Houpačka pro miminko

Dětské houpačky pro nejmenší i velké děti.

ca. 400 CZK
ca. 500 CZK
ca. 2 400 CZK
ca. 5 400 CZK

Jak vybrat houpačku pro miminko

  • Existuje spoustu typů houpaček, zavěsit ji můžete v bytě i na zahradě.
  • Houpačky se liší výrobním materiálem, oblíbené jsou plastovou i dřevěnou variantu.
  • Výběr houpačky dále závisí na věku dítěte. Čím starší dítě je, tím větší by měla mít houpačka nosnost.

Typy

Záleží, zda hledáte houpačku určenou k venkovním radovánkám či houpačku vhodnou do bytu, pro jedno nebo dvě dítka. Houpačka je vhodná pro všechny děti, kteří již samostatně sedí.

Houpačka do dveří

Houpačka v bytě může viset přímo ze stropu, trámu nebo z futer dveří.

Plastová
Baby houpačka závěsná 38x37x34cm skořepina se zábranou různé barvy pro miminko

Houpačka hnízdo

Kruhové provedení houpačky se většinou doporučuje pro děti od 3 let, protože není vybavena žádnou oporou kromě postranních lan. Výhodou kruhové houpačky je přizpůsobivé použití od klasického houpání, po odpočinek vleže. Sedací část může být vyplněna textilem nebo lanovým výpletem. Kruhové houpačky unesou více než jedno dítě, jsou proto výbornou volbou pro sourozence.

Závěsná houpačka se zábranou nebo bez zábrany

Tento typ houpačky se hodí jak na zahradu, tak do bytu, do dětských pokojíků. K dispozici je dřevěná či plastová houpačka se zábranou. Tento typ houpaček je většinou vhodný pro děti od doby, kdy je dítě schopno samostatně sedět. Starším dětem můžete pořídit verzi bez zábrany nebo rostoucí provedení houpačky. Délka zavěšení lze upravovat dle aktuální výšky dítěte.

Venkovní houpačka s konstrukcí

Tahle varianta je především známá na dětských hřištích, kdy je konstrukce ukotvena pevně v zemi a houpačka je připevněna na lanech či řetězech. Tyto houpačky většinou nemají opěrku zad, a proto jsou vhodné pro větší děti. Je varianta i pro menší děti, kdy je houpačka s opěrkou a otvory na nohy, vyrobena z pevných lanek. Takže výběr je opravdu veliký.

Textilní
Houpačka pro miminko, textilní

Vahadlová houpačka

Tento typ houpačky je jako dělaný pro sourozence či dvě děti. Houpačka má pevné ukotvení, sedátka a silná madla na držení. Většina Houpaček je opatřena gumovými dorazy tlumící dopady na zem.

Materiál

Nejčastějšími použitými materiály na houpačky jsou dřevo, plast a kov. Někdy také pevná lana.

Dřevěná houpačka

Je nejtradičnější materiál, který je odolný a má dlouho životnost. Dřevo j ošetřené, takže houpačku můžete používat také venku, ale hodí se i do interiérů. Vyznačuje se také velkou nosností.

Houpací lehátko
Lehátko/Houpačka pro miminko s melodiemi – SWING SAFARI camel – 4Baby

Kovová houpačka

Kovové houpačky jsou pevně ukotveny v zemi nebo prostřednictvím stojanu samostatně visí v prostoru. Pevné nejčastěji ocelové konstrukce doplňují plastová sedáky. Podobně jako plast zajistí kovová konstrukce dlouhou životnost i vysokou nosnost.

Plastová houpačka

Plastové houpačky spolu s textilní se řadí mezi ty nejlehčí houpačky na trhu. Plast sice nevydrží dlouhou dobu. Jejich výhodou je nízká cena a dětem se někdy více líbí jejich pestrobarevné provedení.

Víte, že…?

Pro úplně malé miminko existuje závěsný vak na houpaní, zvaný hojdavak, ke kterému je možné pořídit pevný stojan k bezpečnému uchycení. Je vybaven poutky, aby nehrozilo nebezpečí pádu miminka.

Pro nejmenší
Houpačka pro miminko – BUGIES béžová – Caretero

Nosnost

Před koupí je důležité zkontrolovat pro jak staré dítko je houpačka určena a tím pádem se odvíjí i její nosnost.

  • Dětem do 1 roku se dají pořídit houpačky s nosností do 20 kg.
  • Dětem do 3 let postačí houpačky s nosností 50 kg.

Konstrukce běžných houpaček je 70 kg a více. Především také záleží na umístění houpačky, zda stojí pevně v zemi visí ze stromu či je doma mezi futry.

Věk

Stáří dítěte Druh houpačky Specifika
Miminka houpačky s ohrádkou musí splňovat bezpečnostní kritéria
    můžou být až pro děti do tří let
Starší děti klasické rovné houpačky bez ohrádky podstatná je nosnost
Pro rodinu zahradní houpačka či zahradní vak nosnost kolem 200–250 kg
Pro sourozence jednomístné a dvoumístné  
  Vahadlová houpačka  

Způsob zavěšení

Houpačku můžete vybrat i dle jeho druhu zavěšení. Na výběr je houpačka páková, s visutou konstrukcí, závěsnou a také pružinovou. Houpačky se můžou pohybovat zepředu dozadu, ze strany na stranu, do kruhu a také nahoru a dolů. Při umístění ven, musí mít houpačka kolem sebe dostatek prostoru.

Cena

  • Od 250 Kč – plastová houpačka
  • Od 350 Kč – dřevěná houpačka
  • Od 1 300 Kč – vahadlová houpačka
  • Od 3 500 Kč – kovová houpačka upevněná v zemi

Otázky a odpovědi

Jak vybrat houpačku pro miminko?

Důležité je zaměřit se na fyziologický vývoj vašeho dítěte, zda již samostatně sedí a můžete houpačku pořídit či se poohlížet raději po houpacím lehátku. Důležité je vybírat dle nosností. Pro miminka se pořizují výhradně houpačky s ohrádkou.

Kdy pořídit první houpačku?

Mezi další varianty houpaček či houpadel se řadí houpací lehátka, která jsou polohovatelná. Houpačku jako takovou můžete pořídit, jakmile vaše dítě samostatně sedí. Do té doby, je nevhodné z fyziologického hlediska vývoje dítěte, houpačku pořizovat.

Různé typy produktů porovnejte zde.