5 nejlepších žáruvzdorných skel 2023

Odolá vysokým teplotám.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Sklo žáruvzdorné pro kamna Kanuk 3, 3VP, 4, 4VP, 21, 25

Jak vybrat žáruvzdorné sklo

 • Žáruvzdorné sklo se využívá do krbů, pecí, halogenových lamp a obecně do míst, kde sklo musí odolávat velmi vysokým okolním teplotám.
 • Žáruvzdorná skla mají zpravidla tloušťku 4 milimetry.
 • Jsou konstruovány k odolání okolní teploty až do 800 °C.

Žáruvzdorné sklo - náš výběr

Zobrazit kompletní nabídku žáruvzdorných skel

Jak vybrat žáruvzdorné sklo

Popis

Žáruvzdorné sklo dokáže plnit hned několik důležitých funkcí. V prvé řadě chrání přímý přístup ke krbu či kamnům, tedy rozpálenému místu. Při aktivním provozu zabraňuje odvodu rozpáleného topiva do okolí a například podlaha či roh zdiva u krbu nejsou zasaženy oharky ani uhlíky. Žáruvzdorné sklo také bezpečně zajišťuje odvod všech spalin do kouřovodu. Opomenout nelze ani estetický dojem, kdy je skrze sklo vidět hořící oheň.

Hlavní přednosti

Žáruvzdorná skla mají specifické složení a díky unikátní certifikované výrobě se mohou pochlubit působivými fyzikálními přednostmi.

Žáruvzdorné sklo
Sklo žáruvzdorné pro kamna Kanuk 3, 3VP, 4, 4VP, 21, 25
 • Žáruvzdorná skla mají velmi nízký koeficient tepelné roztažnosti při vyžití v prostorech s velmi vysokou teplotou.
 • Teplotní odolnost žáruvzdorných skel dosahuje obvykle 800 °C, avšak speciální typy vydrží i vyšší teploty.
 • Značnou výhodou žáruvzdorných skel je extrémní pevnost i po rychlém zahřátí.
 • Vhod přijde také obecná odolnost vůči teplotním šokům, tedy rychlým změnám teplot.

Tloušťka

Při výběru žáruvzdorného skla se pravidelně setkáte také s parametrem tloušťky skla, který může být zaměněn termínem síla skla. U drtivé většiny všech nabízených typů se setkáte s jednotnou tloušťkou a to o hodnotě 4 milimetrů. Výjimečně může být žáruvzdorné sklo tlustší, 5 milimetrové.

Topivo

V kamnech nebo krbu s žáruvzdorným sklem můžete topit různými druhy topiva. Typicky se jedná o dřevo, ale nijak nevadí ani brikety, uhlí či další alternativy. Žáruvzdorné sklo je na vše připraveno a určující je v podstatě pouze teplota, která však nepřekročí stanovený limit.

Žáruvzdorné sklo
Sklo žáruvzdorné, 4 mm, keramické

Samočištění

 • Některé žáruvzdorná skla jsou prodávána jako samočistící. Jde o užitečnou vlastnost, neboť při instalacích v pecích či kamnech se mohou zanášet kouřem a především mastnotou.
 • Samočistící sklo je však na jedné straně pokryto vrstvou oxidů kovů, která je však pro lidské oko zcela neviditelná. Díky tomu se značná část tepelného zařízení prochází sklem a odráží se od vnější vrstvy skla zpět, výsledkem čehož je akumulace energie na vnitřní straně krbu či kamen.
 • Teplot na vnitřní straně skla může stoupnout až o 25 °C. Zvýšením teploty spalování uvnitř krbu či kamen dojde ke snížení usazování nečistot a mastnot na skle a nežádoucí saze shoří.
 • Veškeré znečišťující látky tak shoří a sklo se tím dokáže samo čistit zevnitř. Nejde však o jedinou výhodu samočistícího skla. Vyšší teplota spalování navyšuje rovněž účinnost krbu či kamen. Spalování je dokonalejší a vy tak ušetříte palivo.
Typ žáruvzdorného skla cena tloušťka
Do krbových kamen do 1 000 Kč 4 – 5 milimetrů
Do krbových vložek nad 1 000 Kč 4 – 5 milimetrů
     

Víte, že…?

Samočistící typ skla vám ušetří spoustu starostí. Sklo je v ideálním případě nutné udržovat čisté, přičemž při spalování topiva vznikají saze plné nečistot a také mastnoty, která ráda ulpívá právě na skle. Samočistící sklo však zvýšenou okolní teplotou zajistí, že se saze spálí společně s nežádoucími nečistotami i mastnotou a sklo tak zůstává neustále čisté. Vy tak můžete v pohodlí domova sledovat plápolající oheň za žáruvzdorným sklem.

Žáruvzdorné sklo
Sklo žáruvzdorné pro kamna ALFA, rozměr 4x220x340 mm

Základní typy

Žáruvzdorná skla se dělí na dva základní typy, a to dle druhu jejich využití.

 • žáruvzdorné sklo pro použití do krbových kamen
 • žáruvzdorné sklo pro nasazení do krbových vložek.

Ceny

Žáruvzdorná skla nemusí být vyloženě drahou záležitostí. Záleží, pro jakou potřebu je sháníte.

Žáruvzdorné sklo
Sklo žáruvzdorné 2. pro kamna KODAN, rozměr 4x125x215 mm
 • Obecně levnější jsou žáruvzdorná skla pro kamna s menším průzorem. Například pro kamna s malými dvířky vychází žáruvzdorné sklo na zhruba 500 Kč. Například často používaná kamna Gamma mini využívají žáruvzdorné sklo za cenu kolem 400 Kč.
 • Cena vzroste zhruba k hranici 1 000 Kč v případě, že je sklo nějakým způsobem dělené, případně jsou v něm ornamenty. Tím pádem je jeho výroba přeci jen složitější.
 • Nepatrně dražší jsou žáruvzdorná skla pro do krbových vložek, přičemž je důvod vcelku prostý. Skla jsou v tomto případě očividně větší. Ceny se proto pohybují většinou do hranice 1 500 Kč.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží žáruvzdorné sklo?

Žáruvzdorné sklo dokáže vylepšit proces spalování a především ochránit okolí kamen či krbu před vysokými teplotami. Spolehlivě také usměrňuje odvod škodlivých spalin do kouřovodu a plní rovněž estetickou funkci, kdy lze mít bezpečně rozdělaný oheň i přímo v domě či bytě.

Vyplatí se samočistící sklo?

Některá žáruvzdorná skla mívají samočistící schopnost za pomoci oxidů kovů. Díky tomu je dané sklo odolné vůči nečistotám a mastnotám. Nežádoucí věci ulpívající na skle mizí díky vyšší teplotě a dokonalejšímu spalování.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku žáruvzdorných skel