Matrace

Ráno se budete cítit báječně díky nové matraci.

ca. 6 400 CZK
 
ca. 1 400 CZK
ca. 8 200 CZK
ca. 3 300 CZK
ca. 7 600 CZK
ca. 3 800 CZK
ca. 51 000 CZK
 
ca. 1 200 CZK

Jak vybrat matraci

Spánkem strávíme třetinu svého života. Proto bychom měli vždy dbát na to, abychom jej trávili v pohodlí. Bez dobré matrace se zkrátka neobejdeme a špatnou volbu poznáme v podobě nepříjemných bolestí zad a celkově nízké kvalitě odpočinku. Jelikož výběr odpovídající matrace není jednoduchou disciplínou, pokusíme se vám nákup zjednodušit tímto článkem. Naleznete v něm přehled těch nejvýznamnějších kritérií, podle nichž se vyplatí při nákupu orientovat.

– Tvrdost

Býváte ráno často rozlámaní a bolí vás záda? Spíte jako na trní a nemůžete dlouho najít vhodnou polohu? Na vině může být příliš tvrdá nebo naopak příliš měkká matrace. Každému z nás vyhovuje něco jiného. Významný vliv na konečnou volbu má nejen náš zdravotní stav, ale i pohlaví nebo hmotnost. Všichni výrobci dnes uplatňují klasifikaci tvrdosti do čtyř skupin. Věnujte dostatek času jejímu prostudování:

Tvrdost Doporučená hmotnost Charakter matrace Poloha při spánku Pro koho je určená
Velmi měkká (č. 1) Do 70 kg Elastická, přizpůsobivá matrace z latexu nebo studené pěny Na boku Starší lidé, nemocní, ženy
Měkká (č. 2) Do 90 kg Nejširší skupina elastických matrací udržujících páteř v rovině Na boku, střídání poloh Ženy, muži
Tvrdá (č. 3) Do 120 kg Tužší poryuretanová pěna kladoucí aktivní odpor Střídání poloh Muži
Velmi tvrdá (č. 4) Do 150 kg Vysoký odpor, udržení páteře zcela rovně Na zádech Muži, jedinci s vyšší hmotností

Některé společnosti nabízejí matrace, u nichž je každá strana jinak tvrdá. Uplatnění naleznou zejména v pokojích pro hosty nebo u manželských postelí. Každý získává potřebnou možnost volby spát podle toho, jak je zvyklý.
Informace uvedené v tabulce výše vás k ničemu nezavazují. Vystihují spíše preference jednotlivých skupin. Zcela jistě se ovšem najdou muži milující velmi měkké matrace a křehké dívky, jež se dobře vyspí jen na velmi tvrdém podkladu.

Taštičková
Dřevočal Eva
ca. 6 400 CZK
Aktuálni cena

– Použitý materiál

Není matrace jako matrace. Při jejich výrobě bývá využita široká škála materiálů dosahujících rozdílných výsledků. Ten hlavní efekt – pohodlný spánek, by ale měla zajistit každá z nich. V současné době se můžete setkat s několika základními typy matrací dle materiálu:

 • Latexové matrace
 • Pružinové matrace
 • Pěnové matrace

Nehledě na druh materiálu je oblíbené tzv. zónování. Celý povrch matrace je rozdělen do několika zón (hlavová, ramenní, bederní aj.) s rozdílnou tvrdostí. Navrženy jsou tak, aby nabídly odpovídající podporu nejvíce namáhaným částem těla. Dětem a osobám nižší tělesné výšky však mohou přinést více škody než užitku. Vzhledem k tomu, že jsou navrženy pro běžnou tělesnou výšku okolo 180 cm menší tělo na dané zóny zkrátka nedosáhne.

Latexová
Ostaš Nela

Latexové matrace

Pro výrobu nejměkčích matrací na trhu se standardně využívá latexu. Jeho tvrdost obvykle nepřesahuje hodnotu 2. Samotný materiál je vysoce elastický a skvěle se přizpůsobí tvaru těla. Jeho výhodou jsou i dlouhá životnost a stálost, takže se nemusíte bát, že byste jej během několika měsíců zdeformovali.

Latex je přírodní látka. Není příliš prodyšný a ke všemu je velice náchylný na vlhkost. Trpíte-li častým nočním pocením, zvažte raději volbu jiného druhu materiálu. Absence odolnosti proti roztočům by měla varovat alergiky. Nejmodernější latexové modely jsou ovšem doplněny o různé příměsi, jejichž pomocí se daří negativní vlivy eliminovat.

Pružinové matrace

Pamatujete si ještě na hrůzostrašné matrace na stařičkých chatách a kempech? Každý neopatrný pohyb hrozil zaražením ostré pružiny do zad. Doba se změnila a dnešní matrace jsou pružné a speciální roznášecí vrstva zajistí, že tlak pružin neucítíte ani při přemíře snahy. Na trhu se můžete setkat hned se třemi systémy jejich umístění:

Dětská pružinová
Max-i AVERY
ca. 1 400 CZK
Aktuálni cena
 • Pružinové jádro – pružiny jsou navzájem spojeny pérky zabraňujícími jejich uvolnění
 • Taštičkové pružiny – jednotlivé pružiny jsou uloženy ve speciálním textilním pouzdře
 • Mikrotaštičkové pružiny – tisíce drobných pružinek uložených v textilním pouzdře

Rozmyslete si jejich umístění do postele s laminovým roštem. Naproti tomu pevnému korpusu dodají skvělou prodyšnost.

Pěnové matrace

Zdaleka nejpočetnější skupinu tvoří pěnové matrace. Již jejich název napovídá, že hlavním materiálem bývá pěna různé tvrdosti a konzistence. Jejich významnou výhodou je univerzální použití se všemi druhy roštů. Rozlišujeme hned čtyři základní druhy pěny:

Bio pěnová
Materasso Partner Biogreen
ca. 8 200 CZK
Aktuálni cena
 • Polyuretan (PUR) – nejběžnější, elastická, tvarově stálá, mnoho variant tvrdosti a vysoká odolnost
 • Bio pěna –elastická a odolná, nejekologičtější materiál, rezistentní i proti mikrobům a roztočům
 • Studená pěna – prodyšná, tvarově stálá a vysoce odolná, perfektně odvádí teplo a snadno se přizpůsobí tělu
 • Líná pěna – pro jedince trpící bolestmi zad a kloubů, mění tvrdost podle teploty, stabilizuje páteř a poskytuje tělu oporu

Potah

Na první pohled se otázka potahu matrace nezdá být příliš důležitá. Vždyť je přece ještě překryt prostěradlem a na pohodlí má jen pramalý vliv. Jste-li však úzkostliví na hygienu, měli byste jej vybírat s odpovídající péči.

Většina producentů běžně používá textil. Látka se prošívá vlákny různé gramáže a pro podšití je volena netkaná látka. Mnohem důležitější je ovšem možnost potah sejmout. Jestliže jej nelze sundat, rozlučte se s praním v pračce, vystačit si musíte s houbou či kartáčkem. Přesně z těchto důvodů se oblibě mezi zákazníky těší spíše potahy snímatelné a následně pratelné v pračce. Nahřátí na vyšší teploty nejen efektivně odstraní případné nečistoty, poradí si i různými roztoči a bakteriemi.

Česká značka
Dřevočal Lima
ca. 3 300 CZK
Aktuálni cena

Způsob uložení

Na výdrž matrace má zásadní vliv zejména její uložení. V žádném případě by neměla ležet na pevné desce, neboť dojde k omezení jejího provětrávání. Špatná cirkulace vzduchu má za následek rychlé ukládání škodlivin a množení roztočů vyvolávajících alergií. Vlhké prostředí navíc představuje ideální místo pro vznik a rozvoj plísní.

Z těchto důvodů se obecně setkáte se třemi základními variantami uložení matrace, které jsou všeobecně akceptovatelné:

 • Dřevěné laťové rošty – levná varianta, zaručí provzdušnění matrace, ale při zátěži matraci stlačí
 • Rošty z předpružených lamel – matraci provzdušní a napomáhá i lepšímu rozložení zátěže a elastičnosti
 • Destičkové rošty – místo lamel využívají propojených destiček, které pomáhají ještě lépe rozkládat tlak, nevýhodou je jejich vysoká pořizovací cena
Sendvičová
Tropico Heureka
ca. 7 600 CZK
Aktuálni cena

Zajímavou variantou je i možnost pořízení polohovacích lamelových roštů. Umožňuje podle potřeby nadzvednout hlavovou nebo nožní část a tím ulevit postiženým svalům. Pro dlouhodobě nemocné či špatně pohyblivé jedince se vyrábějí ještě motorová polohovací lůžka, u nichž je změna polohy řízena automaticky.

Víte, že…?

Ať už si zvolíte kteroukoliv variantu, pamatujte, že matrace musí plně odpovídat postavě. V ideálním případě se vyplatí volit matraci o 20 cm delší, než je výška, dostatečný komfort zajistí šířka nad 90 cm.

Způsob užívání

Matraci pro každodenní používání logicky podrobíte mnohem důkladnějšímu zkoumání než tu, na níž se vyspíte několikrát do roka na chatě. Pro občasné užívání jsou obzvláště vhodné matrace pružinové, polyuretanové a některé sendvičové. Jejich vzdušnost zajistí, že nebudete zatěžováni jejich neustálým čištěním a kontrolováním. Ze stejných důvodů si vydobyly velkou oblibu mezi hoteliéry, majiteli kempů a chat.

Paměťová
Panmatraci Masáž Exclusive
ca. 3 800 CZK
Aktuálni cena

Chcete-li zakoupit matraci pro každodenní spánek, vydejte se do obchodu a zkoušejte. Rozměry, tvrdost, materiál, vzdušnost, to všechno vám musí zcela vyhovovat. Kupujete si podložku, na níž budete spát minimálně po dobu několika let. K čemu vám bude, pokud budete každé ráno rozlámaní a rozmrzelí?

Údržba

Když už jste si tedy nějakou tu matraci zakoupili, počítáte, že vám nějakou dobu bude sloužit. Jestliže se o ni budete dostatečně starat, vydrží klidně i několik desítek let. Naopak při špatné péči se nevyhnete nákupu nové třeba i do pěti let. Jaké jsou tedy tipy pro správnou péči?
Větrání
Čištění

Větrání matrace

Dobře víte, jak mnohdy vypadají tropické letní noci. Potíte se tak, že kromě pyžama jsou mokré i prostěradlo a samotná matrace. Potahy bývají naštěstí navrženy, aby pot snadno vstřebaly, stačí jim dát možnost vyschnout. Po horké noci nebo prodělané nemoci se vyplatí vyměnit prostěradlo a nechat alespoň po dobu jednoho dne matraci vyvětrat venku nebo alespoň u otevřeného okna.

Pro náročné
Tempur Hybrid Luxe
ca. 51 000 CZK
Aktuálni cena

Každodenním užíváním samozřejmě dochází k deformaci míst, na něž tělo tlačí nejsilněji. Každý má svou oblíbenou polohu a na nejvíce exponovaných plochách matrace časem vyměkne. Z toho důvodu byste ji měli vždy zhruba po měsíci otočit. Díky tomu se případné nerovnosti vyrovnají. Otáčení doporučujeme pouze u těch modelů, které nejsou rozděleny na zóny. Jejich navržení totiž změnou směru narušíte.

Čištění matrace

Již výše zmíněný potah chrání matraci před bezprostředním nebezpečím. Ať už se v posteli stane cokoliv, není nic obtížnějšího než povlak sejmout, hodit do pračky a vyprat alespoň na 60 °C. Při této teplotě zničíte i roztoče, bakterie a další nepříjemné mikroorganismy.

Nelze-li povlak sejmout, musí přijít na řadu ruční čištění. Provádějte jej ovšem se vší opatrností, protože pokud na povlak vylijete kyblík vody, vytvoříte ideální prostředí pro růst plísní a vody. Čisticí prostředek by měl být co nejvíce přírodní. Vyšší obsah chemie totiž může textil povlaku zničit.

Vysoká nosnost
Magniflex Toscana

Víte, že…?

Po každém čištění nezapomeňte nechat matraci pořádně vyvětrat. Není příliš zdravé vdechovat po dobu několika dní zbytky čistidla, nehledě na nepříjemný zápach, který se může negativně podepsat na kvalitě spánku.

Nejvýznamnější značky

Ne u všech typů produktů hraje značka vliv. Někdy se setkáme s vynikajícím modelem relativně neznámého výrobce, naproti tomu modely renomovaných značek selhávají a nefungují. V případě matrací ovšem rozhodně doporučujeme na renomé společnosti přihlížet. Hlavním důvodem je fakt, že významní hráči na trhu bývají držiteli certifikátů kvality, jež je nutí používat jakostní materiály a držet určitý standard kvality.

Mezi nejvýznamnější firmy v našich luzích a hájích řadíme hned několik značek.

Cestovní pro miminka
Träumeland Air
ca. 1 200 CZK
Aktuálni cena
 • Matrace Dřevočal
 • Matrace Purtex
 • Matrace Tropico
 • Matrace Materasso

Matrace Dřevočal

Přerovská společnost Dřevočal se během své 12leté existence vyšvihla mezi nejzvučnější jména v oboru. Její široká nabídka zahrnuje pěnové, pružinové, ale i latexové matrace. Skvělého renomé se těší i její antibakteriální ekologická pěna, která si nalezla velkou oblibu mezi alergiky.

Matrace Purtex

Firma Purtex má tradici, poněkud delší, založena byla již v roce 1995. Zaměřuje se na výrobu kompletního vybavení ložnic. Hlavní důraz klade na pěnové, klasické pružinové a taštičkové matrace. Je držitelem menšího ocenění Bureau Veritas.

