20 nejlepších samoopalovacích krémů 2023

Přirozené opálení i v zimě? Žádný problém.

Autorka: Johana Malá | Aktualizováno: Duben 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Collistar Abbronzatura Senza Sole samoopalovací koncentrát na pleť (Face Magic Drops, Self Tanning Concentrate) 30 ml
93 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat samoopalovací krém

  • K samoopalování můžete použít krém, pěnu nebo mléko.
  • Krém můžete aplikovat pouze na obličej nebo na celé tělo.
  • Samoopalovací krémy je možné použít na každý typ pleti, mnoho krémů je universálních, ale některé jsou určeny na určitý typ pleti.

Samoopalovací krém - náš výběr

Samoopalovací spreje

Samoopalovací krémy na obličej

Samoopalovací krémy na tělo i obličej

Zobrazit kompletní nabídku samoopalovacích krémů

Jak vybrat samoopalovací krém

Konzistence

Samoopalovací přípravky jsou k dostání v několika různých konzistencích. Jak už to tak bývá, každá z nich má své pro a proti. Záleží ale vždy na každém, co komu vyhovuje. Pokud bychom však měli shrnout jejich obecné plusy, tak v případě samoopalovacího krému nebo samoopalovacího mléka to je hydratace. Aby opálení bylo přirozené a krásné, neměla by je narušovat suchá či dokonce popraskaná pokožka.

Mezi další typy samoopalovacích přípravků patří pěna nebo sprej. Ty se díky své konzistenci dokonale roztírají a zejména sprej udělá za vás nejvíce práce. Nicméně stále platí, co jsme již uvedli, že každému vyhovuje něco jiného. Proto doporučujeme zakoupit vzorky konzistencí a až na základě toho poznáte, co vám osobně vyhovuje nejvíce.

Samoopalovací krém
Collistar Abbronzatura Senza Sole samoopalovací koncentrát na pleť (Face Magic Drops, Self Tanning Concentrate) 30 ml

Proces samoopalování

Jednou z hlavních složek samoopalovacích přípravků je účinná látka dihydroxyaceton, ukrytá pod zkratkou DHA. Jakmile se tato látka nanese na kůži, vytvoří reakci s bílkovinou, jenž se nachází v kůži. Tím dojde k tvorbě argininu, lysinu a histidinu – jednoduše řečeno, k tvorbě barevných látek v odstínech žluté až hnědé, těm se také říká melanoidiny. Nemusíte se bát, že jde o zbytečnou chemii. Látka DHA vzniká při zpracování cukrové třtiny. Tudíž hodně zjednoduše řečeno se vlastně jedná o cukr.

Výsledkem výše zmíněného procesu je ztmavnutí kůže, které vydrží od 3 do 10 dnů. Nicméně pro docílení vámi požadovaného odstínu aplikujte samoopalovací přípravek několikrát týdně, ale ne denně.

Víte, že…?

To, že je vaše pokožka hnědá, ještě neznamená, že je proti slunci chráněná jako ta skutečně opálená. Pokud totiž používáte samoopalovací přípravek v létě, měli byste se i tak mazat ochranným krémem.

Samoopalovací spreje
Bioderma Photoderm Autobronzant spray 150 ml

Krémy na obličej

Ať už toužíte po opáleném obličeji jen tak, nebo pomoci samoopalovacího přípravku chcete zakrýt pigmentové skvrny, nezapomeňte na vhodný krém. Ten by měl být přímo určený na pleť. Protože co je určené na pleť se nehodí na celé tělo a naopak. Na obličeji je pokožka nejcitlivější, proto je vhodné vybírat z krémů, které poskytnou správnou výživou v podobě vitaminu E. Neměli byste však zapomínat ani na kyselinu hyaluronovou.

Typ pokožky a pleti

S vybíráním samoopalovacího krému vám pomůže informace, jaký typ pokožky máte. Protože např. krém na suchou pokožku, bude obsahovat složky, jenž jsou schopné vysoké hydratace aj. Většina přípravků, ať už na internetu nebo v kamenné drogerii bývá univerzálních pro každý typ plet, ale i tak se vyplatí raději sáhnout po takovém, který je připraven pro konkrétní typ pleti.

Jestliže si stále nejste jisti, jaký typ pletí vlastně máte, připravili jsme pro vás jednoduchou a přehlednou tabulku, která vám pomůže s určením správného typu.

