Markýza na balkon

Příjemné posezení na balkoně.

ca. 1 000 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 5 000 CZK
ca. 1 800 CZK

Jak vybrat markýzu na balkon

 • Markýza zajišťuje příjemné zastínění otevřeného prostoru, jako jsou balkony, terasy, venkovní posezení apod.
 • Na trhu najdete několik různých typů jak z hlediska konstrukce, tak rozměrů nebo způsobů ovládání.
 • Čidla ochrání markýzu před nepříznivými vlivy počasí, ale především představují pohodlné řešení při jejich používání.

Typy

Mezi základní typy markýz patří následující možnosti

Typ Popis
Kazetová Potah je chráněn před nepřízní počasí kazetou, do které se navine.Typ vhodný na otevřené strany domů. Mají pouze omezený výsuv
Polokazetová Veškeré části (pohon, navíjecí válec, textilie) jsou chráněny pouzdrem jen částečně
Otevřená Jednoduchá montáž. Nižší cena. Potah je upnutý mezi minimálně dvě kloubová ramena. Při větším vysunutí může působit intenzivnější pnutí.
Speciální tvary Jsou ideální pro individuální řešení. Patří sem např. markýzy upínací, balkónové, s padacími rameny apod.

Rozměry

V prvé řadě je nutné změřit zastíněnou plochu – její výšku i šířku. Markýza se následně umístí tak, aby při celkovém vysunutí byla její podchodná výška alespoň 2 metry, ideálně však 2,2 metru. Při menší výšce by mohla překážete. Na optimální výšku myslete, i pokud je markýza opatřena volánem, jehož standardní délka je 25 až 30 cm.

Skládací zástěna
Greatstore Skládací zástěna na balkon šedá 160 x 240 cm
 • Šířka – zpravidla se pohybuje mezi 2 až 4 metry; někteří výrobci nabízí zhotovení na míru
 • Délka výsuvu – do 3 metrů
 • Sklon – uvádí se minimální hodnota 14° (lepší odtok vody při dešti)

Ovládání

Výsuv markýz zpravidla zajišťují následující formy ovládání:

 • Klikový pohon – vyžaduje fyzickou aktivitu z vaší strany; zasouvání a vysouvání probíhá na základě točení klikou; pohon je vhodný zejména pro menší modely, které nemají nosný profil
 • Motor – pohodlnější varianta, která je plynulejší a tedy i šetrnější ke konstrukci; markýza je opatřena elektrickým motorem a vypínačem; vyžaduje připojení k elektrické síti
Snadná instalace
Blumfeldt Julietta, boční skládací markýza, 140×140 cm

Víte, že…?

U markýz s elektrickým motorem existují i varianty opatřené dálkovým ovládáním nebo s možností ovládání vaším chytrým telefonem. Jedná se o nejpohodlnější variantu, protože v tomto případě lze markýzu ovládat bez nutnosti vstávání.

Potah

Výběr potahu záleží zejména na vašem vkusu, ale i stylu balkonu, na kterém bude markýza instalována. Obecně se používají pevné látky, které jsou snadné na údržbu, ale také např. odolné vůči vzniku plísní.
Z hlediska samotného vzhledu se můžete zaměřit na dva aspekty a to:

 • Barva – barvu je možné ladit s barvou fasády, střechy apod.
 • Vzor – látky vybírejte vždy proti světlu
Montáž na strop i stěnu
Sunfun HM-1526-WHITE-P005 Výsuvná markýza, červená, žlutá, bílá, 3 x 2 m

Druhým důležitým kritériem při výběru je funkčnost materiálu:

 • Impregnace – zajišťuje částečnou voděodolnost potahu
 • Propustnost světla – určuje míru zastínění, UV filtr

Víte, že…?

V České republice patří k nejoblíbenějším barvám markýz žlutá, hnědá a zelená. Odstíny šedé se nejlépe uplatní v moderní architektuře. Jednobarevné látky jsou univerzální a moderní. U tmavých odstínů musíte počítat s tím, že budou přitahovat více slunečního záření, ale také zatemňovat.

Pohodlné vysouvání
Livarno Home Upínací markýza, 200 x 150 cm, antracitová

Čidla

Zajišťují automatizaci ovládání markýzy, která ale musí fungovat na základě elektrického motoru. Čidla chrání markýzu před poškozením. V nabídkách existují následující možnosti.

Větrné

Hlavní funkcí tohoto čidla je ochrana markýzi před větrem. Měří a vyhodnocuje jeho sílu a na základě jeho rychlosti může markýzu zatáhnout. U těchto čidel je možné nastavení až tří rychlostí a navíc je lze napojit i např. na venkovní rolety. Umisťují se tam, kde volně proudí vzduch.
Větrná čidla bohužel nereagují na silný nárazový vítr, protože nejsou schopná rychle reagovat bez vyhodnocení rychlosti větru.

Otřesové

Má obdobnou funkci jako čidlo větrné. Instaluje se na markýzu a principem je vyhodnocování vibrací. Reaguje zpravidla lépe než předchozí varianta. Navíc jeho fungování není závislé na konkrétním místu instalace.

Sluneční

Toto čidlo zajišťuje ochranu balkonu či terasy a zvyšuje komfort jeho uživatelům. Vyhodnocuje sílu slunečních paprsků a na základě výsledků markýzu vytáhne, ale také zatáhne. Tímto způsobem můžete zabránit přehřátí balkonu a ten tak bude vždy připravený k příjemnému posezení.

Dešťové

Dešťová čidla chrání markýzu před deštěm, ale i sněhem, tak že vydají pokyn k jejímu zatažení. Zpravidla se montují na fasádu domů nebo stožár.

Výrobci a ceny

Mezi výrobce markýz patří např. Meedo, Isotra, One Trade nebo Kasko.
Ceny se pak odvíjí jednak od zvoleného typu, kdy otevřené markýzy patří zcela jistě mezi levnější oproti modelům kazetovým. Dalším kritériem, které cenu ovlivňuje, je velikost a typ pohonu. Ceny se obecně pohybují mezi cca 1500 Kč a 100000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jsou všechny typy markýz vhodné pro zastínění balkonů?

Zde záleží především na tom, jak velkou plochu balkon má. Pokud počítáme s tím, že se jedná o menší prostor, bude plně dostačující otevřená markýza s manuálním pohonem. Nejdůležitější pak budou samotné rozměry.

Je nutné markýzu speciálně ošetřovat?

Pokud chcete na markýze zachovat lesk látky a živost barev, je dobré ji jednou za čas očistit jarovou vodou. Vzniku plísní pak předejdete, když markýzu před zasunutím vysušíte. Konstrukci můžete čas od času potřít několika kapkami oleje.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Skládací zástěna
Snadná instalace
Montáž na strop i stěnu
Pohodlné vysouvání
Image
Produkt
Greatstore Skládací zástěna na balkon šedá 160 x 240 cm
Blumfeldt Julietta, boční skládací markýza, 140×140 cm
Sunfun HM-1526-WHITE-P005 Výsuvná markýza, červená, žlutá, bílá, 3 x 2 m
Livarno Home Upínací markýza, 200 x 150 cm, antracitová
Výrobce
Greatstore
Blumfeldt
Sunfun
Livarno Home
Šířka markýzy
1,6 m
1.4 m
3 m
2 m
Cena ca. 1 000 CZK ca. 1 000 CZK ca. 5 000 CZK ca. 1 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.