20 nejlepších várnic 2023

Jednoduchá přeprava nápojů i tekutých jídel.

Autorka: Martina Oborná | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Royal Catering Nerezový termos varnice - 40 l - s vypouštěcím kohoutkem

Jak vybrat várnici

  • Várnice slouží k přepravování ale také ke skladování potravin a nápojů.
  • Kromě toho, potraviny a nápoje ve várnici zůstávají při přenosu teplé.
  • Várnice můžeme rozdělit do dvou skupin.
  • Co se týče objemu várnic, je velmi rozmanitý.
  • Co se týče použitého materiálu, záleží hlavně na tom, jestli si zvolíte várnici, která má dvě nádoby v sobě nebo vyberete celistvou jednu nádobu.

Várnice - náš výběr

Várnice s kohoutkem

Várnice 20 litrů

Várnice Royal Catering

Zobrazit kompletní nabídku várnic

Jak vybrat várnici

Typy

Várnice můžeme rozdělit do dvou skupin. Jedná se o várnice s výpustným kohoutkem a bez kohoutku. Pojďme si k těmto dvěma druhům říci něco bližšího.

Várnice bez kohoutku

Jak napovídá název, tento typ várnice nemá výpustný kohoutek, je tedy určen pro převoz teplých jídel či potravin. Tyto várnice velmi dobře těsní, takže se nemusíte bát, že by vám z nádoby vytékala polévka nebo omáčka. Fungování várnice je založené na systému dvou do sebe vložených nádob. Vnitřní nádoba je menší a mezera, která je mezi nimi, vytváří skvělou izolační vrstvu. Takže jídlo vydrží dlouho horké. Využívají se v restauracích, vývařovnách nebo třeba v jídelnách.

Várnice
Royal Catering Nerezový termos varnice - 40 l - s vypouštěcím kohoutkem

Várnice s výpustným kohoutkem

Používají se na nápoje, konkrétně na čaj, vodu, slazené nápoje nebo třeba na mléko. I zde jsou dvě nádoby v sobě kvůli izolaci stejně jako u várnic bez kohoutku. Jsou vhodné do nemocnic, do škol nebo třeba na dětské tábory.

Objem

Co se týče objemu várnic, je velmi rozmanitý. Nejmenší objem várnice se pohybuje okolo 5 litrů. Dále jsou v nabídce například nádoby o objemu 10, 15, 20 nebo 30 litrů. Největší objem várnice se pohybuje okolo 50 litrů. Myslete také na to, že s velikostí objemu várnice roste i její cena.

Materiál

Co se týče použitého materiálu, záleží hlavně na tom, jestli si zvolíte várnici, která má dvě nádoby v sobě nebo vyberete celistvou jednu nádobu. Pokud zvolíte první variantu, tak vnější nádoba bývá vyrobena především z ocelového plechu, který je povrchově upraven práškovými plasty. Vnitřní nádoba je pak z kvalitní nerezové oceli. Druhý typ várnice bývá vyroben z nerezové oceli, je pevně spojený dvouplášťovým obalem s vnitřní výplní pěny.

Várnice s kohoutkem
Mars Várnice 10L, nerez vložka s kohoutkem 7005

Víte, že…?

Při výběru můžete také narazit na várnice s nerezovou vložkou. Jako vnější materiál, konkrétně ochranný obal tvoří tvrzený plast, díky kterému je téměř nemožné poškodit vnitřní nerezovou vložku.

Hmotnost

Další parametr, který vás jistě bude zajímat je hmotnost várnice. Je samozřejmé, že čím větší je objem várnice, tím vyšší je její hmotnost.

  • Pokud vám stačí nádoba a objemu 10 l, její hmotnost se pohybuje okolo 2 kilogramů.
  • Při objemu 20 litrů je hmotnost várnice většinou okolo 7 kilogramů. – Přes 10 kg mají várnice s objemem 40 a více litrů.
Várnice 20 litrů
Varný termos 20l Beeketal BGWK20 s kohoutkem, termostat (BEEKETAL BGWK20 elektrická várnice 3000W na 20 litrů vody, čaje aj.)

Teplota surovin

Každá várnice má stanovenou maximální teplotu potravin nebo nápojů, kterou je možné ve várnici převážet nebo uchovávat. Tato teplota může být velmi rozdílná. Při vybírání můžete narazit na produkty, které mají maximální teplotu stanovenou na 100 °C, jiné typy zase uvádějí teplotu až 600 °C.

Cena

Abyste se mohli lépe zorientovat v cenách várnic, vytvořili jsme pro vás přehlednou tabulku, ve které se dozvíte, jaké jsou ceny várnic a co za určitou sumu pořídíte.

Cenové rozpětí Popis
1 500 – 3 000 Kč Nejnižší hodnota, kterou utratíte za várnici, se bude pohybovat kolem 1 500 Kč. Počítejte ale s tím, že buď bude mít minimální objem, nebo nebude vyrobena z vysoce kvalitního materiálu. V tomto rozmezí zakoupíte várnice s maximálním objemem do 15 litrů.
3 000 – 5 000 Kč V této cenové kategorii se pohybují výrobky, jejichž objem může být 20 – 30 litrů. Výjimečně lze pořídit i várnici, která bude mít možnost objemu až 40 litrů. Pořídíte jak várnice s výpustným kohoutem, tak i bez něj. Pokud obětujete horní sumu této cenové hranice, pořídíte velmi kvalitní produkt.
Nad 5 000 Kč Když si připlatíte více než 5 000 Kč, získáte várnici o objemu kolem 50 litrů, která je vyrobena z toho nejkvalitnějšího materiálu a pochází od nejlepších výrobců.

Otázky a odpovědi

K čemu je várnice?

Pokud potřebujete z jakéhokoliv důvodu přepravovat jídlo či nápoje ve větším množství, ideálním řešením pro vás je pořídit si várnici. Kromě přepravování slouží také ke skladování potravin a nápojů. Kromě toho, potraviny a nápoje ve várnici zůstávají při přenosu teplé.

Jak vybrat várnici?

Když se budete rozhodovat, kterou várnici si pořídíte, vybírejte vždy produkty od kvalitních výrobců, kteří jsou osvědčení a jejich používané materiály jsou kvalitní. Pro inspiraci vám uvedeme pár značek, které by pro vás mohly být tím správným řešením. Spokojeni budete určitě s várnicemi od značky Onpira, což je český výrobce dále pak například Mars nebo Toya.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku várnic