5 nejlepších dvířek k udírně 2023

Nedílná součást domácí udírny.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Dvířka k udírně 350x550mm

Jak vybrat dvířka k udírně

  • Dvířka k udírně bývají nedílnou součástí skříně, což je vůbec největší část samotné udírny.
  • V drtivé většině případů bývají umístěna na klasickém pantu pro snadnou obsluhu.
  • Dvířka k udírně mohou být ocelová, plechová, ale také prosklená, díky čemuž je na uzený materiál z venku pohodlně vidět.

Dvířka k udírně - náš výběr

Zobrazit kompletní nabídku dvířek k udírně

Jak vybrat dvířka k udírně

Proč mít doma udírnu

Udírna rozhodně nebývá zcela obvyklým vybavením domácností. Její vlastnictví však přináší velmi široké možnosti, jak nakládat s různými druhy masa a sýrů. Maso a sýry vyuzené v domácí udírně se totiž nikdy nevyrovná uzenému masu, které pořídíte v obchodech. Na trhu přitom existují nejen klasické udírny na spalování dřeva či štěpky, ale také elektrické udírny, které mohou přijít vhod například na balkóny.

Konstrukce

Každá udírna se skládá z několika klíčových prvků, mezi které se řadí minimálně jedny dvířka. Ta bývají samozřejmě vzhledem i materiálem sladěna se samotnou udírnou.

dvířka k udírně
Dvířka k udírně 350x550mm

Dřevěná

Patrně vůbec nejklasičtější druh konstrukce jakékoliv udírny a a samotných dvířek k udírně. Dřevo je osvědčený materiál, který může vydržet dlouhá léta. Přírodní rád dvířek k udírně navíc mnohým zájemcům dodává potřebný punc klasického vzhledu

Pozinkovaný plech

Moderní udírny, často elektrickým napájením, jsou vyrobeny z pozinkovaného plechu, přičemž ze stejného materiálu jsou i dvířka k udírně. Jde o moderní materiál, který je lehký a současně odolává nepřízni počasí. Hodí se tak na zahradní udírny, kterým nebude vadit, když budou venku po celou dobu sezóny, během které lze udírnu využívat.

Ocelová

Jedná se o nejrobustnější řešení dvířek k udírně. Často bývají opatřena vzorem a rovněž mohou být zcela unikátní. Na druhou stranu jsou samozřejmě zcela nejtěžší. Ocelová dvířka k udírně bývají nasazována zpravidla na pevně stojící, respektive zabudované udírny.

dvířka k udírně
Dvířka k udírně zaoblená 500x700mm

Prosklená

Velmi oblíbený druh konstrukce dvířek k udírně. Samotná dvířka mohou být nadále z pozinkovaného plechu, případně oceli i dřeva, avšak značná část čelní strany dvířek je zcela prosklená, díky čemuž je na uzené maso či sýry vidět, a to aniž byste museli udírnu pomocí dvířek neustále otevírat a přicházet tak o cenné teplo a aroma.

Konstrukce dvířek k udírně výhody  
dřevěná konzervativní vzhled  
pozinkovaný plech nízká hmotnost, moderní vzhled  
ocelová unikátní vzhled, odolnost  
prosklená možnost náhledu dovnitř udírny  

Počet dvířek

Běžná udírna může být vybavena buď jedněmi velkými dvířky, pomocí kterých získáte kompletní přístup nejen k uzenému masu a sýrům, ale také k potřebnému doplnění štěpky či dřeva pro potřebné uzení a vytváření aroma. Obvykle se jedná o větší typ udíren s masivními dvířky na dvou nebo třech pantech. Na trhu však najdete i modely, které mají dvířka rozdělená, a to na dvě menší.

  • Zpravidla horní dvířka k udírně slouží k přístupu k uzenému materiálu,
  • spodní dvířka k udírně pak umožňují přístup ke dřevu, štěpce a celkově ke správě aroma, kterým maso a sýry udíte.
dvířka k udírně
dvířka k udírně

Tvar dvířek

Udírny dnes nemusí mít jen zcela standardní hranatý tvar s plochými dvířky k udírně. Na druhou stranu se stále jedná o typický, oblíbený a ze své podstaty i nejčastější tvar. Nalézt však můžete také udírny ve tvaru oválu či řekněme sudu. Zaoblená jsou pak i samotná dvířka k udírně, přičemž výrobci tohoto tvaru náležitě využívají. Součástí zaoblených dvířek k udírně totiž může být další prostor pro uzení věcí, čímž je objem takové udírny využit v maximální možné míře.

Ceny

  • Dvířka k udírně bývají ve většině případů nedílnou součástí samotné udírny. Například kompletní menší dřevěná udírna s dřevěnými dvířky k udírně vás vyjde například jen na 3 000 Kč.
  • Cena následně roste například s narůstajícím objemem pro uzení, případně změnou materiálu, kdy je například pozinkovaný plech dražší. Separátně se prodávají typicky ocelová dvířka k udírně, která mohou být vyráběna i na zakázku.
  • Ceny se obvykle pohybují kolem 3 000 Kč až 4 000 Kč, avšak opět záleží na velikosti.
  • Jde-li o velká dvířka, například na dvou křídlech pro velké udírny, může cena narůst i nad hranici 7 000 Kč.

Otázky a odpovědi

K čemu se udírna používá?

Typicky se jakákoliv udírna využívá k uzení různých druhů masa či sýrů. Potěší, že ji můžete v případě přenosného modelu využívat v místě, kde se zrovna nacházíte. Některé modely jsou vhodné například i na balkóny bytů či domů.

Jaké druhy dvířek k udírně existují?

Dvířka k udírně mohou být plochá či zaoblená. Dále se liší materiálem, kdy můžete zvolit dřevěné modely, ocelové i s pozinkovaným plechem. Vítané jsou také modely s prosklenou čelní stranou, skrze kterou je vidět dovnitř na uzený obsah udírny.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku dvířek k udírně