pomalý hrnec

Stále oblíbenější je tzv. pomalé vaření. Při pomalém vaření získávají pokrmy výraznější chuť, zachovají se větší množství živin a vitamínů. Je to díky tomu, že je zde zajištěna příprava pokrmů pod bodem varu. V hrnci můžete připravovat maso, které je díky tomuto způsobu jemné a šťavnaté. Zelenina si zase zachová mnoho vitamínů. Připravovat můžete také moučníky a to vše za použití minimálního množství tuku.

Příprava pokrmů v tomto hrnci je velmi jednoduchá a to zejména díky jednoduchému ovládání. Velkou výhodou je pak také to, že si můžete nastavit čas vaření a nemusíte se o vložené potraviny dál nijak starat.

Tlakový
First Austria FA 5130

Mezi výrobce těchto hrnců patří Bionaire, Steba, Rusell Hobbs, Concept, ECG a další. Cena výrobků se pohybuje od 1 000 – 5 000 Kč, i zde je cena odvozena od velikosti a celkového provedení výrobku.

Hrnce pro přípravu sous vide

Úprava sous vide je způsob pomalého vaření ve vakuovém sáčku a vodní lázni při nízké teplotě. Maso a ryby jsou takto připravovány při teplotě.od 52°C – 68°C, zelenina pak při 80°C. Doba vaření pak může být od 15 minut do 48 hodin.
Do sáčku se surovinou se rovnou přidává veškeré koření, všechny chutě se pak během vaření promísí.

Vaření pomocí této metody nepatří k nejlevnějším a je také nutné myslet na to, že budete muset kupovat vakuové sáčky nebo pořídit rovnou vakuovačku. Při tomto vaření máte více možností, nemusíte kupovat velký hrnec, vystačit si můžete také s ponorným vařičem. Mezi značky patří Steba, Severin, Klarstein.

Zavařovací
Domo DO 42326
Typ Popis
Sous vide pomalý hrnec Hrnce pořídíte od 2 000 – 10 000 Kč. Mají přehledný displej a jednoduché ovládání. Sáček se vloží dovnitř hrnce a vaří se ve vodní lázni.
Ponorný vařič Vařič je přenosný a můžete ho ponořit v jakékoliv nádobě s hloubkou alespoň 15 cm. Vařiče bývají vybaveny LCD displejem, časovačem a přesnou regulací teploty. Ceny vařičů se pohybují od 2 000 – 9 000 Kč.

Rýžovar

Díky tomuto hrnci připravíte rýži vždy perfektně. Rýže uvařená v tomto hrnci má mnohem lepší chuť, protože tento hrnec vždy pozná, kdy se vypnout a rýži nechat dojít. Rýže se vaří rovnoměrně. Hrnec lze použít i pro přípravu jiných potravin jako jsou brambory, pohanka, bulgur a jiné.

Vaření je velmi jednoduché, rýžovary jsou většinou vybaveny jedním knoflíkem, po dovaření se automaticky vypne nebo přepne do režimu ohřívání. Rýžovary mohou být vybaveny časovačem.

Co se týká ceny, patří rýžovar k nejlevnějším variantám chytrých hrnců. Lze ho pořídit již za cenu od 350 – 2 000 K.. Levnější varianty využijete pouze na vaření rýže, dražší multifunkční hrnce mají několik speciálních funkcí, díky kterým zvládnete připravit i kvalitní rýži na suši. Jsou většinou vybaveny přehledným tlačítkovým displejem, díky kterému bude příprava jednoduchá.

Parní
Tefal Convenient plastic VC140131

Mezi výrobce patří Sencor, Tefal, Eta, Severin, Steba a jiné.

Otázky a odpovědi

Co vše může nabídnout elektrický tlakový hrnec?

Tyto hrnce mohou nahradit hned několik dalších spotřebičů. Nejmodernější hrnce mají funkci horkovzdušné trouby i fritézy, využijete je k přípravě celého menu a to díky možnosti oddělit prostor pro vaření. Je vhodný pro pomalé vaření, vaření v páře, nebo pečení. V některých hrncích dokonce připravíte jogurt.

Jaký koupit pomalý hrnec?

Pomalé hrnce jsou samostatné nádoby nebo je pomalé vaření součástí multifunkčních i tlakových hrnců. Samostatné pomalé hrnce jsou levnější, zpravidla je však využijete jen pro pomalé vaření, dražší multifunkční hrnce však nabídnou mnohem více.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Rýžovar
Multifunkční
Tlakový
Zavařovací
Parní
Image
Produkt
Sencor SRM 1000SS
Bionaire CrockPot CSC024X
First Austria FA 5130
Domo DO 42326
Tefal Convenient plastic VC140131
Výrobce
Sencor
Bionaire
First Austria
Domo
Tefal
Příkon
400 W
1300 W
2000 W
Hmotnost
1.7 kg
5.24 kg
2 kg
5.7 kg
Objem
1 l
5.6 l
6 l
Cena ca. 500 CZK ca. 3 900 CZK ca. 1 700 CZK ca. 3 300 CZK ca. 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.