Nejlepší dvířka k udírně 2024 a jak vybrat

Nedílná součást domácí udírny.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
JOKR Dvířka k udírně nerezová 26,5 x 21 cm levá

Jak vybrat dvířka k udírně

  • Dvířka k udírně bývají nedílnou součástí skříně, což je vůbec největší část samotné udírny.
  • V drtivé většině případů bývají umístěna na klasickém pantu pro snadnou obsluhu.
  • Dvířka k udírně mohou být ocelová, plechová, ale také prosklená, díky čemuž je na uzený materiál z venku pohodlně vidět.

Dvířka k udírně - náš výběr

Zobrazit kompletní nabídku Dvířka k udírně

Jak vybrat dvířka k udírně

Proč mít doma udírnu

Udírna rozhodně nebývá zcela obvyklým vybavením domácností. Její vlastnictví však přináší velmi široké možnosti, jak nakládat s různými druhy masa a sýrů. Maso a sýry vyuzené v domácí udírně se totiž nikdy nevyrovná uzenému masu, které pořídíte v obchodech. Na trhu přitom existují nejen klasické udírny na spalování dřeva či štěpky, ale také elektrické udírny, které mohou přijít vhod například na balkóny.

Zděná udírna na zahradě

Dvířka k udírně využijete při stavbě udírny svépomocí, iStock / Artur Henryk Bialosiewicz

Konstrukce

Každá udírna se skládá z několika klíčových prvků, mezi které se řadí minimálně jedny dvířka. Ta bývají samozřejmě vzhledem i materiálem sladěna se samotnou udírnou.

Dřevěná

Patrně vůbec nejklasičtější druh konstrukce jakékoliv udírny a a samotných dvířek k udírně. Dřevo je osvědčený materiál, který může vydržet dlouhá léta. Přírodní rád dvířek k udírně navíc mnohým zájemcům dodává potřebný punc klasického vzhledu

Pozinkovaný plech

Dvířka k udírně
JOKR Dvířka k udírně nerezová 26,5 x 21 cm levá

Moderní udírny, často elektrickým napájením, jsou vyrobeny z pozinkovaného plechu, přičemž ze stejného materiálu jsou i dvířka k udírně. Jde o moderní materiál, který je lehký a současně odolává nepřízni počasí. Hodí se tak na zahradní udírny, kterým nebude vadit, když budou venku po celou dobu sezóny, během které lze udírnu využívat.

Ocelová

Jedná se o nejrobustnější řešení dvířek k udírně. Často bývají opatřena vzorem a rovněž mohou být zcela unikátní. Na druhou stranu jsou samozřejmě zcela nejtěžší. Ocelová dvířka k udírně bývají nasazována zpravidla na pevně stojící, respektive zabudované udírny.

Prosklená

Velmi oblíbený druh konstrukce dvířek k udírně. Samotná dvířka mohou být nadále z pozinkovaného plechu, případně oceli i dřeva, avšak značná část čelní strany dvířek je zcela prosklená, díky čemuž je na uzené maso či sýry vidět, a to aniž byste museli udírnu pomocí dvířek neustále otevírat a přicházet tak o cenné teplo a aroma.

Konstrukce dvířek k udírněVýhody 
DřevěnáKonzervativní vzhled 
Pozinkovaný plechNízká hmotnost, moderní vzhled 
OcelováUnikátní vzhled, odolnost 
ProsklenáMožnost náhledu dovnitř udírny 

Počet dvířek

Dvířka k udírně
AMETALTOP dvířka k udírně 500x700

Běžná udírna může být vybavena buď jedněmi velkými dvířky, pomocí kterých získáte kompletní přístup nejen k uzenému masu a sýrům, ale také k potřebnému doplnění štěpky či dřeva pro potřebné uzení a vytváření aroma. Obvykle se jedná o větší typ udíren s masivními dvířky na dvou nebo třech pantech. Na trhu však najdete i modely, které mají dvířka rozdělená, a to na dvě menší.

  • Zpravidla horní dvířka k udírně slouží k přístupu k uzenému materiálu,
  • spodní dvířka k udírně pak umožňují přístup ke dřevu, štěpce a celkově ke správě aroma, kterým maso a sýry udíte.

Tvar dvířek

Udírny dnes nemusí mít jen zcela standardní hranatý tvar s plochými dvířky k udírně. Na druhou stranu se stále jedná o typický, oblíbený a ze své podstaty i nejčastější tvar. Nalézt však můžete také udírny ve tvaru oválu či řekněme sudu. Zaoblená jsou pak i samotná dvířka k udírně, přičemž výrobci tohoto tvaru náležitě využívají. Součástí zaoblených dvířek k udírně totiž může být další prostor pro uzení věcí, čímž je objem takové udírny využit v maximální možné míře.

Otevřená dvířka udírny

Zvolit můžete veliksot, tvar i způsob otevírání, iStock / Voyagerix

Ceny

  • Dvířka k udírně bývají ve většině případů nedílnou součástí samotné udírny. Například kompletní menší dřevěná udírna s dřevěnými dvířky k udírně vás vyjde například jen na 3 000 Kč.
  • Cena následně roste například s narůstajícím objemem pro uzení, případně změnou materiálu, kdy je například pozinkovaný plech dražší. Separátně se prodávají typicky ocelová dvířka k udírně, která mohou být vyráběna i na zakázku.
  • Ceny se obvykle pohybují kolem 3 000 Kč až 4 000 Kč, avšak opět záleží na velikosti.
  • Jde-li o velká dvířka, například na dvou křídlech pro velké udírny, může cena narůst i nad hranici 7 000 Kč.

Otázky a odpovědi

K čemu se udírna používá?

Typicky se jakákoliv udírna využívá k uzení různých druhů masa či sýrů. Potěší, že ji můžete v případě přenosného modelu využívat v místě, kde se zrovna nacházíte. Některé modely jsou vhodné například i na balkóny bytů či domů.

Jaké druhy dvířek k udírně existují?

Dvířka k udírně mohou být plochá či zaoblená. Dále se liší materiálem, kdy můžete zvolit dřevěné modely, ocelové i s pozinkovaným plechem. Vítané jsou také modely s prosklenou čelní stranou, skrze kterou je vidět dovnitř na uzený obsah udírny.
Zobrazit kompletní nabídku Dvířka k udírně