Kalové čerpadlo s drtičem

Odčerpá znečištěnou vodu i fekálie.

ca. 3 100 CZK
ca. 900 CZK
ca. 800 CZK
ca. 3 200 CZK
ca. 2 300 CZK

Jak vybrat kalové čerpadlo s drtičem

  • Kalové čerpadlo s drtičem najde své využití všude tam, kde je potřeba odčerpat silně znečištěnou vodu, případně také fekálie a splašky ze septiků, nebo při vyčerpávání zatopených výkopů.
  • Jelikož jde o poměrně důležitý přístroj, přijde vhod před samotnou koupí zjistit několik základních faktů a dle nich vybrat kalové čerpadlo ušité přesně dle vašich požadavků.
  • Kalová čerpadla s drtičem se ve zcela základním dělení rozdělují na dva typy.
  • Po zvolení typu kalového čerpadla s drtičem je dále nutné věnovat pozornost maximální výtlaku.

Základní typy

Kalová čerpadla s drtičem se ve zcela základním dělení rozdělují na dva typy. Nazývají se kalové čerpadla ponorná nebo kalová čerpadla povrchová. Je nasnadě, že každý typ se hodí pro jiný druh činnosti, respektive čerpání vody.

Povrchová

Povrchová kalová čerpadla s drtičem jsou určena pro výhradně použití na souši. V praxi to znamená, že čerpadlo musíte postavit na suché místo, tedy rozhodně nad hladinu čerpané vody. Velmi důležitým parametrem povrchových kalových čerpadel následně je jejich maximální sací hloubky. Ta udává, jak hluboko pod sebe je čerpadlo schopné odčerpávat vodu. Obvykle se u povrchových kalových čerpadel jedná o přibližně 8 metrů. Je tak nesmírně důležité si dobře spočítat, zda pro vás bude povrchové kalové čerpadlo dostačující.

Nerezový plášť
PROTECO kalové 1100W 10.86-CK-1100

Ponorná

Ponorná kalová čerpadla s drtičem mají tu výhodu, že se mohou celá ponořit pod hladinu vodu, tedy v ideálním případě až na dno, například septiku či sklepa a následně vodu čerpat. Je tak nasnadě, že v jejich případě pozbývá parametr sací hloubky významu a u tohoto typu čerpadel byste jej tak hledali marně. Namísto toho je zde parametr zvaný maximální ponorná hloubka, který vám sdělí, do jaké maximální hloubky je možné čerpadlo spustit.

Maximální výtlak

Po zvolení typu kalového čerpadla s drtičem je dále nutné věnovat pozornost maximální výtlaku. Tento parametr udává maximální výšku, do které je čerpadlo schopné vytlačit nasátou vodu.

  • Obvykle se jedná o zhruba 20 metrů, což většinou stačí.
  • Pokud máte velmi specifické podmínky, bude nutné hledat mezi speciálními typy, které jsou dražší, zato ale dokáží vodu vytlačit až do 80 metrů.
Cena/výkon
Fieldmann FVC 4001-EK

Víte, že…?

Na odčerpání znečištěné či zakalené vody, případně přímo splašků ze septiků můžete použít také kalové čerpadlo s řezákem.

Maximální průtok

Velkou výhodou kalových čerpadel s drtičem je jejich maximální průtok. Tento údaj vám vždy řekne, kolik litrů kapaliny dokáže čerpadlo vyčerpat za jednu minutu. Zpravidla se u kalových čerpadel s drtičem jedná o několik tisíc litrů za jednu minutu, přičemž ty nejlepší modely se blíží až ke 20 tisícům litrů za jednu minutu.

Čísla vás mohou na první pohled ohromit, nicméně je nutné jedním dechem dodat, že maximální průtok vyžaduje zcela optimální situaci. V praxi tedy minimální výšku výtlaku a minimální odpor potrubí, kudy čerpaná voda proudí. Jakékoliv čerpadlo tak svého maximální průtoku dosáhne ve chvíli, kdy bude výška výtlaku maximálně několik desítek centimetrů. Naopak pokud se přiblížíte k maximální hodnotě výtlaku, tedy například 20 metrů, bude maximální průtok výrazně menší a může se přiblížit nule. Z uvedeného tudíž vyplývá, že je vždy dobré pořizovat kalové čerpadlo s drtičem s nějakou rezervou a nespoléhat se na krajní možnosti daného modelu.

Průchodnost částic

Kalová čerpadla s drtičem dokáží čerpat nejen znečištěnou vodu, ale většinou i vodu s drobnými částicemi, jako je například písek, menší kamení, kousky dřeva či sáčky nebo hygienické vložky. Vše díky tomu, že oběžném kole mají umístěné drtiče, respektive řezací nástavce. Pakliže víte, že budete obvykle odčerpávat vodu, ve které plavou i další části, je nutné sledovat parametr maximálního průměru nasátých částic. Vůbec nejlepší kalová čerpadla s drtičem si poradí s objekty do průměru až 30 milimetrů.

Elektrické
GÜDE GS 4002 P

Pokud by při čerpání byly ve vodě i částice většího průměru, k poškození čerpadla nikdy nedojde. Větší částice jednoduše nebudou vůbec nasáty a zůstanou na svém místě, ať už půjde o sklep, výkop či septik.

Víte, že…?

Kalová čerpadla s drtičem by měla být vybavena funkcí automatického vypnutí při poklesu hladiny čerpané vody pod minimální hranici. Díky tomu se zabrání běhu na sucho.

Pohon

Kalová čerpadla s drtičem se liší také druhem pohonu. Jak jistě mnozí mohli očekávat, obvykle se vybírá mezi elektrickým a benzínovým motorem, tedy druhem pohonu.

Do septiku
Elpumps NEPTUN

Elektrická

Elektrická kalová čerpadla s drtičem mají hned několik výhod. Jsou příjemně lehká, tichá a náklady na provoz jsou minimální. Hodí se do míst, kde víte, že máte, nebo budete mít přístup k elektrické energii. Pakliže ale sáhnete po nejvýkonnějších elektrických modelech, počítejte s třífázovým motorem a tím pádem i nutností adekvátního zdroje napájení.

Benzínová

Benzínová kalová čerpadla s drtičem mají jednoznačnou výhodu v tom, že nepotřebují přístup k elektrické energii. Použijete je tedy zcela kdekoliv. Stačí vám jen benzín a čerpadlo je připravené k provozu. Smířit se však musíte s větší hlučností, exhalacemi a také tím, že benzínový motor je těžší, což se negativně projeví na celkové hmotnosti čerpadla.

Ceny

Kalových čerpadel s drtičem je na českém trhu nespočet. Mezi nejznámější a nejprodávanější značky se řadí například Hecht, Sigma, Güde či Elpumps.

Tepelná pojistka
Alfapumpy HS 11 M
  • Nejlevnější malá kalová čerpadla s drtičem pořídíte již zhruba od 600 Kč. Jedná se zpravidla o elektrické a ponorné modely.
  • Pakliže byste rádi skutečně schopné ponorné čerpadlo, které snese pravidelné používání, začíná cena na přibližně 1 000 Kč.
  • Benzínové modely čerpadel pak startují přibližně od 3 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Co ještě vědět?

U povrchových kalových čerpadel s drtičem je možné sčítat hodnoty maximální sací hloubky a maximálního výtlaku. Pakliže tedy budete mít model s maximálním sacím výtlakem 8 metů a maximálním výtlakem 20 metrů, půjde ve výsledku o 28 metrů. Nesmíte však zapomenout, že v oněch 8 metrech bude nutné čerpadlo umístit na suchou plochu.

Jak důležitý je maximální průtok?

Čísla maximálního průtoku Vás mohou na první pohled ohromit, nicméně je nutné jedním dechem dodat, že maximální průtok vyžaduje zcela optimální situaci. V praxi tedy minimální výšku výtlaku a minimální odpor potrubí, kudy čerpaná voda proudí. Jakékoliv čerpadlo tak svého maximální průtoku dosáhne ve chvíli, kdy bude výška výtlaku maximálně několik desítek centimetrů. Naopak pokud se přiblížíte k maximální hodnotě výtlaku, tedy například 20 metrů, bude maximální průtok výrazně menší a může se přiblížit nule. Z uvedeného tudíž vyplývá, že je vždy dobré pořizovat kalové čerpadlo s drtičem s nějakou rezervou a nespoléhat se na krajní možnosti daného modelu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Nerezový plášť
Cena/výkon
Elektrické
Do septiku
Tepelná pojistka
Image
Produkt
PROTECO kalové 1100W 10.86-CK-1100
Fieldmann FVC 4001-EK
GÜDE GS 4002 P
Elpumps NEPTUN
Alfapumpy HS 11 M
Délka kabelu
5.5 m
10 m
10 m
10 m
10 m
Druh čerpadla
ponorná
ponorná
ponorná
ponorná
ponorná
Maximální čerpané množství
9000 l/hod
12000 l/hod
7500 l/hod
15000 l/hod
15500 l/hod
Cena ca. 3 100 CZK ca. 900 CZK ca. 800 CZK ca. 3 200 CZK ca. 2 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.