Skládací lehátko na spaní

Ideální řešení nejen pro rybáře.

ca. 3 000 CZK
ca. 3 100 CZK
ca. 3 600 CZK
ca. 4 300 CZK

Jak vybrat skládací lehátko na spaní

  • Rybářská lehátka zastávají několik důležitých funkcí – např. nahradí křeslo při sezení u vody nebo zajistí poměrně pohodlné spaní.
  • Ve výjimečných případech ho můžete použít i jako náhradní spaní pro vaši návštěvu apod.
  • Z hlediska materiálu se můžete zaměřit na dvě základní části lehátka a to konstrukci a matraci.

Materiál

Z hlediska materiálu se můžete zaměřit na dvě základní části lehátka a to konstrukci a matraci.

Konstrukce

Většina lehátek je vyrobena z hliníku. Materiál je dostatečně pevný a odolný, ale na druhou stranu velmi lehký, takže se s lehátkem bude poměrně dobře manipulovat. Pevnější konstrukci zajistí např. použití ocele. I tato lehátka najdete v nabídkách.
Ideální je, pokud je konstrukce ošetřena pro vyšší odolnost materiálu. Používá se např. prášková úprava.

Lehké lehátko s pevnou konstrukcí
Starbaits Bed chair Bive

Matrace

U matrace bude nejdůležitější kritérium pohodlí. Zpravidla narazíte na následující varianty:

  • Klasická pěnová matrace – je vhodná především pro občasné přespávání
  • Paměťová matrace – zajišťují větší komfort a pohodlí oproti klasické verzi; vhodná na častější výpravy a vícedenní rybářské akce

Nedílnou součástí matrace by měl být ideálně snímatelný a pratelný potah. Oblíbeným materiálem je např. fleece. Jedná se o velmi hřejivou alternativu, která vás udrží v teple po celý rok.
Dále existují matrace s voděodolným povrchem nebo alespoň s omyvatelnou spodní částí matrace.

Osminohé ploché lehátko
Delphin Lehátko EF8 EasyFlat

Víte, že…?

U většiny lehátek narazíte na matrace, které jsou po stranách o něco vyšší než jejich středová část. Tato úprava brání nechtěnému upadnutí, např. když se v noci během spánku otáčíte. Zvýšené okraje vám poskytnou větší jistotu a pocit bezpečí.

Stabilita

Při rybaření narazíte na nejrůznější typy terénu, ale málokdy to bude perfektně rovné místo, na které je možné lehátko bez problémů postavit. Stabilitu lehátka zajišťují jeho nohy. Ideální počet je alespoň šest, lepší varianta je lehátko s osmi nohami. Základem je, aby byly výškově nastavitelné a měly spolehlivý zamykací systém. Patky nohou by měly být také speciálně uzpůsobeny, aby lehátko udržely i na kluzkém povrchu, který se v případě rybaření očekává. To zajistí např. hroty.

Nosnost

Nosnost je jeden z parametrů, který není radno podceňovat. Údaj se u jednotlivých modelů liší a vždy by měl být uveden. Výrobci zpravidla myslí na všechny váhové kategorie. Nosnost je třeba dodržovat, protože jen tak zajistíte dlouhou životnost vašeho nového rybářského lehátka. Nosnost bývá v rozmezí 100 – 250 Kč.

Silné polstrování
Zfish Lehátko Camo Condor Bedchair 8-Leg

Hmotnost

Hmotnost rybářského lehátka budete řešit zejména ve chvíli, kdy je budete muset přenášet. Pokud vlastníte automobil a jezdíte na dobře přístupná místa, kdy lehátko jen občas poponesete, nemusíte váhu zase až tak řešit. Naopak si můžete dopřát komfort opravdu kvalitních modelů, aniž byste se ohlíželi na váhu nebo jeho skladnost. V opačném případě, kdy je nutné lehátko přenášet na delší vzdálenosti, bude nižší váha určitě výhodou. Pro takové případy je také možné zakoupit přepravní tašku, která vám manipulaci s ním o něco usnadní.

Velikost

Rozměr lehátka by měl odpovídat standardní výšce i šířce dospělé osoby a také by měl být u jednotlivých lehátek uveden. U většiny modelů tomu tak je. Pokud si chcete dopřát větší pohodlí nebo jezdíte na ryby společně se svým partnerem, můžete se zaměřit na modely typu „wide boy“. Na těchto lehátkách se vyspí i dvě osoby současně.

Víte, že…?

Kromě lehátek najdete na trhu také rybářská křesla, která mohou být svým způsobem alternativou pro případy, kdy se chystáte na ryby jen na jednu noc. Velmi často jsou polohovatelná, i když do tvaru klasického lehátka je upravit nejde.

Nepropustné polstrování
Giants Fishing Bedchair FLX Plus 8Leg

Ceny a výrobci

Nejlevnější modely skládacích lehátek koupíte i za necelých 1000 Kč. Jedná se ale o velmi jednoduchá lehátka zpravidla hliníkové konstrukce potažené plátnem. Naproti tomu nejdražší lehátka mohou stát i necelých 20000 Kč. Jsou vybavena spacákem a vyšší matrací. Společně tedy nabízí poměrně vysoký komfort, který oceníte zejména při vícedenních akcích.

Značka Popis Ceny skládacích lehátek
Fox International Tato společnost patří mezi největší výrobce rybářských potřeb na území Evropy. Specializuje se především na výrobky určené pro lov kaprů, ale také např. na feeder nebo mořský rybolov. Od 3800 Kč do 16000 Kč
NASH Značka nabízí výrobky vysoké kvality, a propracovaných detailů. Sortiment je testovaný vyhlášenými rybáři, kteří s firmou spolupracují a podílí se na ladění výrobků k jejich dokonalosti. Od 5000 Kč do 16000 Kč
Mil-Tec Tato značka patří pod německou společnost Sturm Handels GmbH. Věnuje se výrobě a distribuci oblečení a outdoorového vybavení, které se vyznačuje vysoce kvalitním designem. Všechny produkty jsou testovány pro extrémní zátěž. Od 800 Kč do 3000 Kč

Otázky a odpovědi

K čemu se hodí skládací lehátko?

Rybaření je poměrně populární koníček, který vyžaduje širokou škálu nejrůznějšího vybavení a doplňků. Opravdu vášniví rybáři dokáží u vody strávit i několik dní. Pro tyto příležitosti existují právě rybářská lehátka, která zastávají několik důležitých funkcí – např. nahradí křeslo při sezení u vody nebo zajistí poměrně pohodlné spaní. Navíc je můžete ve výjimečných případech použít i jako náhradní spaní pro vaši návštěvu apod.

Jak vybrat skládací lehátko?

Stabilní lehátko by mělo mít robustní kovovou konstrukci, méně používaná lehátka mohou mít konstrukci hliníkovou. V kombinaci s méně odolnou hliníkovou konstrukcí se vystačíte s klasickou matrací. Více používaná lehátka by měla mít matraci paměťovou.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Lehké lehátko s pevnou konstrukcí
Osminohé ploché lehátko
Silné polstrování
Nepropustné polstrování
Image
Produkt
Starbaits Bed chair Bive
Delphin Lehátko EF8 EasyFlat
Zfish Lehátko Camo Condor Bedchair 8-Leg
Giants Fishing Bedchair FLX Plus 8Leg
Nosnost
150 kg
170 kg
150 kg
160 kg
Hmotnost
9.8 kg
8.9 kg
10 kg
10 kg
Cena ca. 3 000 CZK ca. 3 100 CZK ca. 3 600 CZK ca. 4 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.