Nafukovací kajak

Pro veškeré vodní aktivity.

Jak vybrat nafukovací kajak

Český národ jednoznačně patří mezi vodní nadšence. Pokud patříte i vy mezi milovníky vody, vodáckého života, sjíždění řeky nebo jen toužíte po odpočinku uprostřed rybníka či přehrady, nafukovací kajak je pro vás tím pravým společníkem. Vybrat si ten správný není vůbec snadné. V následujícím článku vám poskytneme potřebné informace, které vám při výběru přijdou vhod.

Typy

Před tím, než začnete nafukovací kajak vybírat, si ujasněte, jaké plavby budete podnikat a jaké máte zkušenosti. Vybírat můžete z následujících druhů kajaků.

Rekreační kajak

Tento typ kajaku je vhodný pro klidné plavby v klidných vodách a v nepříliš náročných úsecích. Sympatická je nejen dostupná cena, ale také nízká hmotnost a velmi dobrá skladnost. Rekreační kajak je snadno ovladatelný a zvládne ho řídit i začátečník. Jejich délka bývá kratší (většinou pod 4 metry) a širší (do zhruba 75 cm).

Pro dva
Intex 68307 Explorer K2 set

Turistický kajak

Zde je kladen důraz na dostatek prostoru i pro zavazadla a také na stabilitu, protože turistické kajaky jsou vhodné i pro delší výlety. Jsou bezpečné, dobře se ovládají a jsou komfortní. Jsou ale odolnější než rekreační modely.

Sportovní kajak

Mají užší profil a jsou poněkud dlouhé. To jim umožňuje vysokou rychlost. Jejich odolnost musí být vysoká. Jsou určené zejména pro zkušené plavce, protože jsou méně stabilní a vyžadují více zkušeností.

Expediční kajak

Je určený pro extrémní použití. U tohoto typu kajaku je důležitá maximální odolnost a velký úložný prostor. Expediční kajak je nejen velmi rozměrný, ale také rychlý.

S příslušenstvím
Gumotex Rush 1

Kajaky na divokou vodu

Důležitá je zde odolnost a skvělý ovladatelnost. Tyto kajaky jsou dobře vybavené a bezpečné. Zároveň mají dostatek prostoru.

Počet osob

Klasicky je kajak určený pro jednu osobu. V dnešní době ale můžete pořídit i nafukovací kajak pro dvě, výjimečně i pro tři osoby. Plavba tedy může být pouze vašim osobním zážitkem nebo jej můžete sdílet s někým dalším.

Velikost

Rekreační kajaky pro jednu osobu obvykle mívají do zhruba 370 cm. Delší jsou sportovní kajaky, které mohou mít 450 i více centimetrů. Obecně se můžete řídit pravidlem, že čím je kajak delší a užší, tím je rychlejší, ale také méně stabilní a je potřeba mít více zkušeností.

Pro začátečníky
Intex 68306 Challenger K2 Set

Materiál

Možná budete překvapeni, ale existují různé varianty materiálů, ze kterých může být nafukovací kajak vyrobený.

PVC

PVC je naprostý základ u nafukovacích kajaků. Z tohoto materiálu jsou vyrobeny kajaky nejnižších cenových kategorií. Kvalita je ovšem různorodá. Pokud zvolíte kajak, který bude mít dostatečně tlusté PVC a případně přidanou další ochrannou vrstvu, jako je nylon nebo polyester, může dosáhnout vysoké životnosti a odolnosti. Obecně se ale jedná o cenově dostupnou možnost, u které neočekávejte nějaké oslnivé vlastnosti.

Gumové provedení

U tohoto typu člunů se používají materiály na bázi kaučuku, které mají obchodní názvy jako například Nitrilon nebo Hypalon. Gumové čluny jsou kvalitnější, odolnější a vydrží déle než čluny z PVC. Samozřejmostí je ale také vyšší cena.

Rekreační
Aqua Marina Tomahawk K 440

Komory

Další důležitý parametr. Čím více komor, tím je nafukovací kajak kvalitnější. Ideální je, když bude mít každá komora vlastní ventil.

Víte, že…?

Než se rozhodnete pořídit si kajak, určitě byste měli znát nejen jeho výhody, ale také nevýhody.

Výhody Nevýhody
skladnost při přepravě potřeba dofukování
velmi rychlé nafouknutí možné mechanické poškození pláště
příjemná cena oproti lodím z pevných materiálů je pomalejší
rychlost plavby  
stabilita  
vysoká nosnost  

Výrobci

Dalším kritériem, které vám může usnadnit výběr nafukovacího kajaku je pár tipů od nás na výrobce, se kterými neuděláte chybu. Několik jich zde vyjmenujeme, ovšem existují i další značky, které jsou kvalitní a osvědčené. Například můžete vybírat z těchto značek:

Pro 2 dospělé a dítě
Sevylor Tahiti plus
  • Sevylor – Tato společnost nabízí cenově dostupné modely a určitě je zde z čeho vybírat. U zákazníků je oblíbená.
  • Aqua Marina – Zmíněný výrobce má široký výběr kajaků a drží se na předních místech prodejnosti. Najdete zde levné dražší i cenově vysoké kajaky. Ovšem ceny odpovídají kvalitě.
  • Intex – Další známý výrobce, který nabízí kvalitní výrobky za opravdu slušné ceny. S ním nešlápnete vedle.
  • Gumotex – Tato společnost nabízí velmi široký sortiment. Můžete zde pořídit kajak pro jednu, dvě a klidně i tři osoby. Kvalita je bezpochyby skvělá, ovšem cena je zde vyšší.

Cena

  • Do 5 000 Kč jste schopni pořídit levnější model kajaku, zejména pro rekreační využití. Najdete zde kajaky pro jednu i dvě osoby. Nosnost je zhruba od 120 – 150 kg. Počítejte s tím, že kajak bude vyroben z PVC.
  • V rozmezí 5 000 – 10 000 Kč narazíte na solidní kajaky pro jednu osobu, ale i varianty pro dva. Materiál je opět zejména PVC, ale bývá kvalitněji zpracován, především s nosnou tkaninou nebo ochrannými vrstvami. Za tuto sumu pořídíte jak rekreační, tak i turistické kajaky.
  • Pokud obětujete více než 10 000 Kč, můžete vybírat z kaučukových kajaků, které mají špičkové zpracování a jsou vhodné a odolné i na náročné plavby. Počítejte, že cena těch nejlepších modelů šplhá až k 20 až 30 tisícům korun.
Jméno
Pro dva
S příslušenstvím
Pro začátečníky
Rekreační
Pro 2 dospělé a dítě
Image
Produkt
Intex 68307 Explorer K2 set
Gumotex Rush 1
Intex 68306 Challenger K2 Set
Aqua Marina Tomahawk K 440
Sevylor Tahiti plus
Materiál
PVC
Drop Stitch
PVC
Drop Stitch
odolné PVC
Hmotnost
16.19 kg
12 kg
17.9 kg
20 kg
11.7 kg
Počet osob
2
1
2
2
3
Nosnost
181.44 kg
150 kg
160 kg
210 kg
200 kg
Délka
312.42 cm
355 cm
351 cm
425 cm
385 cm
Šířka
91.44 cm
81 cm
76 cm
78 cm
90 cm
Cena ca. 2 800 CZK ca. 29 000 CZK ca. 2 600 CZK ca. 21 200 CZK ca. 4 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena