Tatami

Žíněnka pro bojové sporty.

ca. 200 CZK
ca. 800 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 4 000 CZK

Jak vybrat tatami

  • Na trhu existuje několik typů žíněnek mezi, které patří právě tatami, které mají více využití
  • Tatami se využívají převážně na bojové sporty
  • Materiál je nedílnou součástí výběru tatami

Typy

Existují tatami pro bojové sporty, gymnastiku a další. Dokonce na trhu naleznete i tatami vhodné na spaní, dle japonského způsobu života, ta se ale řadí mezi nejdražší tatami na trhu.

Typy Výhody Nevýhody
Pro náročné vysoké bezpečnostní předpoklady vyšší cena
  výběr z více tlouštěk není nejlepší boj pro boj na zemi bez kimona
  5letá záruka  
Pro nenáročné univerzální využití pro některé bojové sporty příliš měkká
  příznivá cena
  výběr z různých tlouštěk  
Vhodné na spaní Japonská tradice vysoká cena
  vhodné na zem i na rošt pod matraci náchylnost přírodního materiálu
  přírodní materiály  
  izolační vlastnosti  

Materiál

Materiál je velice důležitou součástí výběru tatami. Důležitou roli hraje výběr tatami na cvičení či na spaní, tím se dále odlišuje i její materiál. Na cvičení se využívá použití umělých materiálů, kdežto na tatami na spaní se používají převážně přírodní materiály.

Jednoduchá
Žíněnka tatami 60x60x1,4 cm Barva: modrá

Na cvičení

Hlavní roli tu hraje zejména povrchový materiál tatami, se kterým přichází bojovníci do kontaktu. Povrchová úprava má nabízet pohodlí pro nohy a zároveň musí být schopna vydržet náročnější zacházení. Důležité je, aby použitý materiál nezpůsoboval popáleniny při pádech. Když se zaměříme na vnitřní materiál tatami na cvičení, většinou se používá vyztužená EVA pěna s dlouho životností. Vnitřní materiál a povrchová úprava jsou nejvýznamnějším parametrem výběru tatami, dle konkrétního typu bojového umění.
Nejvíce se setkáte s těmito materiály:
EVA pěna – má hladký a neklouzavý povrch, je příjemná na dotek a zároveň je odolná. Nabízí se především v mnoha barvách.
PVC
PE pěna – hustě dimenzovaný polyethylen, neabsorbuje vodu, nepropouští vzduch a má tepelné izolační vlastnosti.
Plawil – zátěžová syntetická pytlovina vyznačující se velmi dlouhou životností a odolností. Používá se více při výrobě žíněnek.

Na spaní

Pro spaní na zemi japonského stylu života, se nejčastěji využívají tatami z přírodních materiálů. Dle japonských tradic, se pro výrobu typicky používají lisovaná sláma a lisovaná stébla rýže. Tyto spací podložky jsou, jak již samotný materiál napovídá, 100 % biologicky rozložitelné. Jako další výhodou je jejich vůně použitého materiálu.

Hustota materiálu

U profesionální tatami se hledí především na hustotu materiálu, která je důležitou součástí. Udávají se u profesionální tatami, které mají certifikaci Mezinárodní federace juda IJF nebo alespoň splňují specifikace dané federace.

Puzzle
Žíněnka – Tatami puzzle Elite 1mx1mx3cm Blue/Red MUSASHI
Hustota materiálu Specifika
200 – 210 kg/m³ tréninkové tatami
230 – 240 kg/m³ splňující standard IJF
270 – 280 kg/m³ tatami určené pro mezinárodní soutěže

Výběr dle sportu

Každý sport má jiné požadavky, na které je třeba před výběrem tatami dbát. Důležitým aspektem je, zda se váš sport bude odehrávat spíše ve stoje či na zemi.

Gymnastika

Žíněnky na gymnastiku by měli být protiskluzové aspoň z jedné strany. Tloušťka by měla mít nejméně 4–5 cm. Tato velikost se dá považovat za univerzální.

Akrobatická gymnastika

Jelikož je u akrobatické gymnastiky větší pravděpodobnost pádů a tvrdších dopadů, je na místě vybírat žíněnky s tloušťkou minimálně 10 cm. Pro dopady z větších výšek je doporučeno použít minimálně 20 cm silnou žíněnku.

Pro náročné
Tatami žíněnka inSPORTline Pikora 100x100x4 cm, modrá

Bojové sporty a bojová umění

Zde je důraz kladen především na protiskluz. Síla žíněnek se pohybuje od 4 do 6 cm. Pokud jste začátečníci a učíte se například pády či přehozy, volí se silnější polstrování a to 10 cm.

Cena

Jeden dílek tatami seženete od 400 korun. Záleží na materiálu, tvrdosti dopadu, hustotě a dalších parametrech, na které je třeba při výběru klást velký důraz.

  • Od 1 900 Kč – tatami pro náročné
  • Od 450 Kč – tatami pro méně náročné, skládají se z více částí, pro některé bojové sporty může být příliš měkká
  • Od 4 500 Kč – nejlepší vhodná tatami na spaní
Velká
Insportline Tatami žíněnka Pikora 200x100x4 cm (Barva: modrá)

Výrobci

Při výběru je třeba pročítat recenze, zkušenosti druhých lidí, abyste nepořídili nekvalitní tatami, které vás za pár let či dokonce měsíců zklamou. Mezi známe a osvědčené značky patří Trocellen, Agglorex, Sedco a Merco.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat tatami?

Tatami se využívají především při bojových cvičeních či jiných sportech. Je důležité dívat se na všechny důležité parametry, a to typ tatami, materiál, hustotu a tvrdost dopadu. Pro někoho může být důležitým aspektem i cena, která se odvíjí od výše uvedených specifik.

Jak tatami udržovat?

Díky povrchu tatami nedochází k proniknutí potu ani prachu pod povrch žíněnky. K jejich údržbě vám vystačí vlažná voda, případně dezinfekční prostředek a hadřík. K odstranění nečistot je na místě použít vysavač. Vyhnout byste se měli především kartáčům a jakýmkoliv agresivním dezinfekčním prostředkům.

Různé typy produktů porovnejte zde.