Srovnání šlapacích autíček 2023: Typy a rady

Oblíbená hračka pro děti.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Červen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Rolly Toys Komunální šlapací auto UNIMOG s čelní radlicí

Jak vybrat šlapací autíčko

 • Šlapací autíčka a jiná vozítka patří mezi oblíbené hračky malých dětí. Tento typ hraček navíc rozvíjí hrubou motoriku dětí a zvyšuje jejich fyzickou kondici.
 • Pro děti je u všech hraček jedno z nejdůležitějších kritérií jejich vzhled. Nechte vašeho potomka, aby si vybralo takové autíčko, které se mu opravdu líbí. Pak bude mít i větší motivaci v něm jezdit.
 • Pro rodiče je naopak nejdůležitější bezpečnost. Základem jsou zdravotně nezávadné materiály a bezpečnostní výbava jako např. brzdy. Z hlediska bezpečnosti zohledněte také věk a váhu dítěte.

Šlapací auto - náš výběr

Šlapací auta Berg Toys

Berg Buzzy Nitro + DOPRAVA ZDARMA
Výrobce: Berg Toys
Nosnost: 30 kg
Určení: pro kluky
Věk od: 2 let
Berg Buddy B-Orange
přečíst recenzi
Výrobce: Berg Toys
Nosnost: 50 kg
Určení: pro kluky
Věk od: 3 let
BERG Basic BFR
Výrobce: Berg Toys
Nosnost: 100 kg
BERG Gran Tour Racer 4
Výrobce: Berg Toys
Nosnost: 350 kg

Šlapací auta Mamido

Šlapací auta Hecht

Zobrazit kompletní nabídku šlapacích autíček

Jak vybrat šlapací autíčko

Typy

Šlapací vozítka se prodávají v různých provedeních. Většinu z nich můžete používat jak v exteriéru, tak interiéru. Na našem trhu se nejčastěji setkáte s následujícími typy.

Typ Popis
Auto Klasický vzhled autíčka
  Základem je ovládání prostřednictvím pedálů
Traktor Široká škála provedení
  Možnost různých doplňků jako jsou vlečky a vozíky, ve kterých mohou děti převážet nejrůznější věci
Motokára Jedná se o tvar závodního vozítka
Tříkolka Nejznámější typ šlapacího vozítka
  Disponuje třemi koly, přičemž dvě jsou umístěny v zadní části a jedno vepředu
Čtyřkolka Šlapací verze terénní čtyřkolky

Víte, že…?

Šlapací vozítka jsou důležitá pro rozvoj hrubé motoriky malých dětí. Nicméně jsou většinou určeny až pro děti starší. Mladším dětem budou lépe vyhovovat např. odrážedla. Alternativou jsou také motorová vozítka, kterých je na našem trhu nepřeberné množství.

Šlapací auto
Rolly Toys Komunální šlapací auto UNIMOG s čelní radlicí

Vzhled, materiál

Základním materiálem pro výrobu šlapacích autíček je odolný a hlavně zdravotně nezávadný plast, případně kov nebo jejich kombinace.
Design těchto vozítek je pak poměrně rozmanitý. Narazit můžete na klasické modely, závodní nebo terénní provedení, ale také autíčka v retro stylu. Také spektrum barev je poměrně široké. Obecně lze design aut rozdělit do tří základních kategorií a to:

 • Dívčí – v růžových odstínech, s dívčími motivy
 • Chlapecká – vozítka primárně určená pro chlapce
 • Unisex – nejhojnější zastoupení, v této kategorii si vyberou jak holčičky tak chlapci

Konstrukce

Důležité je, aby konstrukce autíčka byla robustní a odolala ne příliš šetrnému zacházení malých dětí. Některé modely také umožňují částečné složení, což je ideální např. pokud chcete vozítko vzít dítěti na dovolenou. Tato možnost usnadňuje také jeho uskladnění. Výhodou jsou také nastavitelná sedátka podle výšky dítěte, případně nastavitelné pedály. Díky nim vydrží vozítka dětem o něco déle.

Šlapací auta Berg Toys
BERG Buddy Grey BF R limitovaná edice

Brzdy

Některé modely vozítek mohou být vybaveny také brzdovým systémem, který zajišťuje vyšší bezpečnost při jízdě. Jednat se může o následující typ brzd:

 • Ruční – tato brzda je většinou umístěna přímo na volantu vozítka
 • Nožní – brždění je zajištěno prostřednictvím šlapadel

Pohon

Tato autíčka využívají řetězový pohon, který je ukrytý v jejich těle. K samotnému pohybu je třeba vyvinout dostatečnou sílu prostřednictvím šlapacích pedálů. V tomto ohledu je vhodné, aby si dítě vozítko před koupí vyzkoušelo, abyste zjistili, jestli je zvládne rozjet. Některá autíčka umožňují kromě jízdy vpřed také zpětné šlapání.

Šlapací auta Mamido
Mamido Šlapací motokára 1904 zelená 4160

Věk

Většina šlapacích autíček je určena pro děti od 3 let věku. Narazit můžete ale také na modely pro děti mladší, zpravidla od 2 let. Nicméně je třeba ověřit, jestli dítě pochopí princip šlapání a bude schopné autíčko samostatně ovládat. U těžších modelů mohou mít děti obecně problém s ušlápnutím pedálů. V tomto případě pak mohou ztratit motivaci pro ježdění.

Nosnost

Nosnost uvádí, jakou maximální zátěž autíčko uveze. Ta bývá zpravidla kolem 25 až 120 kg. Tyto hodnoty jsou dostatečné pro malé děti, případně pokud to konstrukce umožňuje, se v autíčku mohou svést i děti dvě. Nosnost je ale třeba vždy respektovat. V opačném případě může dojít k nevratnému poškození vozítka.

Výbava

Pro reálnější vzhled, mohou být autíčka vybavena celou řadou nejrůznějších doplňků. Ty se pak liší u jednotlivých modelů. Může se jednat např. o:

Šlapací auta Hecht
ABARTH white šlapací motokára
 • Realistická zpětná zrcátka
 • Klakson se zvukovými efekty
 • Světlomety
 • Tachometr

Ceny a výrobci

Ceny šlapacích autíček jsou opravdu rozmanité. Nejlevnější modely pořídíte již okolo 1000 Kč. Nejdražší pak mohou stát i cca 10000 Kč. Spodní hranici zpravidla představují klasická osobní nebo terénní autíčka většinou vyrobená z plastu. Druhou stranu zastupují propracované retro modely nejčastěji v kombinaci kovu a plastu.
Mezi výrobce patří např. GOCar, Baghera, Goki nebo Little Tikes.

Otázky a odpovědi

Jaké parametry jsou při výběru šlapacích aut nejdůležitější?

V první řadě vybírejte z certifikovaných hraček. Zde máte záruku kvality a bezpečnosti, která je pro vás jako rodiče určitě nejdůležitější. Dále je třeba zohlednit věk dítěte. Pro děti pak bude stěžejní vzhled a případné doplňky autíčka.

Jsou šlapací auta vhodná i pro dvouleté děti?

U každého modelu by měl být uveden věk. Většina autíček je určena pro děti od tří let, ale najdete i pro děti dvouleté. Zde však zvažte, jestli dítě zvládne na autě samostatně jezdit a ovládat ho.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku šlapacích autíček