Nejlepší tatami 2024 a jak vybrat

Žíněnka pro bojové sporty.

Autorka: Adéla Janíková | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Merco Champion tatami
96 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat tatami

  • Na trhu existuje několik typů žíněnek mezi, které patří právě tatami, které mají více využití
  • Tatami se využívají převážně na bojové sporty
  • Materiál je nedílnou součástí výběru tatami

Tatami - náš výběr

Tatami puzzle

Tatami žíněnky

Tatami postele

Zobrazit kompletní nabídku tatamí

Jak vybrat tatami

  • Na trhu existuje několik typů žíněnek mezi, které patří právě tatami, které mají více využití
  • Tatami se využívají převážně na bojové sporty
  • Materiál je nedílnou součástí výběru tatami

Typy

Existují tatami pro bojové sporty, gymnastiku a další. Dokonce na trhu naleznete i tatami vhodné na spaní, dle japonského způsobu života, ta se ale řadí mezi nejdražší tatami na trhu.

TypyVýhodyNevýhody
Pro náročnéVysoké bezpečnostní předpokladyVyšší cena
 Výběr z více tlouštěkNení nejlepší boj pro boj na zemi bez kimona
 5letá záruka 
Pro nenáročnéUniverzální využitíPro některé bojové sporty příliš měkká
 Příznivá cena
 Výběr z různých tlouštěk 
Vhodné na spaníJaponská tradiceVysoká cena
 Vhodné na zem i na rošt pod matraciNáchylnost přírodního materiálu
 Přírodní materiály 
 Izolační vlastnosti 
Skupina bojovníků cvičí na žíněnce

Tatami žíněnky se používají při výuce bojových sportů, iStock /JackF

Materiál

Materiál je velice důležitou součástí výběru tatami. Důležitou roli hraje výběr tatami na cvičení či na spaní, tím se dále odlišuje i její materiál. Na cvičení se využívá použití umělých materiálů, kdežto na tatami na spaní se používají převážně přírodní materiály.

Na cvičení

Hlavní roli tu hraje zejména povrchový materiál tatami, se kterým přichází bojovníci do kontaktu. Povrchová úprava má nabízet pohodlí pro nohy a zároveň musí být schopna vydržet náročnější zacházení. Důležité je, aby použitý materiál nezpůsoboval popáleniny při pádech. Když se zaměříme na vnitřní materiál tatami na cvičení, většinou se používá vyztužená EVA pěna s dlouho životností. Vnitřní materiál a povrchová úprava jsou nejvýznamnějším parametrem výběru tatami, dle konkrétního typu bojového umění.
Nejvíce se setkáte s těmito materiály:
EVA pěna – má hladký a neklouzavý povrch, je příjemná na dotek a zároveň je odolná. Nabízí se především v mnoha barvách.
PVC
PE pěna – hustě dimenzovaný polyethylen, neabsorbuje vodu, nepropouští vzduch a má tepelné izolační vlastnosti.
Plawil – zátěžová syntetická pytlovina vyznačující se velmi dlouhou životností a odolností. Používá se více při výrobě žíněnek.

Na spaní

Tatami
Merco Champion tatami

Pro spaní na zemi japonského stylu života, se nejčastěji využívají tatami z přírodních materiálů. Dle japonských tradic, se pro výrobu typicky používají lisovaná sláma a lisovaná stébla rýže. Tyto spací podložky jsou, jak již samotný materiál napovídá, 100 % biologicky rozložitelné. Jako další výhodou je jejich vůně použitého materiálu.

Tradiční japonský dům

Tatami najdete v tradičních japonských domech, iStock /Actogram

Hustota materiálu

U profesionální tatami se hledí především na hustotu materiálu, která je důležitou součástí. Udávají se u profesionální tatami, které mají certifikaci Mezinárodní federace juda IJF nebo alespoň splňují specifikace dané federace.

Hustota materiáluSpecifika
200 – 210 kg/m³tréninkové tatami
230 – 240 kg/m³splňující standard IJF
270 – 280 kg/m³tatami určené pro mezinárodní soutěže

Výběr dle sportu

Každý sport má jiné požadavky, na které je třeba před výběrem tatami dbát. Důležitým aspektem je, zda se váš sport bude odehrávat spíše ve stoje či na zemi.

Gymnastika

Tatami puzzle
Sedco TATAMI TAEKWONDO

Žíněnky na gymnastiku by měli být protiskluzové aspoň z jedné strany. Tloušťka by měla mít nejméně 4–5 cm. Tato velikost se dá považovat za univerzální.

Akrobatická gymnastika

Jelikož je u akrobatické gymnastiky větší pravděpodobnost pádů a tvrdších dopadů, je na místě vybírat žíněnky s tloušťkou minimálně 10 cm. Pro dopady z větších výšek je doporučeno použít minimálně 20 cm silnou žíněnku.

Bojové sporty a bojová umění

Zde je důraz kladen především na protiskluz. Síla žíněnek se pohybuje od 4 do 6 cm. Pokud jste začátečníci a učíte se například pády či přehozy, volí se silnější polstrování a to 10 cm.

Cena

Tatami žíněnky
Karup Design TATAMI

Jeden dílek tatami seženete od 400 korun. Záleží na materiálu, tvrdosti dopadu, hustotě a dalších parametrech, na které je třeba při výběru klást velký důraz.

  • Od 1 900 Kč – tatami pro náročné
  • Od 450 Kč – tatami pro méně náročné, skládají se z více částí, pro některé bojové sporty může být příliš měkká
  • Od 4 500 Kč – nejlepší vhodná tatami na spaní

Výrobci

Při výběru je třeba pročítat recenze, zkušenosti druhých lidí, abyste nepořídili nekvalitní tatami, které vás za pár let či dokonce měsíců zklamou. Mezi známe a osvědčené značky patří Trocellen, Agglorex, Sedco a Merco.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat tatami?

Tatami se využívají především při bojových cvičeních či jiných sportech. Je důležité dívat se na všechny důležité parametry, a to typ tatami, materiál, hustotu a tvrdost dopadu. Pro někoho může být důležitým aspektem i cena, která se odvíjí od výše uvedených specifik.

Jak tatami udržovat?

Díky povrchu tatami nedochází k proniknutí potu ani prachu pod povrch žíněnky. K jejich údržbě vám vystačí vlažná voda, případně dezinfekční prostředek a hadřík. K odstranění nečistot je na místě použít vysavač. Vyhnout byste se měli především kartáčům a jakýmkoliv agresivním dezinfekčním prostředkům.
Zobrazit kompletní nabídku tatamí