Gymball

Ve zdravém těle zdravý duch.

ca. 400 CZK
ca. 500 CZK
ca. 300 CZK
ca. 200 CZK
ca. 500 CZK

Jak vybrat gymball

Ať už vás po celém dni sezení na židli bolí záda, nebo si jen chcete zacvičit a protáhnout tělo, můžete využít jednoduchou pomůcku, jenž se nazývá gymball, fitball či rehabilitační míč. Nemyslete si však, že hned poběžíte do obchodu a koupíte první cvičební míč, který uvidíte. Potřebujete vědět, jakou velikost potřebujte, abyste svému tělu opravdu ulevili a nepřitížili. Potřebné informace přináší dnešní článek.

Typ materiálu

Hned v úvodu si vás dovolíme upozornit na levné míče. Ty bývají nejčastěji vyrobené z nekvalitního materiálu, v jehož složení se může nacházet velké množství těžkých kovů. Jistotu vám dá certifikované PVC. Má silné, teplé a hebké stěny. Vyhovují dětem, seniorům i těhotným ženám. Ale pozor na latex, zejména pokud jste na něj alergičtí.

Víte, že…?

Gymball můžete využívat i jako masážní pomůcku. Na trhu existují takové typy gymballů, jejichž povrch je na jedné polovině hladký a na druhé má malé výstupky pro masáž a prokrvení těla.

Oblíbený
TUNTURI GymBall s pumpičkou 65 cm
ca. 400 CZK
Aktuálni cena

Velikost gymballu

Nyní si dovolíme malou charakteristiku toho, jak byste na gymballu měli sedět. Kolena svírají tupý úhel, tedy více jak 90°. Tělo je v mírném podřepu. Díky správnému sezení budete mít rovnou páteř a nebudete se hrbit. Míč lze samozřejmě kdykoliv přifouknout či vzduch odpustit, ale v takovém případě nebude sezení pohodlné.

Pro lepší výběr jsme pro vás připravili přehlednou tabulku, která zohledňuje výšku postavy člověka, délku jeho paží a k těmto informacím přiřadí velikost míče. Ta se mění vždy po 10 cm.

Výška postavy v cm Délka paže od ramene ke konečkům Velikost míče
80 – 110 cm do 45 cm 35 cm
110 – 135 cm 45 – 55 cm 45 cm
135 – 155 cm 56 – 65 55 cm
155 – 175 cm 66 – 80 cm 65 cm
175 – 185 cm 81 – 90 cm 75 cm
více jak 185 cm 85 cm

S velikostí míče úzce souvisí i jeho nosnost. Ta je v případě běžných gymnastických míčů kolem 300 kg. Dražší míče naopak umožnují zátěž až 400 kg. Ovšem kdy takovou hmotnost na gymball položíte, že?

Velký
Opti Ball 75 cm
ca. 500 CZK
Aktuálni cena

Příslušenství

Obyčejný gymball nevyžaduje žádné další extra příslušenství. Jeho nezbytnou součástí je však pumpička, případně lepicí sada. Jelikož k propíchnutí může dojít hned, pokud bude míč umístěn blízko ostrých materiálů. Nemusíte se však bát, že byste si hned po poničení gymballu sedli na zem. Kvalitní PVC vypouští vzduch pomalu, tudíž máte dost času díru zalepit a míč nadále bez obav používat.

Víte, že…?

Speciální gymbally jsou vybaveny expandéry, které slouží k posilování horní části těla. Po obvodu míče jsou dvě gumová ucha, za něž expandéry připevníte. K obyčejnému gymballu bohužel nemáte šanci, mohli byste totiž poškodit materiál.

Nafouknutí gymballu

Když už jsme zmínili pumpičku na gymnastický míč, zaměříme se nyní na jeho správné nafouknutí. V žádném případě nenafukujte gymball ústy. Nepůjde vám to dobře a navíc dechem se dovnitř dostane vlhkost a bakterie. Dobře vám poslouží obyčejná pumpička na matrace, kolo, příruční kompresor či speciální pumička na gymnastické míče.

Nosnost 120 kg
CorbySport gymbal 90 cm
ca. 300 CZK
Aktuálni cena

Hlavní zásadou je nafukovat míč ohřátý na pokojovou teplotu. Dále hustit vzduch do velikosti o 10 cm méně, míč poté nechte narovnat do druhého dne. Posléze ho stačí dofouknout o pouhých 5 cm, čímž neztratíte tuhost gymballu.

Výhody cvičení na gymballu

Sezení či cvičení na gymnastickém míči má hned dvě zdravotní výhody. První z nich je zlepšení motoriky celého těla a druhou pomůcka k posilování. Tím, že se míč neustále pohybuje, zapojují se i ty svaly, o kterých ani nevíte, že jste je měli. Naučíte se správně sedět a navíc vytvarujete boky alias madla lásky, stehna, ale i břicho.

Nejznámější značky

Pro správnou funkci gymballu není značka důležitá, když budete dodržovat výše uvedené rady. Abyste však při nákupu měli jistotu kvality, vybírejte ze značek Myball, HMS, Tunturi, Maxafe.

S pumpou
HMS YB03 55 cm
ca. 200 CZK
Aktuálni cena

Cena

Pořídit si gymball není drahou záležitostí, pokud nenaletíte podvodníkům. Gymnastický míč z kvalitního materiálu či dokonce s antibakteriálním povrchem lze pořídit i se speciální pumpičkou v ceně.

Cena do 200 Kč

Hranicí kvalitního míče pro vás bude cena 200 Kč. Za nižší cenu pořídíte obyčejný, možná i zdravotně závadný gymball. Proto si raději připlaťte, tím nic neztratíte.

Cena od 200 Kč do 300 Kč

Pro dospělého člověka není problém zakoupit gymball s velikostí do 65 cm. Pokud se na trhu porozhlédnete, jistě narazíte i na již zmíněný set gymball s pumpičkou.

S úchyty
Tunturi Antiburst s úchyty 65 cm
ca. 500 CZK
Aktuálni cena

Cena nad 300 Kč

Velký gymnastický míč o velikosti více jak 75 cm spadá do nejvyšší cenové kategorie. V ní můžete pořídit i gymball s expandéry a při sezení navíc posilovat horní polovinu těla.

Jméno
Oblíbený
Velký
Nosnost 120 kg
S pumpou
S úchyty
Image
Produkt
TUNTURI GymBall s pumpičkou 65 cm
Opti Ball 75 cm
CorbySport gymbal 90 cm
HMS YB03 55 cm
Tunturi Antiburst s úchyty 65 cm
Výrobce
TUNTURI
Ledraplastic
CorbySport
HMS
TUNTURI
Cena ca. 400 CZK ca. 500 CZK ca. 300 CZK ca. 200 CZK ca. 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena