Srovnání teplovzdušných výměníků 2023: Typy a rady

Reguluje tah komínu.

Autorka: Johana Malá | Aktualizováno: Červen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Teplovzdušný výměník BLIST 120mm

Jak vybrat teplovzdušný výměník

  • Teplovzdušný výměník reguluje tah komína a dokáže pracovat i se spalinami.
  • Kouřovodem během topení proudí velmi horký vzduch, sledovat byste měli jeho tepelnou odolnost. Odolnost bývá v rozmezí od 450 °C až do 1 000 °C.
  • Výkon se u výměníků udává ve dvou hodnotách: 2 – 3 kW a 4 – 5 kW.
  • Nejužší výměník má průměr 120 mm, k dostání jsou pak průměry v rozsahu od 130 do 200 mm.

Teplovzdušný výměník - náš výběr

Teplovzdušné výměníky 150

Teplovzdušné výměníky 120

Zobrazit kompletní nabídku teplovzdušných výměníků

Jak vybrat teplovzdušný výměník

Princip fungování

Z krbových kamen unikají výfukové plyny, jejichž teplota je zhruba 280 °C – 380 °C. Tyto plyny běžně proudí komínem ven, ale díky teplovzdušnému výměníku jste schopni je udržet a získat z nich ještě další teplo. Teplovzdušný výměník má v sobě kanály, kterými proudí vzduch. Do nich spodem proudí studený vzduch, který se v nich ohřeje a následně se dostane do místnosti.

Víte, že…?

Výměník se jistě zdá jako výborná věc, ale pozor. Před jeho nasazením byste se měli poradit s výrobcem kamen, protože u nových kamen, může výměník způsobit zanášení kouřovodů a dehtování komína.

Teplovzdušný výměník
Teplovzdušný výměník BLIST 120mm

Tepelná odolnost

Kouřovodem během topení proudí velmi horký vzduch, jak jsme již uvedli výše. Proto byste měli sledovat tepelnou odolnost teplovzdušného výměníku, abyste nekoupili špatný produkt. Běžně se setkáte s odolností od 450 °C až do 1 000 °C. Samozřejmě platí, že čím vyšší číslo, tím bezpečnější výměník bude.

Výkon

I u teplovzdušného výměníku, se vyplatí sledovat jeho výkon. Není to samozřejmě nijak závratné číslo, ale díky němu dokážete odhadnout úsporu za topení. Výkon se u výměníků udává ve dvou hodnotách: 2 – 3 kW a 4 – 5 kW. Logicky platí, že s vyšším výkone ušetříte více.

Materiál

Z materiálu, který se používá pro výrobu trubek ke krbovým kamnům, se vyrábí i teplovzdušné výměníky. Není tím nic jiného než ocelový plech odolný proti působení horkého vzduchu. Výměníky jsou většinou v barvě antracitu, ale narazit můžete i na výjimky.

Teplovzdušné výměníky 150
AMETALTOP Teplovzdušný výměník kouřový ALFA 150/2 mm

Průměr

Ještě než vkročíte do obchodu, měli byste znát průměr trubky, která vede z vašeho krbu, na níž budete teplovzdušný výměník nasazovat.

  • Nejužší průměr má 120 mm
  • Dále máte k dispozici průměry v rozsahu od 130 do 200 mm

Víte, že…?

Pozor, když už se budete dívat, jaký máte doma průměr trubky, měli byste se podívat na tloušťku stěny teplovzdušného výměníku. Je dvojích rozměrů: 1,5 mm a 2 mm.

Teplovzdušné výměníky 120
KOVO KRAUS Teplovzdušný výměník - malý, 4 otvory, průměr 120 mm

Rozměry

Velikost teplovzdušného výměníku může být různá. Stejně tak i jeho tvar. Tím, že jsou mezi lidmi stále oblíbenější, dostávají se na trh designové kousky, které obzvláštní každou místnost. Není třeba tedy tolik sledovat výšku, šířku či hloubku. Nicméně můžete sledovat hmotnost. Spodní hranice se pohybuje kolem 8 kg až po 20 kg.

Nejznámější značky

Teplovzdušné výměníky vyrábí hlavně společnosti, které se zaměřují primárně na výrobu celých kamen. Vám to rovněž může dát pocit jistoty, že se na ně i v případě koupi tohoto doplňku můžete spolehnout.

Značka Charakteristika
Igotherm Značka Igotherm patří ke společnosti Marex Trade, jenž vznikla roku 1991. Její produkty se prodávají v České republice, na Slovensku ale i v Srbsku. V jejich portfoliu taktéž najdete kamna na tuhá paliva, ventilátory, konvektor aj.
Prity Rok 1995 přinesl na trhu značku Prity, která ročně produkuje přes 70 000 ks krbových kamen, krbových vložek či kuchyňských sporáků aj. Jejich výrobky jsou exportovány až do 18 zemí světa a Česká republika je mezi nimi.
Kobok Známá značka od našich sousedů ze Slovenska, nabízí od roku 1993 moderní teplovzdušní výměníky se zachováním původních tradic.

Cena

Když už jsme vám představili vše podstatné, čemu je třeba věnovat pozornost při výběru vašeho nového teplovzdušného výměníku, je na čase podívat se, kolik tento doplněk stojí. A zda se vyplatí do výměníku investovat peníze za účelem snížení nákladů na topení.

Teplovzdušný výměník
AMETALTOP Teplovzdušný výměník 150 mm velký, 1,5 mm

Cena do 1 000 Kč

Nejlevnější teplovzdušné výměníky mají průměr 120 mm, jejich výkon je v nižším rozsahu, tedy 2 – 3 kW a maximální tepelná odolnost se drží na spodní hranici 450 °C.

Cena od 1 000 Kč do 5 000 Kč

Teplovzdušné výměníky ve střední cenové kategorii jsou mnohem větších rozměrů, čímž pádem se zvyšuje i výkon na 4 – 5 kW. Rovněž se zvyšuje i tepelná odolnost až na maximum, tedy 1 000 °C. Ovšem tím, že jsou tyto doplňky ke krbovým kamnům větší, než v předchozí kategorii, pohybuje se jejich nosnost kolem 20 kg.

Cena nad 5 000 Kč

Dražší modely teplovzdušných výměníků, jejichž cena se může vyšplhat, až na 10 000 Kč se nijak výrazně neliší od předchozí kategorie. Spíš jde o moderní designové kousky, ale jak píšeme, účel a výsledný efekt bude stejný jako zhruba o polovinu levnější modely. Je tedy na vás, čemu dáte přednost.

Teplovzdušné výměníky 150
TEPLOVZDUŠNÝ VÝMĚNÍK KULATÝ MALÝ 150 / 1,5

Otázky a odpovědi

Jak vybrat teplovzdušný výměník?

Důležitá je tepelná odolnost, která může být až 1 000 °C. I u teplovzdušného výměníku, se vyplatí sledovat jeho výkon , který bývá 2 – 3 kW a 4 – 5 kW. Znát musíte i průměr trubky, která vede z vašeho krbu, na níž budete teplovzdušný výměník nasazovat.

Proč mít teplovzdušný výměník?

Přemýšleli jste nad tím, jak snížit náklady na vytápění, ale přesto doma udržovat stále stejnou teplotu? Řešením může být teplovzdušný výměník, který reguluje tah komína a rovněž dokáže pracovat i se spalinami, které mimo šetření nákladů zrychlují i vytápění.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku teplovzdušných výměníků