Protiprořezové boty

Do práce i do přírody.

Jak vybrat protiprořezové boty

Venku nebo na pracovišti existuje mnoho nebezpečí, která mohou ohrozit vaše chodidlo. Protipořezové boty nabízí vaší noze prodyšnost, pevnost a hlavně vysokou ochranu téměř při jakékoliv aktivitě. Tato bezpečnostní obuv je nezbytností a to především v průmyslovém nebo stavebním sektoru. Nabízí ochranu před pádem těžkých či ostrých nástrojů, ochrání vás před elektrickým výbojem a na mokré podlaze jen tak neuklouznete. Boty mají širokou škálu využití. Lze je vzít do práce a na zahradu, ale také na dobrodružné sporty či aktivity.

Vlastnosti

 • Elektrická izolace – Boty jsou odolné proti nechráněnému el. výboji
 • Odolnost proti penetraci – Zabraňuje průchodu penetračního nátěru do hloubky boty
 • Voděodolnost – Ani opravdu hustý a vytrvalý déšť nemá šanci
 • Chemická odolnost – Dle materiálu jsou boty odolné i proti některým kyselinám
 • Tepelná izolace – Perfektně izolují a chrání před zimou a chladem
 • Ochrana kotníků – Kotník v botě velmi dobře drží a nabízí maximální komfort
 • Protiskluznost – Mokrý povrch nepředstavuje vážnější problém

Víte, že…?

Před samotným nákupem je dobré pečlivě odzkoušet různé typy bot.

Vylepšená konstrukce
Husqvarna protipořez obuv t24

Materiál

Vnějšek boty je opatřen kevlarovou vrstvou. Ta brání průřezu motorovou pilou nebo průniku vody.
Špička je vybavena bezpečnostním a vysoce kvalitním ocelovým povrchem na ochranu prstů. Kovový povrch je účinnou obranou proti ostrým nebo těžkým předmětům. Celokožený materiál na horním povrchu zajišťuje tuhost boty a nabízí vrstvenou ochranu pro nohy. Podešve jsou dobře polstrované, a proto poskytují nositelům dostatečné pohodlí a snižují úroveň jejich opotřebení. Bezpečnostní obuv podšitá těmito materiály odpuzují vlhkost, a tak udržují vaše nohy v suchu a teple.

Bezpečnost

Tyto boty působí jako bariéra proti žáru, chemikáliím, olejům, škodlivým kyselinám nebo nárazům. Jestliže se motorová pila zasekne do boty dochází k zastavení jejího motoru. Protipořezová obuv je vybavena háčky, kterými lze zaháknout i kalhoty. Díky této technice je chráněna celá noha a lze tak předejít fatálním následkům.

Pohodlí

Přestože jsou boty určené k ochraně, tak nijak neomezí váš pohyb. V dnešní době boty zaručují maximální pohodlí hlavně díky jejich lehkosti a měkkému vnitřku. Jsou vytvořeny k celodennímu pohybu po lese a k pohybu v nelehkých podmínkách. Nalezneme v nich i extra polstrování v oblasti kotníků, špičce či patě.

Velurová useň
HAIX Protector Forest

Praktičnost

Díky vysoké odolnosti vůči dešti i vlhkosti budete mít nohy vždy v suchu a teple. Zároveň je zachována prodyšnost, a tak nehrozí zapaření nohou po celodenní práci v lese. Speciální tkaničky mají bezpečnostní povrch, takže upevní nohu a nehrozí povolení.

Víte, že…?

Pohodlí bezpečnosti obuvi nezávisí na hmotnosti. Pěnová výztuž o tloušťce 20 cm je pohodlnější než matrace o tloušťce 5 cm. Požární obuv váží 3 kg na pár.

Údržba

Použijte nejdříve měkký kartáč a očistěte botu od bláta, prachu či jiných nečistot. K tomu vám poslouží pouze mýdlo a voda. Lze použít i speciální přípravek, který odstraní i zbytky starších skvrn ( třeba od impregnací). Následuje vysušení v teplé a suché místnosti. Nevystavujte obuv přímému slunečnímu záření, protože by mohlo dojít k deformaci, odlepení nebo degradaci materiálů obuvi. Skvělým pomocníkem při vysoušení je novinový papír, který se zmačká a strčí do boty. Noviny rychle absorbují vnitřní vlhkost. Pozor si dejte na barevný papír či reklamní ( ty nepoužívejte). Po šetrném a kvalitním vysušení můžete obuv impregnovat. Impregnaci můžete použít ve spreji, gelu nebo jiné formě. Existují také různé vosky nebo krémy. Pokaždé se řiďte pokynům od výrobce dané impregnace. Aplikace je vhodná pouze z venkovní části boty, nikoliv z vnitřní. Je možné vnitřek dezinfikovat. Dezinfekce vás nejen zbaví plísní, ale botu i hezky provoní.

Hliníková ochrana špičky
Pfanner Zermatt GTX neprořezné boty

Výrobci

Výrobců protipořezových botů je celá řada. Každý z nich nabízí několik druhů, které se liší materiálem, designem a cenou.
Na českém trhu lze najít nejznámější výrobce jako je HAIX, PSS – Pfeiffer Sicherheitssysteme, Profesional – Forestprofi nebo Oregon

Cena

 • Do 2000 korun lze zakoupit protipořezové holínky, které disponují zesíleným svrškem i podešví. Obzvláště ocelová zajišťuje vysokou ochranu.
 • Do 4000 korun můžeme koupit kvalitní boty určené k práci s pilou. Jsou vybaveny ochranou proti prořezání. Vyznačují se vysokým komfortem při nošení. Jejich odnímatelné vložky jsou omyvatelné, a tak i praktické. Nejedná se o produkt určen k celodennímu nošení, ale pro ochranu nohou při práci s řetězovou pilou.
 • Do 6000 korun se vyrábějí protipořezové boty od značky Oregon, které jsou určeny pro dřevorubce. Zaručují vysokou kvalitu a jsou vyrobeny z hovězí kůže.
 • Nad 6000 korun produkty nabízí 100 % nepromokavý a prodyšný materiál. Chlubit se můžou vysokou stabilitou a silným vnitřním polstrováním v oblasti kotníků. Díky podešvu Vibram se mohou pyšnit výbornou přilnavostí a tudíž bezpečností na kluzkém povrchu.
Jméno
Vylepšená konstrukce
Velurová useň
Hliníková ochrana špičky
Profesionální
Celoroční
Image
Produkt
Husqvarna protipořez obuv t24
HAIX Protector Forest
Pfanner Zermatt GTX neprořezné boty
Fitwell Woodmaster
HAIX Protector Light
Cena ca. 8 200 CZK ca. 6 900 CZK ca. 5 800 CZK ca. 7 800 CZK ca. 5 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena