19 nejlepších proutěných kočárků 2023

Stylový kočárek pro holčičku.

Autorka: Martina Oborná | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Legler Proutěný Vintage
90 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat proutěný kočárek

  • Ať už se jedná o proutěný nebo jiný kočárek pro panenky, vždy je na prvním místě bezpečnost. Tím myslíme nejen to, aby byl samotný kočárek bezpečný, ale také, aby byla pro vaše dítě bezpečná manipulace s ním.
  • Proutěné kočárky pro panenky jsou stejně jako ostatní typy určeny především do terénu. Zaměřte se tedy na velikost a materiál koleček.
  • Při hraní venku se kočárek zcela jistě ušpiní a tak myslete i na jeho omyvatelnost a údržbu.
  • V neposlední řadě bude důležitý i celkový vzhled nové hračky. Bude-li to možné, nechte vybrat svoji malou slečnu.

Proutěný kočárek - náš výběr

Proutěné kočárky pro panenky

Proutěné kočárky pro miminko

Retro proutěné kočárky

Petitcollin proutěný kávově-karamelový do 50 cm
přečíst recenzi
Výrobce: Petitcollin
Barva: hnědé
Materiál: dřevěné, textilní
Legler Cornelia
přečíst recenzi
Výrobce: Small foot
Barva: béžové
Materiál: dřevěné, kovové, gumové
Hmotnost: 3.9 kg
Legler Proutěný Denise
přečíst recenzi
Výrobce: Legler
Typ: hluboké
Materiál: proutěné
Retro styl: ano
Legler Angela
přečíst recenzi
Výrobce: Small foot
Barva: bílé
Materiál: dřevěné
Pro panenku: Angela
Zobrazit kompletní nabídku proutěných kočárků

Jak vybrat proutěný kočárek

Velikost koleček

Jakmile budete vybírat proutěný kočárek pro vaši holčičku, zvažte především to, kde si bude s kočárkem hrát. Podle toho pak volte velikost koleček. Do terénu voltevětší průměr koleček. Bývají většinou pěnováa bytelná s ohledem na dětské hrátky. Plastová kolečka jsou hlučnější a většinou jsou jimi vybaveny kočárky pro nejmenší děti. Proutěné kočárky mají napodobovat retro design, takže se pravděpodobně nesetkáte s otočnými předními koly.

Stabilita

Pokud vybíráte kočárek z proutí, budete na trhu vybírat z provedení jen s hlubokou korbou. Výhoda kočárku s hlubokou korbou je jeho větší stabilita. Vaše dcera jistě ocení i to, že se do hlubokého kočárku vejde více panenek, než do sportovní verze. Stabilita souvisí s váhou. Těžší kočárky jsou stabilnější, ale holčičkám se hůře ovládají. Kočárky jsou také náročnější na prostor.

Proutěný kočárek
Legler Proutěný Vintage

Výška rukojeti

Kočárek je hračka, která s dítětem poroste několik let. Tak, jak poroste malá uživatelka, tak měl by růst i kočárek, respektive výška madla kočárku. V následující tabulce se dozvíte orientační výšky madel podle věku malé maminky.

Věk dítěte Výška rukojeti
Do 2 let 45 – 55 cm
Do 3 let 55 – 65 cm
Do 4 let 65 – 70 cm
Do 5 let 70 – 75 cm

Oblibě se těší výškově nastavitelná rukojeť. Výrobce nabízí rukojeť nastavitelnou v rozmezí i 20 – 30 cm. Je to krásné, ale zrádné. Nákupem poměrně velkého kočárku, kde umístíte rukojeť do výšky 45 cm, což je výška odpovídající dvouletému dítěti, bude pro něj manipulace značně náročná až nebezpečná. Takový kočárek může holčičku od používání lehce odradit.

Design a materiál

Tak jako všechny hračky pro nejmenší se i kočárky vyrábí co nejrealističtější napodobenina věcí pro dospěláky. Co se týče proutěných kočárků, bývají určené primárně batolatům. Právě kvůli své „mohutnosti“ a stabilitě. Samozřejmě se ale vyrábí kočárky v retro designu i pro větší děti. Tady bychom doporučili, nechat výběr designu na samotném dítěti. Přece jen, to, co se může líbit Vám, nemusí vaši holčičku udělat šťastnou.

Proutěné kočárky pro panenky
Legler Proutěný Elisabeth
  • Proutěné kočárky pro batolata mohou mít dřevěnou konstrukci.
  • Kočárky pro starší děti jsou již kombinací různých materiálů. Nejčastěji jde o kombinaci ocelového rámu, proutěné korbičky,textilní stříšky a textilního vybavení.

Víte, že…?

Při výběru proutěného kočárku se pokuste vybírat ze sytějších barev. Jejich výhoda spočívá v tom, že na sluníčku hned tak nevyblednou.

Příslušenství

Kočárky se běžně prodávají s taškou na kočárek, s peřinkou a polštářkem, slídou nebo dalším drobným vybavením.
K některým kočárkům také patří například autosedačka (vajíčko), cestovní postýlka nebo přenosná taška na miminko. K nadstandardní výbavě může patřit stylový slunečník. Samozřejmě lze koupit kočárky bez příslušenství, nebo příslušenství dokupovat.

Proutěné kočárky pro miminko
GRAPI Proutěný koš pro miminko bílý/nebesa průhledná

Údržba

Při nákupu by Vás neměl zajímat jen materiál s ohledem na design, ale i s ohledem na údržbu. Kočárky jsou určeny především k venkovnímu použití a nelze tak zabránit jejich ušpinění. Je jasné, že proutí bude náchylnější na vlhkost. Proto je dobré, aby proutí bylo naimpregnováno nebo natřeno voděodolnou barvou. Už kvůli údržbě vlhkým hadříkem. Potahy a polstrování by mělo jít dobře sundat a v případě potřeby vyprat.

Výrobci a cena

U dětských hraček je kvalitní výrobce zásadní. Kvalitního výrobce si sice zaplatíte, ale můžete si být jisti, že nepořizujete nebezpečnou hračku. K oblíbeným kvalitním značkám patří RaKonrad, Bayer, Smoby, Doris, Hauck, Teddies, My Sweet Baby a další
Cenu kočárku určuje především materiál, množství příslušenství a bezpečnostní atesty od prověřených výrobců.

  • Nejlevněji pořídíte kočárky s plastovou konstrukcí, cca od 300Kč.
  • Avšak celoproutěný kočárek s dřevěnou konstrukcí určený pro nejmenší děti se dá koupit od 600Kč.
  • Cena designových retro kočárků z proutí se pohybuje od 2000 Kč a vyšplhat se může klidně až na 5000 Kč v závislosti právě na materiálu konstrukce, ale také na množství proutí a historické autenticitě kočárku.
Retro proutěné kočárky
Small foot by Legler Proutěný Cornelia LE

Otázky a odpovědi

Jak vybrat proutěný kočárek?

Při výběru proutěného kočárku se nejdříve zamyslete nad tím, v jakém terénu bude kočárek jezdit. Podle toho přizpůsobte výběr koleček. Dítěti, pro které je kočárek určen by měla výškově sedět rukojeť. Důležitá je také stabilita kočárku. Ke kočárku můžete dokoupit i další příslušenství.

Jaká je hmotnost kočárku?

Hmotnost proutěného kočárku je individuální. Nejmenší kočárky váží okolo **2 kg**. Nejtěžší kočárky mohou mít klidně i **10 kg**. Sledujte tento parametr u každého kočárku, protože jednoznačná odpověď neexistuje.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku proutěných kočárků