Nejlepší nůžky na plech 2024 a jak vybrat

Na okap i boudu pro psa.

Autor: Jiří Novák | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
ROSTEX 2405
96 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat nůžky na plech?

 • nůžky mají řadu podob, základ tvoří ruční a elektrické varianty
 • v případě elektrických nůžek máte dále na výběr mezi akumulátorovými a elektrickými
 • nejdůležitějším parametrem je příkon, rychlou práci vám zaručí nůžky s příkonem cca 500 W
 • řezná kapacita udává, jak široký plech můžete pomocí nůžek stříhat

Nůžky na plech - náš výběr

Ruční nůžky na plech

Elektrické nůžky na plech

Akumulátorové nůžky na plech

Zobrazit kompletní nabídku nůžek na plech

Jak vybrat nůžky na plech?

 • nůžky mají řadu podob, základ tvoří ruční a elektrické varianty
 • v případě elektrických nůžek máte dále na výběr mezi akumulátorovými a elektrickými
 • nejdůležitějším parametrem je příkon, rychlou práci vám zaručí nůžky s příkonem cca 500 W
 • řezná kapacita udává, jak široký plech můžete pomocí nůžek stříhat

Typ a účel

Nůžky na plech se prodávají v různých provedeních, takže je můžeme rozdělit na tři základní typy:

 • ruční
 • pákové
 • elektrické

Ruční

Klasické ruční nůžky na plech fungují a vypadají podobně, jako nůžky, které máme asi všichni doma. Hodí se pro stříhání tenčích plechů do tloušťky 1,5 mm. Takový plech s nimi nastříháte pohodlně, rychle a přesně. Tyto nůžky si nejčastěji pořídíte do své domácí kutilské dílny.

Nůžky na plechu

S občasným stříháním Vám pomohou jednoduché ruční nůžky, iStock /iv-serg

Pákové

Pákové nůžky rovněž fungují díky lidskému pohonu, ale na rozdíl od obyčejných ručních nůžek slouží ke stříhání hrubších plechů. S těmito nůžkami si poradíte i s plechy o tloušťce 3 mm a to bez větších obtíží. Tento typ nůžek na plech je účinnější právě díky tomu, že využívají větší páku na ručce nůžek. Tyto nůžky si většinou pořizují profesionální dílny, kde se pracuje s hrubším materiálem.

Elektrické

Nůžky na plech
ROSTEX 2405

Alternativou k předchozím dvěma mechanickým typům jsou elektrické nůžky na plech, které se umí probít přes různě hrubé masy plechu. Závisí to na výkonu motoru, kvalitě ostří a samozřejmě na ceně nůžek. Právě cena elektrických nůžek na plech je hlavní důvod, proč si je většinou pořídí firmy do dílen pro své zaměstnance, spíše než domácí kutilové.

Srovnání

Velice stručně můžeme srovnat výhody mezi mechanickými a elektrickými nůžkami na plech pomocí následující tabulky:

 VýhodyNevýhody
ManuálníLevnéPomalejší práce
 Dlouhá životnost, neporuchovostNamáhavější práce
  Menší preciznost
ElektrickéRychlá práceKratší životnost
 Práce bez námahyVyšší pořizovací ceny
 Precizní práce 

Ostří

Tak jako běžné nůžky, i ty na plech mají ostří, díky kterému můžete porcovat materiál, tedy plech. Podívejme se, s jakými variantami ostří se můžeme setkat u manuální i elektrických nůžek na plech a k čemu se nejlépe hodí.

Mechanické nůžky

Ruční nůžky na plech
FISKARS 1063328

U mechanických nůžek je to snadné, fungují na principu dvou ostří klínového tvaru, které se hýbou proti sobě. Ostří mechanických nůžek na plech mohou být:

 • rovná
 • zakřivená

Pokud je ostří rovné, jsou nůžky určeny ke stříhání rovných ploch a zakřivené se používají ke stříhání oblých tvarů.

Stříhání plechu

Nůžky si poradí s plechem různé šířky, iStock /Kingarion

Elektrické nůžky

Elektrické nůžky mají na výběr z počtu ostří a podle toho se dělí na:

 • jednostřižné
 • dvoustřižné
Elektrické nůžky na plech
MAKITA JS3201J

U jednostřižných nůžek na plech pracuje pouze jen břit. Tyto nůžky jsou vhodné ke stříhání křivek.

Naopak dvoustřižné elektrické nůžky se hodí ke stříhání rovných tvarů. Výhodou těchto nůžek je to, že nedeformují okraje stříhané materiálu. Na druhé straně při práci s nimi vzniká odpad.

Technické parametry

Nyní se věnujme technickým parametrům, které se týkají výhradně elektrických nůžek na plech. Podíváme se na tři údaje – přívod energie, příkon a řezná kapacita. Ty promlouvají do síly řezaní, času stráveného u řezání a v neposlední řadě do ceny nůžek.

Akumulátorové nůžky na plech
Bosch GUS 12V-300 0.601.9B2.901

Přívod energie může být dvojí:

 • kabelem z elektrické sítě
 • z dobíjecího akumulátoru

Elektrické

Pokud jste zvolili první variantu, tak je nutné pracovat poblíž zásuvky, anebo mít prodlužovací kabel. Výhoda je nižší cena těchto nůžek, nevýhoda je naopak přítomnost kabelu, který Vás limituje v dosahu práce nebo se Vám může při práci plést.

Akumulátorové

Akumulátor je výhodný v tom, že nepotřebujete mít po ruce zásuvku, takže pokud potřebujete vystřihnout něco na oplechování komína, tak je to lepší varianta. Za tu si samozřejmě připlatíte, protože výrobce si do ceny započte náklady na akumulátor a nabíječku.

Příkon

Nůžky na plech
FIELDMANN 50004205 FDNP 3301

Příkon se udává ve wattech a má zásadní vliv na to, jakou silou elektrické nůžky na plech stříhají, tedy jaká je jejich řezná kapacita. Samozřejmě platí, že čím vyšší hodnotu příkonu nůžky mají, tím rychleji budete mít hotovo. Zákonitě za ně také zaplatíte více. Jako takový zlatý střed pro domácí kutily v poměru ceny a dostačujícího příkonu se uvádí hodnota 500 W.

Řezná kapacita

Řezná kapacita ukazuje to, s jak hrubým plechem si Vámi vybrané nůžky dokážou poradit. Výrobci většinou uvádějí pevnost materiálu a jeho maximální tloušťku, se kterou si vybrané nůžky poradí. Podle toho, jaké materiály používáte, tedy můžete vybrat nůžky s vhodnou řeznou kapacitou.

Výrobci

Výrobců nůžek na plech je celá řada, někteří z nich mají v nabídce jak mechanické, tak elektrické. To je například případ značky Extol. Známý výrobce nůžek, kleští a podobného nářadí je Knipex, Stanley, Bahco, Rostex a dalo by se hodně pokračovat.

Ruční nůžky na plech
Pergler NCRP 120/3

Elektrické nůžky na plech můžete hledat u výrobců ostatního elektrického nářadí. Asi nerozšíření značka je Makita, která sází na věhlas japonské kvality. Podobný zvuk ve světě mají i produkty značky Bosch.

Ceny

Cena nůžek na plech se podobně jako u jiných artiklů pohybuje v několika cenových relacích. Abychom to zjednodušili, tak jsme je rozdělili do několika kategorií.

Od 200 do 700 Kč se dají pořídit mechanické nůžky na plech. Ty nejlevnější a nejobyčejnější pořídíte i za cenu kolem 200 Kč. Bytelnější a kvalitnější kousky se pohybují v horní části intervalu, tedy mezi 500 až 700 Kč.

Elektrické nůžky na plech
EXTOL INDUSTRIAL 8797206

Pokud zůstaneme u ručních nůžek, tak se dají pořídit i dražší, které jsou většinou něčím zvláštní. Například nůžky s prodlouženou násadou mohou stát i kolem 1000 Kč.

2500–5000 Kč je cenová hladina nejlevnějších elektrických nůžek na plech. Za tuto cenu pořídíte rovněž ruční pákové nůžky. Pokud se budeme věnovat především elektrickým nůžkám, tak za tuto cenu pořídíte především zařízení s nižší řeznou kapacitou. Tyto nářadí většinou zvládají nerezovou ocel do tloušťky kolem 1,3 mm. Většina nůžek na plech v této cenové kategorii je napájena kabelem ze sítě.

5000–10000 Kč je cenový interval pro náročné kutily nebo pro dílny, kde nůžky na plech mají větší využití. Hlavní rozdíl oproti předchozím typům je vyšší řezná kapacita. Pro srovnání, tyto nůžky zvládnou oproti těm levnějším i 2x tlustější nerezový plát. Navíc jsou často poháněné akumulátorem a mají i indikátory nabití. Pokud nepřepokládáte práci výhradně v dílně, vyplatí se investovat do nůžek v této kategorii.

Akumulátorové nůžky na plech
DEWALT DCS491NT

Více než 10000 Kč je cena, kterou se vyplatí do nůžek na plech investovat především klempířům a dalším profesionálům. Takové nůžky zvládnou už velký kus práce a poradí si s nerezem tlustším než 3 mm. Samozřejmě i nůžky na plech mají různé speciální provedení, které mohou dosahovat těchto vyšších cen. Pro běžného uživatele není nutné se touto skupinou zabývat.

Otázky a odpovědi

Lze plech stříhat i pomocí jiného zařízení?

K některým vrtačkám je možné zakoupit speciální nástavce, s jejichž pomocí můžete stříhat nejen plech, ale i jiné materiály. Použít je můžete na stříhání plastu, polykarbonátu, mědi, hliníku, kartonu a dalších materiálů. Nástavce mohou stříhat plech s tloušťkou až 1,8 mm.

Jak široký plech je možné stříhat s ručními nůžkami?

Pomocí ručních nůžek ustříhnete plech s tloušťkou do 1,2 mm. Pákové si poradí s tloušťkou až 3 mm. Elektrické nůžky mohou stříhat plech s tloušťkou 2,5 mm. Ke stříhání můžete použít i prostřihovačku, která je ideální na tvarové plechy a zvládne tloušťku 1,6 mm.
Zobrazit kompletní nabídku nůžek na plech