Nejlepší přípravky proti molům 2024 a jak vybrat

Zbavte se škůdců rychle a efektivně.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Feroset tetra proti molům 1ks
93 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat přípravek proti molům

  • V domácnostech se setkáte s potravinovými a šatními moly.
  • Na likvidaci molů můžete použít různé chemické přípravky nebo návnady, vydat se můžete také přírodní cestou.
  • S šatním i potravinovým molem zatočíte i s pomocí parazitických vosiček.

Přípravek proti molům - náš výběr

Přípravky proti potravinovým molům

Přípravky proti šatním molům

Přípravky proti molům Bros

Přípravky proti molům Raid

Zobrazit kompletní nabídku přípravků proti molům

Jak vybrat přípravek proti molům

  • V domácnostech se setkáte s potravinovými a šatními moly.
  • Na likvidaci molů můžete použít různé chemické přípravky nebo návnady, vydat se můžete také přírodní cestou.
  • S šatním i potravinovým molem zatočíte i s pomocí parazitických vosiček.

Druhy molů

V domácnosti se můžete setkat se dvěma druhy molů. Je důležité zjistit, jestli se jedná o potravinového, nebo šatního mola. V obou případech je ale nutné po objevení tohoto hmyzu začít ihned jednat, v opačném případě se moli rychle rozmnoží a zamoří celý dům.

Mrtvý mol

Moli v domácnosti mohou být velký problém, iStock /Cunaplus_M.Faba

Potravinový mol

Potravinový mol je větší než šatní, dorůstá do velikosti až 12 mm a na křídlech má tmavé skvrny. Najít ho můžete zejména v sypkých potravinách jako je mouka, káva, cukr, těstoviny, ořechy atd.

Jestliže chcete předejít tomu, aby se ve vašich potravinách moli zabydleli, uskladňujte všechny sypké potraviny v průhledných dózách nebo uzavíratelných sklenicích. Jestliže nakupujete více takových potravin do zásoby a v některém ze sáčků mola najdete, vyhoďte celý sáček.

Co dělat při napadení potravin

Přípravek proti molům
Feroset tetra proti molům 1ks

Potraviny, které mol napadne, jsou znehodnocené a je třeba je vyhodit. Pokud takovou potravinu sníte, nemusíte se bát žádných zdravotních komplikací. V těchto potravinách se však mohou nacházet výkaly v podobě malých kuliček, dále pak jemná vlákna utkaná housenkami a zbytky zámotků. Zámotky mohou u citlivějších osob vyvolat alergické reakce.

Poté, co najdete v některé potravině moly, pusťte se do velkého úklidu. Je nutné pečlivě vysát a vytřít všechny skříňky a celou spíž, zejména pořádně zkontrolujte všechny rohy a pukliny ve zdech.

Víte, že…?

Jestliže se chcete potravinových molů zbavit přírodní cestou, vyzkoušejte hřebíček, cedrové dřevo nebo citrónovou kůru.

Likvidace

Přípravky proti potravinovým molům
Biolit past proti potravinovým molům 3 ks

Potravinových molů se můžete zbavit pomocí různých pastí. Většinou se jedná o papírové proužky s lepem, na který se motýlci přilepí. Tyto pasti mohou působit až 8 týdnů.

Moly přilepení na lepící pasti

S potravinovými moly zatočí lepící pasti, iStock /Petra Richli

Dalším řešením jsou pak tekuté přípravky, které lze nastříkat přímo do kuchyňských skříněk nebo spíže. Přípravky neobsahují syntetické insekticidy, a proto je můžete použít v bezprostřední blízkosti potravin. Tyto přípravky účinkují několik týdnů a mají preventivní účinek.

Kvalitními přípravky hubící potravinové moli jsou značek Biolit, Bros nebo Raid a jejich cena se pohybuje okolo 100 Kč.

Šatní mol

Přípravky proti šatním molům
Bros kuličky proti šatním molům s vůní levandule 20 ks

Tento druh mola je menší, dosahuje velikosti asi 4 – 8 mm a má stříbrná křídla. V tomto případě není škůdce přímo mol, ale jeho larva. Larva se živí keratinem, což je látka obsažená v některých přírodních materiálech, jako je vlna a bavlna. Samičky nakladou do oblečení vajíčka a larva poté ničí oblečení a také ložní prádlo tím, že do něj dělá dírky.

Mol šatní je jeden z mála živočichů, který je schopen ve svém organismu trávit vlnu a navíc k životu nepotřebuje vodu, protože si ji vytváří sám svým metabolismem.

Ekologická likvidace

Šatní moli nemají rádi světlo a větrání, proto se ukrývají ve tmě a vlhku. Je tedy vhodné šatní skříně občas zkontrolovat a také provětrat. Je také vhodné, pokud budete čas od času prát také oblečení, které nenosíte.

Přípravky proti molům Bros
Bros Háček proti molům levandule 1 ks 028

Šatní moli nemají rádi ani intenzivní vůně, je tedy účinné mezi oblečení vkládat například pytlíky s aromatickými bylinkami. Běžné je také vkládat mezi oblečení obyčejné mýdlo, méně praktický je také tabák.
Vyzkoušet můžete také cedrové dřevo, které je možné zavěsit i na ramínka.

Chemická likvidace

Molů se můžete zbavit i za pomoci chemických přípravků. Na trhu je jich velké množství.

PřípravekPopis
Dezinfekční přípravkyTyto přípravky se aplikují na zamořená místa přímo z plastové láhve pomocí zabudovaného rozprašovače.
Kuličky proti molůmKuličky likvidují dospělé jedince, vajíčka i larvy. Obsahují účinnou látku Empenthin, která působí na nervovou soustavu hmyzu a tím ho hubí. Součástí kuliček je také aroma, které má na moly odpuzující účinek a zároveň udržuje skříně voňavé.
Sáčky proti molůmSáčky chrání oděvy před moly po dobu až 6 měsíců. Závěs lze používat v šatních skříních, zásuvkách i kufrech. Sáčky mají příjemnou vůni a oděvy hezky provoní.

Tyto různé hubiče molů vás vyjdou zhruba na 100 Kč, lze zakoupit různé přípravky od značek jako Raid, Biolit, Bros a další.

Trichogramma evanescens

Přípravky proti molům Raid
Raid Past proti potravinovým molům 3 ks

Šetrnou a účinnou metodou proti šatním a potravinovým molům je nasazení parazitické vosičky, která čichem vyhledává vajíčka molů a do těch klade svá vajíčka. Je schopná prohledat i ty nejmenší spáry a skuliny a úspěšně zlikvidovat veškerá vajíčka molů. Tato vosička je velká asi 0,3 mm a samička klade až 100 vajíček.

Tato vosička je mnohem efektivnější než používání chemikálií nebo různých pastí, protože sama vyhledává moly a zaměřuje se vajíčka na rozdíl od ostatních přípravků, které hubí pouze dospělé motýlky.

Mnozí nemají odvahu vosičky koupit, protože se bojí především o děti nebo zvířata. Strach zde ale není na místě. U těchto vosiček se nemusíte bát štípnutí a ani ničeho jiného. Vosička neštípe a člověk si její přítomnosti téměř ani nevšimne. Nemusíte se bát, že se přemnoží, protože vosička po pár dnech bez hostitele uhyne.

Kde koupit

Přípravek proti molům
BROS Zelená SÍLA PŘÍPRAVEK PROTI Potravinovým MOLŮM 500 ML

Vosičky se prodávají v eshopech a jsou dražší než ostatní dostupnější přípravky. Dostanete je na malých kartičkách, které umístíte tam, kde se moli vyskytují. Kartičky s vosičkami není nutné nijak rozlepovat. Po obdržení je pouze zavěsíte nebo položíte na místo výskytu a vosičky, které se vylíhnou, pak pohodlně opustí kartičku boční stranou. Pro úplné vyhubení je nutné celý proces hubení opakovat vícekrát a tedy přidávat nové kartičky s vosičkami.

Vosičky vhodné pro potravinové moly mají označení Trichomol P, jedna dávka obsahuje celkem 8 kartiček. Při objednání dostanete nejprve 4 kartičky, 2 zavěsíte do spíže a 2 dáte po dobu jednoho týdne do chladničky. Po týdnu poté použijete kartičky z lednice. Do 14 dní pak obdržíte další 4 kartičky a budete postupovat stejně. To znamená, že znovu vyměníte kartičky ve spíži za 2 nové a 2 kartičky dáte na týden do lednice.
Cena těchto 8 kartiček je 500 Kč.

Trichomol T je přípravek určený k hubení šatních molů. Jedna dávka obsahuje 16 kartiček s vosičkami. Postup je pak stejný jako v případě hubení potravinových molů. Cena těchto 16 kartiček je necelých 900 Kč.

Otázky a odpovědi

Co dělat, když přípravek nezabírá?

Boj s potravinovým molem je zdlouhavý. Není možné čekat, že se tohoto škůdce zbavíte hned po aplikaci přípravku, ať už vyberete jakoukoliv podobu. Samička mola je schopná naklást až 700 vajíček, která pro svůj vývoj potřebují 95 dní. Proto můžete mít pocit, že se ve Vaší domácnosti objevují moli v jednotlivých vlnách. Ve chvíli, kdy likvidujete létajícího mola, máte již pravděpodobně nakladená další vajíčka.

Jak se molů zbavit?

Ve chvíli, kdy se ve Vaší domácnosti objeví létající hmyz, nezbývá nic jiného, než se pustit do důkladného úklidu celé spíže. Ideálně byste měli vyhodit vše, co není v plastových nebo skleněných dózách. Poté přichází na řadu důkladná desinfekce a použití vhodného přípravku na likvidaci molů.
Zobrazit kompletní nabídku přípravků proti molům