Skládací lehátko na spaní

Ideální řešení nejen pro rybáře.

ca. 4 200 CZK
ca. 2 800 CZK
ca. 4 200 CZK
ca. 3 400 CZK
ca. 2 500 CZK

Jak vybrat skládací lehátko na spaní

  • Rybářská lehátka zastávají několik důležitých funkcí – např. nahradí křeslo při sezení u vody nebo zajistí poměrně pohodlné spaní.
  • Ve výjimečných případech ho můžete použít i jako náhradní spaní pro vaši návštěvu apod.
  • Z hlediska materiálu se můžete zaměřit na dvě základní části lehátka a to konstrukci a matraci.

Materiál

Z hlediska materiálu se můžete zaměřit na dvě základní části lehátka a to konstrukci a matraci.

Konstrukce

Většina lehátek je vyrobena z hliníku. Materiál je dostatečně pevný a odolný, ale na druhou stranu velmi lehký, takže se s lehátkem bude poměrně dobře manipulovat. Pevnější konstrukci zajistí např. použití ocele. I tato lehátka najdete v nabídkách.
Ideální je, pokud je konstrukce ošetřena pro vyšší odolnost materiálu. Používá se např. prášková úprava.

Odolné
Giants Fishing Specialist Plus 8Leg Bedchair

Matrace

U matrace bude nejdůležitější kritérium pohodlí. Zpravidla narazíte na následující varianty:

  • Klasická pěnová matrace – je vhodná především pro občasné přespávání
  • Paměťová matrace – zajišťují větší komfort a pohodlí oproti klasické verzi; vhodná na častější výpravy a vícedenní rybářské akce

Nedílnou součástí matrace by měl být ideálně snímatelný a pratelný potah. Oblíbeným materiálem je např. fleece. Jedná se o velmi hřejivou alternativu, která vás udrží v teple po celý rok.
Dále existují matrace s voděodolným povrchem nebo alespoň s omyvatelnou spodní částí matrace.

Komfortní
Mivardi Lehátko Comfort XL6

Víte, že…?

U většiny lehátek narazíte na matrace, které jsou po stranách o něco vyšší než jejich středová část. Tato úprava brání nechtěnému upadnutí, např. když se v noci během spánku otáčíte. Zvýšené okraje vám poskytnou větší jistotu a pocit bezpečí.

Stabilita

Při rybaření narazíte na nejrůznější typy terénu, ale málokdy to bude perfektně rovné místo, na které je možné lehátko bez problémů postavit. Stabilitu lehátka zajišťují jeho nohy. Ideální počet je alespoň šest, lepší varianta je lehátko s osmi nohami. Základem je, aby byly výškově nastavitelné a měly spolehlivý zamykací systém. Patky nohou by měly být také speciálně uzpůsobeny, aby lehátko udržely i na kluzkém povrchu, který se v případě rybaření očekává. To zajistí např. hroty.

Nosnost

Nosnost je jeden z parametrů, který není radno podceňovat. Údaj se u jednotlivých modelů liší a vždy by měl být uveden. Výrobci zpravidla myslí na všechny váhové kategorie. Nosnost je třeba dodržovat, protože jen tak zajistíte dlouhou životnost vašeho nového rybářského lehátka.

Extra lehké
Delphin Lehátko GT8 Carpath

Hmotnost

Hmotnost rybářského lehátka budete řešit zejména ve chvíli, kdy je budete muset přenášet. Pokud vlastníte automobil a jezdíte na dobře přístupná místa, kdy lehátko jen občas poponesete, nemusíte váhu zase až tak řešit. Naopak si můžete dopřát komfort opravdu kvalitních modelů, aniž byste se ohlíželi na váhu nebo jeho skladnost. V opačném případě, kdy je nutné lehátko přenášet na delší vzdálenosti, bude nižší váha určitě výhodou. Pro takové případy je také možné zakoupit přepravní tašku, která vám manipulaci s ním o něco usnadní.

Velikost

Rozměr lehátka by měl odpovídat standardní výšce i šířce dospělé osoby a také by měl být u jednotlivých lehátek uveden. U většiny modelů tomu tak je. Pokud si chcete dopřát větší pohodlí nebo jezdíte na ryby společně se svým partnerem, můžete se zaměřit na modely typu „wide boy“. Na těchto lehátkách se vyspí i dvě osoby současně.

Víte, že…?

Kromě lehátek najdete na trhu také rybářská křesla, která mohou být svým způsobem alternativou pro případy, kdy se chystáte na ryby jen na jednu noc. Velmi často jsou polohovatelná, i když do tvaru klasického lehátka je upravit nejde.

Fleecový potah
Mivardi Lehátko Comfort XL8

Ceny a výrobci

Nejlevnější modely skládacích lehátek koupíte i za necelých 1000 Kč. Jedná se ale o velmi jednoduchá lehátka zpravidla hliníkové konstrukce potažené plátnem. Naproti tomu nejdražší lehátka mohou stát i necelých 20000 Kč. Jsou vybavena spacákem a vyšší matrací. Společně tedy nabízí poměrně vysoký komfort, který oceníte zejména při vícedenních akcích.

Značka Popis Ceny skládacích lehátek
Fox International Tato společnost patří mezi největší výrobce rybářských potřeb na území Evropy. Specializuje se především na výrobky určené pro lov kaprů, ale také např. na feeder nebo mořský rybolov. Od 3800 Kč do 16000 Kč
NASH Značka nabízí výrobky vysoké kvality, a propracovaných detailů. Sortiment je testovaný vyhlášenými rybáři, kteří s firmou spolupracují a podílí se na ladění výrobků k jejich dokonalosti. Od 5000 Kč do 16000 Kč
Mil-Tec Tato značka patří pod německou společnost Sturm Handels GmbH. Věnuje se výrobě a distribuci oblečení a outdoorového vybavení, které se vyznačuje vysoce kvalitním designem. Všechny produkty jsou testovány pro extrémní zátěž. Od 800 Kč do 3000 Kč

Otázky a odpovědi

K čemu se hodí skládací lehátko?

Rybaření je poměrně populární koníček, který vyžaduje širokou škálu nejrůznějšího vybavení a doplňků. Opravdu vášniví rybáři dokáží u vody strávit i několik dní. Pro tyto příležitosti existují právě rybářská lehátka, která zastávají několik důležitých funkcí – např. nahradí křeslo při sezení u vody nebo zajistí poměrně pohodlné spaní. Navíc je můžete ve výjimečných případech použít i jako náhradní spaní pro vaši návštěvu apod.

Jak vybrat skládací lehátko?

Stabilní lehátko by mělo mít robustní kovovou konstrukci, méně používaná lehátka mohou mít konstrukci hliníkovou. V kombinaci s méně odolnou hliníkovou konstrukcí se vystačíte s klasickou matrací. Více používaná lehátka by měla mít matraci paměťovou.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Odolné
Komfortní
Extra lehké
Fleecový potah
Nastavení výšky nohou
Image
Produkt
Giants Fishing Specialist Plus 8Leg Bedchair
Mivardi Lehátko Comfort XL6
Delphin Lehátko GT8 Carpath
Mivardi Lehátko Comfort XL8
Zfish Lehátko Classic Bedchair
Nosnost
160 kg
140 kg
190 kg
160 kg
130 kg
Hmotnost
11 kg
9.8 kg
9.4 kg
10.98 kg
9.6 kg
Cena ca. 4 200 CZK ca. 2 800 CZK ca. 4 200 CZK ca. 3 400 CZK ca. 2 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena