Horkovzdušná pájka

Pájení pomocí horkého vzduchu.

ca. 300 CZK
ca. 300 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 200 CZK

Jak vybrat horkovzdušnou pájku

 • Horkovzdušné pájky, respektive páječky jsou jedním ze základních typů tohoto zařízení. Kromě pájení horkým vzduchem lze volit páječky čistě elektrické nebo plynové.
 • Mezi základní parametry patří příkon nebo např. teplota tání.
 • Horkovzdušné páječky mohou být vybaveny celou řadou praktického příslušenství.

Mezi jakými typy páječek lze vybírat

Typů páječek existuje několik druhů, které se zpravidla liší účelem a způsobem použití přístroje. Základní dělení je na trafopáječky, hrotové páječky, plynové páječky, pájecí stanice.

Trafopáječky

Jedná se o nejznámější typ tohoto zařízení a zároveň nejuniverzálnější. Napájení trafopáječek je klasicky z elektrické sítě, což může být nevýhoda ve chvíli, kdy není v dosahu zásuvka. Princip fungování pak spočívá v tom, že procházející proud ohřívá pájecí smyčku, která následně roztaví pájku a vytvoří tak požadovaný spoj. Její provedení je ve tvaru pistole, což umožňuje snadný úchop a manipulaci. Typický je ergonomický tvar rukojeti. Dále je třeba s přístrojem zacházet citlivě, protože při spuštění páječky dochází k silnému pulzu. Ten může poškodit citlivé součástky.

Mikropájka
TIPA ZD-99

Hrotové páječky

Princip fungování je obdobný jako u předchozího typu. Rozdíl spočívá v jiném tvaru, který připomíná klasické ruční pero. Z tohoto důvodu jsou označované jako pájecí pera. Velikostně jsou menší, a tedy se hodí i k drobnějšímu pájení. Při používání hrotových páječek je docíleno velmi přesných spojů díky tenké špičce na jejich konci.

Plynové páječky

Jak název napovídá hlavním zdrojem tepla, který zahřívá hrot přístroje, je plyn, který se pojí s piezoelektrickým zapalováním. Tvarově se podobají hrotovým páječkám. Tyto páječky mají omezenou dobu používání. Zpravidla se počítá v řádu desítek minut. Výhodou je ale fakt, že není nutné mít v dosahu elektrický zdroj. Některé varianty plynových páječek jsou prakticky multifunkční, protože kromě pájení je možné s nimi řezat, vypalovat do dřeva, svařovat apod.

Pájecí stanice

Zde už se jedná o robustnější zařízení, které je tvořenou základnou a hrotovou páječkou. Součástí může být také stojánek, který slouží k odkládání páječky. Stanice sebou nese širší možnosti využití díky pestrému příslušenství. Z hlediska negativ je třeba zmínit vyšší pořizovací cenu. Pájecí stanice fungují na principu používání horkého vzduchu.

Krátká doba zahřívání
PARKSIDE PLKA 4 B3
Typ páječek Klady Zápory
Trafopáječka Univerzální přístroj Nutný dosah elektrické sítě
  Ergonomický tvar Pulzy při spuštění mohou poškodit součástky
  Komfortní používání  
Hrotové Snadná manipulace Vhodné pouze na drobné pájení
  Přesné spoje  
Plynové Netřeba být v dosahu el. energie Kratší doba provozu
  Snadné používání  
  Některé modely jsou multifunkční  
Pájecí stanice Širší možnosti při používání Vyšší pořizovací cena
  Bohaté příslušenství Robustnější zařízení

Víte, že…?

Z praktického hlediska jsou pájka a páječka dva rozdílné pojmy. Zatímco páječkou se označuje přístroj, který se používá k pájení, pájka je vlastně slitina kovů, která při této činnosti vytváří spoj. Velmi často se ale oba pojmy nesprávně používají pro tavicí přístroj (viz. titulek).

Příkon

I horkovzdušné páječky patří do kategorie elektrických zařízení. Jedním ze základních parametrů je tedy příkon, který ovlivňuje rychlost nahřátí hrotu a tedy připravenost přístroje k použití. Hodnota je dána ve wattech (W) a vždy platí, že čím vyšší hodnota, tím rychleji bude páječka nahřátá na požadovanou teplotu. Z hlediska příkonu lze páječky kategorizovat do dvou typů:

 • Příkon 30 až 90 W – nejčastěji u hrotových páječek; ohřev hrotu na požadovanou teplotu se udává cca 1 až 3 minuty
 • Příkon 100 W a více – do této kategorie patří pájecí pistole a právě horkovzdušné pájecí stanice; hrot se zahřívá velmi rychle, řádově se uvádí maximálně 20 vteřin
Pájecí stanice
EXTOL INDUSTRIAL 8794520

Teplota tání

Teplota tání spojovacího materiálu je další poměrně důležitý parametr. Při pájení se totiž pracuje s teplem, které se soustředí do hrotu přístroje. V případě horkovzdušných páječek se teplota horkého vzduchu nejčastěji pohybuje v rozmezí 50 až 480°C. Prakticky lze tedy používat oba typy spojovacího materiálu:

 • Měkké pájky – jsou kovy tavitelné při teplotách nižších než 450°C; jedná se např. o slitiny cínu, příměs kadmia, bizmutu atd.; nejčastěji se používají u elektrických páječek
 • Tvrdé pájky – teplota, při které dochází k tavení, se pohybuje nad 450°C; využívají se pro vytváření mechanicky namáhaných spojů; přístroje, které toto umožňují, jsou výkonnější a propracovanější

Praktické doplňky a příslušenství

Příslušenství může být přímo součástí přístroje nebo je lze případně dokoupit.

Univerzální pájecí hrot
PowerPlus POWX1382
 • Pogumovaná rukojeť ergonomicky tvarovaná – umožňuje pevnější stisk při práci, manipulace je přesnější
 • LED svítilna – rozsvícení po stisku páječky; svítilna je umístěna v přední části přístroje a osvětluje tak pracovní prostor
 • Pájecí hrot – používá se k tavení cínu; existuje celá řada různých typů lišící se délkou nebo tloušťkou
 • Kalafuna – destilační zbytek borovicové pryskyřice, který usnadňuje proces pájení
 • Odsávačka cínu – odstranění přebytečného množství tavného materiálu

Výrobci a ceny

Horkovzdušné páječky vyrábí např. Yihua, Yato, Tipa, Kraft&Dele nebo Stamos Soldering. Jejich cena se pak pohybuje v rozpětí 1000 Kč až 5000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat horkovzdušnou pájku?

Horkovzdušná páječka je pouze jedním ze základních typů tohoto přístroje. Při nákupu je třeba zvážit, jestli je opravdu nejvhodnější s ohledem na požadované vlastnosti. Mezi základní parametry pak patří příkon a teplota tání.

Lze teplotu tání regulovat?

Toto záleží na konkrétním přístroji. Existují modely, které regulaci umožňují, ale také přístroje, které touto funkcí vybavené nejsou. Tady se zpravidla jedná o nejlevnější páječky.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Mikropájka
Krátká doba zahřívání
Pájecí stanice
Univerzální pájecí hrot
Image
Produkt
TIPA ZD-99
PARKSIDE PLKA 4 B3
EXTOL INDUSTRIAL 8794520
PowerPlus POWX1382
Cena ca. 300 CZK ca. 300 CZK ca. 1 000 CZK ca. 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena