15 nejlepších lapačů vos 2023

Pro klidné letní měsíce.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Tescoma Lapač vos 90632000
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat lapač vos

  • Díky lapači se zbavíte vos v zemi, nebo na zahradě.
  • Jestliže se vosí hnízdo nachází v domě nebo na méně přístupném místě, bude lepší zavolat na pomoc odborníky.
  • Kromě chemických přípravků můžete vosy vyhnat s přírodními prostředky.

Lapač vos - náš výběr

LPřírodní lapače vos

Sprejové lapače vos

Zobrazit kompletní nabídku lapačů vos

Jak vybrat lapač vos

Jak likvidovat

Likvidace vosích hnízd se liší podle místa výskytu. Jinak budete likvidovat vosy v bytě, jinak na zahradě nebo v zemi. Pokud se rozhodnete vos zbavit sami, provádějte to zásadně v noci. Vosy jsou v té době méně aktivní, ale rychle reagují na zdroj světla. Je možné, že i světlo baterky bude stačit, aby vosy odhalily vaši pozici.

Pokud hledáte vosí hnízdo, věnujte pozornost tomu, kam se většina vos vrací. Hnízda se nejčastěji nacházejí pod střechami, za okenicemi nebo ve stodolách a přístřešcích, ale můžete je najít také v dírách podél plotů nebo přímo ve zdech.

Lapač vos
Tescoma Lapač vos 90632000

V zemi

Vosy zabydlené v zemi můžete zkusit zničit tak, že zalijete vchod vroucí vodou, zasypete pískem či ucpete vlhkým jílem nebo drnem. Další možností je noru zapálit pomocí hořlavých sirných knotů, které koupíte v drogerii.

Vhodné je také nastříkat co nejhlouběji do nory a kolem vchodu sprej proti lezoucímu hmyzu, použitý takto razantně bude účinkovat déle. Na trhu jsou i různé insekticidní prášky, postřiky proti vosám či sršňům anebo aerosolové spreje značek Biolit, Raid, Rebel a jiné.

Tyto spreje mají aplikátor, který umožňuje zasáhnout hmyz co největší dávkou účinné látky a také na větší vzdálenost, což vám zaručuje bezpečnost. Díky velkému výdeji mají účinné látky okamžitý podchlazovací účinek, který snižuje pohyblivost hmyzu; po zásahu tak máte čas schovat se do bezpečí.

lPřírodní lapače vos
Odpuzovač vos, včel, komárů a much - HAGOPUR (Odpuzovač vos, včel, komárů a much - HAGOPUR - Přírodní zdravotně nezávadný odpuzovač na vosy, včely, komáry, mouchy, sršně. Balení 200 gramů)

Likvidaci hnízda provádějte ideálně až večer, kdy vosy již nalétaly zpět do hnízda a chystají se k odpočinku. Postřik je třeba několikrát opakovat, protože někteří jedinci přenocují venku.

Místo výskytu Popis
Hnízdo venku Vosy, které se zabydlí na stromech, zkuste vyhnat pomocí závěsných lapačů. Tato past naláká hmyz na svou vůni a už ho nepustí. Lapače se prodávají v širokém spektru velikostí, druhů, značek i cen. Zkuste třeba lapač Biolit ECO, který obsahuje přírodní potravinářské atraktanty, které přitahují vosy, sršně a mouchy.
Hnízdo v domě Z hnízda zavěšeného v domě, například na půdě zkuste vyhnat vosy známou babskou radou. Několik palic česneku naházejte do kbelíku s vodou, který dáte pod hnízdo. Vosy prý nesnášejí zápach česneku a odpařování česnekové vody je vypudí. Odpuzovač si také můžete vyrobit z půlky citronu, do kterého zapícháte hřebíček. Tyto postupy můžete použít, pokud je hnízdo malé, u velkých či schovaných hnízd pod střechou nebo ve škvíře za zdí to ale neporučuje, protože můžete vosy zbytečně rozdráždit a nejspíš se jich stejně nezbavíte. Zde je na místě zkusit sáhnout po nějakém chemickém přípravku nebo využít služeb odborníků.

Lapače vos

Lapač vos je výrobek, který vás zbaví obtěžujících vos bez zbytečného užívání zdraví škodlivých chemikálií, zejména při letním stolováním v přírodě. Může mít podobu plastové nádoby, do které nalijete pouze sirup, sladké nápoje nebo pivo a postavíte nebo zavěsíte poblíž místa, kde se budete pohybovat.

  • Návnada přiláká vosy do lapače a ty mu už neuniknou. Obsah bychom měli měnit podle potřeby, nejméně však jednou za 2-3 týdny.
Sprejové lapače vos
Sprej na hubení vos a sršní - Dosah 6 metrů
  • Další možností jsou makety vosího hnízda, které zavěsíte do blízkosti skutečného hnízda. Vosy jsou velmi teritoriální a nestaví si hnízda v blízkosti jiných, proto se místu, kde umístíte tento lapač, raději vyhnou.

Víte, že…?

Podobné návnady si můžete vyrobit i sami například pomocí PET lahve. Lahev rozříznete v půli a horní díl zasunete do spodního obráceně. Do lahve nalejte nějaký sladký nápoj ideálně s kousky ovoce. Kvašení této směsi vosy přitahuje, takže nalezou dovnitř, ale ven se již nedostanou.

Ceny

Pokud se spoléháte na chemické hubiče, můžete vyzkoušet přípravky značek Bros, Effect, Atak, Duracid, nebo Agro Bio. Jednotlivé spreje lze pořídit za cenu v rozmezí 150 – 300 Kč.

Lapač vos
Bros Náhradní náplň pro lapač vos 200 ml 089

Přírodní cesta

Způsobů, jak se vos zbavit je celá řada, vyzkoušet můžete například mátový olej. Nakapejte pár kapek na kousek bavlny nebo klasické odličovací tampony, které pak umístěte na místa, kde se vosy koncentrují. Peprmint vosám zapáchá natolik, že by měly brzy odtáhnout.

Další možností je použít kávu. Nasypte mletou kávu do mísy a zapalte. Dým a vůně linoucí se z kávy vosy spolehlivě odežene.

Otázky a odpovědi

Jak se lapač vos používá?

Lapače vos patří ven, proto je nikdy nezavěšujte do vnitřních prostor, protože zbytečně láká vosy dovnitř domu. Lapač vos jsou ve většině případů vyrobeny z prvotřídního odolného plastu a můžeme ho mýt i v myčce nádobí.

Jak vybrat lapač vos?

Lapač vos vybírejte podle výrobce. K zakoupení jsou od značek jako Tescoma, Weitech, Bros, VespaNo a jiné a jejich cena se pohybuje od 50 – 250 Kč.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku lapačů vos