Přípravek proti molům

Zbavte se škůdců rychle a efektivně.

ca. 100 CZK
ca. 0 CZK
ca. 0 CZK
ca. 100 CZK
ca. 200 CZK
ca. 100 CZK

Jak vybrat přípravek proti molům

Moli jsou malí nenápadní motýlci se šedými nebo béžovými křídly. Pokud v bytě najdete jednoho nebo dva motýlky, většinou tomu nebudete věnovat pozornost. Bohužel se ale může stát, že jich budete vidět stále víc a najednou zjistíte, že máte zamořený celý byt. Zbavit se molů není lehké, často s nimi budete bojovat mnoho týdnů, nebo se budou čas od času vracet.

Druhy molů

V domácnosti se můžete setkat se dvěma druhy molů. Je důležité zjistit, jestli se jedná o potravinového, nebo šatního mola. V obou případech je ale nutné po objevení tohoto hmyzu začít ihned jednat, v opačném případě se moli rychle rozmnoží a zamoří celý dům.

Potravinový mol

Potravinový mol je větší než šatní, dorůstá do velikosti až 12 mm a na křídlech má tmavé skvrny. Najít ho můžete zejména v sypkých potravinách jako je mouka, káva, cukr, těstoviny, ořechy atd.

Potravinový moli
BROS Zelená SÍLA PŘÍPRAVEK PROTI Potravinovým MOLŮM 500 ML
ca. 100 CZK
Aktuálni cena

Jestliže chcete předejít tomu, aby se ve vašich potravinách moli zabydleli, uskladňujte všechny sypké potraviny v průhledných dózách nebo uzavíratelných sklenicích. Jestliže nakupujete více takových potravin do zásoby a v některém ze sáčků mola najdete, vyhoďte celý sáček.

Co dělat při napadení potravin

Potraviny, které mol napadne, jsou znehodnocené a je třeba je vyhodit. Pokud takovou potravinu sníte, nemusíte se bát žádných zdravotních komplikací. V těchto potravinách se však mohou nacházet výkaly v podobě malých kuliček, dále pak jemná vlákna utkaná housenkami a zbytky zámotků. Zámotky mohou u citlivějších osob vyvolat alergické reakce.

Poté, co najdete v některé potravině moly, pusťte se do velkého úklidu. Je nutné pečlivě vysát a vytřít všechny skříňky a celou spíž, zejména pořádně zkontrolujte všechny rohy a pukliny ve zdech.

Lepící proužky
Feroset tetra proti molům 1ks
ca. 0 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Jestliže se chcete potravinových molů zbavit přírodní cestou, vyzkoušejte hřebíček, cedrové dřevo nebo citrónovou kůru.

Likvidace

Potravinových molů se můžete zbavit pomocí různých pastí. Většinou se jedná o papírové proužky s lepem, na který se motýlci přilepí. Tyto pasti mohou působit až 8 týdnů.

Dalším řešením jsou pak tekuté přípravky, které lze nastříkat přímo do kuchyňských skříněk nebo spíže. Přípravky neobsahují syntetické insekticidy, a proto je můžete použít v bezprostřední blízkosti potravin. Tyto přípravky účinkují několik týdnů a mají preventivní účinek.

Kuličky
Bros kuličky proti šatním molům s vůní levandule 20 ks
ca. 0 CZK
Aktuálni cena

Kvalitními přípravky hubící potravinové moli jsou značek Biolit, Bros nebo Raid a jejich cena se pohybuje okolo 100 Kč.

Šatní mol

Tento druh mola je menší, dosahuje velikosti asi 4 – 8 mm a má stříbrná křídla. V tomto případě není škůdce přímo mol, ale jeho larva. Larva se živí keratinem, což je látka obsažená v některých přírodních materiálech, jako je vlna a bavlna. Samičky nakladou do oblečení vajíčka a larva poté ničí oblečení a také ložní prádlo tím, že do něj dělá dírky.

Mol šatní je jeden z mála živočichů, který je schopen ve svém organismu trávit vlnu a navíc k životu nepotřebuje vodu, protože si ji vytváří sám svým metabolismem.

Šatní moli
Raid háček proti šatním molům s vůní cedru 2 ks
ca. 100 CZK
Aktuálni cena

Ekologická likvidace

Šatní moli nemají rádi světlo a větrání, proto se ukrývají ve tmě a vlhku. Je tedy vhodné šatní skříně občas zkontrolovat a také provětrat. Je také vhodné, pokud budete čas od času prát také oblečení, které nenosíte.

Šatní moli nemají rádi ani intenzivní vůně, je tedy účinné mezi oblečení vkládat například pytlíky s aromatickými bylinkami. Běžné je také vkládat mezi oblečení obyčejné mýdlo, méně praktický je také tabák.
Vyzkoušet můžete také cedrové dřevo, které je možné zavěsit i na ramínka.

Chemická likvidace

Molů se můžete zbavit i za pomoci chemických přípravků. Na trhu je jich velké množství.

Přírodní
Ecozone přírodní odpuzovač molů a můr 500 ml
ca. 200 CZK
Aktuálni cena
Přípravek Popis
Dezinfekční přípravky Tyto přípravky se aplikují na zamořená místa přímo z plastové láhve pomocí zabudovaného rozprašovače.
Kuličky proti molům Kuličky likvidují dospělé jedince, vajíčka i larvy. Obsahují účinnou látku Empenthin, která působí na nervovou soustavu hmyzu a tím ho hubí. Součástí kuliček je také aroma, které má na moly odpuzující účinek a zároveň udržuje skříně voňavé.
Sáčky proti molům Sáčky chrání oděvy před moly po dobu až 6 měsíců. Závěs lze používat v šatních skříních, zásuvkách i kufrech. Sáčky mají příjemnou vůni a oděvy hezky provoní.

Tyto různé hubiče molů vás vyjdou zhruba na 100 Kč, lze zakoupit různé přípravky od značek jako Raid, Biolit, Bros a další.

Trichogramma evanescens

Šetrnou a účinnou metodou proti šatním a potravinovým molům je nasazení parazitické vosičky, která čichem vyhledává vajíčka molů a do těch klade svá vajíčka. Je schopná prohledat i ty nejmenší spáry a skuliny a úspěšně zlikvidovat veškerá vajíčka molů. Tato vosička je velká asi 0,3 mm a samička klade až 100 vajíček.

Tato vosička je mnohem efektivnější než používání chemikálií nebo různých pastí, protože sama vyhledává moly a zaměřuje se vajíčka na rozdíl od ostatních přípravků, které hubí pouze dospělé motýlky.

Kolíčky
Orion Fragrance Jasmín a konvalinka závěsné kolíčky proti molům 2 kusy
ca. 100 CZK
Aktuálni cena

Mnozí nemají odvahu vosičky koupit, protože se bojí především o děti nebo zvířata. Strach zde ale není na místě. U těchto vosiček se nemusíte bát štípnutí a ani ničeho jiného. Vosička neštípe a člověk si její přítomnosti téměř ani nevšimne. Nemusíte se bát, že se přemnoží, protože vosička po pár dnech bez hostitele uhyne.

Kde koupit

Vosičky se prodávají v eshopech a jsou dražší než ostatní dostupnější přípravky. Dostanete je na malých kartičkách, které umístíte tam, kde se moli vyskytují. Kartičky s vosičkami není nutné nijak rozlepovat. Po obdržení je pouze zavěsíte nebo položíte na místo výskytu a vosičky, které se vylíhnou, pak pohodlně opustí kartičku boční stranou. Pro úplné vyhubení je nutné celý proces hubení opakovat vícekrát a tedy přidávat nové kartičky s vosičkami.

Vosičky vhodné pro potravinové moly mají označení Trichomol P, jedna dávka obsahuje celkem 8 kartiček. Při objednání dostanete nejprve 4 kartičky, 2 zavěsíte do spíže a 2 dáte po dobu jednoho týdne do chladničky. Po týdnu poté použijete kartičky z lednice. Do 14 dní pak obdržíte další 4 kartičky a budete postupovat stejně. To znamená, že znovu vyměníte kartičky ve spíži za 2 nové a 2 kartičky dáte na týden do lednice.
Cena těchto 8 kartiček je 500 Kč.

Trichomol T je přípravek určený k hubení šatních molů. Jedna dávka obsahuje 16 kartiček s vosičkami. Postup je pak stejný jako v případě hubení potravinových molů. Cena těchto 16 kartiček je necelých 900 Kč.

Jméno
Potravinový moli
Lepící proužky
Kuličky
Šatní moli
Přírodní
Kolíčky
Image
Produkt
BROS Zelená SÍLA PŘÍPRAVEK PROTI Potravinovým MOLŮM 500 ML
Feroset tetra proti molům 1ks
Bros kuličky proti šatním molům s vůní levandule 20 ks
Raid háček proti šatním molům s vůní cedru 2 ks
Ecozone přírodní odpuzovač molů a můr 500 ml
Orion Fragrance Jasmín a konvalinka závěsné kolíčky proti molům 2 kusy
Výrobce
Bros
Nohel-Garden
Bros
Ecozone
Cena ca. 100 CZK ca. 0 CZK ca. 0 CZK ca. 100 CZK ca. 200 CZK ca. 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena