Elektrický přímotop

Aby vám na chatě nebyla zima.

ca. 1 500 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 900 CZK
ca. 4 700 CZK
ca. 2 900 CZK

Jak vybrat elektrický přímotop

 • pro přímé topení můžete využít konvektory, teplovzdušné topidlo, topný panel i infrazářič
 • důležitým parametrem je výkon spotřebiče, který se pohybuje nejčastěji v rozmezí 500 – 3 000 W
 • elektrický přímotop je poměrně náročný na spotřebu elektrické energie, proto je nelze využívat jako jediný zdroj topení
 • při výběru zohledněte také bezpečnostní prvky jednotlivých modelů

Typ

Pod pojmem přímotop se skrývá hned několik různých druhů zařízení. Každý z nich se vyznačuje trochu jinými charakteristikami, a proto též nalezne své místo v rozdílných podmínkách. Důkladně je rozebírá přehledná tabulka:

Typ přímotopu Způsob fungování Výhody Nevýhody
Konvektory Spodem nasávaný studený vzduch je vyhříván topnými tělesy a vrchními průduchy vyháněn ven Nízká cena, tichý chod, nízká hmotnost, možnost instalace na zeď Víření prachu, teplo je rychleji u stropu, přesušování vzduchu a prachu, delší doba nahřívání
Teplovzdušná topidla Vzduch ohříván pomocí odporových článků a ohřátý vyháněn ventilátorem Nízká cena, okamžitý náběh, jednoduchá manipulace, možnost oscilace Okamžité zchladnutí po vypnutí, víření vzduchu, vyšší míra hluku
Topné panely Elektrický proud přeměněn na sálající vlny Okamžitá tvorba tepla, tichý chod, nevíření prachu, nízká spotřeba energie Vysoká cena
Infrazářiče Sálání krátkých horkých vln Intenzivní teplo, nevíří prach, tichý chod, nízká cena Rychlé vychladnutí, zahřátí pouze těch prostor, na něž je natočen, vysoká spotřeba energie

Konečná volba spočívá výhradně na vašich bedrech. Pro krátkodobý přísun tepla doporučujeme konvektory, teplovzdušná topidla a infrazářiče. Naproti tomu topné panely lze díky nízkým nákladům na provoz uplatnit i jako dlouhodobější topidla.

Do koupelny
AEG IW 120

Víte, že…?

V některých případech bývají mezi přímotopy řazeny i elektrické krby. Do tabulky jsme je nezařadili z toho důvodu, že pro svou velikosti skýtají jen omezené možnosti přesunu z místa na místo.

Výkon

Prakticky nejdůležitějším parametrem pro výběr topidla je jeho výkon. Jeho výši volte vždy s ohledem na velikost prostor, jimž potřebujete dodat teplo. V současné době se na trhu nacházejí modely pohybující se od 500 do 3 000 W.
Standardně je pro vytopení 1 m2 zapotřebí výkon alespoň 80 Wattů. Vždy si ponechte dostatečnou rezervu, neboť s postupným stárnutím součástek dochází ke snižování výkonu. Zvažte též zakoupení přímotopu umožňujícího plynulou regulaci tepla.

Spotřeba energie

Plánujete používat přímotopy na každodenní vytápění? Pořádně si ověřte jejich energetickou náročnost, neboť se může stát, že se nedoplatíte. Spotřeba je přímo úměrná výkonu, takže čím větší prostor vytopíte, tím více zaplatíte.
Bohužel není technologicky možné navrhnout „klasická“ topidla jako úsporná. Jedinou výjimku představují velmi drahé karbonové topné panely, jejichž pořizovací cena ovšem může v extrémním případě překonat i nový kotel a radiátory do všech místností.

Teplovzdušný
Klarstein Chava ACO12

Bezpečnostní opatření a doplňky

Během provozu elektrických topidel dávejte pozor na bezpečnost. Při přesušení vzduchu nebo překrytí látkou stoupá riziko vznícení a požáru. Raději je tedy zapínejte až když budete v daných prostorách přítomni.

Většina modelů bývá naštěstí vybavena celou řadou pomocných pojistek:

 • Ochrana proti přehřátí – vypnutí přístroje po překročení určité teploty
 • Ochrana proti převržení – okamžité vypnutí po převrhnutí
 • Voděodolnost – ochrana proti vniknutí vody
Praktický
Sencor SCF 2001

Zapomínat nemůžeme ani na několik užitečných doplňkových funkcí:

 • Termostat – udržování nastavení teploty (úspora financí)
 • Dálkové ovládání – řízení na dálku
 • Anti-Freeze – udržení minimální teploty proti zamrznutí

Nejvýznamnější značky

Korzujete hypermarketem a vaši pozornost upoutala lákavá krabice s přímotopem? Zdvojnásobilo se vaše nadšení letmým pohledem na cenovku? Zadržte a raději si vše řádně zkontrolujte. Megalomanská hesla na obalu totiž mohou být jen klamavá reklama bezejmenného výrobce snažícího se maskovat technologické nedostatky svého produktu. Riziko, že po sepnutí vypínače se nic nestane, je zkrátka dosti vysoké.

Sálavý
FENIX Solius II. 15

I z toho důvodu nám nezbývá než doporučit vzít do rukou mobil a název společnosti naťukat do vyhledávače. Jestliže se vám dostane velmi kusých informací, běžte dál a raději se poohlédněte po něčem jistějším. My můžeme doporučit třeba zařízení AEG, Klarstein, Fenix, Meva, Sencor, DeLonghi, Rohnson, Tristar nebo Concept. Tito ověření výrobci by si zkrátka nedovolili jen tak hazardovat se svým dobrým jménem.

Cena

Výhodná cena přímotopů by mohla mnohé přivést k myšlence jejich užití pro každodenní vytápění domácnosti. Jenže to, co nezaplatíte při jejich nákupu, se vám jako bumerang vrátí v nákladech za provoz a bohužel několikanásobně. Nákup topidla je na tom zdaleka nejlevnější, o čemž svědčí i následující intervaly:

 • Do 1 000 Kč
 • 1 000–3 000 Kč
 • Nad 3 000 Kč
S dálkovým ovládáním
CONCEPT KS4000

Cena do 1 000 Kč

Za cenovku do 1 000 korun naleznete zejména oblíbená horkovzdušná topidla vhodná pro krátkodobý ohřev místnosti. Uplatnění nacházejí také pokud je zapotřebí vysušit vlhkou nebo čerstvě barvenou zeď na stavbách. V nejlevnější kategorii se objevují i méně výkonné konvektory.

Cena od 1 000 do 3000 Kč

Střední třída obsahuje zdaleka nejširší škálu topidel. Volit můžete mezi teplovzdušnými topidly, konvektory i infrazářiči. Díky výkonu přesahujícími hranici 2 000 W je lze smysluplně použít i ve větších prostorách. Počítejte ovšem s poněkud výraznějšími náklady za provoz.

Cena nad 3 000 Kč

Za cenovku přesahující hranici 3 000 Kč zakoupíte ta nejsilnější zařízení. Výkone nad 3 000 Wattů umožní jejich užití v rozsáhlých prostorách a případné vysoušení zdí bude mnohem rychlejší a efektivnější. Horní hranice není stanovena, takže plánujete-li dlouhodobé topení přímotopy, nakupte karbonové topné panely v hodnotě 10 000 Kč za kus.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat potřebný výkon přímotopu?

Při volbě výkonu je třeba zvážit skutečnost, zda pořizujete přímotop do staršího nezatepleného nově nového zatepleného domu. Důležitou roli hraje i velikost místnosti. Přímotop s nejnižším výkonem okolo 500 W je vhodný pro vytopení cca 6 m2 nezatepleného a 12 m2 zatepleného bytu.

Jaká je největší přednost elektrických přímotopů?

Za největší výhodu těchto výrobků je považována bezprašnost. Z tohoto důvodu jsou přímotopy doporučovány zejména rodinám alergiků. Další předností přímotopů je poměrné rychlé docílení požadované teploty.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Do koupelny
Teplovzdušný
Praktický
Sálavý
S dálkovým ovládáním
Image
Product
AEG IW 120
Klarstein Chava ACO12
Sencor SCF 2001
FENIX Solius II. 15
CONCEPT KS4000
Příkon
1200 W
2000 W
1500 W
2000 W
Hmotnost
1.55 kg
2.3 kg
8 kg
7.3 kg
Cena ca. 1 500 CZK ca. 1 800 CZK ca. 900 CZK ca. 4 700 CZK ca. 2 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.