Nejlepší realistické panenky 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Antonio Juan Reborn miminko Sweet Reborn Carla v modrobílém oblečku Sweet Carla con capota y cojín estrellado

Jak vybrat realistickou panenku

  • Obecně lze rozlišit realistické panenky určené na hraní malým slečnám a reborn panenky, které jsou výhradně sběratelské.
  • Vzhled panenek je různý a zejména u těch rebornovaných originální. Liší se barvou vlasů, očí, pokožky. Výhodou je možnost oblékání do běžného dětského oblečení, které je cenově dostupnější.
  • Panenky se od sebe liší použitými materiály. Ty mají mimo jiné výrazný vliv na pořizovací cenu této panenky.

Realistická panenka - náš výběr

Antonio Juan Reborn miminko Sweet Reborn Carla v modrobílém oblečku Sweet Carla con capota y cojín estrellado
Výrobce: Antonio Juan
Barva vlasů: bez vlasů
Zobrazit více
Rebornové miminko od Antonia Juana je realizováno s délkou 40 cm a váhou 1,4 kg. Detaily, jako žíly a nehty, jsou ručně malované akrylovými barvami. Hlava a končetiny jsou vyrobeny z vinylu, tělo je měkké. Miminko, nazvané Carla, má modré nesklopné oči a je oděné do modrobílého odevě.
Zobrazit méně

Realistické panenky Antonio Juan

Antonio Juan Realistické miminko holčička v šedém oblečku
přečíst recenzi
Výrobce: Antonio Juan
Velikost: 40 cm
Se zavíracíma očima: ano
Barva vlasů: bez vlasů
Věk od: 3 let
Zobrazit více
Dětská panenka Antonio Juan v přesvědčivém designu miminka je zpracována s citem pro realistické detaily. Tělo je vyrobeno z látky, končetiny z vinylu. Zvláštností je šedý oděv a výška 40 cm. Neobsahuje pohyblivé víčka. Sbaleno v dárkové krabici o rozměrech 50 x 13,5 x 30,5 cm.
Zobrazit méně
Antonio Juan Realistické miminko holčička Pipa s mašlí
přečíst recenzi
Výrobce: Antonio Juan
Velikost: 42 cm
Barva vlasů: s černými vlasy
Věk od: 3 let
Barva očí: s hnědýma očima
Se zavíracíma očima: ano
Zobrazit více
Antonio Juan přináší ručně vyrobenou panenku Pipa s celovinylovým tělem. Realistické detaily miminka a měkký materiál jsou doplněny oblečením z organické bavlny bez chemické úpravy. Velikost panenky je 42 cm a je určena pro děti od 3 let. Dodávána je v dárkové krabici.
Zobrazit méně
Antonio Juan Realistické miminko holčička Nica na dečce s bambulkami
Výrobce: Antonio Juan
Barva vlasů: bez vlasů
Věk od: 3 let
Se zavíracíma očima: ano
Zobrazit více
Antonio Juan představuje panenku "Nica", reálně vyváženou na 42 cm. Toto hračka, původem ze Španělska, je vyrobena z vinylu, má akrylové oči a specifické detaily jako pohlaví. Oblečená je do pleteného oblečení, doplněného dekou. Splňuje normy CE, určené pro děti od 3 let.
Zobrazit méně

Realistické panenky Nines

Reborn Nines 32400 Baby plaváček kluk 45 cm
Výrobce: Nines
Velikost: 45 cm
Zobrazit více
Reborn Nines 32400 je realistická, vinylová panenka s pevným tělem, které lze ponořit do vody. Měří 45 cm, má oblečení, čepičku a dodává se s vybavením jako dudlík, talířek s příborem a dečka. Je to španělský originál, certifikovaný místní vládou. Od 3 let.
Zobrazit méně
Nines 31113 s vlásky Mia
Výrobce: Nines
Velikost: 30 cm
Zobrazit více
Nines 31113 je ručně vyráběná panenka nazývaná Mia. Její tělo je vyrobeno z vinylového materiálu, má dlouhé vlasy, které lze česat a upravovat do různých účesů. Oblečena je do pletených šatů a punčocháčů, na hlavě má pletenou čelenku a na nohou koženkové boty. Tuto panenku lze rovněž koupat.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Realistická panenka

Jak vybrat realistickou panenku

Realistická nebo reborn panenka

Může se zdát, že je jedná o jeden a tentýž typ panenek, ale ve skutečnosti tomu tak není. I když mají podobné charakteristiky, každá je určena k jiným účelům.

Realistická panenka

Vzhled realistických panenek je unikátní, iStock / Sergey Dementyev

Realistická panenka

Za realistickou panenku je považována jakákoliv panenka, která má anatomicky správně zpracované tělíčko a uvěřitelný výraz tváře. Zpravidla se jedná o ručně malované panenky s měkkým látkovým tělíčkem. Hlava a končetiny jsou nejčastěji vyrobeny z kvalitního silikonu. Vlásky jdou česat a upravovat. Panenky lze samozřejmě převlékat a to do běžného oblečení pro miminka. Panenka je vybavena rodným listem. Tyto panenky jsou určeny na hraní.

Reborn panenky

I v tomto případě se jedná o dokonale realistické panenky, které jsou ale výhradně určeny pro sběratelské účely. Většinou jsou vyráběné v omezeném počtu nebo dokonce „na míru“ konkrétní zakázce. Mohou tak vzniknout panenky, které jsou kopií opravdu konkrétních dětí. Rebornované panenky lze rozdělit do tří základních typů podle použitých materiálů.

TypCharakteristika
KlasickéMají vinylovou hlavičky a končetiny, tělo z látky
 Mohou mít břišní nebo zádový plát případně horní nebo dolní polovinu těla z vinylu
 Panenka může, ale nemusí mít pohlaví
 Velikost panenek se pohybuje od 20 do 80 cm, nejčastěji se však jedná o novorozence o velikosti 46 až 52 cm
CelovinylovéPouze omezené množství takto zpracovaných panenek
 Většinou se jedná o sedící nebo stojící panenky s určeným pohlavím
 Jedná se o dekorativní záležitost
SilikonovéTyto panenky jsou od živých dětí prakticky k nerozeznání
 Výroba je velmi náročná, což se odráží i v pořizovací ceně, která začíná v řádech několika set tisíc korun
 Panenky jsou náročné na údržbu a rozhodně nejsou vhodné pro děti

Víte, že…?

Realistická panenka
Antonio Juan Reborn miminko Sweet Reborn Carla v modrobílém oblečku Sweet Carla con capota y cojín estrellado

Rebornované panenky se mnohdy používají např. v případech, kdy žena nemůže počít vlastní dítě nebo např. když přijde předčasně o dítě jako jakási imitace miminka. Ta může mít pozitivní vliv na psychiku takto postižené ženy.

Realistická panenka

Realistické panenky lze koupit v různých podobách, iStock / spfdigital

Jaký mají vzhled

Jak už bylo řečeno, v obojím případě se jedná o opravdu reálně zpracované panenky. Ty se od sebe liší jinou barvou vlasů, očí, ale i pokožky. Panenky mohou mít různou národnost. Především u rebornovaných panenek se dá říct, že co kus to originál.
Panenky mají v základní výbavě také své vlastní oblečení, které je ale možné dle potřeby nebo chuti měnit. Panenky jsou realistické, i co se velikosti týká, takže je možné použít oblečení pro opravdová miminka. Většinou se jedná o dětskou konfekční velikost 50 až 74.

Použité materiály

Realistické panenky mají nejčastěji měkké látkové tělíčko a další části z kvalitního silikonu. Panenka je tak dobře tvarovatelná a poddajná.
U Reborn panenek je zpracování různé s ohledem na použitý materiál. Základem je ale modelování obličeje ze sériových nebo limitovaných kitů (vinylů) od různých výrobců nebo silikonu. Jako výplň hlavičky a tělíčka se používá speciální granulát, který simuluje rozložení váhy opravdového miminka. Do končetin se pak používají miniaturní skleněné kuličky. Oči panenek se vyrábí ze skla. Na vlasy se používá mohér nebo lidské vlasy. Důležité je také kolorování, které dává základnímu materiálu „živou“ barvu a panenkám jejich realistický vzhled.

Realistické panenky

K některým panenkám lze pořídit originální příslušenství, iStock / Valerii Maksimov

Rodný list je základním doplňkem

Realistické panenky Antonio Juan
Antonio Juan Realistické miminko holčička v šedém oblečku

Rodnými listy jsou zpravidla vybaveny i realistické panenky na hraní, tak sběratelské reborn panenky. I u rodného listu je samozřejmě rozdíl.

  • Realistické panenky – rodný list lze částečně vyplnit; nová maminka tak může miminko pojmenovat nebo mu určit den narození
  • Reborn panenky – mají od prvopočátku přidělené jméno, váhu, výšku i den narození; dnem narození je u reborn panenek den, kdy byly vyrobené

Výrobci a ceny

Realistické panenky určené pro hru vyrábí např. Paola Reina, Antonio Juan, Vestida de Azul, Llorens. Základní pořizovací cena je poměrně nízká, pohybuje se kolem 500 Kč, ale jedná se o malé panenky o rozměrech cca 21 cm. Panenky, které odpovídají živým miminkům, mohou stát i zhruba 7000 Kč.
V České republice se výrobou reborn panenek zabývá např. Monika Chmelařová, Zita Budišová nebo Dagmar Galuszková. Obecně jsou reborn panenky, vzhledem k náročnosti jejich výroby, poměrně drahá záležitost. Dá se říct, že méně kvalitní exempláře lze koupit za cenu do 5000 Kč. Maximální ceny se ale mohou vyšplhat do řádů desetitisíců korun.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat realistickou panenku?

Základem je účel použití. Pro malé slečny na hraní se dají koupit levnější realistické panenky, které jsou ale anatomicky přesně zpracované. Druhou kategorii představují reborn panenky určené ke sběratelským účelům.

Co patří do základní výbavy realistických panenek?

Malé maminky se mohou těšit na panenku ve stylovém oblečku a s vlastním rodným listem. Miminka mají často jako základní vybavení dudlík. Další doplňky je možné samozřejmě dokoupit dle konkrétní nabídky daného výrobce.
Zobrazit kompletní nabídku Realistická panenka