Nejlepší žáruvzdorná skla 2024 a jak vybrat

Odolá vysokým teplotám.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Sklo žáruvzdorné pro kamna Kanuk 3, 3VP, 4, 4VP, 21, 25

Jak vybrat žáruvzdorné sklo

 • Žáruvzdorné sklo se využívá do krbů, pecí, halogenových lamp a obecně do míst, kde sklo musí odolávat velmi vysokým okolním teplotám.
 • Žáruvzdorná skla mají zpravidla tloušťku 4 milimetry.
 • Jsou konstruovány k odolání okolní teploty až do 800 °C.

Žáruvzdorné sklo - náš výběr

Zobrazit kompletní nabídku Žáruvzdorné sklo

Jak vybrat žáruvzdorné sklo

V čem je jiné

Žáruvzdorné sklo dokáže plnit hned několik důležitých funkcí. V prvé řadě chrání přímý přístup ke krbu či kamnům, tedy rozpálenému místu. Při aktivním provozu zabraňuje odvodu rozpáleného topiva do okolí a například podlaha či roh zdiva u krbu nejsou zasaženy oharky ani uhlíky. Žáruvzdorné sklo také bezpečně zajišťuje odvod všech spalin do kouřovodu. Opomenout nelze ani estetický dojem, kdy je skrze sklo vidět hořící oheň.

Oheň v kamnech

žáruvzdorné sklo je součástí krků i kamen, iStock /rizmaker

Hlavní přednosti

Žáruvzdorná skla mají specifické složení a díky unikátní certifikované výrobě se mohou pochlubit působivými fyzikálními přednostmi.

 • Žáruvzdorná skla mají velmi nízký koeficient tepelné roztažnosti při vyžití v prostorech s velmi vysokou teplotou.
 • Teplotní odolnost žáruvzdorných skel dosahuje obvykle 800 °C, avšak speciální typy vydrží i vyšší teploty.
 • Značnou výhodou žáruvzdorných skel je extrémní pevnost i po rychlém zahřátí.
 • Vhod přijde také obecná odolnost vůči teplotním šokům, tedy rychlým změnám teplot.

Tloušťka

Při výběru žáruvzdorného skla se pravidelně setkáte také s parametrem tloušťky skla, který může být zaměněn termínem síla skla. U drtivé většiny všech nabízených typů se setkáte s jednotnou tloušťkou a to o hodnotě 4 milimetrů. Výjimečně může být žáruvzdorné sklo tlustší, 5 milimetrové.

Krb s hořícím ohněm v pokoji

žáruvzdorné sklo by mělo být dostatečně kvalitní, iStock /terex

Topivo

Žáruvzdorné sklo
Sklo žáruvzdorné pro kamna Kanuk 3, 3VP, 4, 4VP, 21, 25

V kamnech nebo krbu s žáruvzdorným sklem můžete topit různými druhy topiva. Typicky se jedná o dřevo, ale nijak nevadí ani brikety, uhlí či další alternativy. Žáruvzdorné sklo je na vše připraveno a určující je v podstatě pouze teplota, která však nepřekročí stanovený limit.

Samočištění

 • Některé žáruvzdorná skla jsou prodávána jako samočistící. Jde o užitečnou vlastnost, neboť při instalacích v pecích či kamnech se mohou zanášet kouřem a především mastnotou.
 • Samočistící sklo je však na jedné straně pokryto vrstvou oxidů kovů, která je však pro lidské oko zcela neviditelná. Díky tomu se značná část tepelného zařízení prochází sklem a odráží se od vnější vrstvy skla zpět, výsledkem čehož je akumulace energie na vnitřní straně krbu či kamen.
 • Teplot na vnitřní straně skla může stoupnout až o 25 °C. Zvýšením teploty spalování uvnitř krbu či kamen dojde ke snížení usazování nečistot a mastnot na skle a nežádoucí saze shoří.
 • Veškeré znečišťující látky tak shoří a sklo se tím dokáže samo čistit zevnitř. Nejde však o jedinou výhodu samočistícího skla. Vyšší teplota spalování navyšuje rovněž účinnost krbu či kamen. Spalování je dokonalejší a vy tak ušetříte palivo.
Typ žáruvzdorného sklacenatloušťka
Do krbových kamendo 1 000 Kč4 – 5 milimetrů
Do krbových vložeknad 1 000 Kč4 – 5 milimetrů
   

Víte, že…?

Samočistící typ skla vám ušetří spoustu starostí. Sklo je v ideálním případě nutné udržovat čisté, přičemž při spalování topiva vznikají saze plné nečistot a také mastnoty, která ráda ulpívá právě na skle. Samočistící sklo však zvýšenou okolní teplotou zajistí, že se saze spálí společně s nežádoucími nečistotami i mastnotou a sklo tak zůstává neustále čisté. Vy tak můžete v pohodlí domova sledovat plápolající oheň za žáruvzdorným sklem.

Moderní krb s hořícím ohněm v pokoji

žáruvzdorné sklo lze koupit v mnoha tvarech i velikostech, iStock /Gayrat Tolibov

Základní typy

Žáruvzdorná skla se dělí na dva základní typy, a to dle druhu jejich využití.

 • žáruvzdorné sklo pro použití do krbových kamen
 • žáruvzdorné sklo pro nasazení do krbových vložek.

Ceny

Žáruvzdorné sklo
Sklo žáruvzdorné, 4 mm, keramické

Žáruvzdorná skla nemusí být vyloženě drahou záležitostí. Záleží, pro jakou potřebu je sháníte.

 • Obecně levnější jsou žáruvzdorná skla pro kamna s menším průzorem. Například pro kamna s malými dvířky vychází žáruvzdorné sklo na zhruba 500 Kč. Například často používaná kamna Gamma mini využívají žáruvzdorné sklo za cenu kolem 400 Kč.
 • Cena vzroste zhruba k hranici 1 000 Kč v případě, že je sklo nějakým způsobem dělené, případně jsou v něm ornamenty. Tím pádem je jeho výroba přeci jen složitější.
 • Nepatrně dražší jsou žáruvzdorná skla pro do krbových vložek, přičemž je důvod vcelku prostý. Skla jsou v tomto případě očividně větší. Ceny se proto pohybují většinou do hranice 1 500 Kč.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží žáruvzdorné sklo?

Žáruvzdorné sklo dokáže vylepšit proces spalování a především ochránit okolí kamen či krbu před vysokými teplotami. Spolehlivě také usměrňuje odvod škodlivých spalin do kouřovodu a plní rovněž estetickou funkci, kdy lze mít bezpečně rozdělaný oheň i přímo v domě či bytě.

Vyplatí se samočistící sklo?

Některá žáruvzdorná skla mívají samočistící schopnost za pomoci oxidů kovů. Díky tomu je dané sklo odolné vůči nečistotám a mastnotám. Nežádoucí věci ulpívající na skle mizí díky vyšší teplotě a dokonalejšímu spalování.
Zobrazit kompletní nabídku Žáruvzdorné sklo