Samoopalovací krémy na obličej
Vita Liberata Beauty Blur Sunless Glow tónovaný samoopalovací krém na obličej odstín Latte Dark 30 ml
Typ pleti Detail
Smíšená pleť Jak již název napovídá, jedná se o více jak jeden druh pleti. Tím je kombinace normální a suché pokožky, nebo normální a mastné pokožky. Na obličeji ji jednoduše poznáte podlé tzv. T-zóny. To znamená, že pleť se leskne na bradě, nose a čele, kde se díky nahromaděnému kožnímu mazu tvoří nedokonalosti. Samotné tváře jsou pak suché.
Suchá pleť Napjatá pleť s drobnými šupinkami kůže. Tak přesně poznáte suchou pleť. Rovněž je náchylná na teplotní výkyvy způsobené počasím či klimatizací. Vše způsobuje nedostatek hydratace a lipidů.
Normální pleť Jestliže vás netrápí žádné výše uvedené problémy, gratulujeme vám. Jste hrdou držitelkou či držitelem normální pleti. Ta již na první pohled působí zdravě. Ale nic není zadarmo. Aby si pleť i nadále udržela zdravý a přirozený vzhled, nezapomeňte o ni správné pečovat.

Objem balení

Objem balení záleží na tom, kam hodláte samoopalovací přípravek používat. Hodláte-li používat samoopalovací kosmetiku jen na obličej, vystačíte si s přípravky, který jsou o objemu do 15 ml do 30 ml. Většinou se však jedná o kapky pro jednoduchou aplikaci na pleť. Krémy na celé tělo nejčastěji seženete v balení od 100 ml do 200 ml.

Barva přípravku

S nanášením samoopalovacího přípravku vám může pomoci i barva krému. Ta rovněž ovlivní, zda se pokožka zbarví ihned, nebo později.

Barevný přípravek

Jeho barvu ovlivňuje přítomnost bronzeru ve složení. Výhodou je, že při nanášení vidíte, kde jste krém rozetřeli a kde nikoliv. Tím snižujete riziko vzniku fleků a navíc vaše pokožka bude hned hnědá. Měli byste však ještě vědět, že při prvním sprchování se z vás bude oplachovat slabá vrstva bronzeru, proto se nelekejte hnědé barvy, která z vás bude stékat. Proto doporučujeme, abyste použili starší ručník a po aplikaci nosili tmavší oblečení.

Samoopalovací krémy na tělo i obličej
La Roche Posay Autohelios samoopalovací krém pro citlivou pleť (Moisturizing self-tanner) 100 ml

Průhledný přípravek

Při použití průhledného přípravku si na opálení budete muset pár hodin počkat. Neobsahuje totiž bronzer a krém, resp. gel je průhledný. Můžete si klidně bez obav vzít světlé oblečení bez rizika obarvení. Nevýhodu však zůstává, že při nanášení nevidíte, kam samoopalovací přípravek nanášíte, proto můžete část těla snáz vynechat.

Nanášení samoopalovacího přípravku

Pokud byste se zeptali někoho ze svého okolí nebo zavítali na internetovou diskusi, jistě byste se dočetli o tom, jak se někdo nad použitím samoopalovacího přípravku rozčiloval. Nejčastějším důvodem mohou být fleky na těle, ze špatně rozetřeného krému nebo špatné technice nanášení. Abyste se těmto zkušenostem vyhnuli, doporučujeme držet se následujícího návodu.

Pleť na obličeji či pokožka na těle musí být dokonale očištěna a suchá. Pro minimalizaci rizika nechtěných fleků je ideální se před aplikací oholit, tak jak jste zvyklí a zbavit tělo odumřelých částí kůže pomocí peelingu. Za 24 hodin, kdy je kůže bez jakéhokoliv zčervenání klidná, následuje nanášení samoopalovacího přípravku.

Samoopalovací krém
Alcina samoopalovací krém 50 ml

Víte, že…?

Kůže se díky látce DHA obarvuje i na dlaních rukou. Pokud tedy nechcete mít výrazně tmavší ruce než zbytek těla, neměli byste zapomínat před aplikací na speciální rukavice.

Na těle člověka se vyskytuje hned několik záhybů a velmi suchých míst. Doporučujeme tedy lokty a kolena před samoopalovacím přípravkem ošetřit hydratačním krémem. Díky němu s v záhybech nebude držet samoopalovací krém, který by mohl způsobit tmavé fleky.

Nezapomínejte však na poslední nejdůležitější radu. Samoopalovací přípravek nanášejte ideálně před spaním, jelikož proces hnědnutí trvá zhruba 6-8 hodin. V té doby byste se měli vyvarovat nadměrnému kontaktu s vodou či pocení.

Samoopalovací spreje
Eveline Cosmetics Brazilian body luxusní samoopalovací sprej na tvář i tělo 150 ml

Špatný výsledek opálení

Jestliže jste se snažili dodržet všechny výše uvedené rady a i přesto se na vašem těle objevili nehezké fleky, nemusíte ještě strkat hlavu do písku. Některé nedokonalosti se dají napravit. To první co vás hned napadne, může být časté oplachování. Částečně vám to jistě pomůže, pokožku to zesvětlí, hlavně při použití přípravku s bronzerem, ale fleky to neodstraní. Budete totiž muset vsadit na babské rady.

První zvládnete prakticky hned, máte-li doma citron. Stačí z něj vymačkat šťávu, do které můžete, ale i nemusíte přidat sůl. Pak tuto tekutinu jednoduše nanášejte pomocí vaty či vatového tampónu na hodně tmavá místa a fleky.

Za další bělící přípravek se považuje jedlá soda. Tu stačí smíchat s malým množstvím vody a potřít tím místa na těle, které chcete zesvětlit. Stejně tak lze použít 3% peroxid vodíku, který seženete v každé lékárně.

Samoopalovací krémy na obličej
Clarins Self Tan Face Booster samoopalovací krém na obličej 15 ml

Nejznámější značky

  • La Roche-Posay: Samoopalovací přípravky od francouzské společnosti obsahují termální vodu z La Roche-Posay. Ta vyniká antioxidačními a probiotickými účinky. Ocení ji zejména osoby s citlivou pokožkou. Kosmetické prostředky od této značky se dlouhodobě řadí mezi nejoblíbenější přípravky.
  • St. Moriz: Tato značka patří mezi tu nejznámější mezi samoopalovacími přípravky. Její filozofie se vyznačuje šetrností k lidem, kteří kosmetiku budou používat, ale i zvířatům, na nichž se přípravky netestují. Obsažená samoopalovací látka je 100 % přírodní.
  • Dermacol: Ani značka Z České republiky nezahálí a hned po make-upech a sprchových gelech nabízí samoopalovací přípravky. Oproti výše uvedeným značkám vyniká zejména nízkou pořizovací cenou.

Cena

Dnes se celý náš příspěvek točil kolem samoopalovacích přípravků. Postupně bychom se měli dostat k ceně, za kterou je možné tyto produkty pořídit. Není problém sehnat levné kosmetické prostředky, ale předně, aniž bychom se některých dotkli, bychom vám chtěli doporučit investovat raději do dražších a ověřených samoopalovacích krémů či sprejů, jelikož ty levné nedosáhnout vysněného efektu a navíc vám mohou zkazit představu o funkci těchto přípravků.

Cena do 200 Kč

Nejnižší cenová kategorie nabízí přípravky s menším objemem na obličej a u „samoopalováků“ na tělo se dočkáte objemu 200 ml. Nicméně se jedná o méně známé značky, kdy při čtení recenzí na jejich produkty narazíte spíše na průměrné hodnocení než na TOP ocenění. Zakoupit můžete samoopalovací sprej, mléko, gel či krém. Za tuto cenu rovněž pořídíte aplikační rukavice, abyste si neobarvili ruce.

Samoopalovací krémy na tělo i obličej
Ziaja Cupuacu Bronzing SPF 10 vyživující samoopalovací pleťový krém na den 50ml

Cena od 200 Kč do 500 Kč

Zlatá střední cesta nenabízí žádná extra velká balení. Spíše se sem dostávají prostředky, které obsahují více vitamínu a dodávají tak pokožce na těle či pleti na obličeji potřebné živiny pro její krásný vzhled.

Cena nad 500 Kč

Luxusní a prémiové značky, jenž vám zaručí příjemný pocit z opálení, se pohybují nad cenou 500 Kč. Není však výjimkou pořizovací cena, který se pohybuje kolem hranice 2 000 Kč. U nich se vám ovšem nemůže stát, že by žádný efekt nebyl po aplikaci vidět.

Otázky a odpovědi

Jak postupovat?

Před nanesením krému je důležité zbavit pokožku všech nečistot, ideální je vysprchování. Samoopalovací krém by měl být nanášen na pokožku zbavenou chloupků. Následovat by měl peeling, který zabrání tvorbě nevzhledných fleků. Pro tyto účely jsou ideální peelingové rukavice, díky kterým bude tento proces velmi rychlý. A pak už přichází na řadu nanášení samotného krému. Ten byste neměli nanášet holou rukou, ale opět za použití rukavic.

Jak vybrat odstín?

Pokud patříte k těm, kdo nemají se samoopalováním žádnou zkušenost, je lepší začínat pozvolna a to odstínem medium, popřípadě medium dark. Neměli byste však hned začít s tmavším opálením, i když se jistě najdou odvážlivci, kteří si přejí výraznou změnu hned při prvním použití.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku samoopalovacích krémů