Nejlepší termostaty lednic 2024 a jak vybrat

Příslušenství do lednice.

Autorka: Adéla Janíková | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
termostat 3 kontakty lednice Aeg lectrolux Zanussi

Jak vybrat termostat lednice

  • Termostat je takzvané srdce lednice, bez kterého by její funkce nebyla úplně možná
  • Termostat může být společně s teploměrem, jestliže jej nemá lednice zabudovaný, skvělým průvodcem
  • Existuje určitá teplota lednice, na kterou musí být termostat nastaven, aby nedošlo ke zkažení potravin

Termostat lednice - náš výběr

Zobrazit kompletní nabídku Termostat lednice

Jak vybrat termostat lednice

Specifika teploty

Nastavení teploty je velice důležitou součástí provozu lednice. Jako většina v, že díky správné teplotě, zůstávají potraviny déle poživatelné. Díky správnému nastavení termostatu, ale předejdete daleko více věcem.

  • Množení bakterií – většinu bakterií dokážete zlikvidovat, díky správně nastavené teplotě. Jedná se především o bakterie, které napadají potraviny a můžou vám způsobit nemalé zdravotní potíže.
  • Prodloužení trvanlivosti potravin
  • Úspora energie – jestliže nebudete přetěžovat teplotu, která je nastavena na minimum, bude úspora energie mnohem větší.
  • Úspora financí – jestliže termostat správně nastavíte, budou vaše potraviny čerstvé a lednice spotřebuje méně elektřiny, ušetříte taktéž i peníze.
Displej lednice

Díky termostatu budete moci nastavit požadovanou teplotu, iStock /Ralf Geithe

Nastavení teploty

Existují čtyři různé ideální teploty, doporučovány výrobci a to 0, 4, 5 a 8 °C.

  • Obecně lze říci, že v rozmezí od 0 až 8 °C, je považováno za standardní. Většina bakterií by se v této teplotě neměla množit a ani přežít.
  • Nejvyšší maximální hranice je 8 °C, ale i to už nemusí některým potravinám dělat dobře.
  • Dalším teplotním extrémem je rozmezí 0 až 1 °C. Při takto nízké teplotě se vám potraviny rozhodně nezkazí a ocení ji především maso, avšak ve spodní části lednice můžou zmrznout.

Ideální teplota

Za nejideálnější teplou je považováno rozmezí 4 až 5 °C. Pod touto teplotou přežije opravdu malé množství mikroorganismů, málokteré z nich jsou schopné rozmnožování. Potraviny budou stále čerstvé a nebude hrozit jejich zamrznutí.

Nastavení teploty u lednice

Termostat musí být součástí každé lednice, iStock /Vladdeep

Funkce termostatu

Termostat lednice
termostat 3 kontakty lednice Aeg lectrolux Zanussi

Termostat slouží k regulaci teploty, je nedílnou součástí každé lednice. Jde o zařízení propojené se snímači teploty. Zachytí z nich údaje, které následné vysílá do kompresoru, který se zapne nebo vypne v závislosti na tom, zda je komora dostatečně studená nebo naopak až příliš nahřátá. Designově to vypadá jako kolečko či páčka s čísly. V prvé řadě byste si měli přečíst návod k obsluze, protože každý termostat funguje jinak.

Teploměr

Někdy se může stát, že nastavená teplota na termostatu neodpovídá realitě. Ty nejnovější lednice bývají opatřeny teploměrem, díky kterému si můžete údaje zkontrolovat. Jestliže jste majiteli staršího typu lednice, je vhodné si pořídit teploměr, díky kterému budete mít teplotu vaší lednice pod kontrolou.
Teploměr je vhodné umístit do prostředních poliček, jelikož se teplota drží uprostřed
Měření teploty by se mělo provádět každý den, abyste měli co nejpřesnější údaje

Kolísání teploty

Kolísání teploty je nejčastějším problémem, kterému můžete předejít díky teploměru. Problémem kolísání teploty mohou být různé důvody.

Špatné těsnění

I nová lednička může mít poškozené těsnění. Proto jej při kolísán teploty zkontrolujte, jako první věc. Těsnění doma nikterak neopravíte, musíte jej nechat vyměnit.

Naplněná lednička

Abyste předešli přeplněné lednici, měli byste zvážit, co je opravdu důležité koupit a co naopak zpracovat. Jestliže bude lednice přeplněná velkým množstvím potravin, bude spotřeba energie vysoká a problémy s kolísáním teploty budou rázem tu. Do lednice by se mělo dávat pouze určité množství potravin, které má daná lednice v doporučení.

Ucpané kondenzační cívky

Kondenzační cívky najdete na zadní či na spodní části lednice. Jsou náchylné na zanesení prachem a jinými nečistotami. V tomto případě je zapotřebí lednici pořádně vyčistit.

Skladování teplých pokrmů

Do lednice se nesmí dávat horké jídlo, už z více důvodů. Pokrm by se vám mohl zkazit a zkysnout, ale také teplota pokrmu vaší chladničce nepřidá. Pokrm tedy vkládejte do lednice řádně vychladlý.

Přecpaná kuchyň

Zejména si dejte pozor na to, aby lednice nebyla zbytečně obestavěna různými věcmi či dalšími spotřebiči. U každé lednice by mělo být minimálně 20 cm volného místa z bočních a alespoň 10 cm ze zadní strany.

Víte, že…?

Skladování v ledničce je nevhodné v některých případech ovoce a zeleniny. Mezi nevhodné suroviny patří jablka, avokádo, banány, hrušky, broskve, švestky, melouny, houby a spoustu dalších.

Chlazení

Spodní část– nejnižší teplota
 Vhodné pro skladování masa, zpracovaných masných výrobků
 Zeleniny a ovoce podle druhu
2. až předposlední poličkaStřední teplota
 Vhodné pro skladování mléčných výrobků, sladkostí, vařeného jídla, nápojů, vajíček
Vrchní část chladničky + přihrádky ve dveříchNejvyšší teplota
 Vhodné pro skladování konzerv, pečiva, vajíček, některých nápojů (víno)

Otázky a odpovědi

Jak vybrat termostat lednice?

Každá lednice je opatřena termostatem, který je třeba kontrolovat, aby nedocházelo ke kolísání teploty a předešlo se tak případným problémům. Jestliže je něco v nepořádku s termostatem, je třeba jej vyměnit.

Jaká je vhodná zelenina a ovoce ke skladování v lednici?

Pro teplotu v rozmezí 0 až 1 °C je vhodní skladování potravin jako jsou květák, brokolice, kedlubna, jahody, meruňky, celer, mrkev, petržel a další. Nevhodné jsou například banány.
Zobrazit kompletní nabídku Termostat lednice