Šlapací autíčko

Oblíbená hračka pro děti.

ca. 4 800 CZK
ca. 4 200 CZK
ca. 5 700 CZK
ca. 900 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 900 CZK
ca. 6 400 CZK

Jak vybrat šlapací autíčko

 • Šlapací autíčka a jiná vozítka patří mezi oblíbené hračky malých dětí. Tento typ hraček navíc rozvíjí hrubou motoriku dětí a zvyšuje jejich fyzickou kondici.
 • Pro děti je u všech hraček jedno z nejdůležitějších kritérií jejich vzhled. Nechte vašeho potomka, aby si vybralo takové autíčko, které se mu opravdu líbí. Pak bude mít i větší motivaci v něm jezdit.
 • Pro rodiče je naopak nejdůležitější bezpečnost. Základem jsou zdravotně nezávadné materiály a bezpečnostní výbava jako např. brzdy. Z hlediska bezpečnosti zohledněte také věk a váhu dítěte.

Typy

Šlapací vozítka se prodávají v různých provedeních. Většinu z nich můžete používat jak v exteriéru, tak interiéru. Na našem trhu se nejčastěji setkáte s následujícími typy.

Typ Popis
Auto Klasický vzhled autíčka
  Základem je ovládání prostřednictvím pedálů
Traktor Široká škála provedení
  Možnost různých doplňků jako jsou vlečky a vozíky, ve kterých mohou děti převážet nejrůznější věci
Motokára Jedná se o tvar závodního vozítka
Tříkolka Nejznámější typ šlapacího vozítka
  Disponuje třemi koly, přičemž dvě jsou umístěny v zadní části a jedno vepředu
Čtyřkolka Šlapací verze terénní čtyřkolky

Víte, že…?

Šlapací vozítka jsou důležitá pro rozvoj hrubé motoriky malých dětí. Nicméně jsou většinou určeny až pro děti starší. Mladším dětem budou lépe vyhovovat např. odrážedla. Alternativou jsou také motorová vozítka, kterých je na našem trhu nepřeberné množství.

Kovová konstrukce
Hecht MERCEDES BENZ PEDAL GO KART RED šlapací autíčko

Vzhled, materiál

Základním materiálem pro výrobu šlapacích autíček je odolný a hlavně zdravotně nezávadný plast, případně kov nebo jejich kombinace.
Design těchto vozítek je pak poměrně rozmanitý. Narazit můžete na klasické modely, závodní nebo terénní provedení, ale také autíčka v retro stylu. Také spektrum barev je poměrně široké. Obecně lze design aut rozdělit do tří základních kategorií a to:

 • Dívčí – v růžových odstínech, s dívčími motivy
 • Chlapecká – vozítka primárně určená pro chlapce
 • Unisex – nejhojnější zastoupení, v této kategorii si vyberou jak holčičky tak chlapci

Konstrukce

Důležité je, aby konstrukce autíčka byla robustní a odolala ne příliš šetrnému zacházení malých dětí. Některé modely také umožňují částečné složení, což je ideální např. pokud chcete vozítko vzít dítěti na dovolenou. Tato možnost usnadňuje také jeho uskladnění. Výhodou jsou také nastavitelná sedátka podle výšky dítěte, případně nastavitelné pedály. Díky nim vydrží vozítka dětem o něco déle.

Sportovní auto
BIG BOY Dětské šlapací autíčko Abarth bílé RC

Brzdy

Některé modely vozítek mohou být vybaveny také brzdovým systémem, který zajišťuje vyšší bezpečnost při jízdě. Jednat se může o následující typ brzd:

 • Ruční – tato brzda je většinou umístěna přímo na volantu vozítka
 • Nožní – brždění je zajištěno prostřednictvím šlapadel

Pohon

Tato autíčka využívají řetězový pohon, který je ukrytý v jejich těle. K samotnému pohybu je třeba vyvinout dostatečnou sílu prostřednictvím šlapacích pedálů. V tomto ohledu je vhodné, aby si dítě vozítko před koupí vyzkoušelo, abyste zjistili, jestli je zvládne rozjet. Některá autíčka umožňují kromě jízdy vpřed také zpětné šlapání.

Retro auto
Goki Kovové šlapací auto s gumovými koly replika z roku 1939

Věk

Většina šlapacích autíček je určena pro děti od 3 let věku. Narazit můžete ale také na modely pro děti mladší, zpravidla od 2 let. Nicméně je třeba ověřit, jestli dítě pochopí princip šlapání a bude schopné autíčko samostatně ovládat. U těžších modelů mohou mít děti obecně problém s ušlápnutím pedálů. V tomto případě pak mohou ztratit motivaci pro ježdění.

Nosnost

Nosnost uvádí, jakou maximální zátěž autíčko uveze. Ta bývá zpravidla kolem 25 až 120 kg. Tyto hodnoty jsou dostatečné pro malé děti, případně pokud to konstrukce umožňuje, se v autíčku mohou svést i děti dvě. Nosnost je ale třeba vždy respektovat. V opačném případě může dojít k nevratnému poškození vozítka.

Výbava

Pro reálnější vzhled, mohou být autíčka vybavena celou řadou nejrůznějších doplňků. Ty se pak liší u jednotlivých modelů. Může se jednat např. o:

Odrážedlo
Buddy toys BPC 5176 NEW HOLLAND T7 žluté
 • Realistická zpětná zrcátka
 • Klakson se zvukovými efekty
 • Světlomety
 • Tachometr

Ceny a výrobci

Ceny šlapacích autíček jsou opravdu rozmanité. Nejlevnější modely pořídíte již okolo 1000 Kč. Nejdražší pak mohou stát i cca 10000 Kč. Spodní hranici zpravidla představují klasická osobní nebo terénní autíčka většinou vyrobená z plastu. Druhou stranu zastupují propracované retro modely nejčastěji v kombinaci kovu a plastu.
Mezi výrobce patří např. GOCar, Baghera, Goki nebo Little Tikes.

Otázky a odpovědi

Jaké parametry jsou při výběru šlapacích aut nejdůležitější?

V první řadě vybírejte z certifikovaných hraček. Zde máte záruku kvality a bezpečnosti, která je pro vás jako rodiče určitě nejdůležitější. Dále je třeba zohlednit věk dítěte. Pro děti pak bude stěžejní vzhled a případné doplňky autíčka.

Jsou šlapací auta vhodná i pro dvouleté děti?

U každého modelu by měl být uveden věk. Většina autíček je určena pro děti od tří let, ale najdete i pro děti dvouleté. Zde však zvažte, jestli dítě zvládne na autě samostatně jezdit a ovládat ho.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Kovová konstrukce
Sportovní auto
Retro auto
Odrážedlo
Pro nejmenší
Traktor s vozíkem
Motokára
Image
Produkt
Hecht MERCEDES BENZ PEDAL GO KART RED šlapací autíčko
BIG BOY Dětské šlapací autíčko Abarth bílé RC
Goki Kovové šlapací auto s gumovými koly replika z roku 1939
Buddy toys BPC 5176 NEW HOLLAND T7 žluté
Pilsan Šlapadlo HERBY
Buddy Toys BPT 1013 Šlapací traktor s přívěsem
Berg Buddy Go-kart Šlapací motokára B- orange
Výrobce
Hecht
RCskladem
Goki
Buddy Toys
Cangaroo
Buddy Toys
Berg Toys
Nosnost
25 kg
30 kg
25 kg
25 kg
35 kg
35 kg
Věk od
3 - 7 let
3+
3+
2 let
1 - 3 roky
3 let
3 - 8 let
Cena ca. 4 800 CZK ca. 4 200 CZK ca. 5 700 CZK ca. 900 CZK ca. 1 300 CZK ca. 900 CZK ca. 6 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.