Přípravek proti mravencům

Ubraňte svůj domov proti škůdcům.

ca. 0 CZK
ca. 100 CZK
ca. 100 CZK
ca. 100 CZK
ca. 200 CZK
ca. 200 CZK

Jak vybrat přípravek proti mravencům

  • mravenci jsou poměrně běžní v domácnosti, prevencí jsou dokonale uzavřené potraviny i čistota
  • šetrné řešení v boji proti mravencům jsou moderní odpuzovače do zásuvky. Vyzkoušet můžete i babské rady
  • doma i na zahradě můžete použít také chemické přípravky v podobě sprejů nebo granulí
  • společně s mravenci zbavíte stromy i rostliny také nežádoucích mšic

Prevence proti mravencům

Mravenci jsou velmi žraví, chutná jim slané i sladké pečivo, najít je můžete v cukřence, ale mají rádi dokonce maso a to jak vařené, tak syrové. Mnohdy si také vystačí s kuchyňským odpadem. Proto, aby byla vaše domácnost proti mravencům chráněná, zaměřte se především na to, aby byly potraviny správně skladovány.

Základem je skladovat potraviny řádně uzavřené v obalech na chladných místech. Mravenci nemají šanci dostat se do uzavřených skleněných dóz, zatímco papírové pytlíky snadno prokoušou. Šťávu a ostatní sladké pití mějte ideálně v uzavřených láhvích. Nenechávejte po kuchyňské lince ani po podlaze drobečky. A celou domácnost pak udržujte v čistotě.

Prášek
Bros Insekticid prášek proti mravencům – 100 g

Ekologické řešení

Především v domě zkuste bojovat s mravenci nejprve přírodní cestou. Dnes již nejste odkázaní pouze na chemické nástrahy. Zejména pokud jsou v domácnosti malé děti nebo zvířata, nejsou tyto prostředky vůbec vhodné, protože si na nich může váš potomek nebo mazlíček pochutnat.

Odpuzovač do zásuvky

Lze ale zakoupit odpuzovač hmyzu, který se zapojí do zásuvky a poté pracuje na principu vysílání elektromagnetických vln. Díky nejmodernější technologii je účinný při odpuzování škůdců, jako jsou mravenci, pavouci, blechy ale také myši, cvrčci a jiní. Dále slouží jako ionizátor, obohacuje vzduch negativními ionty a tím ho osvěžuje, dále redukuje nepříjemný zápach a odstraňuje prach ze vzduchu.
Tyto odpuzovače pořídíte za cenu do 300 – 700 Kč.

Dále existuje celá řada babských rad, jak se mravenců zbavit. Vyzkoušet můžete některou z těchto možností:

Tekutý
Bayer Garden Tekutá nástraha proti mravencům 4 g
Rada Detail
Ocet Ocet je jeden z nejúčinnějších prostředků, který dokáže mravence vystrnadit. Vytřete cestičky hadrem namočeným v octě, nebo neředěný ocet nalejte do rozstřikovače a mravence postříkejte.
Prášek do pečiva Tímto práškem lze posypat mravenčí cestičky, nasypat ho můžete přímo do díry, odkud mravenci vylézají.
Koření Mravenci nemají rádi vůni koření. Stačí po bytě rozmístit hřebíček. Vůně hřebíčku mravence odláká. Podobně jako hřebíček na mravence působí bazalka, levandule nebo máta.
Skořice Skořice je koření, které svou vůní mravence dezorientuje. Ovlivňuje totiž jejich způsob komunikace prostřednictvím feromonů. Mravenci si značkují trasy, když hledají potravu a poté se znovu vrací do mraveniště. Vůně skořice tyto značky naruší a mravenci nejsou schopni se v terénu zorientovat. Skořicí posypte místa, kde mravence vidíte, spáry v podlaze, prahy dveří, kuchyňskou linku a okolí koše. Lze použít také skořicový éterický olej a tato místa jím potřít nebo postříkat.
Citrusy Citrusy jako citron, grep nebo pomeranč mají ve slupce pro mravence smrtelný olej. Doma si můžete vyrobit sprej a tím pak mravence zneškodnit. Sprej vyrobíte tak, že ponoříte slupky od těchto citrusů do octa, ten pak zahřejete, následně ochladíte a necháte 1 den louhovat. Poté tekutinu nalejete do rozprašovače a máte účinný prostředek pro hubení.

Víte, že…?

Mravence dále odláká vůně éterických olejů, vyzkoušet můžete tea tree olejíček nebo citronelu. Celý byt pak jednoduše provoňte pomocí aroma lampy.

Chemické přípravky

Zařídit, aby mravenci nelezli na vaši zahradu, popřípadě terasu, není možné. Někdy může pomoci rozhodit po zahradě velmi aromatické koření nebo místa, kde mravence nechcete nastříkat výluhem z tohoto koření. Vyzkoušet můžete již zmíněnou skořici nebo hřebíček. Ve většině případů se však nevyhnete některému z chemických přípravků na hubení mravenců.

