Kojenecké plavky

Speciální plavky pro malé děti.

ca. 400 CZK
ca. 200 CZK
ca. 300 CZK
ca. 400 CZK
ca. 200 CZK

Jak vybrat kojenecké plavky

 • Kojenecké plavky jsou speciální plavky, které jsou určeny pro plavání kojenců a batolat.
 • Bývají vyrobeny z měkkých, pružných a pohodlných materiálů, které zabraňují propouštění vody. Tím je dítěti zajištěno pohodlí a maminky se při koupání s malými dětmi v bazénu nemusí bát případné nepříjemné nehodě.
 • Díky pasu a nohavičkám se speciálními těsnícími lemy máte záruku, že vše zůstane uvnitř plavek.

Typy plavek

Plenkové plavky určené kojencům mají podobné vlastnosti jako plenky. Jejich úkolem je zabránit případnému znečištění vody.

Jednorázové plavky

V minulosti byly jednorázové plavky jako jediné určené pro pobyt kojence ve vodě. Jsou dostupné i dnes, ale postupně je vytlačují jiné typy.

UV ochrana UPF50+
SplashAbout Nové Plavky Happy Nappy Zvířátka modrá
 • Nevýhodou jednorázových plavek je především neblahý dopad na ekologii.
 • Jednorázové plavky mají elastické boky pro pohodlné oblékání, kolem nožek jsou speciální gumičky, které nepropustí tekutinu.
 • Mají také vysoký pas, který zabraňuje protečení vody svrchu a díky speciální absorpční vložce nedochází ke zvětšování jejich objemu.
 • Jednorázové plenkové plavky se díky svému provedení snadno oblékají za mokra i sucha, protože ve vodě nenasáknou.
 • Boky se pro snadné svlékání dají roztrhnout a plenku poté zahodíte.
 • Jednorázové plavky nejsou určené k opakovanému použití.
 • Jsou stejně jako jednorázové plenky dodávány v různých velikostech. Každá velikost má v balení odlišný počet plavek.

Plavky vyrábí Pampers, Huggies a cena se pohybuje v závislosti na velikosti a počtu kusů v balení okolo 200 Kč.

Rostoucí
Bobánek Rostoucí plavky pro miminka Chameleoni

Opakovaně použitelné plenkové plavky

Jsou k dostání ve velikostech, které jsou vhodné již pro novorozené děti. Zapínání je řešeno pomocí patentek, což je výhodné v tom, že plavky umožňují nastavit přesnou velikost, kterou dítě potřebuje. Materiál je uzpůsoben potřebám dětí a velmi snadno se udržuje.

Koupací kalhotky

Koupací kalhotky mají vnitřní vodotěsnou vrstvu, nebo vnitřní skrytou PUL vrstvu, která, která nepropouští pevnou hmotu. Kalhotky zadržují pouze stolici. Některé typy jsou vybaveny nepromokavou podšívkou, která brání prosakování případné nečistoty skrz materiál. Pás lze stáhnout šňůrkou.

 • Lze je zakoupit v několika velikostech.
 • Jiné typy umožňují zapínání pomocí patentek, kdy při svlékání mokrých plavek cvoček rozepnete a jednoduše plavky stáhnete.
 • V nabídce jsou také plavky vybavené technologií, díky které vnitřní materiál skutečně odvádí nečistoty z dosahu pokožky dítěte.
 • Většina výrobců používá materiál, který vlhkost nasákne a ta poté zůstává na vnitřní straně plavek a tedy v kontaktu s pokožkou. To může vést k opruzeninám.
Vnitřní vodotěsná vrstva
Bambino Mio Kojenecké plavky Whale wharf
 • Patentovaný materiál Lässig odvede nečistoty mimo vnitřní stranu plavek a ty pak nezůstávají v kontaktu s pokožkou dítěte.

Mezi značky patří T-TOMI, Bambino Mio, Swim Baby, Planet wise, Bobánek a mnoho dalších. Cena těchto výrobků se pohybuje v rozmezí 250 – 400 Kč.

Neoprénové plavky

Plenkové plavky, které jsou vhodné pro koupání v přírodě nebo u moře, jsou vyrobené z neoprénu. Ten děti chrání před chladem i sluníčkem, mohou mít ochranný faktor až 50+. Do neoprénových plavek není nutné dávat žádnou jinou plenku, jsou funkční i bez ní.

Neoprénové
Splash About New Happy Nappy Vintage Moby
 • Neoprén propustí pouze moč, nikoliv však stolici a tak nebude docházek k nežádoucímu efektu, kdy plenka nasákne, ztěžkne a znesnadní dětem pohyb.
 • Jsou vyrobeny z 1 mm pružného, elastického neooprénu s měkkým přiléhavým střihem a širokým pružným páskem, který udrží všechny nečistoty uvnitř.
 • Široké lemy pevně obepínají nožky i bříško, ale nezařezávají se do kůže.
 • Plavkám nepoškodí chlór ani slaná mořská voda.
 • Jejich velkou výhodou je zejména to, že jsou pratelné, stačí je přeprat ručně, budou tedy sloužit, dokud z nich dítě nevyroste.

Plavky mají krásný design, vybírat můžete z mnoha různých vzorů a barev a jsou vyráběny v několika velikostech, které se mohou u jednotlivých výrobců trochu odlišovat. Některé značky nenabízejí velikosti plavek pro nejmenší děti a začínají až věkem 6 měsíců, tedy velikostí M.

Jednovelikostní
Kikko Jednovelikostní kojenecké plavky Summer Meadow
 • XS Novorozenec 3 – 4 kg S 0 – 4 měsíce 3 – 6 kg
 • M 3 – 8 měsíců 6 – 11 kg
 • L 6 – 14 měsíců 10 – 15 kg
 • XL 12 – 24 měsíců 13 – 18 kg
 • XXL batole 16+ kg

Další možností je pak neoprénové body, které udrží miminko v teple. Body se zapíná na zádech pomocí suchého zipu. Ani v tomto případě není nutná žádná další plenka.

Neoprénové plenkové plavky nabízí značka SplashAbout, Happy Nappy, Malý plavec, NeoNappies a další. Cena těchto plavek se pohybuje v rozmezí 200 – 400 Kč.

Typ Výhody Nevýhody
Jednorázové plavky nízká cena ekologický dopad
  snadné oblékání nelze je používat opakovaně
  nenasákavé  
  k dostání v různých velikostech  
Opakovaně použitelné k dostání v mnoha velikostech vyšší cena
  umožňují nastavit velikost  
  snadno se udržují  
Koupací kalhotky vnitřní vodotěsná vrstva vyšší cena
  zapínání patentkami  
Neoprénové plavky chrání před chladem i sluníčkem vyšší cena
  vhodné i do moře  
  různé velikosti  

Víte, že…?

Kurzy zaměřené na plavání kojenců jsou pro dítě i matku velmi prospěšné. Při plavání je podporován psychomotorický vývoj, koordinace i hrubá motorika.

Otázky a odpovědi

Jak se plavky perou?

Jednotlivé materiály vyžadují jiný typ praní a sušení. Některé plavky je možné prát v pračce a sušit v sušičce. Jiné typy umožňují praní v pračce pouze bez použití aviváže. K sušení pak není možné použít sušičku. Plavky vyrobené z polyamidu a elastenu je pak nutné prát pouze ručně. To jakou údržbu vámi zvolené plavky vyžadují, je uvedeno v návodu od výrobce.

Jaké plavky lze používat v moři?

K moři můžete vzít prakticky jakékoliv plavky. Všechny plavky poskytnou potřebnou ochranu. Některé materiály však mohou mít v důsledku kontaktu se slanou vodou nižší životnost. Vhodné je tak přihlédnout k doporučení výrobce.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
UV ochrana UPF50+
Rostoucí
Vnitřní vodotěsná vrstva
Neoprénové
Jednovelikostní
Image
Produkt
SplashAbout Nové Plavky Happy Nappy Zvířátka modrá
Bobánek Rostoucí plavky pro miminka Chameleoni
Bambino Mio Kojenecké plavky Whale wharf
Splash About New Happy Nappy Vintage Moby
Kikko Jednovelikostní kojenecké plavky Summer Meadow
Značka
SPLASH ABOUT
Bobánek
Bambino Mio
SPLASH ABOUT
Kikko
Cena ca. 400 CZK ca. 200 CZK ca. 300 CZK ca. 400 CZK ca. 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.