Nůžky na plech

Na okap i boudu pro psa.

ca. 200 CZK
ca. 6 800 CZK
ca. 7 100 CZK
ca. 600 CZK

Jak vybrat nůžky na plech?

 • nůžky mají řadu podob, základ tvoří ruční a elektrické varianty
 • v případě elektrických nůžek máte dále na výběr mezi akumulátorovými a elektrickými
 • nejdůležitějším parametrem je příkon, rychlou práci vám zaručí nůžky s příkonem cca 500 W
 • řezná kapacita udává, jak široký plech můžete pomocí nůžek stříhat

Typ a účel

Nůžky na plech se prodávají v různých provedeních, takže je můžeme rozdělit na tři základní typy:

 • ruční
 • pákové
 • elektrické
Ruční
EXTOL Premium 48100

Ruční

Klasické ruční nůžky na plech fungují a vypadají podobně, jako nůžky, které máme asi všichni doma. Hodí se pro stříhání tenčích plechů do tloušťky 1,5 mm. Takový plech s nimi nastříháte pohodlně, rychle a přesně. Tyto nůžky si nejčastěji pořídíte do své domácí kutilské dílny.

Pákové

Pákové nůžky rovněž fungují díky lidskému pohonu, ale na rozdíl od obyčejných ručních nůžek slouží ke stříhání hrubších plechů. S těmito nůžkami si poradíte i s plechy o tloušťce 3 mm a to bez větších obtíží. Tento typ nůžek na plech je účinnější právě díky tomu, že využívají větší páku na ručce nůžek. Tyto nůžky si většinou pořizují profesionální dílny, kde se pracuje s hrubším materiálem.

Elektrické

Alternativou k předchozím dvěma mechanickým typům jsou elektrické nůžky na plech, které se umí probít přes různě hrubé masy plechu. Závisí to na výkonu motoru, kvalitě ostří a samozřejmě na ceně nůžek. Právě cena elektrických nůžek na plech je hlavní důvod, proč si je většinou pořídí firmy do dílen pro své zaměstnance, spíše než domácí kutilové.

Elektrické
MAKITA JS1000

Srovnání

Velice stručně můžeme srovnat výhody mezi mechanickými a elektrickými nůžkami na plech pomocí následující tabulky:

  Výhody Nevýhody
Manuální Levné Pomalejší práce
  Dlouhá životnost, neporuchovost Namáhavější práce
    Menší preciznost
Elektrické Rychlá práce Kratší životnost
  Práce bez námahy Vyšší pořizovací ceny
  Precizní práce  

Ostří

Tak jako běžné nůžky, i ty na plech mají ostří, díky kterému můžete porcovat materiál, tedy plech. Podívejme se, s jakými variantami ostří se můžeme setkat u manuální i elektrických nůžek na plech a k čemu se nejlépe hodí.

Mechanické nůžky

U mechanických nůžek je to snadné, fungují na principu dvou ostří klínového tvaru, které se hýbou proti sobě. Ostří mechanických nůžek na plech mohou být:

Akumulátorové
Bosch GSC 12V- 13 0.601.926.105
 • rovná
 • zakřivená

Pokud je ostří rovné, jsou nůžky určeny ke stříhání rovných ploch a zakřivené se používají ke stříhání oblých tvarů.

Elektrické nůžky

Elektrické nůžky mají na výběr z počtu ostří a podle toho se dělí na:

Jednoduché
ROSTEX 2324
 • jednostřižné
 • dvoustřižné

U jednostřižných nůžek na plech pracuje pouze jen břit. Tyto nůžky jsou vhodné ke stříhání křivek.

Naopak dvoustřižné elektrické nůžky se hodí ke stříhání rovných tvarů. Výhodou těchto nůžek je to, že nedeformují okraje stříhané materiálu. Na druhé straně při práci s nimi vzniká odpad.

Technické parametry

Nyní se věnujme technickým parametrům, které se týkají výhradně elektrických nůžek na plech. Podíváme se na tři údaje – přívod energie, příkon a řezná kapacita. Ty promlouvají do síly řezaní, času stráveného u řezání a v neposlední řadě do ceny nůžek.

Přívod energie může být dvojí:

 • kabelem z elektrické sítě
 • z dobíjecího akumulátoru

Elektrické

Pokud jste zvolili první variantu, tak je nutné pracovat poblíž zásuvky, anebo mít prodlužovací kabel. Výhoda je nižší cena těchto nůžek, nevýhoda je naopak přítomnost kabelu, který Vás limituje v dosahu práce nebo se Vám může při práci plést.

Akumulátorové

Akumulátor je výhodný v tom, že nepotřebujete mít po ruce zásuvku, takže pokud potřebujete vystřihnout něco na oplechování komína, tak je to lepší varianta. Za tu si samozřejmě připlatíte, protože výrobce si do ceny započte náklady na akumulátor a nabíječku.

Příkon

Příkon se udává ve wattech a má zásadní vliv na to, jakou silou elektrické nůžky na plech stříhají, tedy jaká je jejich řezná kapacita. Samozřejmě platí, že čím vyšší hodnotu příkonu nůžky mají, tím rychleji budete mít hotovo. Zákonitě za ně také zaplatíte více. Jako takový zlatý střed pro domácí kutily v poměru ceny a dostačujícího příkonu se uvádí hodnota 500 W.

Řezná kapacita

Řezná kapacita ukazuje to, s jak hrubým plechem si Vámi vybrané nůžky dokážou poradit. Výrobci většinou uvádějí pevnost materiálu a jeho maximální tloušťku, se kterou si vybrané nůžky poradí. Podle toho, jaké materiály používáte, tedy můžete vybrat nůžky s vhodnou řeznou kapacitou.

Výrobci

Výrobců nůžek na plech je celá řada, někteří z nich mají v nabídce jak mechanické, tak elektrické. To je například případ značky Extol. Známý výrobce nůžek, kleští a podobného nářadí je Knipex, Stanley, Bahco, Rostex a dalo by se hodně pokračovat.

Elektrické nůžky na plech můžete hledat u výrobců ostatního elektrického nářadí. Asi nerozšíření značka je Makita, která sází na věhlas japonské kvality. Podobný zvuk ve světě mají i produkty značky Bosch.

Ceny

Cena nůžek na plech se podobně jako u jiných artiklů pohybuje v několika cenových relacích. Abychom to zjednodušili, tak jsme je rozdělili do několika kategorií.

Od 200 do 700 Kč se dají pořídit mechanické nůžky na plech. Ty nejlevnější a nejobyčejnější pořídíte i za cenu kolem 200 Kč. Bytelnější a kvalitnější kousky se pohybují v horní části intervalu, tedy mezi 500 až 700 Kč.

Pokud zůstaneme u ručních nůžek, tak se dají pořídit i dražší, které jsou většinou něčím zvláštní. Například nůžky s prodlouženou násadou mohou stát i kolem 1000 Kč.

2500–5000 Kč je cenová hladina nejlevnějších elektrických nůžek na plech. Za tuto cenu pořídíte rovněž ruční pákové nůžky. Pokud se budeme věnovat především elektrickým nůžkám, tak za tuto cenu pořídíte především zařízení s nižší řeznou kapacitou. Tyto nářadí většinou zvládají nerezovou ocel do tloušťky kolem 1,3 mm. Většina nůžek na plech v této cenové kategorii je napájena kabelem ze sítě.

5000–10000 Kč je cenový interval pro náročné kutily nebo pro dílny, kde nůžky na plech mají větší využití. Hlavní rozdíl oproti předchozím typům je vyšší řezná kapacita. Pro srovnání, tyto nůžky zvládnou oproti těm levnějším i 2x tlustější nerezový plát. Navíc jsou často poháněné akumulátorem a mají i indikátory nabití. Pokud nepřepokládáte práci výhradně v dílně, vyplatí se investovat do nůžek v této kategorii.

Více než 10000 Kč je cena, kterou se vyplatí do nůžek na plech investovat především klempířům a dalším profesionálům. Takové nůžky zvládnou už velký kus práce a poradí si s nerezem tlustším než 3 mm. Samozřejmě i nůžky na plech mají různé speciální provedení, které mohou dosahovat těchto vyšších cen. Pro běžného uživatele není nutné se touto skupinou zabývat.

Otázky a odpovědi

Lze plech stříhat i pomocí jiného zařízení?

K některým vrtačkám je možné zakoupit speciální nástavce, s jejichž pomocí můžete stříhat nejen plech, ale i jiné materiály. Použít je můžete na stříhání plastu, polykarbonátu, mědi, hliníku, kartonu a dalších materiálů. Nástavce mohou stříhat plech s tloušťkou až 1,8 mm.

Jak široký plech je možné stříhat s ručními nůžkami?

Pomocí ručních nůžek ustříhnete plech s tloušťkou do 1,2 mm. Pákové si poradí s tloušťkou až 3 mm. Elektrické nůžky mohou stříhat plech s tloušťkou 2,5 mm. Ke stříhání můžete použít i prostřihovačku, která je ideální na tvarové plechy a zvládne tloušťku 1,6 mm.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Ruční
Elektrické
Akumulátorové
Jednoduché
Image
Produkt
EXTOL Premium 48100
MAKITA JS1000
Bosch GSC 12V- 13 0.601.926.105
ROSTEX 2324
Cena ca. 200 CZK ca. 6 800 CZK ca. 7 100 CZK ca. 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.