Pokud sáhnete po chemických přípravcích, můžete vybírat mezi spreji, gelovými a také práškovými přípravky. Tyto přípravky fungují spolehlivě, likvidují ale pouze mravence, kteří se jich dotknou. Dokáží počet mravenců výrazně snížit, ne vždy ale zlikvidují celá mraveniště. Je proto nutné tyto přípravky používat opakovaně.

Sprej
Raid Max proti švábům a mravencům 3v1 400 ml
  • Prášek a granulát – prášek funguje jako požerová návnada. Nasypte jej na cestičky, mravenec tuto návnadu pozře a zároveň touto návnadou obalí své tělíčko a následně návnadu odnese do hnízda. Tak jsou zasažení i mravenci, kteří s návnadou nepřišli přímo do kontaktu. Práškové hubiče lze také rozpustit ve vodě a použít ho jako postřik. Podobně jako prášek lze použít i granulát na hubení mravenců.
  • Sprej – spreje lze aplikovat do různých prasklin ve zdech, použít ho můžete také venku. Sprej zahubí pouze mravence, kterého postříkáte.
  • Nástrahy – další možností, jak vyhubit mravence zejména v bytech jsou různé nástrahy, které se jednoduše přilepí kdekoliv na místo výskytu mravenců. Mravenci, kteří touto nástrahou projdou, jsou pokryti jedovatou směsí a posléze tuto látku zanášejí do mraveniště, kde ji roznesou mezi ostatní.
  • Gel – gel mravencům voní a láká je k sežrání. Stejně jako je tomu v dalších případech, mravenci gel nejenom pozřou, ale také ho na sebe nabalí a posléze zanesou do mraveniště.

Mravenci a mšice

Mravenci žijí v symbióze se mšicemi, mšice jsou přímo mravenci ochočené. Mravenci si mšice hýčkají. Získávají od nich neustálý příjem medovice, kterou se živí. Mravenci dokážou zanést larvy mšic na rostliny a tam je udržovat. Mšicemi jsou tak často napadené ovocné stromy, ale také rostliny například ve skleníku.

Pokud máte na zahradě napadený strom nebo nějaké rostliny, pravděpodobně brzy zjistíte, že v okolí takto napadeného stromu se pohybuje větší množství mravenců. Jako obrana pak slouží lepové pásky, které se nalepí přímo na kmen nebo stonek rostlin a mravenci se tak nemohou dostat po kmeni nahoru a mšice na stromy nanosit.

Bio
forestina Bio Formatox Plus proti mravencům 200 gr

Lepové pásky ale dlouho nevydrží, a to především vlivem počasí. Zakoupit můžete i klasický lep na kmen, který vydrží delší dobu a je také více odolný proti teplejšímu počasí.

Jak se zbavit mravenců na zahradě bez chemie

Jestliže nejste příznivcem chemických přípravků a přesto se chcete mravenců v zahradě zbavit, můžete použít některý z odpuzovačů. Odpuzovač se umístí do půdy a díky vydávaným vibracím odpudí mravence z jeho okolí. Odpuzovače mohou být napájeny solárními články nebo bateriemi.

Cena těchto odpuzovačů se pohybuje od 300 – 800 Kč.

Účinný
NEUDORFF LOXIRAN MRAVENČÍ BUFET 2 dózy a 20 ml roztok

Výrobce a ceny

Přípravků na hubení mravenců je mnoho, vyjmenovat můžeme například Loxiran, Substral, Biovetu, Bros, Forestina, Biolit a další. Cena těchto výrobků, ať už se jedná o spreje, prášky, granuláty nebo různé návnady se pohubuje od 50 – 200 Kč.

Otázky a odpovědi

Jaké mravence likvidovat?

Do boje byste se měli vždy vydat pouze proti mravencům, kteří se vyskytují doma nebo na zahradě. Na našem území se nachází až 20 druhů mravenců, ale jen 2 druhy jsou považovány za škůdce. Jedná se právě o mravence, které se běžně doma či na zahradě vyskytují. Naopak mravenci lesní jsou prospěšní a jejich likvidace je neoprávněná.

Lze koupit Bio přípravky na mravence?

Ano i tyto preparáty se běžně prodávají. Jedním z těchto přípravků je Neudorff, který je v dostání v několika podobách a má výborná zákaznická hodnocení.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Prášek
Tekutý
Sprej
Bio
Účinný
Elektronický
Image
Produkt
Bros Insekticid prášek proti mravencům – 100 g
Bayer Garden Tekutá nástraha proti mravencům 4 g
Raid Max proti švábům a mravencům 3v1 400 ml
forestina Bio Formatox Plus proti mravencům 200 gr
NEUDORFF LOXIRAN MRAVENČÍ BUFET 2 dózy a 20 ml roztok
HomeLife Odpuzovač hmyzu a hlodavců SY-A620
Výrobce
Bros
Bayer
Forestina
Neudorff
HomeLife
Cena ca. 0 CZK ca. 100 CZK ca. 100 CZK ca. 100 CZK ca. 200 CZK ca. 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena