Kamera do auta

Kvalitní důkazní materiál pro každou situaci.

ca. 4 400 CZK
ca. 1 900 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 10 000 CZK

Jak vybrat kameru do auta

Dnešní provoz na silnicích se nedá srovnat s ničím, co si pamatují starší generace. Těmi nejexponovanějšími tahy projedou denně tisíce, ba i desetitisíce aut. Nelze se tedy divit, že stabilně stoupá i počet nehod, včetně těch fatálních. Ani obyčejné odření plechů však není žádná legrace, zejména kvůli vleklým tahanicím o peníze z pojištění. Stále více řidičů proto používá kamery do auta, s jejichž pomocí neustále dokumentuje svou jízdu.

K čemu mi bude?

Asi se teď ptáte, k čemu vám vlastně nahrávka z kamery ve vozidle pomůže? Odpověď je nasnadě, jde o cenný důkazní materiál pro pojišťovnu a policii. S jeho pomocí se jednak vyhnete opletačkám s muži a ženami zákona, jednak si udržíte bonusy za bezproblémové řízení u své pojišťovny.

Typ kamery

Ještě předtím, než se začnete přehrabovat hromadou nabízených modelů, zvolte si odpovídající typ kamery. V současné době se na trhu nachází tři základní druhy, přičemž každý z nich boduje trochu jinými vlastnostmi:

Vítěz testu
Eltrinex LS500 GPS
ca. 4 400 CZK
Aktuálni cena
Typ kamery Charakteristika Výhody Nevýhody
Klasická kamera Lepí se na přední sklo a sleduje pouze, co se děje před vozem Nízká cena Široká nabídka různých modelů Jednoduchý provoz Nesleduje dění za vozidlem
Duální kamera Snímá dění před vozidlem a uvnitř automobilu Snadná kontrola nezbedných dětí Snímání reakcí řidiče Malé množství modelů Omezení soukromí při zcizení materiálu
Externí kamera Klasická kamera s externím snímačem umístěným na zadním skle vozidla Přehled o dění před i za autem Účinná ochrana před nárazy Vysoká pořizovací cena

Víte, že…?

Jestliže chcete vytvářet materiály pro případ šetření policií a pojišťovnou, plně si vystačíte s klasickou kamerou. Naproti tomu externí zařízení vám pomohou chránit svůj majetek, neboť budete přesně vědět, kdo do vás narazil.

Rozlišení

Čím lepší kamera, tím vyšší rozlišení. Podle této jednoduché poučky při nákupu postupujte. K čemu vám totiž bude obrazový záznam, když bude problém na něm vůbec rozeznat automobily? Vzhledem k tomu, že během důkazního řízení jsou vyžadovány i takové detaily jako SPZ vozu, pátrejte po kvalitě. V současné době se na trhu setkáte hned s několika různými rozlišeními:

 • 640 × 480 pixelů – VGA, nejstarší typy, velmi nízká kvalita obrazu
 • 1920 × 1080 pixelů – Full HD, nejrozšířenější standard, nabízející rozumnou úroveň obrazu za dobrou cenu
 • 2560 × 1440 pixelů a 2560 × 1600 pixelů – luxusní a velmi drahá zobrazení, která však neodvedou o mnoho lepší práci než klasické Full HD
Menu v češtině
Navitel R1000
ca. 1 900 CZK
Aktuálni cena

Lepší produkty standardně umožňují zvolit požadované rozlišení. Na výběr máte 640 × 480 (VGA), 1280 × 720 (HD) nebo 1920 × 1080 (Full HD) zobrazení. S rostoucí kvalitou záznamu vždy stoupá jeho velikost v MB, takže natočená stopa bude o něco málo kratší. V tomto případě doporučujeme raději dokoupit externí uložiště nebo SD kartu než snižovat kvalitu videa. Již v HD rozlišení je mnohdy obtížné rozeznat některé prvky i na velmi krátkou vzdálenost.

Počet snímků za minutu

Patříte-li mezi milovníky počítačových her, asi vám neunikl výraz fps – frames per second. Udává, kolik snímků za sekundu zvládne kamera zaznamenat. Plynulost obrazu hraje při jeho interpretaci jen o trochu menší roli než jeho kvalita. V současné době rozlišujeme několik základních intervalů podle výše fps:

 • 8 fps – naprosté minimum, silně rozkouskovaný záznam
 • 20–25 fps – uspokojivá plynulost bez známek zasekávání
 • 60 fps – maximum, vhodný i pro počítačovou úpravu
Noční režim
LAMAX C7
ca. 1 400 CZK
Aktuálni cena

Mnohé přístroje jsou vybaveny automatikou, jež při zhoršených světelných podmínkách udržuje kvalitu snímků za cenu snížení jejich počtu. K čemu by vám bylo sice plynulé, ale jinak naprosto rozmazané video?

Pozorovací úhel

Máte k dispozici kvalitně natočený videozáznam, který můžete s klidem vymazat, neboť nezachycuje viníka nehody? Patrně jste si při nákupu kamery vybrali model s nízkým pozorovacím úhlem a tato chyba se vám nyní vymstila. Právě šířka pozorovacího úhlu rozhoduje o tom, jak rozsáhlou plochu snímač zachytí.

Levnější zařízení podporují úhel 110°, jenž zahrnuje silniční komunikaci a chodník. Pokročilejší modely se pohybují v rozmezí 120–150° a zabírají i plochu mimo vlastní silnici. Na videu zřetelně uvidíte i dopravní značení, semafory a další prvky nezbytné pro určení viníka.

Upozornění na radar
Mio MiVue C330
ca. 1 800 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Ačkoliv obecně platí, že čím širší úhel je, tím lépe, nepřehánějte to. Při natáčení příliš široké plochy se začne obraz zakulacovat, deformovat a bude méně kvalitní. Úhel okolo 150° plně dostačuje.

Optika

Při výběru zohledněte i vlastnosti použité optiky – čočky. Standardně u ní rozlišujeme dva základní parametry:
Světelnost objektivu – značena F, čím nižší je, tím více světla čočkou projde a tím kvalitnější je záznam
Ohnisková vzdálenost – značena f, ovlivňuje pozorovací úhel, čím menší je, tím větší prostor kamera zabere
Obecně se vyplatí zakoupit čočku z vícevrstevného skla. Nejenže déle vydrží, má také pozitivní vliv na kvalitu záznamu a pozorovací úhel.

Vnitřní paměť

K čemu by vám byla kamera, kdyby se nahraný materiál okamžitě zmazal? Logicky zcela k ničemu, proto ke svému správnému fungování potřebuje dostatečně velké uložiště. V současné době se běžně uplatňuje kombinace vnitřní paměti a dokoupitelných externích kapacit. Podle volného místa na uložištích počítejte s následující délkou záznamu:

Pokročilé funkce
Neoline X-COP 9100S
ca. 10 000 CZK
Aktuálni cena
 • 16 GB – HD 7,2 hodiny, Full HD 3,5 hodiny
 • 32 GB – HD 14,5 hodiny, Full HD 7,1 hodiny
 • 64 GB – HD 29 hodin, Full HD 14,3 hodiny
 • 128 GB – HD 58,1 hodin, Full HD 29 hodin

Upozorňujeme, že uvedené hodnoty představují maximum dosažitelné za zcela ideálních podmínek. Počítejte s tím, že paměťové karty obvykle pojmou o něco málo kratší stopu. Největší vliv na hospodaření s volnou kapacitou mají kodeky starající o kompresi záznamu a jeho uložení v příslušeném formátu. Ten je u každého výrobce jiný.
Kontrolujete neustále, zda již není kapacita vyčerpaná? Obáváte se, že se tak stane právě v momentě, kdy bude záznam potřeba? Využijte funkci „smyčka“ podporující neustálé nahrávání, přičemž nejstarší záznam je vždy vymazáván ve prospěch novějšího videa.

Napájení

Jako každé elektrické zařízení potřebuje i kamera do auta připojení ke zdroji elektrické energie. Na výběr máte dvě možnosti:

 • Autoadaptér – připojení kamery do autozapalovače (12–24 V), funguje pouze po zapojení, je třeba nalézt vhodný způsob pro vedení kabelu
 • Vestavěná baterie – vlastní akumulátor, funguje i bez zapojení ke zdroji energie, může natáčet i mimo vozidlo, musí mít dostatečnou kapacitu

Vstupy a výstupy

Již dávno jsme si zvykli na fakt, že každá drobná elektronika je propojitelná s jinými zařízeními. Kamery do automobilů nejsou výjimkou, a proto jsou vybaveny hned několika důležitými vstupy a výstupy:

 • HDMI – pro přehrávání ve vysokém rozlišení na televizoru
 • AV výstup – možnost propojení s dotykovým panelem uvnitř automobilu
 • USB – k připojení k mobilnímu telefonu nebo počítači
 • Wi-Fi – možnost spárování s dalším zařízením pro zaslání záznamu nebo jeho přehrání

Čím více vstupů a výstupů zařízení podporuje, tím lépe. Ne vždy je totiž situace zřejmá na první pohled, a tak se vyplatí mít možnost záznam přehrát si v klidu a na větším displeji.

Displej a ovládání

Není čas zdržovat se ovládáním kamery při řízení. I z toho důvodů musí být intuitivní a dostatečně citlivé. Prakticky všechny dostupné modely jsou osazeny praktickým LCD displejem, jehož velikost se pohybuje od 1,5 do 2,5“. Hlavní úkol spočívá v prvotním nastavení zařízení, neboť záznam samotný si patrně budete prohlížet na větší obrazovce.
Ověřte si, zda jsou všechny prvky v mateřském jazyce nebo alespoň v mluvě, kterou dostatečně ovládáte.

Dodatečné funkce a příslušenství

Poslední kapitolu rádce věnujeme tradičně různorodému příslušenství a doplňkovým funkcím. Výrobci jimi nikdy nešetří, neboť se jedná o nejlepší způsob, jak přilákat zákazníka. Nehledě na to, že kamera do auta už dávno nemá pouze jediný úkol, ale slouží jako jakási prodloužená ruka řidiče. Mezi nejdůležitější funkce a příslušenství tedy patří:

 • Automatický start – kamera začne nahrávat ihned po nastartování vozidla
 • GPS modul – zaznamenání trasy vizuálně i na mapových podkladech
 • Mikrofon – k pořizování zvukových nahrávek zevnitř vozidla
 • Manuální uzamčení – ochrana zvolené části záznamu před automatickým smazáním
 • G-senzor – uzamčení nahrávky při autonehodě a její ochrana před poškozením
 • Fotoaparát – možnost použít kameru jako fotoaparát
 • Detekce pohybu – spuštění nahrávání při zaznamenání pohybu
 • Noční režim – přídavné LED nebo infračervené přisvícení pro zlepšení kvality videa
 • Magnetický držák – pro uchycení ke stojanu uvnitř vozidla
 • LDWS – akustické upozornění na opuštění jízdního pruhu
 • Detekce radarů – zvukové upozornění před radary

Nejvýznamnější značky

Volbu jakékoliv elektroniky buďte velmi pečliví. Za všech okolností byste měli volit jedině ověřené výrobky zavedených značek, u nichž je jistota, že během prvních několika týdnů používání nedojde k jejich poškození. Asi byste nebyli příliš rádi, kdybyste po dopravní nehodě zjistili, že se kamera nárazem poškodila a vy tak nemáte po ruce žádný důkazní materiál.

Mezi renomované producenty kamer do auta řadíme hned několik společností:

 • MiO
 • DOD
 • Cel-Tec
 • Truecam
 • Cowon
 • Prestigio

MiO

Firma MiO spatřila světlo světa na Tchajwanu v roce 2002. Svou pozornost zpočátku upínala zejména na výrobu exkluzivních GPS navigací do auta. Postupem času své portfolio rozšířila i o navigace pro cyklisty nebo právě kamery do vozidel. Jejich hlavní devízou je perfektní Full HD rozlišení a pestrá škála různého vybavení (detekce radarů, Wi-Fi, GPS, noční režimy aj.).
Z hlediska cen se jedná o vyšší třídu určenou náročnějším zákazníkům, kteří při nákupu příliš nehledí na finance.

DOD

Stejně jako její předchůdce má i společnost DOD své sídlo na Tchaj-wanu. Vznikla v roce 2008 a od té doby se vypracovala v jednoho z nejrespektovanějších producentů. Velkou popularitu jí získaly hlavně výrazné investice do výzkumu nových technologií záznamu.
Modely z její dílny jsou tím nejdražším, co lze v segmentu kamer do vozidel zakoupit. Cenovka nad 10 000 korun není ničím výjimečným.

Cel-Tec

Přesuňme se nyní zpět do na našich luhů a hájů, neboť i zde fungují spolehliví výrobci. Mezi ně řadíme značku Cel-Tec spadající pod firmu Varianta plus. Ta vznikla roku 1992 a do jejího portfolia spadá celá řada produktů – sportovní kamery, digitální dveřní kukátka, vysílačky, fotopasti.
Její kamery do auta spadají do střední třídy. K mání jsou za rozumnou cenu, pyšní se vysokou úrovní záznamu, připojením k Wi-Fi nebo efektivním nočním režimem.

TrueCam

V roce 2013 se v českých zemích zrodila i firma TrueCam a během tohoto krátkého období se bezpečně zařadila mezi nejrychleji rostoucí firmy vůbec. Její výrobní portfolio zahrnuje výhradně kamery do vozidel, které jsou navrženy tak, aby nabízely co nejlepší vlastnosti za všech okolností.

Cowon

Hledáte co nejmenší kameru do svého vozidla? Zvažte nákup nějakého toho modelu z dílny jihokorejské společnosti Cowon. I přes svou drobnou velikost se můžete těšit na exkluzivní úroveň záznamu a přítomnost všech zásadních doplňků.

Prestigio

Dobře etablovaným producentem levné elektroniky je kyperský koncern Prestigio. Ačkoliv si svou pozici na trhu vydobyla spíše v segmentu tabletů, mobilních telefonů a navigací, zabrousila i do oblasti kamer do vozidel. Její přístroje představují levný základ, který odvede dobrou práci, ale nelze od něj očekávat vrcholné vlastnosti.

Cena

V kategorii cen je situace poměrně jednoduchá. I ty nejlevnější přístroje nabídnou uspokojivou kvalitu, s každou stovkou navíc přibývá užitečných funkcí a doplňků. Na základě analýzy trhu se nám podařilo objevit dva základní cenové intervaly:

 • Do 2 000 Kč
 • Nad 2 000 Kč

Cena do 2 000 Kč

V nižší skupině je zdaleka nejpoužívanějším rozlišením Full HD. S kvalitou získaného záznamu tedy budete spokojeni. Horší situace bohužel panuje u pozorovacích úhlů, jelikož zcela dominuje 110°. Mnohé levnější výrobky se pak „chlubí“ až 170°, což vede spíše ke zkreslení obrazu než k jeho kvalitě.
Výbava čítá Wi-Fi, paměťové karty, G-senzory nebo podporu českého jazyka. Zapomeňte však na detekci radarů a ve většině případů chybí i GPS.

Cena nad 2 000 Kč

Ve vyšších patrech již si přijdou na své i ti nejnáročnější zákazníci. Spadají sem i velmi drahé přístroje za více než 7 000 korun. Minimálním standardem je Full HD rozlišení a samozřejmostí je i kompletní nabídka veškerého příslušenství a doplňkových funkcí.

Nomination
Vítěz testu
Menu v češtině
Noční režim
Upozornění na radar
Pokročilé funkce
Image
Product
Eltrinex LS500 GPS
Navitel R1000
LAMAX C7
Mio MiVue C330
Neoline X-COP 9100S
G-senzor
GPS modul
Menu v češtině
Pozorovací úhel
170 °
165 °
150 °
130 °
Cena ca. 4 400 CZK ca. 1 900 CZK ca. 1 400 CZK ca. 1 800 CZK ca. 10 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena