Nejlepší horkovzdušné pájky 2024 a jak vybrat

Pájení pomocí horkého vzduchu.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Yato YT-82457

Jak vybrat horkovzdušnou pájku

 • Horkovzdušné pájky, respektive páječky jsou jedním ze základních typů tohoto zařízení. Kromě pájení horkým vzduchem lze volit páječky čistě elektrické nebo plynové.
 • Mezi základní parametry patří příkon nebo např. teplota tání.
 • Horkovzdušné páječky mohou být vybaveny celou řadou praktického příslušenství.

Horkovzdušná pájka - náš výběr

Yato YT-82457
Výrobce: YATO
Typ: pájecí stanice
Určení: pájení
Zobrazit více
Tato horkovzdušná pájka je nástroj určený pro pájení a odpařování. Jeho technické vlastnosti zahrnují regulaci teploty v rozmezí od 100°C do 450°C, což umožňuje pracovat s různými materiály. Výkon zařízení je 1500 W a disponuje také funkcí ochlazování a LED displejem pro snadnou kontrolu teploty.
Zobrazit méně
KRAFT&DELE KD858
přečíst recenzi
Výrobce: Kraft&Dele
Typ: pájecí stanice
Určení: pájení
Zobrazit více
Horkovzdušná pájka je nástroj určen pro provádění pájecích a odpařovacích prací pomocí horkého vzduchu. Je vybavena regulací teploty a průtoku vzduchu, což umožňuje přesnou a rychlou práci. Horkovzdušné pájecí stanice bývají často součástí pájecích stanic pro komplexnější použití.
Zobrazit méně
YIHUA 959D-I
přečíst recenzi
Výrobce: Yihua
Typ: pájecí stanice
Určení: pájení
Zobrazit více
Horkovzdušná pájka je nástroj určený pro provádění pájecích prací pomocí horkého vzduchu. Přístroj se vyznačuje regulací teploty a průtoku vzduchu, které umožňují přizpůsobení procesu podle potřeb jednotlivých úkolů. Důležité jsou také různé typy koncovek a příslušenství, jež rozšiřují možnosti použití.
Zobrazit méně
REBEL LUT0085
Výrobce: Rebel
Určení: pájení
Zobrazit více
Horkovzdušná pájka je nástroj určený pro opravy elektronických zařízení, desek plošných spojů a dalších součástí, které vyžadují tepelné zpracování. Pájka poskytuje možnost nastavit teplotu a průtok vzduchu dle potřeby, což zajišťuje flexibilitu při práci s různými materiály. Získejte přesné a spolehlivé výsledky bez poškození citlivých komponent.
Zobrazit méně
YIHUA 8858-I
Výrobce: Yihua
Typ: pájecí stanice
Určení: pájení
Zobrazit více
Tento nástroj pro pájení spočívá v použití horkého vzduchu k tavení a spojení součástek. Vyznačuje se nastavitelnou teplotou pro různé materiály a stabilním výkonem, což umožňuje precizní práci. Bezpečnostní prvky a kompaktní velikost zjednodušují manipulaci. Ideální pro profesionální i hobby použití.
Zobrazit méně

Horkovzdušné plynové pájky

Toolcraft PT-509
přečíst recenzi
Výrobce: Toolcraft
Typ: plynové páječky
Určení: pájení
Výkon: 120 W
Zobrazit více
Horkovzdušná pájka je nástroj, který využívá horký vzduch pro spojování elektronických součástek. Často je vybavena nastavitelnou teplotou a průtokem vzduchu pro přesnější práci. Důležité parametry při výběru horkovzdušné pájky zahrnují výkon, teplotní rozsah a příslušenství, jako jsou různé trysky a držák.
Zobrazit méně
TOOLCRAFT PT237
přečíst recenzi
Výrobce: Toolcraft
Typ: plynové páječky
Určení: pájení
Zobrazit více
Horkovzdušná pájka je nástroj, který se používá pro pájení a opravy elektronických součástek. S využitím regulace teploty a proudu vzduchu, zajišťuje přesné a bezpečné spojení mezi součástkami. Typické technické parametry zahrnují rozsah teploty (např. 100-450°C) a nastavitelný průtok vzduchu (např. 20-100L/min). Uživatelé by měli provádět práci v dobře větraném prostředí, aby se minimalizovalo riziko vdechnutí škodlivých plynů.
Zobrazit méně
PROXXON 28144 MICROFLAM MGS
přečíst recenzi
Výrobce: Proxxon
Typ: plynové páječky
Zobrazit více
Tato horkovzdušná pájka je nástroj určený pro pájení, opravy a demontáž elektronických součástek. Je vybavena regulací teploty a průtoku vzduchu pro přesné nastavení podle požadavků práce. Tvar a konstrukce hrotu umožňují efektivní přenos tepla a snadnou manipulaci s materiálem.
Zobrazit méně
Ferm FGSG-3114
přečíst recenzi
Výrobce: Ferm
Typ: plynové páječky
Určení: pájení
Zobrazit více
Horkovzdušná pájka je nástroj určený pro práce s elektronikou. Vyznačuje se různými teplotami a výkonem, které lze nastavit podle potřeby. Umožňuje bezpečné a přesné pájení i odstraňování součástek. Zohledněte technické specifikace vybraného modelu pro správný výběr horkovzdušné pájky do vaší dílny.
Zobrazit méně

Horkovzdušná pájecí pera

JCD 908S
přečíst recenzi
Typ: pájecí pera
Zobrazit více
Tato horkovzdušná pájka je navržena pro přesné a efektivní pájení. Je vybavena regulátor teploty a průtoku vzduchu, což umožňuje uživatelům přizpůsobit parametry podle potřeby. Její ergonomický design usnadňuje práci s ní a přispívá k pohodlnému uchopení při dlouhodobém používání.
Zobrazit méně
TOOLCRAFT KK-07025WD-2000
přečíst recenzi
Výrobce: Toolcraft
Typ: pájecí pera
Určení: pájení
Zobrazit více
Horkovzdušná pájka je nástroj určený pro pájení a odpařování elektronických součástek. Disponuje přesným nastavením teploty a proudu vzduchu a ochranou proti přehřátí. Pájka nabízí ergonomický tvar pro pohodlné použití a snadnou výměnu horkovzdušné trysky. Technické specifikace zahrnují například 50W, 120°C - 480°C.
Zobrazit méně
Rothenberger 035953
Výrobce: Rothenberger
Typ: pájecí pera
Určení: pájení
Výkon: 60 W
Zobrazit více
Horkovzdušná pájka nabízí možnost pájení a odstranění součástek pomocí horkého vzduchu. Vlastnosti zahrnují nastavitelnou teplotu v rozmezí 100-450 stupňů Celsia, průměrný průtok vzduchu 120 l/min a různé typy trysky pro různé aplikace. Je vhodná pro práci s elektronickými součástkami.
Zobrazit méně
Rothenberger 1500000041
Výrobce: Rothenberger
Typ: pájecí pera
Určení: pájení
Výkon: 30 W
Rothenberger 1500000544
přečíst recenzi
Výrobce: Rothenberger
Typ: pájecí pera
Určení: pájení
Výkon: 15 W
Zobrazit více
Tato horkovzdušná pájka je nástroj určený pro pájení a odstraňování pájky pomocí horkého vzduchu. S nastavitelnou teplotou a průtokem vzduchu lze přizpůsobit parametry dle potřeby. Pájka je vhodná pro práci s různými druhy materiálů a elektronických komponent.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Horkovzdušná pájka

Jak vybrat horkovzdušnou pájku

Mezi jakými typy páječek lze vybírat

Typů páječek existuje několik druhů, které se zpravidla liší účelem a způsobem použití přístroje. Základní dělení je na trafopáječky, hrotové páječky, plynové páječky, pájecí stanice.

Trafopáječky

Jedná se o nejznámější typ tohoto zařízení a zároveň nejuniverzálnější. Napájení trafopáječek je klasicky z elektrické sítě, což může být nevýhoda ve chvíli, kdy není v dosahu zásuvka. Princip fungování pak spočívá v tom, že procházející proud ohřívá pájecí smyčku, která následně roztaví pájku a vytvoří tak požadovaný spoj. Její provedení je ve tvaru pistole, což umožňuje snadný úchop a manipulaci. Typický je ergonomický tvar rukojeti. Dále je třeba s přístrojem zacházet citlivě, protože při spuštění páječky dochází k silnému pulzu. Ten může poškodit citlivé součástky.

Pájení hrotovou pájkou

Při drobnějších pracích si vystačíte s hrotovou pájkou, iStock /VYCHEGZHANINA

Hrotové páječky

Princip fungování je obdobný jako u předchozího typu. Rozdíl spočívá v jiném tvaru, který připomíná klasické ruční pero. Z tohoto důvodu jsou označované jako pájecí pera. Velikostně jsou menší, a tedy se hodí i k drobnějšímu pájení. Při používání hrotových páječek je docíleno velmi přesných spojů díky tenké špičce na jejich konci.

Plynové páječky

Horkovzdušná pájka
Yato YT-82457

Jak název napovídá hlavním zdrojem tepla, který zahřívá hrot přístroje, je plyn, který se pojí s piezoelektrickým zapalováním. Tvarově se podobají hrotovým páječkám. Tyto páječky mají omezenou dobu používání. Zpravidla se počítá v řádu desítek minut. Výhodou je ale fakt, že není nutné mít v dosahu elektrický zdroj. Některé varianty plynových páječek jsou prakticky multifunkční, protože kromě pájení je možné s nimi řezat, vypalovat do dřeva, svařovat apod.

Pájecí stanice

Zde už se jedná o robustnější zařízení, které je tvořenou základnou a hrotovou páječkou. Součástí může být také stojánek, který slouží k odkládání páječky. Stanice sebou nese širší možnosti využití díky pestrému příslušenství. Z hlediska negativ je třeba zmínit vyšší pořizovací cenu. Pájecí stanice fungují na principu používání horkého vzduchu.

Typ páječekKladyZápory
TrafopáječkaUniverzální přístrojNutný dosah elektrické sítě
 Ergonomický tvarPulzy při spuštění mohou poškodit součástky
 Komfortní používání 
HrotovéSnadná manipulaceVhodné pouze na drobné pájení
 Přesné spoje 
PlynovéNetřeba být v dosahu el. energieKratší doba provozu
 Snadné používání 
 Některé modely jsou multifunkční 
Pájecí staniceŠirší možnosti při používáníVyšší pořizovací cena
 Bohaté příslušenstvíRobustnější zařízení

Víte, že…?

Z praktického hlediska jsou pájka a páječka dva rozdílné pojmy. Zatímco páječkou se označuje přístroj, který se používá k pájení, pájka je vlastně slitina kovů, která při této činnosti vytváří spoj. Velmi často se ale oba pojmy nesprávně používají pro tavicí přístroj (viz. titulek).

Horkovzdušná pájka

Horkovzdušné pájky se liší nejen velikostí, tvarem, ale i výkonem, iStock /geargodz

Příkon

Horkovzdušné plynové pájky
Toolcraft PT-509

I horkovzdušné páječky patří do kategorie elektrických zařízení. Jedním ze základních parametrů je tedy příkon, který ovlivňuje rychlost nahřátí hrotu a tedy připravenost přístroje k použití. Hodnota je dána ve wattech (W) a vždy platí, že čím vyšší hodnota, tím rychleji bude páječka nahřátá na požadovanou teplotu. Z hlediska příkonu lze páječky kategorizovat do dvou typů:

 • Příkon 30 až 90 W – nejčastěji u hrotových páječek; ohřev hrotu na požadovanou teplotu se udává cca 1 až 3 minuty
 • Příkon 100 W a více – do této kategorie patří pájecí pistole a právě horkovzdušné pájecí stanice; hrot se zahřívá velmi rychle, řádově se uvádí maximálně 20 vteřin

Teplota tání

Teplota tání spojovacího materiálu je další poměrně důležitý parametr. Při pájení se totiž pracuje s teplem, které se soustředí do hrotu přístroje. V případě horkovzdušných páječek se teplota horkého vzduchu nejčastěji pohybuje v rozmezí 50 až 480°C. Prakticky lze tedy používat oba typy spojovacího materiálu:

 • Měkké pájky – jsou kovy tavitelné při teplotách nižších než 450°C; jedná se např. o slitiny cínu, příměs kadmia, bizmutu atd.; nejčastěji se používají u elektrických páječek
 • Tvrdé pájky – teplota, při které dochází k tavení, se pohybuje nad 450°C; využívají se pro vytváření mechanicky namáhaných spojů; přístroje, které toto umožňují, jsou výkonnější a propracovanější
Pájení malou pájkou

I jednoduché pájky by měly umožnit nastavit teplotu tání, iStock /yunava1

Praktické doplňky a příslušenství

Příslušenství může být přímo součástí přístroje nebo je lze případně dokoupit.

 • Pogumovaná rukojeť ergonomicky tvarovaná – umožňuje pevnější stisk při práci, manipulace je přesnější
 • LED svítilna – rozsvícení po stisku páječky; svítilna je umístěna v přední části přístroje a osvětluje tak pracovní prostor
 • Pájecí hrot – používá se k tavení cínu; existuje celá řada různých typů lišící se délkou nebo tloušťkou
 • Kalafuna – destilační zbytek borovicové pryskyřice, který usnadňuje proces pájení
 • Odsávačka cínu – odstranění přebytečného množství tavného materiálu

Výrobci a ceny

Horkovzdušná pájecí pera
JCD 908S

Horkovzdušné páječky vyrábí např. Yihua, Yato, Tipa, Kraft&Dele nebo Stamos Soldering. Jejich cena se pak pohybuje v rozpětí 1000 Kč až 5000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat horkovzdušnou pájku?

Horkovzdušná páječka je pouze jedním ze základních typů tohoto přístroje. Při nákupu je třeba zvážit, jestli je opravdu nejvhodnější s ohledem na požadované vlastnosti. Mezi základní parametry pak patří příkon a teplota tání.

Lze teplotu tání regulovat?

Toto záleží na konkrétním přístroji. Existují modely, které regulaci umožňují, ale také přístroje, které touto funkcí vybavené nejsou. Tady se zpravidla jedná o nejlevnější páječky.
Zobrazit kompletní nabídku Horkovzdušná pájka