Matrace Tropico

Řada matrací Tropico pochází z dílen české divize nadnárodního konglomerátu Hilding Anders Group. Ten byl založen již roku 1939 a od té doby si vydobyl vrcholné postavení na trzích nejen v Evropě, ale i v Asii. Zabývá se prakticky kompletním segmentem trhu, včetně zdravotnických matrací. Vyniká provedením potahů, jež snoubí elegantní design a vysokou odolnost.

Matrace Materasso

Poslední firmou, která stojí za zmínku, je slovenská společnost Materasso. Její tradice sahá do roku 1995 a definují ji zejména ortopedické a zdravotnické matrace. V nabídce ale naleznete i speciální termoregulační a pěnové matrace, případně sedací vaky. Její portfolio završuje rozsáhlá nabídka matrací určených pro děti.

Ceny

Kvalitní spánek má významný vliv na kondici, vzhled i celkové zdraví. Z toho důvodu byste se neměli zaleknout vyšších cen a zkrátka vzít v potaz, že za odpovídající komfort něco málo zaplatíte. Chcete-li přeci jen ušetřit, poohlížejte se po nejlevnějších modelech výše představených značek. Když už nedostanete tu nejlepší péči, alespoň budete mít jistotu, že splňují všechny potřebné normy.

Abyste věděli, do čeho jdete, zkontrolovali jsme dostupnou nabídku za vás. Výsledkem naší analýzy bylo stanovení tří cenových pásem, v nichž se nacházejí modely podobných vlastností:

 • Do 3 000 Kč
 • 3 000 Kč – 6 000 Kč
 • Nad 6 000 Kč

Cena do 3 000 Kč

V segmentu nejlevnějších produktů dominují matrace z PUR pěny, taštičkové a latexové kusy. Volit můžete ze široké škály tvrdosti od velmi měkkých až po výrazně tvrdé. Podobně rozsáhlá je nabídka různých délek, takže na své si přijde každý. Počítejte však s tím, že výška jen málokdy přesáhne 10 cm a nosnost je omezena na 130 kilogramů.

I v této oblasti naleznete modely renomovaných značek. Jestliže plánujete zakoupit matraci pro občasné přespání, nepoohlížejte se zbytečně ve vyšších cenových kategoriích. Každodenní používání však povede k jejich rychlému opotřebení.

3 000 Kč – 6 000 Kč

Střední třída skýtá mnohem větší podíl kvalitních materiálů – HR pěny, studené pěny, případně sendviče. Záleží jen na vás a vašich osobních preferencích. Nosnost již přesahuje 135 kilogramů a potěší i dělení do zhruba 7 zón. Oproti předcházejícím 3 se jedná o příjemnou změnu.

Výška matrace se pohybuje od 18 do 20 cm, díky čemuž je zajištěna odolnost proti deformaci. Při šetrném zacházení se můžete těšit i na několik let trvající intenzivní využívání.

Cena nad 6 000 Kč

Hledáte za všech okolností to nejlepší bez ohledu na cenu? Začněte lovit v nejvyšší kategorii a zcela jistě dosáhnete svého. Samozřejmostí jsou ty nejkvalitnější materiály, nosnost přesahující 150 kg a výška nad 20 centimetrů. Zkrátka hodně muziky za hodně peněz.

Nomination
Taštičková
Latexová
Dětská pružinová
Bio pěnová
Česká značka
Sendvičová
Paměťová
Pro náročné
Vysoká nosnost
Cestovní pro miminka
Image
Product
Dřevočal Eva
Ostaš Nela
Max-i AVERY
Materasso Partner Biogreen
Dřevočal Lima
Tropico Heureka
Panmatraci Masáž Exclusive
Tempur Hybrid Luxe
Magniflex Toscana
Träumeland Air
Typ matrace
taštičkové
latexové
pružinové
bio pěnové
sendvičové
sendvičové
paměťové
PUR pěnové
Nosnost matrace
120 kg
130 kg
140 kg
135 kg
140 kg
180 kg
Počet zón
7
7
7
1
7
Tvrdost matrace
tuhost 3 – středně tvrdé
tuhost 2 – měkké
tuhost 3 – středně tvrdé
tuhost 3 a 4 – tvrdá a extra tvrdá
tuhost 4 – tvrdé
Zdravotní matrace
Cena ca. 6 400 CZK   ca. 1 400 CZK ca. 8 200 CZK ca. 3 300 CZK ca. 7 600 CZK ca. 3 800 CZK ca. 51 000 CZK   ca. 1 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena