Žáruvzdorné sklo

Odolá vysokým teplotám.

ca. 500 CZK
ca. 300 CZK
ca. 7 000 CZK
ca. 700 CZK

Jak vybrat žáruvzdorné sklo

 • Žáruvzdorné sklo se využívá do krbů, pecí, halogenových lamp a obecně do míst, kde sklo musí odolávat velmi vysokým okolním teplotám.
 • Žáruvzdorná skla mají zpravidla tloušťku 4 milimetry.
 • Jsou konstruovány k odolání okolní teploty až do 800 °C.

Popis

Žáruvzdorné sklo dokáže plnit hned několik důležitých funkcí. V prvé řadě chrání přímý přístup ke krbu či kamnům, tedy rozpálenému místu. Při aktivním provozu zabraňuje odvodu rozpáleného topiva do okolí a například podlaha či roh zdiva u krbu nejsou zasaženy oharky ani uhlíky. Žáruvzdorné sklo také bezpečně zajišťuje odvod všech spalin do kouřovodu. Opomenout nelze ani estetický dojem, kdy je skrze sklo vidět hořící oheň.

Hlavní přednosti

Žáruvzdorná skla mají specifické složení a díky unikátní certifikované výrobě se mohou pochlubit působivými fyzikálními přednostmi.

Pro kamna
Sklo žáruvzdorné pro kamna ALFA, rozměr 4x220x340 mm
 • Žáruvzdorná skla mají velmi nízký koeficient tepelné roztažnosti při vyžití v prostorech s velmi vysokou teplotou.
 • Teplotní odolnost žáruvzdorných skel dosahuje obvykle 800 °C, avšak speciální typy vydrží i vyšší teploty.
 • Značnou výhodou žáruvzdorných skel je extrémní pevnost i po rychlém zahřátí.
 • Vhod přijde také obecná odolnost vůči teplotním šokům, tedy rychlým změnám teplot.

Tloušťka

Při výběru žáruvzdorného skla se pravidelně setkáte také s parametrem tloušťky skla, který může být zaměněn termínem síla skla. U drtivé většiny všech nabízených typů se setkáte s jednotnou tloušťkou a to o hodnotě 4 milimetrů. Výjimečně může být žáruvzdorné sklo tlustší, 5 milimetrové.

Topivo

V kamnech nebo krbu s žáruvzdorným sklem můžete topit různými druhy topiva. Typicky se jedná o dřevo, ale nijak nevadí ani brikety, uhlí či další alternativy. Žáruvzdorné sklo je na vše připraveno a určující je v podstatě pouze teplota, která však nepřekročí stanovený limit.

Malé
Sklo žáruvzdorné 1. pro kamna KODAN MINI, rozměr 4x200x215 mm

Samočištění

 • Některé žáruvzdorná skla jsou prodávána jako samočistící. Jde o užitečnou vlastnost, neboť při instalacích v pecích či kamnech se mohou zanášet kouřem a především mastnotou.
 • Samočistící sklo je však na jedné straně pokryto vrstvou oxidů kovů, která je však pro lidské oko zcela neviditelná. Díky tomu se značná část tepelného zařízení prochází sklem a odráží se od vnější vrstvy skla zpět, výsledkem čehož je akumulace energie na vnitřní straně krbu či kamen.
 • Teplot na vnitřní straně skla může stoupnout až o 25 °C. Zvýšením teploty spalování uvnitř krbu či kamen dojde ke snížení usazování nečistot a mastnot na skle a nežádoucí saze shoří.
 • Veškeré znečišťující látky tak shoří a sklo se tím dokáže samo čistit zevnitř. Nejde však o jedinou výhodu samočistícího skla. Vyšší teplota spalování navyšuje rovněž účinnost krbu či kamen. Spalování je dokonalejší a vy tak ušetříte palivo.
Typ žáruvzdorného skla cena tloušťka
Do krbových kamen do 1 000 Kč 4 – 5 milimetrů
Do krbových vložek nad 1 000 Kč 4 – 5 milimetrů
     

Víte, že…?

Samočistící typ skla vám ušetří spoustu starostí. Sklo je v ideálním případě nutné udržovat čisté, přičemž při spalování topiva vznikají saze plné nečistot a také mastnoty, která ráda ulpívá právě na skle. Samočistící sklo však zvýšenou okolní teplotou zajistí, že se saze spálí společně s nežádoucími nečistotami i mastnotou a sklo tak zůstává neustále čisté. Vy tak můžete v pohodlí domova sledovat plápolající oheň za žáruvzdorným sklem.

Do kamen i vložek
Žáruvzdorné sklo do kamen a krbových vložek – libovolný rozměr 1m2

Základní typy

Žáruvzdorná skla se dělí na dva základní typy, a to dle druhu jejich využití.

 • žáruvzdorné sklo pro použití do krbových kamen
 • žáruvzdorné sklo pro nasazení do krbových vložek.

Ceny

Žáruvzdorná skla nemusí být vyloženě drahou záležitostí. Záleží, pro jakou potřebu je sháníte.

Dostupné
Žáruvzdorné sklo na Kiruna 340 x 370 mm, Haas und Sohn
 • Obecně levnější jsou žáruvzdorná skla pro kamna s menším průzorem. Například pro kamna s malými dvířky vychází žáruvzdorné sklo na zhruba 500 Kč. Například často používaná kamna Gamma mini využívají žáruvzdorné sklo za cenu kolem 400 Kč.
 • Cena vzroste zhruba k hranici 1 000 Kč v případě, že je sklo nějakým způsobem dělené, případně jsou v něm ornamenty. Tím pádem je jeho výroba přeci jen složitější.
 • Nepatrně dražší jsou žáruvzdorná skla pro do krbových vložek, přičemž je důvod vcelku prostý. Skla jsou v tomto případě očividně větší. Ceny se proto pohybují většinou do hranice 1 500 Kč.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží žáruvzdorné sklo?

Žáruvzdorné sklo dokáže vylepšit proces spalování a především ochránit okolí kamen či krbu před vysokými teplotami. Spolehlivě také usměrňuje odvod škodlivých spalin do kouřovodu a plní rovněž estetickou funkci, kdy lze mít bezpečně rozdělaný oheň i přímo v domě či bytě.

Vyplatí se samočistící sklo?

Některá žáruvzdorná skla mívají samočistící schopnost za pomoci oxidů kovů. Díky tomu je dané sklo odolné vůči nečistotám a mastnotám. Nežádoucí věci ulpívající na skle mizí díky vyšší teplotě a dokonalejšímu spalování.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.