Protiproud do bazénu

I v menším bazénu se dá pořádně vyřádit.

ca. 35 900 CZK
ca. 87 400 CZK
ca. 30 200 CZK
ca. 43 900 CZK

Jak vybrat protiproud

  • Bazénový protiproud vám umožní zaplavat si i v menším zahradním bazénu.
  • Vybírat můžete protiproud vhodný pro podzemní i nadzemní bazén.
  • Nejdůležitějším parametrem je průtok a zohlednit musíte i výkon čerpadla.

Princip fungování protiproudu

Protiproud v bazénu není nic jiného než vzduch ve vodě. Funguje na základě vodních trysek, kdy čerpadlo do vody nažene vzduch a tím vytvoří silný proud. Ten je možný vždy regulovat, ať už jeho intenzitu či směr, to však nemá každý model. Pokud tedy tuto možnost využijete, podívejte se na detailní informace, nebo se obraťte na zkušeného pracovníka.

Víte, že…?

S pořízením protiproudu uvažujte v případě, jestliže máte nebo plánujete bazén o velikosti 3,5 x 2,2 m a více. V případě kruhového bazénu by měl dosahovat průměru minimálně 3,5 m. Pro oba typy bazénu platí hloubka alespoň 1,2 m

Vestavěný pro kondiční plavání
VÁGNER POOL V-Jet 74m3/h 400V

Výkon protiproudu

Rozpětí výkonu protiproudu je poměrně široké. Zařízení myslí na děti i dospělé, ale hlavně na bezpečnost každého jedince. Vše ovšem závisí na výkonu čerpadla.

Výkon Popis
do 40 m3/hod Využijete ho do bazénu s menšími rozměry, ale také pro dětské radovánky.
nad 70 m3/hod Ideální pro jedince, kteří se plaváním chtějí udržovat neustále v kondici či dokonce zhubnout. Voda bude odpovídat rychlosti jako na divoké řece nebo mezi vlnami na moři.
nad 100 m3/hod S tímto typem byste se nejčastěji setkali u sportovců, kteří potřebují pravidelně a opravdu tvrdě trénovat. Na rozdíl od méně výkonných zařízení má tento přístroj k dispozici dvě trysky.

Typ protiproudu

Při výběru protiproudu, je třeba se zaměřit, k jakému druhu bazénu ho budete pořizovat. Ty jsou dva – nadzemní a podzemní.

Podzemní bazén

Nejlepším způsobem je zvolit protiproud již při výstavbě podzemního bazénu. Mezi velkou výhodu zcela jistě patří to, že zařízení je ukryto ve speciální šachtě a nekazí tak dojem bazénu, ale zároveň nikde nepřekáží. Tryska je pak umístěna ve stěně bazénové vany. Počítejte s tím, že čerpadlo potřebuje svůj vlastní elektrický okruh. Rovněž, čím dál bude umístěno, tím větší výkon bude potřebovat. S tím souvisí i silnější sací a vratné potrubí.

Závěsný do malého bazénu
VÁGNER POOL Badu Jet Swing 58m3/h 400V

Nadzemní bazén

Pokud na zahradě již bazén máte, ať už nadzemní nebo podzemní, nezoufejte. Dnes si lze protiproud dodatečně přikoupit. Tyto jsou k dostání pod názvem závěsný protiproud. Jednoduše ho umístíte na hranu bazénu a na zimu či po ukončení sezóny jednoduše uklidíte na místo, kde nemrzne. Bonusem navíc je možnost regulace směru proudu. Mezi nevýhody pak patří nižší výkon než u vestavěných modelů a nevzhledné umístění.

Víte, že…?

Jestliže vám ve vašem bazénu chybí také osvětlení, můžete tak zabít dvě mouchy jednou ranou, jelikož vestavěné modely jsou vybaveny právě i světlem, který bazén promění ve výjimečné místo.

Nejznámější značky

Tento odstavec se zaměřuje na oba druhy protiproudů. Předpokládáme, že chystáte-li se stavět podzemní bazén, s výběrem vám poradí obchodní zástupce, který vás bude mít na starosti, v závislosti na velikosti a typu bazénu. Ale vždy je dobré mít alespoň povědomí, co kupujete.

Vestavěný pro sportovce
HANSCRAFT Flow Jet 5000 95m3/h 400V
  • Aqua Jet: Patří do kategorie výrobků, které má pod palcem společnost Mountfield. Převážně je určen pro jejich vlastní řadu bazénu, ale poradí si i s jinými typy.
  • Hanscraft: Protiproud není ve společnosti Hanscraft hlavním produktem. Její specializací je distribuce vířivých van, přesto jsou výrobky na vysoko kvalitě.
  • Vágner pool: Největší výrobce a dovozce bazénového příslušenství a technologie v České republice. Právě díky úspěchu u nás se jim podařilo také rozšířit a vstoupit na chorvatský trh.
  • Brilix: Společnost Brilix je na trhu od roku 2006 a patří pod firmu Albixon, která je jedním z velkých prodejců zahradních podzemních bazénů.

Cena

Nyní se dostáváme k nejdůležitější položce celého dnešního příspěvku. Tím je cena protiproudu. Vestavěné modely jsou dražší než závěsné, ovšem pořád se budeme pohybovat nad hranicí 15 000 Kč.

Pokud jsme nyní některé z vás odradili, máme pro vás i tak typ na „domácí“ protiproud. Tím je obyčejná guma, která stojí pár korun. Tu zahákněte za pevné místo a zbytek si navlékněte na tělo. Obyčejným odporem si nasimulujete protiproud, zlepšíte kondici a ušetříte peněženku.

Závěsný pro děti
VÁGNER POOL Badu Jet Activ 24m3/h 230V

Cena do 20 000 Kč

Při této ceně se pohybujeme na úrovni závěsných systémů. Ty mají maximální výkon 40 m3/hod. A jak již víte, je ideální pro děti, ale pro dospělého člověka nebude moc přínosný.

Cena od 20 000 Kč do 50 000 Kč

V případě závěsného systému se můžete dočkat výkonu dosahujícího k 60 m3/hod u levnějších modelů. Vestavěný protiproud v této kategorii opět využijí zejména děti. Za silnější proud si budete muset připlatit.

Cena nad 50 000 Kč

Běžným proudem připomínajícím divokou řeku disponuje zařízení, jehož cena dosahuje 80 000 Kč. Jedná se o střední kategorii pro kondiční plavání. V případě, že jste aktivní sportovci a potřebujete pravidelně trénovat, počítejte se zařízením, kde se pořizovací náklady pohybují kolem 100 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jaký průtok má bazénový protiproud?

Bazénové protiproudy mají nejčastěji průtok v rozmezí 24 – m3/hodinu. Pro rodiny s dětmi jsou vhodné nejméně výkonné protiproudy, jsou ideální pro lehčí plavání. Zdatnější plavci mohou instalovat protiproud s průtokem 40 m3/hodiny, vytrvalostní plavci zdolají i průtok 88 m3/hodinu.

Jaký protiproud zvolit?

Bazénový protiproud je k dostání ve 2 typech – vestavěný a závěsný. Vestavěný by měl být instalován již během stavby bazénu. Závěsným protiproudem můžete dovybavit hotový bazén.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Vestavěný pro kondiční plavání
Závěsný do malého bazénu
Vestavěný pro sportovce
Závěsný pro děti
Image
Produkt
VÁGNER POOL V-Jet 74m3/h 400V
VÁGNER POOL Badu Jet Swing 58m3/h 400V
HANSCRAFT Flow Jet 5000 95m3/h 400V
VÁGNER POOL Badu Jet Activ 24m3/h 230V
Výrobce
Vágner Pool
Vágner Pool
Hanscraft
Vágner Pool
Cena ca. 35 900 CZK ca. 87 400 CZK ca. 30 200 CZK ca. 43 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Johana Malá

About the Author

About the Author

Po vystudování žurnalistiky se věnuji redaktorské práci. Během studií jsem získala řadu zkušeností s psaním textů na různá témata. Specializuji se na produktové články z oblasti kuchyně, protože vaření je další mojí vášní. Zajímám se i o běžnou oblast úklidu, domácnosti, potřeby pro děti, ale s chutí se pustím i do produktů pro dílnu a zahradu. Vše beru jako výzvu, dozvědět se něco nového a o svoje zkušenosti se prostřednictvím psaní produktových textů ráda podělím.