Nejlepší optické hranoly 2024 a jak vybrat

Změní ráz světla.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Optický hranol pro demonstraci rozkladu světla

Jak vybrat optický hranol

  • Existuje hned několik typů, přičemž každý dokáže se světlem jiné reakce.
  • Optický hranol se používá nejen pro odborné účely, ale může posloužit jako názorná hračka i pro děti.
  • Optické hranoly se umísťují i do dalekohledů.

Optický hranol - náš výběr

Zobrazit kompletní nabídku Optický hranol

Jak vybrat optický hranol

Typy

Optické hranoly se mohou dělit na několik různých typů, které se liší tím, co dokáží s paprskem světla udělat. Výsledný obraz mohou dle konkrétního typu invertovat, otáčet nebo světelný proud rozkládat.

Optický hranol pyramida

Optické hranoly mají mnoho podob, iStock /artbyPixel

Doveovy hranoly

Tento typ optických hranolů slouží k rychlému otočení obrazu.

Pravoúhlé hranoly

Optické hranoly pravoúhlého tvaru dokáží svazek světla ohnout pod úhlem 90° a současně obraz invertují.

Střechové hranoly

Optický hranol
Optický hranol pro demonstraci rozkladu světla

Také střechové optické hranoly dokáží svazek světla ohnout pod úhlem 90°, ale obraz také otočí, přičemž nedochází k invertaci jako u pravoúhlých hranolů.

Penta hranoly

Penta optické hranoly přijdou vhod vždy, když potřebujete ohnout svazek světla pod úhlem 90°, ale současně nepotřebujete, aby došlo k jakékoliv změně výsledného obrazu.

Porrsovy hranoly

Speciální typ optických hranolů, který dokáže paprsek světla odrazit zpět, výsledkem čehož je otočený a posunutý obraz. Porrsovy hranoly se někdy využívají i v páru pro potřeby posunu obrazu při zachování směru a orientace.

Koutové odrážeče

Optický hranol
Optický hranol 60°, 26,5×50 mm

Další speciální typ optických hranolů dokáže odrazit paprsek světla nazpět, avšak současně s dopadajícím svazkem světla.

Optické klíny

Dokáží odklonit svazek dopadajícího světla o přesně definovaný úhel.

Axikonické hranoly

Nezvyklý typ optické hranolu umožňující změnu svazku světla na tvar prstence.

Anamorfotické hranoly

Optický hranol
Optický hranol 90°, 45× 50 mm

Typ optického hranolu, pomocí kterého lze měnit velikost dopadajícího světla.

Disperzní hranoly

Speciální optický hranol schopný rozkládat světlo bílé barvy do jednotlivých spektrálních složek.

Optický hranol

Optické hranoly bývají součástí dalekohledů, iStock /SuperPuay

Dalekohledy

Optické hranoly nemají využití pouze pro běžného člověka vzdálených oborech. Možná jejich schopností využíváte každý den, a to v dalekohledech. Ty se opět dělí na několik základních typů.

Porro hranoly

Optický hranol
4032 - Optický hranol

Tento typ dalekohledů bývá zpravidla mohutnější a dosahuje větších rozměrů. Díky tomu se mohou pochlubit lepší světelnou účinností a kontrastnějším obrazem. Jejich výhodou je také široká dostupnost a příznivá cena. Levnější modely disponují optickými hranoly ze skla typu BK-7, zatímco dražší kousky vsázejí na typ BaK-4 s menší disperzí, díky čemuž nabízí ještě jasnější a ostřejší obraz.

Střechové hranoly

Již zmíněné střechové hranoly nachází využití i v dalekohledech. Střechový hranol je celkově menší, díky čemuž je i celý dalekohled mnohem kompaktnější a tedy i snadno přenositelný. Menší rozměry kladou větší náročnost na výrobu a při snaze o kvalitní obraz je jejich výroba výrazně dražší, což pocítí samozřejmě každý kupující. Dnes však roste poptávka právě po tomto typu dalekohledů a výrobci se snaží jejich vývoj vylepšit a současně snížit náklady. Ceny proto postupně také klesají.

 Dalekohledy s porro hranolyDalekohledy se střechovými hranoly
RozměryVětšíKompaktní
Kvalita obrazuVysokáPrůměrná
HmotnostVyššíNižší
CenaPod hranicí 5 000 KčNad hranicí 5 000 Kč

Didaktická hračka

Optický hranol nemusí sloužit pouze pro vědecké či jinak pracovní účely. Lze jej využít i pro velmi jasnou a hlavně zábavnou výuku malých dětí, kterým pomocí optického hranolu můžete vysvětli, jak funguje světlo.

Víte, že…?

Zákony optiky lze poukázat na tom, jak se světlo láme. Názorně lze ukázat, že se paprsek světla skládá z několika různých barev. Optický hranol určený pro děti dokáže také simulovat různé optické klamy, které tak pobaví i poučí. Zpravidla je tento typ optického hranolu určen již dětem od útlého školního věku.

Ceny

  • Ceny optických hranolů se odvíjí od konkrétního způsobu využití. Profesionální verze sloužící pro skutečně optické účely, případně pro výzkum lomu světla, stojí v závislosti na konkrétním typu zhruba 1 až 2 000 Kč. Záleží ovšem také na velikosti hranolu, čím je větší, tím je vyšší také výsledná cena.
  • Odlišná situace panuje v případě optických hranolů pro děti, které mohou být občas nazývány hračkami. Zpravidla bývají menší s výškou kolem 10 centimetrů a lze je pořídit zhruba od 200 – 600 Kč.
  • V případě dalekohledů je cenové rozpětí skutečně velmi široké a záleží, co od něj požadujete. Základní typy s porro optickými hranoly lze pořídit již od hranice několika set korun, ale jsou i dražší modely, které nabízejí například odolnější tělo či schopnost přiblížení. Jak jsme si řekli, kompaktnější a tedy například na cestování vhodnější dalekohledy se střechovými hranoly bývají dražší a obvykle vás vyjdou na několik tisíc korun.

Otázky a odpovědi

Co je optický hranol?

Optický hranol dokáže zcela měnit ráz světla. Může ho odklonit, měnit jeho směr a zdánlivě také barvu dopadajících světelných paprsků. Existuje hned několik typů, přičemž každý dokáže se světlem jiné reakce. Optický hranol se používá nejen pro odborné účely, ale může posloužit jako názorná hračka i pro děti.

Jak vybrat optický hranol?

Optické hranoly mají široké spektrum využití, a to nejen v optických laboratořích. Dobře nám slouží již dlouhá léta ve všech typech dalekohledů. Své využití najdou také při školní výuce při snadné demonstraci práce s lomem světelného paprsku. Vybírat ho tedy budete podle toho, k jakému účelu ho budete používat.
Zobrazit kompletní nabídku Optický hranol