Tlakové čerpadlo

Do zahrady i domácnosti.

ca. 1 400 CZK
ca. 6 400 CZK
ca. 4 000 CZK
ca. 2 600 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 13 700 CZK

Jak vybrat tlakové čerpadlo

  • Čerpadla patří k běžnému zahradnímu nářadí, které využijete při čerpání vody.
  • Rozlišujeme několik druhů čerpadel v závislosti na principu jejich fungování – kalová, ponorná, povrchová a řadu dalších.
  • Tlaková čerpadla patří mezi nejběžnější stroje určené pro použití v hloubkových i povrchových vodách.

Využití

Než si ukážeme srovnání jednotlivých parametrů, zaměříme se na obecné prvky tlakových čerpadel. V první řadě je to jejich využití. Plánujete čerpat vodu na zahradě nebo sháníte čerpadlo určené k zavedení pitné vody? Tato otázka hraje totiž ve výběru správného čerpadla velkou roli.

Zahrada

Většina tlakových čerpadel je určena pro využití na zahradu. Pro zahradní využití nepotřebují čerpadla vysoký výkon a stačí vám i s menší průtok vody. Vše samozřejmě ovlivňuje výška vrtu a délka vodovodního potrubí. Nejdůležitější ovšem je, že čerpadla určená na zahradu lépe pracují se znečištěnou vodou, která obsahuje několik milimetrů velké nečistoty. V zahradě můžete využít i zahradní čerpadlo automat.

Dostupné
Elpumps VP 300

Domácnost

Čerpadla pro rozvod pitné vody se od těch užitkových odlišují především vyšším výkonem a jejich uzpůsobením k čerpání vody. Výkon těchto čerpadel je z důvodu delšího vodovodního potrubí o několik řádů vyšší.
Vzhledem k tomu, že se jedná o čerpadla určená pro transport pitné vody, počítá se s vyšší čistotou a sníženým obsahem mechanických nečistot. Tato čerpadla tak nejsou příliš vhodná na čerpání užitkové vody, která tyto nečistoty obsahuje. Jejich užitím pro tyto účely může dojít k jejich trvalému poškození. Domácí čerpadla jsou známá i jako domácí vodárna.

Výkon

Nejdůležitějším parametrem při výběru tlakového čerpadla je výkon. Od této veličiny se odvíjejí další parametry jako průtok a výtlak čerpadla. Běžná čerpadla mají výkon kolem 900 W a jedná se o čerpadla určená k občasnému využití. Na trhu najdete i čerpadla s výkonem kolem 500 W nebo méně.

Víte, že…?

O výkon se zajímejte především při výběru čerpadla na časté využití. Výkon kromě schopností čerpadla hraje roli i při odběru elektřiny ze sítě. Výběr výkonného a předimenzované čerpadla se vám dlouhodobě nevyplatí.

Automatické
GARDENA 5900/4 inox auto 1771-20

Výtlak

Jak daleko čerpadlo vytlačí vodu? Tato otázka patří mezi nejčastější dotazy zájemců o nový stroj. Tlaková čerpadla disponují větším výtlakem i tak ale narazí na svoje limity. Pro běžné potřeby volte čerpadlo s výtlakem alespoň 30 m. Při výběru ale zohledněte hloubku vrtu, velikost zahrady a také výšku jednotlivých domácích spotřebičů, do kterých vodu čerpáte.

Víte, že…?

Potřebný výtlak čerpadla zjistíte sečtením výšky vrtu a vzdáleností výtoků. Při čerpání vody se udává, že každých 10 metrů rovného povrchu sebere 1 metr výtlaku. Při čerpání do 50 metrů vzdálené nádrže si ponechte rezervu alespoň 5 metrů.

Průtok

Průtok čerpadla označuje množství vytlačené vody za danou jednotku času. Zpravidla se udává v litrech za hodinu, ne každý výrobce se ale této metriky drží a tak se setkáte i s m3 za hodinu a dalšími kombinacemi.
Při určení vhodného průtoku si odpovězte na otázky, kam všude budete vodu rozvádět, jak často a kolik osob bydlí v domácnosti. Pro zásobování běžné domácnosti volte čerpadlo s průtokem alespoň 3 000 litrů za hodinu, ze zkušeností ale doporučujeme průtok větší. Pro běžné zalévání a rozvod užitkové vody na zahradě vám stačí čerpadlo s průtokem do 2 500 litrů za hodinu.

Robustní konstrukce
AL-KO DIVE 6300/4
Využití čerpadla Výkon Průtok Výtlak Použití
Občasné 250 W 2 500 l/hod do 30 metrů Jednorázové přečerpávání, vysoušení
Méně časté 500 až 900 W 2 500 – 5 000 l/hod 30 – 45 metrů Čerpání vody do bazénu, zalévání
Časté 900 W a více přes 5 000 l/hod přes 45 metrů Rozvod vody do domácnosti

Značky

Tlaková čerpadla prodává řada výrobců. My vám jako vždy doporučíme ty prověřené, jejichž čerpadla odvádějí ve své cenové třídě kvalitní práci.

  • Asist a Gardena patří mezi levné značky určené méně náročným uživatelům. Hodí se především pro občasné přečerpávání vody.
  • Čerpadla značky AL-KO a Einhell patří ke zlaté střední třídě. Svoje využití najdou při čerpání vody pro zalévání.
  • Jedničkou na trhu jsou čerpadla značky Tallas. Ty podávají nadprůměrné výkony při čerpání vody do domácností.

Cena

Cenový rozptyl tlakových čerpadel se pohybuje od 1 500 Kč do desítek tisíc. Cena v tomto případě odráží i kvalitu a zpracování čerpadla. V tomto případě ale neplatí, že čím dražší, tím lepší. Při výběru vždy zohledněte funkce, které od čerpadla vyžadujete. Drahé čerpadlo s vysokým výkonem určené pro občasné přečerpávání vody vám jen zbytečně udělá díru do peněženky.

Samonasávací
Fiamma 300/120 Aqua 8 12V – 10

Otázky a odpovědi

Jaký by měl být ponor?

Každé čerpadlo má maximální ponor, do kterého výrobce zaručuje jeho správný fungování. Tento údaj je důležitý zejména pokud čerpáte vodu z hloubkového vrtu. Běžné hodnoty u cenově dostupných čerpadel udávají 5 až 8 metrů, v tomto případě ale vždy záleží na výrobci a specifikách stroje.

Jak vybrat tlakové čerpadlo?

Tlakové čerpadlo vybírejte podle toho, jaké na něho máte požadavky. Čerpadlo je vhodné k čerpání pitné i užitkové vody, své využití má na zahradě i v domácnosti.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Dostupné
Automatické
Robustní konstrukce
Samonasávací
Plovákový spínač
Benzínové
Image
Produkt
Elpumps VP 300
GARDENA 5900/4 inox auto 1771-20
AL-KO DIVE 6300/4
Fiamma 300/120 Aqua 8 12V – 10
Güde GDT 901
Heron EMPH 80 W 8895105
Výrobce
Elpumps
GARDENA
Al-ko
Fiamma
GÜDE
Heron
Výtlak
60 m
35 m
40 m
3 m
30 m
26 m
Hmotnost
5 kg
11.515 kg
10 kg
1.5 kg
7.5 kg
50 kg
Maimální čerpané množství
1440 l/hod
5900 l/hod
6300 l/hod
5500 l/hod
78000 l/hod
Cena ca. 1 400 CZK ca. 6 400 CZK ca. 4 000 CZK ca. 2 600 CZK ca. 2 000 CZK ca. 13 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.