20 nejlepších vojenských stanů 2023

Na tramp i posezení s příteli.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Mil-tec US SMALL WALL

Jak vybrat vojenský stan

  • Vojenský stan není výhradním vybavením armády, využít ho můžete i v běžném životě a to mnoha způsoby.
  • Poznávacím znamením stanu je specifické zbarvení.
  • Vojenský stan by měl být v dnešní době samonosný.
  • Před koupí jakéhokoliv stanu věnujte pozornost údaji o výšce vodního sloupce tropika a samotné podlážky .

Vojenský stan - náš výběr

Turistické vojenské stany

Mil-tec US SMALL WALL
přečíst recenzi
Výrobce: Mil-Tec
Počet osob: 4
Určení: turistické
S moskytiérou: ano
Mil-tec Recon
přečíst recenzi
Výrobce: Mil-Tec
Počet osob: 1
Určení: turistické
S moskytiérou: ano
Mil-tec Mini Pack Super Áčko
přečíst recenzi
Výrobce: Mil-Tec
Počet osob: 2
Určení: turistické
S moskytiérou: ano
Kombat Trooper 2
přečíst recenzi
Výrobce: Kombat
Počet osob: 2
Určení: turistické
S moskytiérou: ano
MFH minipack 2
přečíst recenzi
Výrobce: MFH
Počet osob: 2
Určení: turistické
S moskytiérou: ano

Armádní vojenské stany

Dětské vojenské stany

Zobrazit kompletní nabídku vojenských stanů

Jak vybrat vojenský stan

Poznávací znamení

Jak jsme si již naznačili, armádní stan je téměř vždy zbarven do odstínů zelené, případně do starších či současných vojenských vzorů. Díky tomu dokáže splývat s okolní přírodou. Pakliže vám jde o maximální možné splynutí, vybírejte spíše světlejší odstíny, které jednak lépe zapadnou do okolí, a jednak bude uvnitř více přirozeného světla. Tmavé odstíny světlo naopak pohlcují a uvnitř stanu budete trpět šerem.

Samonosnost

Vojenský stan by měl být v dnešní době samonosný. Co to v praxi znamená? Bude jej možné snadno postavit bez zakolíkování, což přijde vhod ve všech místech, kde se nachází tvrdá či pískový povrch. Do takového materiálu nijak kolíky neukotvíte. Výše jsme si naznačili, že tmavý stan nemusí být tak nápadný a navíc propouští méně světla. Existuje však řešení, jak vše takzvaně nakombinovat. Některé typy tmavých vojenských stanů využívají výrazně světlý vnitřek, vyvedený například ve žlutém barevném odstínu, který vnitřní světlo vylepšuje.

Vojenský stan
Mil-tec US SMALL WALL

Déšť

Vojenský stan je sice pouze improvizovaný a zpravidla dočasný přístřešek, avšak i tak by vás měl ochránit před téměř všemi nástrahy venkovního nocování, mezi které samozřejmě patří i déšť. Před koupí proto rozhodně věnujte pozornost údaji o výšce vodního sloupce tropika (vnější stan) a samotné podlážky .

  • Vnější stan by měl být opatřen hodnotou vodního sloupce alespoň 3 000 milimetrů, neboť to znamená, že byste měli být v suchu i při běžné letní bouřce.
  • Padající kapky deště totiž obvykle představuje vodní sloupec 2 000 milimetrů.
  • Pokud však chcete mít jistotu, že přečkáte i opravdu nepříjemné meteorologické podmínky, vyhledávejte stany s výškou vodního sloupce kolem 5 000 milimetrů.
  • Na trhu najdete i vojenské stany s vyššími hodnoty vodního sloupce, avšak ty jsou určeny skutečně do extrémních podmínek.

Víte, že…?

Existují také tropika, která jsou silikonizována. Díky tomu odpuzují vodu a například i škodlivé UV záření. Mají však současně nižší prodyšnost a stan se silikonizovaným tropicem by měl být kvalitně odvětrán.

Turistické vojenské stany
Mil-tec Recon

Tyčky

Správný stan, a to ani ten vojenský, nepostavíte bez tyček. Menší modely mívají například jen dvě skládací tyčky, jsou určeny pro menší počet osob a disponují pouze malou předsíňkou. Větší stany jsou vybaveny třemi tyčkami, jejichž nasazení zvětšuje především velikost předsíně. Opravdu velké stany mohou mít různých tyček několik. Stanové tyčky jsou v dnešní době vyvedeny zpravidla ze dvou hlavních materiálů.

  • Duralové tyčky: Jejich hlavní výhodou je až překvapivě nízká hmotnost a současně dlouhá životnost, neboť jsou odolné vůči hrubšímu zacházení. Většinou však bývají dražší.
  • Laminátové tyčky: Cenově dostupnější jsou laminátové tyčky, které nejsou ani tak odolné a při nešetrném zacházení je lze například ohnout či jinak zdeformovat. Jsou také citlivější na mrazivé podmínky.
Armádní vojenské stany
Mil-tec ARMY LARGE z PE folie
  hmotnost odolnost cena
duralové tyčky velmi nízká odolají mrazu i hrubšímu zacházení vyšší
laminátové tyčky vyšší citlivé na mráz, křehčí nižší

Ceny

Kategorie vojenské stany nemusí nabízet je obří plátěné stavby za několik tisíc korun. K dispozici jsou i modely například pro dvě osoby od značky Hochstein. Tento malý typ vojenského stanu v přírodní barvě lze pořídit již za necelý 1 000 Kč. Oblíbená velikost protři osoby i s batohy je nabízena například v maskáčovém provedení od značky Monodom s cenou kolem 1 000 Kč.

Menší cenový skok nastává v případě, že budete hledat regulérní vojenský stan, který je plochou výrazně větší a také vyšší, což znamená, že si v něm lze pohodlně stoupnout a například pracovat. Menší modely o rozměrech 6×3 metrů vychází na zhruba 7 000 Kč. Dvojnásobná velikost vojenského stanu, který se například může využívat i jako zdravotnický, vyjde přibližně na 15 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Kde všude poslouží vojenský stan?

Vojenské stany zdaleka nejsou výsadou pouze armádního využití v profesionálních podmínkách. Mezi veřejností se objevují jednak armádou vyřazené typy, ale také zcela nové modely určené pro různé účely. Jde například o velké hangárové vojenské stany, které mohou posloužit jako improvizovaný přístřešek pro různé slavnosti. Jednak se ale lze setkat také s menšími vojenskými stany, které pojí typické maskáčové zbarvení, které dokáže stan postavený v přírodě takřka dokonale maskovat a skrýt před ostatními, což se hodí ve chvílích, kdy chcete být co možná nejméně nápadní.

Jak vybrat vojenský stan?

Před výběrem nového vojenského stanu je dobré si rozmyslet několik klíčových vlastností a dle nich se následně rozhodovat o konkrétním typu, který hodláte pořídit. Kromě odolnosti tropica vůči vodnímu sloupci je neméně důležité sledovat ještě výšku vodního sloupce v případě spodní podlážky. Na ni sice přímo většinou neprší, nicméně stan je možné stavět na podmáčeném terénu, případně může na místo postavení během noci natéci voda. Proto je velmi důležitá, aby i roztažená vlákna pod tlakem osoby udržel vodu vně. Doporučuje se proto výška vodního sloupce kolem hodnoty 10 000 milimetrů v případě podlážky stanu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku vojenských stanů