Tlakové čerpadlo

Do zahrady i domácnosti.

ca. 1 300 CZK
ca. 5 000 CZK
ca. 4 000 CZK
ca. 2 400 CZK
ca. 1 900 CZK
ca. 13 700 CZK

Jak vybrat tlakové čerpadlo

  • Čerpadla patří k běžnému zahradnímu nářadí, které využijete při čerpání vody. – Rozlišujeme několik druhů čerpadel v závislosti na principu jejich fungování – kalová, ponorná, povrchová a řadu dalších.
  • Tlaková čerpadla patří mezi nejběžnější stroje určené pro použití v hloubkových i povrchových vodách.

Využití

Než si ukážeme srovnání jednotlivých parametrů, zaměříme se na obecné prvky tlakových čerpadel. V první řadě je to jejich využití. Plánujete čerpat vodu na zahradě nebo sháníte čerpadlo určené k zavedení pitné vody? Tato otázka hraje totiž ve výběru správného čerpadla velkou roli.

Zahrada

Většina tlakových čerpadel je určena pro využití na zahradu. Pro zahradní využití nepotřebují čerpadla vysoký výkon a stačí vám i s menší průtok vody. Vše samozřejmě ovlivňuje výška vrtu a délka vodovodního potrubí. Nejdůležitější ovšem je, že čerpadla určená na zahradu lépe pracují se znečištěnou vodou, která obsahuje několik milimetrů velké nečistoty.

Dostupné
Elpumps VP 300

Domácnost

Čerpadla pro rozvod pitné vody se od těch užitkových odlišují především vyšším výkonem a jejich uzpůsobením k čerpání vody. Výkon těchto čerpadel je z důvodu delšího vodovodního potrubí o několik řádů vyšší.
Vzhledem k tomu, že se jedná o čerpadla určená pro transport pitné vody, počítá se s vyšší čistotou a sníženým obsahem mechanických nečistot. Tato čerpadla tak nejsou příliš vhodná na čerpání užitkové vody, která tyto nečistoty obsahuje. Jejich užitím pro tyto účely může dojít k jejich trvalému poškození.

Výkon

Nejdůležitějším parametrem při výběru tlakového čerpadla je výkon. Od této veličiny se odvíjejí další parametry jako průtok a výtlak čerpadla. Běžná čerpadla mají výkon kolem 900 W a jedná se o čerpadla určená k občasnému využití. Na trhu najdete i čerpadla s výkonem kolem 500 W nebo méně.

Víte, že…?

O výkon se zajímejte především při výběru čerpadla na časté využití. Výkon kromě schopností čerpadla hraje roli i při odběru elektřiny ze sítě. Výběr výkonného a předimenzované čerpadla se vám dlouhodobě nevyplatí.

Automatické
GARDENA 5900/4 inox auto 1771-20

Výtlak

Jak daleko čerpadlo vytlačí vodu? Tato otázka patří mezi nejčastější dotazy zájemců o nový stroj. Tlaková čerpadla disponují větším výtlakem i tak ale narazí na svoje limity. Pro běžné potřeby volte čerpadlo s výtlakem alespoň 30 m. Při výběru ale zohledněte hloubku vrtu, velikost zahrady a také výšku jednotlivých domácích spotřebičů, do kterých vodu čerpáte.

Víte, že…?

Potřebný výtlak čerpadla zjistíte sečtením výšky vrtu a vzdáleností výtoků. Při čerpání vody se udává, že každých 10 metrů rovného povrchu sebere 1 metr výtlaku. Při čerpání do 50 metrů vzdálené nádrže si ponechte rezervu alespoň 5 metrů.

Průtok

Průtok čerpadla označuje množství vytlačené vody za danou jednotku času. Zpravidla se udává v litrech za hodinu, ne každý výrobce se ale této metriky drží a tak se setkáte i s m3 za hodinu a dalšími kombinacemi.
Při určení vhodného průtoku si odpovězte na otázky, kam všude budete vodu rozvádět, jak často a kolik osob bydlí v domácnosti. Pro zásobování běžné domácnosti volte čerpadlo s průtokem alespoň 3 000 litrů za hodinu, ze zkušeností ale doporučujeme průtok větší. Pro běžné zalévání a rozvod užitkové vody na zahradě vám stačí čerpadlo s průtokem do 2 500 litrů za hodinu.

Robustní konstrukce
AL-KO DIVE 6300/4
Využití čerpadla Výkon Průtok Výtlak Použití
Občasné 250 W 2 500 l/hod do 30 metrů Jednorázové přečerpávání, vysoušení
Méně časté 500 až 900 W 2 500 – 5 000 l/hod 30 – 45 metrů Čerpání vody do bazénu, zalévání
Časté 900 W a více přes 5 000 l/hod přes 45 metrů Rozvod vody do domácnosti

Značky

Tlaková čerpadla prodává řada výrobců. My vám jako vždy doporučíme ty prověřené, jejichž čerpadla odvádějí ve své cenové třídě kvalitní práci.

  • Asist a Gardena patří mezi levné značky určené méně náročným uživatelům. Hodí se především pro občasné přečerpávání vody.
  • Čerpadla značky AL-KO a Einhell patří ke zlaté střední třídě. Svoje využití najdou při čerpání vody pro zalévání.
  • Jedničkou na trhu jsou čerpadla značky Tallas. Ty podávají nadprůměrné výkony při čerpání vody do domácností.

Cena

Cenový rozptyl tlakových čerpadel se pohybuje od 1 500 Kč do desítek tisíc. Cena v tomto případě odráží i kvalitu a zpracování čerpadla. V tomto případě ale neplatí, že čím dražší, tím lepší. Při výběru vždy zohledněte funkce, které od čerpadla vyžadujete. Drahé čerpadlo s vysokým výkonem určené pro občasné přečerpávání vody vám jen zbytečně udělá díru do peněženky.

Samonasávací
Fiamma 300/120 Aqua 8 12V – 10

Otázky a odpovědi

Jaký by měl být ponor?

Každé čerpadlo má maximální ponor, do kterého výrobce zaručuje jeho správný fungování. Tento údaj je důležitý zejména pokud čerpáte vodu z hloubkového vrtu. Běžné hodnoty u cenově dostupných čerpadel udávají 5 až 8 metrů, v tomto případě ale vždy záleží na výrobci a specifikách stroje.

Jak vybrat tlakové čerpadlo?

Tlakové čerpadlo vybírejte podle toho, jaké na něho máte požadavky. Čerpadlo je vhodné k čerpání pitné i užitkové vody, své využití má na zahradě i v domácnosti.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Dostupné
Automatické
Robustní konstrukce
Samonasávací
Plovákový spínač
Benzínové
Image
Produkt
Elpumps VP 300
GARDENA 5900/4 inox auto 1771-20
AL-KO DIVE 6300/4
Fiamma 300/120 Aqua 8 12V – 10
Güde GDT 901
Heron EMPH 80 W 8895105
Výrobce
Elpumps
GARDENA
Al-ko
Fiamma
GÜDE
Heron
Výtlak
60 m
35 m
40 m
3 m
30 m
26 m
Hmotnost
5 kg
11.515 kg
10 kg
1.5 kg
7.5 kg
50 kg
Maimální čerpané množství
1440 l/hod
5900 l/hod
6300 l/hod
5500 l/hod
78000 l/hod
Cena ca. 1 300 CZK ca. 5 000 CZK ca. 4 000 CZK ca. 2 400 CZK ca. 1 900 CZK ca. 13 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena