IPL epilátor

Trvale heboučká pokožka - bezbolestně.

ca. 6 300 CZK
ca. 8 300 CZK
ca. 2 400 CZK
ca. 2 500 CZK
ca. 1 500 CZK

Jak vybrat IPL epilátor

Dokonale hladká pokožka je snem každé ženy a lze ji dosáhnout několika kosmetickými pomůckami. Ale ruku na srdce, kterou ženu baví neustálé holení několikrát týdně nebo překonávání se při stržení voskového pásku? Odstranění chloupků by v ideálním případě mělo být rychlé, trvalé, bezbolestné, a hlavně v pohodlí domova. Pomyslnou třešničkou na dortu by zcela jistě byla příznivá cena. A takový přístroj, milé dámy, opravdu je. Tento malý zázrak se jmenuje IPL epilátor.

Co je IPL epilátor

Velmi diskutovaným hitem poslední doby je moderní přístroj nazývaný IPL epilátor. Jeho předností je bezbolestné odstranění nežádoucích chloupků i s kořínky. Zkratka IPL značí intenzivní pulzní světlo, které se v kosmetice používá pro likvidaci chloupků, ale je vhodné i na jiné dermatologické postupy. Ovládání stroje je velmi jednoduché a intuitivní. Jeho používáním se zbavíte jednak nechtěného porostu, ale i klasických dosavadních depilačních pomůcek, jenž se musí používat neustále dokola pro dosažení správného efektu.

Světelný paprsek přístroje proniká až k samotnému růstovému lůžku, kde se chloupek nachází. Světlo se přemění na tepelnou energii, která lůžko zahřeje tak, až se chloupek uvolní. IPL epilátory zaručují dlouhodobý, dokonce i trvalý efekt hladké pokožky. A to díky tomu, že paprsek působí i na zárodek nevyvinutého chloupku. Tento postup zabránění jejich růstu se nazývá fotoepilace.

Levný
Braun Silk-expert Pro 5 PL5124 IPL
Výhody IPL epilátoru Nevýhody IPL epilátoru
Dlouhodobé, skoro až trvalé odstranění chloupků Nevhodné pro osoby nemocné a těhotné či kojící ženy
Bezbolestná metoda Neporadí si se světlými chloupky a není vhodný pro tmavý typ pleti
Epilace celého těla jedním přístrojem Omezení životnosti
  Vysoká pořizovací cena

Epilace nebo depilace

Epilovat nebo depilovat? To je nejčastější otázka žen. Oba způsoby odstraní chloupky, avšak každý jinak a na různě dlouhou dobu. Nyní se na ně podíváme podrobněji.

Depilace

Tento způsob likvidace ochlupení je bezbolestný. Dochází totiž k odstranění části chloupků, které jsou nad pokožkou, nikoliv pod jejím povrchem. Depilaci je tedy potřeba provádět častěji, zhruba po třech dnech. U každého člověka se to však může lišit. Pro depilaci se nejčastěji využívají klasická jednorázová holítka, žiletkové strojky či speciální gely nebo krémy.

Epilace

Metoda zvaná epilace odstraňuje celé chloupky i s kořínkem. Nejběžnějšími způsoby je používání voskových pásků, které jdou jednoduše nalepit, ale jejich stržení bolí. Stejně tak je bolestivá procedura za použití depilačního stroje. Ten chloupky z kůže vytrhává. Revoluční novinkou pro domácí použití je právě IPL depilátor, který prozatím jako jediný odstraňuje bezbolestně a šetrně.

Vítěz testů
Philips Lumea Advanced SC1999/00

Jak vybrat ten správný IPL epilátor?

Pokud vás bezbolestná a téměř trvalá metoda odstraňování chloupků zaujala, pojďme se detailněji podívat na jednotlivá kritéria, jenž vám usnadní výběr vašeho nového pomocníka.

Typ napájení

Jako většina přístrojů, tak i tento nabízí 3 typy nabíjení. Základním rozdělením je napájené síťové a akumulátorové. Třetím způsobem je napájení kombinované, jenž snoubí dva základní typy dohromady.

  • Síťové napájení: Jednoduchý přívod energie ze sítě pomocí kabelu. Výhodou tohoto řešení je neomezená doba provádění epilace. Limitující pro někoho ovšem může být právě potřeba připojení do sítě. Pokud se totiž ocitnete na místě bez přísunu elektrické energie, nezbude vám nic jiného než pár dní přečkat.
  • Akumulátorové napájení: Již ze samotného názvu je jasné, že energie se uchovává v akumulátoru. Ať už v takovém, který je napevno zabudovaný či odnímatelný pro nabíjení. Výhoda oproti předchozímu typu je, že není nutné pro proces odstraňování neustále pátrat po elektrické zásuvce. Ovšem záblesky, které IPL epilátor vyzařuje, mohou spotřebovat velké množství energie. Může tedy nastat situace, že si budete epilovat jednu nohu a pak čekat, než se přístroj opět nabije. Vždy ale záleží na kvalitě a kapacitě akumulátoru.
  • Kombinované nabíjení: Je sloučení obou typů a tím se stává ideálním parťákem jak pro použití doma, tak i na cestách.
Dostupný
Beurer IPL 5500

Světelná plocha

Světelná plocha, skrze kterou působí paprsky pod pokožku, má různé velikosti. Na trhu se setkáte s rozměry od 2 do 7 cm2. Ačkoli logicky si lze odvodit, že čím větší plocha, tím lepší epilace, tak v tomto případě to stoprocentně neplatí. Na jakékoliv epilované části, ať už to jsou nohy, podpaží či oblast bikin je několik záhybů. Právě v těchto místech je pro dosažení správného odstranění vhodné použít IPL epilátor s menší světelnou plochou či s použitím nástavce.

Záblesky

Blikání přístroje je na každém typu jiné, v závislosti na použitém programu. Některé IPL epilátory si vystačí s jedním programem, jiné jich zase poskytují více. Dalším rozdílným režimem je řízení záblesků. Ty mohou vycházet z přístroje automaticky či na základě stisknutí příslušného tlačítka.

Důležitým kritériem výběru je počet záblesků, které přístroj může vykonat. Tento ukazatel určuje životnost žárovky v IPL epilátoru. Rozmezí, které je na trhu dostupné, je přibližně od 50 000 do 400 000 záblesků. Průměrná spotřeba na epilaci celého těla vychází na 300-500 záblesků.

Na většinu chloupků
Freya IPL epilátor FR 650

Víte, že…?

Pro dosažení správného efektu doporučují odborníci v prvním roce používání provést 6-8 fotoepilací. V dalších letech se počet sníží na 1–2 za rok. Při jednoduchých počtech tak můžete zjistit, jak dlouho vám přístroj vydrží při daném počtu záblesků.

Intenzita světla

Nastavení intenzity světla je v závislosti na typu vaší pokožky. Dostupné přístroje mají nastavení manuální či automatické, s kterým si nemusíte lámat hlavu. Ovšem ani manuální nastavení není nijak složité. V návodu vždy najdete podrobný popis, jak toho dosáhnout.

Před prvním použitím se doporučuje IPL lampu otestovat na pokožce, aby nedocházelo k jejímu poškození. Jestliže se pokožka zbarví do červena nebo záblesky budou nepříjemné, je to pro vás signál špatné instalace a bude nutné ubrat na intenzitě světelných paprsků.

5 stupňů intenzity
ProfiCare PC-IPL 3024

Přístroje s automatickým nastavením mají senzor odstínu pokožky, jenž zaručuje co nejefektivnější odstranění chloupků s šetrnými záblesky.

Příslušenství

Jediným a velmi důležitým příslušenstvím jsou nástavce, o kterých jsme se již zmínili o pár řádků výše. Lidské tělo má spoustu záhybů a pro dosažení dokonalé epilace je k dispozici několik nástavců, které mohou významně ušetřit váš čas. Nejsou však vždy součástí balení, ale investice do nich se vám vyplatí. Níže nabízíme přehled dostupných nástavců.

  • Nástavec na tělo: Používá se pro epilaci nohou a má zaoblený tvar pro dokonalé odstranění chloupků. Světelné okénko je ve velikosti od 4 do 7 cm2.
  • Nástavec pro oblast bikin: Pro oblast třísel a silnější chloupky se používá nástavec s velikostí okénka přibližně 3 cm2.
  • Nástavec ideální do podpaží: Má stejnou velikost okénka jako nástavec pro oblast bikin, ale jiný specifický tvar, který kopíruje záhyby podpaží. Je tedy ideální pro použití v těžce dostupných místech.
  • Nástavec na tvář: Toto příslušenství je šetrnější k pokožce, jelikož je vybavené UV filtrem. Nástavec je plochý, ideální pro epilaci na bradě a dolní čelisti či nad horním rtem. Světelné okénko má velikost zhruba 2 cm2.

Víte, že…?

Pořízení samotného nástavce pro IPL epilátor se na českém trhu pohybuje od 1 000 Kč v závislosti na typu způsobu použití a značky zařízení.

Doba epilace

Rychlost epilace je samozřejmě delší než použití klasické žiletky. Avšak ta rozhodně nezajistí trvalé odstranění. Největší epilovanou částí jsou z pravidla lýtka, kde proces trvá 15-25 minut. Paže zvládnete do 8 minut, třísla do 5 minut a podpaží v rozmezí 1-3 minut. V případě obličeje je to pouhá jedna minuta. Vždy však záleží na zručnosti.

IPL není pro všechny

Teď bohužel zklameme všechny blondýnky, ženy se světlými nebo zrzavými chloupky a tmavou pletí. Fotoepilace totiž dobře funguje s tmavými chloupky, čím tmavší tím lepší. V opačném případě se výsledek nedostaví. U tmavé pletí zase hrozí popálení nebo změna barvy.

Pozor si však dejte, i pokud jste těhotná, nebo kojíte. Rovněž se nedoporučuje přístroj používat v případě srdečních a kožních chorob, epilepsie či při chemoterapii nebo léčbě s vitaminem A.

Víte, že…?

Vyvarujte se míření IPL záblesků na pihy, mateřská znaménka a tetování. Nejlepším a ideálním řešením je taková místa přelepit náplastí.

Koupě IPL epilátoru

Výběr zkrášlovacího přístroje je individuální záležitost. Každá z žen bude preferovat jiné zařízení, ovšem účel bude vždy stejný. Zbavit se chloupků.

Před koupí byste měla být rozhodnuta, zda budete IPL epilátor používat jen na oblast bikin či i na jiné části těla. Nástavce lze totiž pořídit samostatně nebo mohou být součástí balení, a to může ovlivnit pořizovací cenu. Na tu má také vliv značka produktu. Mezi domácími IPL epilátory byla průkopníkem společnost Philips, dále se k ní připojily další značky jako např. Braun, Rowenta či Remington.

Cena do 5 000 Kč

V nejnižší cenové kategorii lze pořídit malé IPL epilátory se síťovým napájením. Počet záblesků u kvalitnějších produktů je do 100 000 tisíc. Tím tedy klesá životnost přístroje. Součástí balení bývá maximálně jeden nástavec.

Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč

Střední třída poskytuje přístroje s 250 000 záblesky. Jsou vybaveny snímačem odstínu pokožky a můžete si vybrat až z 5 režimů pro odstranění. U některých přístrojů najdete dokonce i 3 nástavce. Způsob napájení je kombinovaný. Bonusem je i mobilní aplikace, která se propojí se zařízením a vy tak budete mít záznamy proběhlých fotoepilací a návod, jak využít zařízení na maximum.

Cena nad 10 000 Kč

U nejdražších přístrojů lze očekávat stejnou funkčnost jako ve střední třídě. Ovšem za vyšší cenu si pořídíte více záblesků, proto vám přístroji vydrží déle a k dispozici jsou všechny 4 nástavce pro fotoepilaci celého těla.

Jméno
Levný
Vítěz testů
Dostupný
Na většinu chloupků
5 stupňů intenzity
Image
Produkt
Braun Silk-expert Pro 5 PL5124 IPL
Philips Lumea Advanced SC1999/00
Beurer IPL 5500
Freya IPL epilátor FR 650
ProfiCare PC-IPL 3024
Na obličej
Osvětlení
Systém napájení
síťové
síťové
síťové
síťové
Cena ca. 6 300 CZK ca. 8 300 CZK ca. 2 400 CZK ca. 2 500 CZK ca. 1 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Johana Malá

About the Author

About the Author

Po vystudování žurnalistiky se věnuji redaktorské práci. Během studií jsem získala řadu zkušeností s psaním textů na různá témata. Specializuji se na produktové články z oblasti kuchyně, protože vaření je další mojí vášní. Zajímám se i o běžnou oblast úklidu, domácnosti, potřeby pro děti, ale s chutí se pustím i do produktů pro dílnu a zahradu. Vše beru jako výzvu, dozvědět se něco nového a o svoje zkušenosti se prostřednictvím psaní produktových textů ráda podělím.