Vadaska

Ampérmetr, voltmetr.

ca. 100 CZK
ca. 600 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 300 CZK
ca. 100 CZK

Jak vybrat vadasku

 • Vadasky mohou být různých velikostí i tvarů.
 • Při výběru Vaší nové vadasky byste se měli rozmyslet, zda chcete ampérmetr na stejnosměrný či střídavý proud.
 • Stupně krytí mohou být dva, ale ideálně byste měli vybrat buď IP 64, nebo IP 65
 • Dražší modely ampérmetrů bývají vybaveny dalšími dodatečnými funkcemi, které vám usnadní práci se zkoušečkou.

Modely vadasky

Vadasky mohou být různých velikostí i tvarů. Dříve připomínali jen krabičku, z které vedly dva kabely. Pokud tedy řemeslník nosil vadasku ve své brašně, zabírala mu zbytečně moc místa. Dnes jsou vadasky, alias zkoušečky napětí podobné spíše malému peru s kabely, kdy ho jednoduše vložíte do kapsy. Výjimkou ale není ani přístroj připomínající šroubovák.

Zobrazení napětí

Modely vadasky můžeme mimo jejich tvarů dělit i podle zobrazení napětí, resp. toho, jak vypadá přední strana.

Multimetr digitální
YATO YT-73080
 • Analogové zobrazení napětí: Naměřené napětí se ukazuje za pomoci ručičky na stupnici.
 • Digitální zobrazení napětí: Moderní typy vadasek bývají vybaveny velkým LCD displejem, kde si naměřenou hodnotu přečtete.

Zjišťování napětí

Existují dva způsoby, díky nimž můžete změřit zjistit, zda je v daném místě elektrické napětí či nikoliv.

 • První způsob je nejběžnější a možná všem známý. Jednoduše přístroj vložíte například do elektrické zásuvky a tím zjistíte přítomnost napětí.
 • Druhý způsob je pro ty z vás, kteří máte například obavy cokoliv srkat do elektrické zásuvky, nebo chcete zjistit, zda je napětí i v hůře dostupném místě. Takové zařízení je označováno jako bezdotykové.
Multimetr
Solight V40

Víte, že…?

Zařízení na zkoušení elektrického proudu by mělo být bez závad a mělo by hlavně splňovat všechny požadavky technické normy ČSN EN 61243-3.

Druhy napětí

Při výběru vaší nové vadasky byste se měli rozmyslet, zda chcete ampérmetr na stejnosměrný či střídavý proud. Můžete si samozřejmě pořídit přístroj pro oba druhy napětí, ale nezapomeňte v tomto případě sledovat rozsah měření.
Mnoho výrobců totiž v parametrech voltmetru uvádí rozsah měření u střídavého napětí, který je většinou od 1 až do 1 000 V a v případě stejnosměrného napětí je rozmezí od 1 až do 1 400 V.

Krytí přístroje

Pod pojmem krytí v žádném případě nemyslíme obal přístroje, ale krytí ve smyslu vodotěsnosti a ochraně proti prachu. Přeci jen tento přístroj používáte ve velké až těsné blízkosti s elektřinou. Stupně krytí mohou být dva, ale ideálně byste měli vybrat buď IP 64, nebo IP 65

Zkoušečka napětí
UNI-T UT18C

Dodatečné funkce/příslušenství

Dražší modely ampérmetrů bývají vybaveny dalšími dodatečnými funkcemi, které vám usnadní práci se zkoušečkou. K dispozici máte například:

 • podsvícený displej
 • ukazatel nízkého stavu baterie – buď ikonou, nebo LED diodou.
 • náhradní hroty včetně krytů
 • pádová odolnost – pogumovaný okraj voltmetru dokáže zařízení ochránit i při pádu z 2 metrů

Nejznámější značky

Značka, je u vadasky jen třešinkou na dortu. Nemusíte ji přikládat takový důraz, pokud budete věnovat velkou pozornost všem výše uvedeným parametrům. Ale i tak vás u značky nenecháme na holičkách a přinášíme 3 nejvíce známé a oblíbené.

Stabilní výkon
Retlux RDM 3001
Značka Popis
Chauvin Arnoux Dva společníci, z jejichž jmen se skládá název značky, založili roku 1893 společnost věnující se výrobě měřících a testovacích přístrojů. Dnes patří mezi velmi oblíbené značky a na jejich produkty se můžete vždy spolehnout.
Fluke Nadnárodní společnost, jejímž cílem je nabízet kvalitní produkty na vysoké úrovni. Není tedy divu, že pobočky má ve více než 100 zemí světa. Věnují se výrobě měřících produktů, ale i jejich kalibraci.
Metrel Poslední námi vybraná značka, se opět řadí mezi světové lídry ve výrobě a distribuci měřících přístrojů. Všechny splňují technické normy a mají dostatečné krytí před vodou a prachovými částicemi.

Cena

A na závěr dnešního příspěvku nezbývá nic jiného, než podívat se ještě na cenová rozpětí. Ale rovnou vás chceme upozornit, abyste se vyhnuli podezřele levným přístrojům.

Cena do 500 Kč

Nejzákladnější model vadasky nemá ani displej, ani jiné dodatečné funkce, nicméně splňuje kritéria ochrany IP 64.

Cena od 500 Kč do 1 000 Kč

Střední cenová kategorie přináší stále ampérmetry bez displeje. Rozsah napětí je většinou od 12 do 690 V a poradí si se střídavým, ale i stejnosměrným proudem.

Volmeter do auta
Voltmetr LCD Měřič napětí autobaterie 12-24V

Cena nad 1 000 Kč

Opravdu kvalitní modely s dodatečnými funkcemi se pohybují nad 1 000 Kč. Mají mnohem větší rozsah měření, než nabízí střední kategorie. Jejich obal je pogumovaný jako ochrana před pádem, ale stále je ergonomicky upraven pro snadnou manipulaci.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat vadasku?

Zkoušečku lze použít pro detekci stejnosměrný či střídavý proud. Mnoho výrobků je však multifunkčních. Snadnější používání budete mít v případě digitálního přístroje. Mnoho výrobců totiž v parametrech voltmetru uvádí rozsah měření u střídavého napětí, který je většinou od 1 až do 1 000 V a v případě stejnosměrného napětí je rozmezí od 1 až do 1 400 V.

Jak se vadasky napájí?

Jelikož vadasku potřebujete používat kdykoliv a prakticky kdekoliv, rozhodně s sebou nechcete vláčet žádný kabel. Proto čerpají energii z tužkových baterií. Záleží na daném modelu, ale nejčastěji se používají 2-3 baterie.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Multimetr digitální
Multimetr
Zkoušečka napětí
Stabilní výkon
Volmeter do auta
Image
Produkt
YATO YT-73080
Solight V40
UNI-T UT18C
Retlux RDM 3001
Voltmetr LCD Měřič napětí autobaterie 12-24V
Výrobce
YATO
Solight
Uni-t
Retlux
ISO
Typ měřiče
multimetry
multimetry
multimetry
voltmetry
Digitální
Cena ca. 100 CZK ca. 600 CZK ca. 1 300 CZK ca. 300 CZK ca. 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Johana Malá

About the Author

About the Author

Po vystudování žurnalistiky se věnuji redaktorské práci. Během studií jsem získala řadu zkušeností s psaním textů na různá témata. Specializuji se na produktové články z oblasti kuchyně, protože vaření je další mojí vášní. Zajímám se i o běžnou oblast úklidu, domácnosti, potřeby pro děti, ale s chutí se pustím i do produktů pro dílnu a zahradu. Vše beru jako výzvu, dozvědět se něco nového a o svoje zkušenosti se prostřednictvím psaní produktových textů ráda podělím.