Stepper

Jak se dostat do formy - vyberte si stepper podle našeho návodu.

ca. 1 400 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 4 800 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 24 700 CZK

Jak vybrat stepper

Každý jistě touží po vysněné postavě i mimo plavkovou sezónu. Správným cvičením toho můžete dosáhnout díky posilovacímu stroji zvaném stepper. Dnešní článek je určen právě pro ty, kteří neradi navštěvují fitness centra a raději upřednostňují cvičení v klidu domova. Ukážeme vám, jak vybrat správného cvičebního pomocníka a závěrem doporučíme typy pro pevnější postavu.

Chůze do schodů je jedním z nejpřirozenějších pohybů, který nezatěžuje klouby. Pro zdravé cvičení jsou na trhu k dostání modely, díky nimž si při pravidelnou aktivitou zlepšíte fyzickou kondici, posílíte svaly nebo dokonce zhubnete problémové partie.

Typy stepperů

Jestliže se vám zalíbilo mít doma vlastní posilovací stroj, ale prozatím jste si jej nekoupili, protože na vás odevšad trčí několik typů, nezoufejte. Nejprve vám přestavíme základní typy a poté se podíváme na jejich hlavní výhody a nevýhody.

Do malého bytu
Spartan Mini stepper

Mini stepper

Je malý, skladný a proto je ideální do domácnosti, kde není dostatek místa. Mini stepper jednoduše vyndáte z úložného prostoru a můžete cvičit třeba u vašeho oblíbeného seriálu. Potom jej opět uklidíte a nebude nikde překážet. Nicméně i malý stroj má své nevýhody. Je ideální pro krátké cvičení. Pro větší efektivitu bývá doplněn gumovými úchyty pro posilování horních končetin. Vybírat můžete z klasických či bočních posilovacích strojů.

Víte, že…?

Po delší chůzi bývají písty, které jsou umístěné pod šlapadly, horké. Nechte tedy cvičebního parťáka nejprve vychladnout a pak jej teprve uložte, ať vás nepřekvapí nechtěný požár.

Stojanový stepper

Robustnější stroj, který potřebuje své stálé místo je určen pro dlouhé a vysoce intenzivní cvičení. Pro lepší koordinaci jsou k dispozici držadla na ruce. Vyniká dlouhou životností a vyšší účinností cvičení. Díky speciálně upravený madlům lze měřit i aktuální tepovou frekvenci.

Nastavení výšky kroku
HMS S 3033 Twist

Víte, že…?

Kvalitní stojanový stepper poznáte podle nastavení výšky kroku. Pokud narazíte na stroj, který toto neumožňuje, vyhněte se mu obloukem. Ze cvičení by vás mohly bolet záda a navíc si můžete jednoduše přivodit zdravotní komplikace a se sportem bude šmitec.

Typ stepperu Výhody Nevýhody
Mini stepper Skladnější Pouze krátké cvičení
  Nízká cena Absence madel
    Málo funkcí v počítači
Stojanový stepper Ideální pro dlouhé cvičení Vysoká cena
  Měří tepovou frekvenci Potřebuje více místa
  Možnost opřít se o madla Těžká konstrukce
  Více stupňů nastavení zátěže  

Nastavení zátěže

U prvního uvedeného typu není obvyklé nastavení zátěže. Zatímco u stojanového typu můžete vybírat ze dvou možností regulace.

 • Posun tlumiče: Pro zvýšení či snížení odporu je k dispozici páka šlapky, ale nastavení je zdlouhavé a počet stupňů je omezený.
 • Otočení tlumiče: Nejjednodušší způsob nastavení zátěže pomocí regulátoru. Ten je umístěn na rámu v blízké vzdálenosti pro snadnou manipulaci. Aby vám tlumiče dlouho vydrželi, doporučujeme vyhnout se levným typům a raději zainvestovat do kvalitních značkových modelů.
 • Magnetická brzda: Pořizovací cena je dost vysoká, abyste si jej zakoupili domů. Setkáte se s ním však v dobré posilovně. Zátěž je regulována magnetem, který reaguje na aktuální rychlost a sílu šlapání.
Pro intenzivní cvičení
inSPORTline Bailar

Hmotnost a nosnost

Tyto dva parametry záměrně uvádíme dohromady, protože spolu úzce souvisí. Přenosný mini stepper zcela jistě nemůže mít vysokou hmotnost, jinak by slova “přenosný“ a „mini“ postrádala smysl. Proto je jejich ideální váha kolem 10 kg. Váha je dostačující jednak pro manipulaci, ale i pro bezpečné cvičení. Nosnost je až do výše 100 kg. Stojanový stepper je až šestkrát těžší než malý přenosný a některé typy bez problému unesou váhu až 200 kg.

Jednoduchá manipulace

Nyní se budeme věnovat hlavně většímu stepperu, pokud byste s ním přeci jen potřebovali hýbat a přesouvat ho, ať už po celém bytě nebo jen po místnosti. Práci vám usnadní transportní kolečka, která zamezí poškrábání podlahy a navíc si díky nastavitelné výšce poradí i s nerovnostmi v podlaze.

Vestavěný počítač

Mini steppery jsou vybaveny počítačem se základnímu funkcemi, jako je doba cvičení, ušlé kroky neboli vystoupaná patra, rychlost a spálené kalorie. Velké steppery nabízí více funkcí a některé i přesnější informace díky kovovým snímačům, které jsou umístěny na držadlech.

Mini s počítačem
Sedco Stepper clasic LS9040

Dotykové snímače jsou schopné měřit tepovou frekvenci, kterou pak přepočítají na počet spálených kalorií. Zobrazené hodnoty bývají přesnější, ale stále jsou pouze hrubým odhadem. Pro přesná čísla se využívají hrudní pásy, které si člověk umístí na trup pod prsa. Díky poloze blízko srdce jsou pak hodnoty téměř stoprocentní. Ale pásy jsou využívány zejména pro profesionální trénink. Ideální kombinací k nim je vestavěny počítač, který umožňuje zaznamenat věk, váhu i výšku a získané informace předává pomocí funkce Bluetooth do mobilního telefonu.

Nejznámější značky

Už jsme to dnes jednou zmínili a budeme se opakovat, ale opravdu dejte přednost kvalitním značkovým sportovním výrobkům před těmi levnými. Odměnou vám bude delší životnost a kvalitnější provedení. Mezi osvědčené patří mimo jiné následující výrobci.

 • Spartan: Rakouská značka, která nabízí široké spektrum produktů od rekreačních až po profesionální sportovní doplňky.
 • inSPORTline: Zabývají se prodejem fitness vybavením nejen do velkých posiloven. Určitě se někomu z vás ve spojení se touto značkou vybaví přední čeští sportovci či fitness trenéři.
 • DUVLAN: Od roku 2006 působí společnost DUVLAN na českém a slovenském trhu. Vyniká nejvýhodnějším poměrem kvality a ceny na trhu.
 • HMS: Mimo prodeje posilovacích strojů nabízí také jejich pozáruční servis. Zakládají si na rychlém doručení k zákazníkovi, proto většinu produktů mají na skladě a zasílají je zákazníkům ještě tentýž den, co jim odešlou objednávku.
2v1
inSPORTline Home Verticon

Cena

Před výběrem správného posilovací stroje nejprve zvažte prostor v domácnosti a ověřte si váhu budoucího uživatele stepperu.

Cena do 1 499 Kč

V této nejnižší cenové kategorii naleznete pouze mini steppery, které bývají doplněny i efektivními gumovými pásy. Můžete rovněž narazit na typy v bočním provedení, ale nebývají tak časté. Jsou spíše výjimkou v kamenných prodejnách či e-shopech.

Cena od 1 500 do 3 999 Kč

Zlatá střední cesta nabízí velmi kvalitní mini steppery s nosností až 120 kg a hmotností 20 kg. Lze pořídit i přístroj, který má charakteristiku 2v1, to znamená, že jej můžete z klasického stoupání přepnout na boční režim. Narazíte však už i na stojanové skládací steppery pro snadné skladování. Většina výrobců myslí i na potřebný pitný režim a na rámu některých produktů je umístěn držák na láhev s vodou, většinou dodáván i s lahví.

Cena nad 4 000 Kč

Kvalitní ocelové konstrukce zajištují nosnost vyšší než 120 kg. Pyšní se až 12 zátěžovými stupni a přesto mají stále tichý chod. Díky speciálně upraveným držákům u některých typů, se na ně lze pro pohodlnější šlapání i opřít. Některé vestavěné počítače nabízí funkci BodyFat, která kontroluje spálený tuk v těle sportovce.

Opravdu kvalitní stroje, které se pořizují do posilovacích center, se mohou vyšplhat až na cenu 130 000 Kč, ty jsou ovšem vybaveny magnetickou brzdou, která sama určuje zátěž v závislosti na tempu cvičícího člověka.

Údržba

Ať už mini stepper či stojanový stepper, oba nevyžadují žádnou speciální údržbu, mimo dodržování základní hygieny (po cvičení otření vlhkým hadříkem). Nicméně doporučujeme pořídit stroj v takovém obchodě, kde jsou schopni zajistit vám záruční a pozáruční servis. V ideálním případě doporučujeme vybírat tam, kde technik přijede až k vám domů a přístroj opraví na místě, aniž byste ho museli někam přemisťovat.

Výhody stepperu

V úvodu článku jsme se věnovali technickým výhodám, nyní se však podívám na benefity stepperu, pokud si jej pořídíte domu. A vězte, že pozitivních vlastností má dost a byla by škoda udělat z něj pouhý věšák oblečení.

 • Nezatěžuje klouby, protože pohyb je přirozený.
 • Podporuje rychlé spalování tuků a pomáhá hubnout.
 • Pravidelná aktivita blahodárně působí na zdraví člověka, zlepšuje funkci plic a zvyšuje fyzičku.
 • Díky širokému rozsahu cviků nabízí jednak kondiční šlapání, ale i náročnou sportovní aktivitu.
 • Šetří vaši peněženku. Za vstup do fitness centra, ale i za dopravu do posilovny. Navíc během cvičení můžete sledovat váš oblíbený seriál, který si ve veřejném „fitku“ nepřehrajete.

Cvičení na stepperu

Abyste dosáhli fantastického konečného výsledku, je mimo upravení jídelníčku, potřeba provádět správnou techniku cvičení.

Nezapomeňte se jako před každou jinou fyzickou aktivitou řádně rozcvičit a zahřát tělo. Vystačíte si s několika málo minutkami. Rozhýbejte všechny končetiny a klouby, abyste předešli zranění a hurá na stroj.

Postavte se na pedály a přenášejte váhu z jedné nohy na druhou. Pravidelným rytmem získáte správný pohyb. Jakmile si na něj zvyknete, snažte se u mini stepperu zabrzdit těsně před mantinelem. Cvičení bude tiší, ale zároveň se vyhnete nepříjemným nárazům, u kterých mohou trpět vaše kolena. Postupně zvyšujte intenzitu šlapání, neustále se však soustřeďte, abyste na pedálech stáli celou nohou, nikoli jen špičkou a měli rovnou a stabilní polohu těla.

Teď už stačí jen pravidelná aktivita minimálně po dobu 45 minut (protože tělo spaluje tuky až po půl hodince cvičení) s intenzitou nejméně třikrát týdně. Po ruce mějte vždy láhev s čistou vodou, budete ji potřebovat. A na samotný závěr se nezapomeňte opět protáhnout, aby vás druhý den nebolely svaly a neodradilo vás to tak od dalšího cvičení, a plavkovou sezónu můžete začít vyhlížet.

Nomination
Do malého bytu
Nastavení výšky kroku
Pro intenzivní cvičení
Mini s počítačem
2v1
Image
Product
Spartan Mini stepper
HMS S 3033 Twist
inSPORTline Bailar
Sedco Stepper clasic LS9040
inSPORTline Home Verticon
Výrobce
Spartan
HMS
inSPORTline
Sedco
inSPORTline
Nosnost
100 kg
100 kg
120 kg
100 kg
136 kg
Displej
Cena ca. 1 400 CZK ca. 1 300 CZK ca. 4 800 CZK ca. 1 400 CZK ca. 24 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena