Přímočará pila

Zjednodušte si práci v dílně.

ca. 6 900 CZK
ca. 1 600 CZK
ca. 2 400 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 4 500 CZK

Jak vybrat přímočarou pilu

Potřebujete provést dokonale přesný řez jakýmkoliv materiálem nebo naopak vyrábíte atypicky tvarovaný předmět? Ať tak či tak, vždy vám ve vašem snažení pomohou přímočaré pily, jež se stávají stále častěji nedílnou součástí dílen domácích kutilů i profesionálů.

Použití

Každá pila má v současné době přesně dané uplatnění a ta přímočará není žádnou výjimkou. Běžně se používá pro vyřezávání přesných, různě tvarovaných otvorů do dřeva, plastu, ale i kovu. Pokud jde o dřevo, bez větších obtíží si poradí s kusem šířky 10 do 110 mm, profil kovu by pak neměl být silnější než 8 mm. Stavěná je výhradně pro opracování materiálu menších délek.

V posledních letech se kmitavé nástroje staly nedílnými společníky řemeslníků i domácích kutilů. Chcete-li provést dokonalý křivkový řez, lepšího pomocníka zkrátka nenajdete.

Akumulátorová ergonomická
Metabo STA 18 LTX 140
ca. 6 900 CZK
Aktuálni cena

Typ podle pohonu

Základ každého moderního přístroje spočívá ve výkonném elektromotoru. V současné době vedle sebe existují dvě základní varianty:

 • Přímočaré pily k zapojení do sítě – nízká cena, vysoký výkon, velké množství funkcí, omezený pohyb
 • Akumulátorové přímočaré pily – vyšší cena, nižší výkon, menší škála funkcí, neomezený pohyb, výdrž akumulátoru maximálně několik desítek minut

V dřívějších dobách bychom pořízení akumulátorového modelu doporučili pouze domácím kutilům, kteří nevyžadují vysoký výkon. Vlivem překotného vývoje však došlo na tomto poli k výraznému zlepšení a rozdíly se postupně stírají. Stále ovšem platí, že profesionálové sáhnou spíše po zařízení k zapojení do sítě, jejichž vysoký výkon práci zásadním způsobem usnadní a zrychlí.

Lehká a tichá
Makita 4329
ca. 1 600 CZK
Aktuálni cena

Typ podle držadla

Druhé obecně přijímané rozdělení vychází z druhu držadla. I zde se setkáte se dvěma základními systémy, přičemž každý z nich má své výhody, ale i nevýhody:

 • Žehličkové madlo – běžné, určené pro domácí použití, snadnější držení
 • Hruškové madlo – pro profesionály, citlivější, ke snadnějším atypickým výřezům

Ať si vyberete jakékoliv madlo, dobře si přístroj před platbou osahejte. Jestliže vám nepadne dokonale do ruky, rozmyslete si jeho pořízení. Držadlo navíc musí dobře tlumit zátěž, jinak vás po chvilce práce začnou bolet ruce. Zkontrolujte též umístění jednotlivých funkcí a ovládacích prvků. Vyplatí se, pokud jsou snadno dostupné i při práci.

Profesionální akumulátorová
Bosch GST 10,8 V-LI 0.601.5A1.001
ca. 2 400 CZK
Aktuálni cena

Konstrukce držadla a pily vůbec by měla být dostatečně robustní, odolat vibracím a zásekům. Dostatečně široká základna se potom postará o kýženou stabilitu a přesnost řezu.

Příkon

Mezi hlavní kritéria řadíme rovněž příkon. Udává se ve Wattech a určuje, jak velké množství energie zařízení svým chodem spotřebuje. Stejně tak rozhoduje o tom, s jak náročnou prací si poradí. Obvykle se pohybuje mezi 400 a 900 W. Zatímco dolní hranice plně postačuje pro občasné užití na zahradě nebo domácí dílničce, profesionálové by se měli pohybovat v nejvyšších patrech.

Během nákupu též počítejte s tím, že čím je motor silnější, tím výraznější hmotnost má. Hledejte proto rozumný kompromis mezi dostačujícími vlastnostmi a snadnou manipulací. S výkonem souvisí též hloubka řezu, na níž má vliv také tvrdost materiálu. Naprostá většina běžně dostupných zařízení si poradí s dřevem do 55 mm.

S kufříkem
Black & Decker KS901SEK
ca. 1 800 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Rovnice vyšší příkon = rychlejší a efektivnější práce bohužel neplatí absolutně. Důležitou roli sehrává i provedení pilových plátů, počet kmitů a další parametry. Jelikož však výrobci reálný výkon neudávají, představuje příkon jednu z cest, jak mezi sebou jednotlivé modely porovnat.

Rychlost kmitání

Podle druhu opracovávaného materiálu volte rychlost kmitu. Vámi zvolený model by měl podporovat plynulé nastavení rychlosti, abyste jeho chod mohli snadno a rychle regulovat. Zejména plast nebo kov se vyplatí řezat skutečně pomalu, neboť v opačném případě může dojít k poškození materiálu nebo ztupení pilového pásu. Samozřejmě také platí, že čím pomaleji je řez veden, tím spíše jej provedete přesně.

Výměna pilového plátu

Jestliže budete řezat často a různé materiály, četným výměnám pilových plátů se zkrátka nevyhnete. Z toho důvodu by měly být co nejsnadnější, abyste zbytečně neztráceli čas dlouhým montováním. V současnosti se na trhu vyskytují dva základní systémy:

Česká značka
NAREX EPL 12-7 BE
ca. 4 500 CZK
Aktuálni cena
 • Pomocí speciálního klíče – starší typ, pomalejší, pláty drží silněji, vhodné pro domácí kutily
 • Rychloupínací systém – modernější, rychlejší, slabší sevření pásů, pro profesionály

Víte, že…?

Ještě před definitivním nákupem zvoleného modelu pily zkontrolujte dostupnost náhradních pilových plátů. Zejména u méně známých výrobců se nezřídka stává, že mají jen omezenou a špatně dostupnou nabídku.

Doplňkové funkce

Nebyl by to článek o dílenském náčiní, aby jej neuzavírala kapitola věnována dodatečným funkcím. Těch je u přímočarých pil celá řada a rozhodně nehrají kosmetickou roli. Naopak bez některých z nich by náročnější kutilové a profesionálové vůbec nemohli fungovat. Jejich představení věnujeme následující tabulku:

Funkce Charakteristika
Předkmit Kyvadlový pohyb plátu vpřed a vzad, snadnější řezání, nižší riziko zaseknutí, menší přesnost řezu, vylamování třísek
Odfuk a odsávání Pro odstranění pilin z řezaného materiálu i útrob pily
Paralelní vodítko Pomoc pro vedení přesný řezů rovnoběžně s materiálem
Vykružovací ramínko Pro přesně vedení kruhových řezů
Nástavec proti vylamování třísek Plastové vložky zamezující nadměrnému ulamování třísek na okrajích řezu
Kufřík K snadnému přesunu pily a jejího příslušenství z místa na místo
Ukazovátko Laser naznačující optimální směr vedení řezu
Osvětlení LED světlo usnadňující práci během horších světelných podmínek
Ochranný kryt Ochrana zraku před odletujícími pilinami
Nastavení sklonu řezu Možnost sklonit pilové pásy pro optimální vedení řezu

Nejvýznamnější značky

Během nákupu směřujte svou pozornost také na firmu, z jejíž dílny vámi zvolená pila vzešla. Jestliže víte, že ji budete potřebovat jednou do roka na méně náročné ořezy dřeva, s klidným svědomím si vyberte na pultech supermarketu. Jste-li naopak náročnými profesionály, kteří bez adekvátního náčiní nedají ani ránu, zkuste si nejprve jednotlivé výrobce detailně proklepnout. Mezi ty nejlepší a časem ověřené producenty řadíme:

 • Bosch
 • Makita
 • Metabo
 • DeWalt
 • Hitachi

O každé z výše uvedených značek považujeme za důležité zmínit alespoň pár vět, abyste věděli, s čím máte tu čest.

Bosch

Německý koncern patří k nejslavnějším producentům na poli velkých bílých spotřebičů, ale i kutilského a řemeslnického náčiní. Jeho tradice sahá již do roku 1886, kdy Robert Bosch založil v německém Stuttgartu dílnu pro výrobu magnet k motorům. Postupem času jeho portfolio narostlo a přímočaré pily se staly jeho nedílnou součástí. Za zmínku stojí hlavně bohatá nabídka akumulátorových nástrojů.

Makita

Japonská společnost Makita, jež taktéž existuje více než 100 let se v posledních letech stal jakýmsi etalonem kvality na poli nářadí. Její modely si zamilovali jak domácí kutilové, tak řemeslníci. Velmi ceněné jsou pro svou vysokou životnost a výkon plně dostačující k vykonávání prakticky všech myslitelných činností.

Metabo

Také jste si mysleli, že Metabo má své kořeny v Asii? Zdání klame, jedná se totiž o německou značku, jež spatřila světlo světa roku 1924. Zaměřuje se hlavně na segment pro profesionály. Přímočaré pily z její dílny jsou proto k mání za výraznou cenu, pyšní se však obrovským výkonem a širokou využitelností. S jejich pomocí se nemusíte bát zakousnout do prakticky žádného druhu materiálu.

DeWalt

Ve Spojených státech má své sídlo žlutočerná značka DeWalt. Podobně jako Metabo se orientuje na profesionální klientelu, čemuž odpovídá i kvalita a cena produkce. Svým zájmem o pokročilé bezuhlíkové technologie a bezdrátový provoz se velmi blíží firmě Bosch.

Hitachi

Věděli jste o tom, že Hitachi nejsou jen audiovizuální technologie a digitální média. Jedna z jejích divizí se zaměřuje rovněž na výrobu nářadí, mimo jiné přímočarých pil. Na tomto poli je považována za jakýsi střed nabízející rozumné vlastnosti při současném zachování příznivé ceny. Na své si přijdou povětšinou domácí kutilové.

Cena

Lámete si nyní hlavu nad tím, kolik peněz si vlastně pro pořízení přímočaré pily máte připravit? Vězte, že všechno se odvíjí podle toho, k čemu a jak často ji budete potřebovat. My se pokusíme vám pomoci prostřednictvím následující analýzy. Na jejím základě se nám podařilo identifikovat tři základní cenové intervaly, v nichž se během nákupu budete chtě nechtě pohybovat.

 • Do 2000 Kč
 • 2 000–4 000 Kč
 • Nad 4 000 Kč

Cena do 2 000 Kč

Patříte mezi domácí kutily pátrající po levném nástroji k občasnému opracování kusu dřeva nebo kovu. Dominantní většina modelů využívá klasických elektromotorů k zapojení do sítě, na své si však přijdou i zájemci o akumulátory. Výkon se pohybuje mezi 300 a 500 W, což plně dostačuje prakticky ke všem úkonům prováděným v domácnosti.

Za značnou výhodu považujeme nízkou hmotnost pily, jež jen zřídka přesahuje hranici 3 kilogramů. Díky tomu se nástroj snadno ovládá a přenáší z místa na místo.

Cena od 2 000 do 4 000 Kč

Vstoupíme-li do střední třídy, nacházíme se zhruba na pomezí mezi segmentem pro domácí dílnu a profesionální řemeslníky. Modely k zapojení do sítě stále převažují. Výkon již standardně překračuje hranici 600 W, mnohem častěji i 700 Wattů.

Vzhledem k o něco málo vyšší hmotnosti počítejte s obtížnější manipulaci. Na druhé straně pila pevně dosedne k materiálu a není třeba ji tolik držet.

Cena nad 4 000 Kč

Nejdražší kategorie čítá dvě samostatné skupiny nástrojů. Na jedné straně stojí modely vybavené akumulátorem, které se svým výkonem však hodí spíše do domácí dílny. Na straně druhé naleznete přístroje s výkonem vysoce přesahujícím hranici 700 W, které v rukou zkušeného řemeslníka učiní hotové divy.

Bohužel se u silnější zařízení nevyhnete poněkud vyšší hmotnosti. I z toho důvodu doporučujeme jejich nákup pouze zkušeným uživatelům. Naproti tomu akumulátorové náčiní je výrazně lehčí.

Nomination
Akumulátorová ergonomická
Lehká a tichá
Profesionální akumulátorová
S kufříkem
Česká značka
Image
Product
Metabo STA 18 LTX 140
Makita 4329
Bosch GST 10,8 V-LI 0.601.5A1.001
Black & Decker KS901SEK
NAREX EPL 12-7 BE
Hmot­nost
2.9 kg
1.9 kg
1.3 kg
2.8 kg
2.4 kg
Typ pohonu
akumulátorové
elektrické
akumulátorové
elektrické
elektrické
Prořez při 90°
65 mm
70 mm
90 mm
1200 mm
Napětí
18 V
230 V
230 V
Příkon
450 W
620 W
720 W
Cena ca. 6 900 CZK ca. 1 600 CZK ca. 2 400 CZK ca. 1 800 CZK ca. 4 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena