Nejlepší protiproudy do bazénu 2023 a jak vybrat

I v menším bazénu se dá pořádně vyřádit.

Autorka: Johana Malá | Aktualizováno: Prosinec 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
HANSCRAFT Flow Jet 3000 71m3/h 230V

Jak vybrat protiproud

  • Bazénový protiproud vám umožní zaplavat si i v menším zahradním bazénu.
  • Vybírat můžete protiproud vhodný pro podzemní i nadzemní bazén.
  • Nejdůležitějším parametrem je průtok a zohlednit musíte i výkon čerpadla.

Protiproud do bazénu - náš výběr

Vestavné protiproudy do bazénu

Závěsné protiproudy do bazénu

Zobrazit kompletní nabídku protiproudů do bazénu

Jak vybrat protiproud

  • Bazénový protiproud vám umožní zaplavat si i v menším zahradním bazénu.
  • Vybírat můžete protiproud vhodný pro podzemní i nadzemní bazén.
  • Nejdůležitějším parametrem je průtok a zohlednit musíte i výkon čerpadla.

Princip fungování protiproudu

Protiproud v bazénu není nic jiného než vzduch ve vodě. Funguje na základě vodních trysek, kdy čerpadlo do vody nažene vzduch a tím vytvoří silný proud. Ten je možný vždy regulovat, ať už jeho intenzitu či směr, to však nemá každý model. Pokud tedy tuto možnost využijete, podívejte se na detailní informace, nebo se obraťte na zkušeného pracovníka.

Víte, že…?

S pořízením protiproudu uvažujte v případě, jestliže máte nebo plánujete bazén o velikosti 3,5 x 2,2 m a více. V případě kruhového bazénu by měl dosahovat průměru minimálně 3,5 m. Pro oba typy bazénu platí hloubka alespoň 1,2 m

Výkon protiproudu

Rozpětí výkonu protiproudu je poměrně široké. Zařízení myslí na děti i dospělé, ale hlavně na bezpečnost každého jedince. Vše ovšem závisí na výkonu čerpadla.

VýkonPopis
Do 40 m3/hodVyužijete ho do bazénu s menšími rozměry, ale také pro dětské radovánky.
Nad 70 m3/hodIdeální pro jedince, kteří se plaváním chtějí udržovat neustále v kondici či dokonce zhubnout. Voda bude odpovídat rychlosti jako na divoké řece nebo mezi vlnami na moři.
Nad 100 m3/hodS tímto typem byste se nejčastěji setkali u sportovců, kteří potřebují pravidelně a opravdu tvrdě trénovat. Na rozdíl od méně výkonných zařízení má tento přístroj k dispozici dvě trysky.
Pohled na bazén v zahradě

Protiproud můžete instalovat do nadzemního i podzemního bazénu, iStock /

Typ protiproudu

Protiproud do bazénu
HANSCRAFT Flow Jet 3000 71m3/h 230V

Při výběru protiproudu, je třeba se zaměřit, k jakému druhu bazénu ho budete pořizovat. Ty jsou dva – nadzemní a podzemní.

Podzemní bazén

Nejlepším způsobem je zvolit protiproud již při výstavbě podzemního bazénu. Mezi velkou výhodu zcela jistě patří to, že zařízení je ukryto ve speciální šachtě a nekazí tak dojem bazénu, ale zároveň nikde nepřekáží. Tryska je pak umístěna ve stěně bazénové vany. Počítejte s tím, že čerpadlo potřebuje svůj vlastní elektrický okruh. Rovněž, čím dál bude umístěno, tím větší výkon bude potřebovat. S tím souvisí i silnější sací a vratné potrubí.

Nadzemní bazén

Pokud na zahradě již bazén máte, ať už nadzemní nebo podzemní, nezoufejte. Dnes si lze protiproud dodatečně přikoupit. Tyto jsou k dostání pod názvem závěsný protiproud. Jednoduše ho umístíte na hranu bazénu a na zimu či po ukončení sezóny jednoduše uklidíte na místo, kde nemrzne. Bonusem navíc je možnost regulace směru proudu. Mezi nevýhody pak patří nižší výkon než u vestavěných modelů a nevzhledné umístění.

Víte, že…?

Vestavné protiproudy do bazénu
VÁGNER POOL V-Jet 84m3/h 400V

Jestliže vám ve vašem bazénu chybí také osvětlení, můžete tak zabít dvě mouchy jednou ranou, jelikož vestavěné modely jsou vybaveny právě i světlem, který bazén promění ve výjimečné místo.

Rodina v bazénu

Protiproud přinese zábavu dětem i dospělým, iStock /

Nejznámější značky

Tento odstavec se zaměřuje na oba druhy protiproudů. Předpokládáme, že chystáte-li se stavět podzemní bazén, s výběrem vám poradí obchodní zástupce, který vás bude mít na starosti, v závislosti na velikosti a typu bazénu. Ale vždy je dobré mít alespoň povědomí, co kupujete.

  • Aqua Jet: Patří do kategorie výrobků, které má pod palcem společnost Mountfield. Převážně je určen pro jejich vlastní řadu bazénu, ale poradí si i s jinými typy.
  • Hanscraft: Protiproud není ve společnosti Hanscraft hlavním produktem. Její specializací je distribuce vířivých van, přesto jsou výrobky na vysoko kvalitě.
  • Vágner pool: Největší výrobce a dovozce bazénového příslušenství a technologie v České republice. Právě díky úspěchu u nás se jim podařilo také rozšířit a vstoupit na chorvatský trh.
  • Brilix: Společnost Brilix je na trhu od roku 2006 a patří pod firmu Albixon, která je jedním z velkých prodejců zahradních podzemních bazénů.

Cena

Nyní se dostáváme k nejdůležitější položce celého dnešního příspěvku. Tím je cena protiproudu. Vestavěné modely jsou dražší než závěsné, ovšem pořád se budeme pohybovat nad hranicí 15 000 Kč.

Závěsné protiproudy do bazénu
VÁGNER POOL Badu Jet perla 40m3/h 400V

Pokud jsme nyní některé z vás odradili, máme pro vás i tak typ na „domácí“ protiproud. Tím je obyčejná guma, která stojí pár korun. Tu zahákněte za pevné místo a zbytek si navlékněte na tělo. Obyčejným odporem si nasimulujete protiproud, zlepšíte kondici a ušetříte peněženku.

Cena do 20 000 Kč

Při této ceně se pohybujeme na úrovni závěsných systémů. Ty mají maximální výkon 40 m3/hod. A jak již víte, je ideální pro děti, ale pro dospělého člověka nebude moc přínosný.

Cena od 20 000 Kč do 50 000 Kč

V případě závěsného systému se můžete dočkat výkonu dosahujícího k 60 m3/hod u levnějších modelů. Vestavěný protiproud v této kategorii opět využijí zejména děti. Za silnější proud si budete muset připlatit.

Cena nad 50 000 Kč

Protiproud do bazénu
VÁGNER POOL, K-JET Sena 66 m3/h, 400 V, vp-30140663

Běžným proudem připomínajícím divokou řeku disponuje zařízení, jehož cena dosahuje 80 000 Kč. Jedná se o střední kategorii pro kondiční plavání. V případě, že jste aktivní sportovci a potřebujete pravidelně trénovat, počítejte se zařízením, kde se pořizovací náklady pohybují kolem 100 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jaký průtok má bazénový protiproud?

Bazénové protiproudy mají nejčastěji průtok v rozmezí 24 – m3/hodinu. Pro rodiny s dětmi jsou vhodné nejméně výkonné protiproudy, jsou ideální pro lehčí plavání. Zdatnější plavci mohou instalovat protiproud s průtokem 40 m3/hodiny, vytrvalostní plavci zdolají i průtok 88 m3/hodinu.

Jaký protiproud zvolit?

Bazénový protiproud je k dostání ve 2 typech – vestavěný a závěsný. Vestavěný by měl být instalován již během stavby bazénu. Závěsným protiproudem můžete dovybavit hotový bazén.
Zobrazit kompletní nabídku protiproudů do bazénu