Outdoorová kamera

Jdi do toho po hlavě!

ca. 1 300 CZK
ca. 9 000 CZK
ca. 4 000 CZK
ca. 2 200 CZK
ca. 6 000 CZK
ca. 5 000 CZK

Jak vybrat outdoorovou kameru

  • Pokud chcete během cest pořizovat videa ve vysoké kvalitě a nemuseli jste sebou nosit velkou kameru, byly vyvinuty outdoorové kamery, někdy také známé jako GoPro nebo akční kamery.
  • Konstrukci outdoorové kamery tvoří malý kvádr s objektivem. Objektiv může být umístěn na užší straně nebo na té širší.
  • Outdoorová kamera je předurčena k tomu, aby překonávala nejrůznější nástrahy v podobě otřesů, pádů, špatných povětrnostních podmínek a dalších vnějších vlivů.
  • Rozlišení, jinými slovy jak ostré jsou hrany a detaily natočeného obrazu, je velice důležité a mnoho lidí právě podle něj vybírá kameru.

Konstrukce kamery

Konstrukci outdoorové kamery tvoří malý kvádr s objektivem. Objektiv může být umístěn na užší straně nebo na té širší. Každé provedení se hodí pro jiné aktivity.

Víte, že…?

Co se týče použití v autě, tak je na místě opatrnost. U nás jsou kamery povoleny, ale je nutné pravidelně mazat jejich obsah. Například v Rakousku jsou úplně zakázány. Jak vidno, není jednotná legislativa v celé EU, takže si před cestou do zahraničí zjistěte místní pravidla pro kamery do auta.

Do každé rodiny
Niceboy VEGA 5 fun

Objektiv na široké straně je nejčastěji využit pro kamery do auta za čelní sklo nebo na čelo přilby na kolo, lyže nebo horolezectví.

Objektiv na úzké straně je výhodný k upevnění na bok přileb, na zápěstí a také jsou pohodlnější pro chycení do dlaně.

Ideální je vybrat si kameru, která bude kopírovat tvar tělesa, na které je upevněna a nebude nikde čouhat, takže je menší šance na poškození.

Množství funkcí
GoPro HERO7 Black Edition

S konstrukcí kamery souvisí také velikost a váha. U obou parametrů platí, čím méně, tím lépe. Zejména u zařízení, které si upevníte někam na tělo nebo na helmu, tam se každý gram dolů počítá. A čím jsou menší rozměry, tím je kamera skladnější, v autě zabírá méně místa ve výhledu a je menší šance, že s ní někde zavadíte.

Pouzdro a odolnost

Outdoorová kamera je předurčena k tomu, aby překonávala nejrůznější nástrahy v podobě otřesů, pádů, špatných povětrnostních podmínek a dalších vnějších vlivů. Proto se očekává, že tento typ kamer už je konstruován jako dosti odolný produkt a výrobci často uvádějí stupeň odolnosti vůči prachu, vodě apod.

Vy se na tyto parametry zaměřte a chtějte kameru, která bude vodotěsná, bude schopná pracovat jak v minusových teplotách, tak na přímém slunci.

Na dovolenou k moři
LAMAX W9

Pokud víte, že budete kameru vystavovat opravdu extrémním podmínkám, například hloubkovému potápění, tak si můžete pořídit dodatečné pouzdro. To má výhodu v tom, že kamera je ještě více chráněná, na druhé straně nevýhoda spočívá v dodatečné hmotnosti a zhoršenému zaznamenávání zvuku, protože si překryjete mikrofon. Na druhé straně, podstatný je obraz a výdrž kamery, nikoliv zvuk, protože pokud natočíte akční sportovní video, tak ho nejčastěji podkreslíte hudbou.

Kdybychom to měli shrnout, tak odolnost je u kamer do terénu a akce jednou z klíčových vlastností. Určitě nic nepokazíte tím, když si zjistíte, co vše by měla kamera, která Vám je sympatická snést. Zároveň se neváhejte podívat na zkušenosti druhých, kteří Vám na různých recenzích nejlépe potvrdí, co vše daná kamera ustála a kde už jsou její limity.

Kvalita nahrávání

Kvalita obrazu. To je možná první parametr, na který se budete při výběru dívat, nebo který Vám prodejce u každé kamery zmíní. Podívejme se teď na dílčí parametry, které v souhrnu tvoří kvalitu obrazu.

Miniaturní
Canon IVY REC

Rozlišení

Rozlišení, jinými slovy jak ostré jsou hrany a detaily natočeného obrazu, je velice důležité a mnoho lidí právě podle něj vybírá kameru. Pokud nebudete kupovat kameru z bazaru, tak se v dnešní době nesetkáte s jiným než HD rozlišení. Přehled HD rozlišení v poměru stran obrazu 16:9 ukazuje tato tabulka:

Název rozlišení Poměr stran
720×1280 HD
1080×1920 Full HD
2160×3840 4K Ultra HD
4320×7680 8K Ultra HD

Když budete vybírat outdoorovou, tak platí čím vyšší rozlišení, tím lepší a dražší. Je nutné také zmínit to, že koupě kamery se skvělým rozlišením a schopností zachytit krásné detaily může přijít vniveč, pokud budete pořízené záběry promítat na nekvalitním zařízení. Investice do 8K je tedy ve většině případů zbytečná

Datový tok

S kvalitou obrazu rovněž souvisí datový tok, jehož hodnota značí rychlost ukládání dat (detailů záběru) do kamery. Zjednodušeně, jak moc toho kamera zvládne za vteřinu zaznamenat. Hodnota datového toku je běžně kolem 20 MB/s, což je takový standard u HD kamer a tato hodnota by s rozlišením měla růst. Jestli Vám někdo nabízí kameru s obrovským rozlišením a nízkou hodnotou datového toku, tak je někde zádrhel. Kamera ve finále nepoznamená všechny detaily a kvalita obrazu bude nízká a Vaše zklamání vysoké.

Stabilizátor obrazu
DJI Osmo Pocket

Úhel záběru

Kolik se toho vejde na jeden záběr, je výsledkem hodnoty úhel záběru. Tato hodnota se udává ve stupních a její výběr závisí především na využití kamery. Jestli plánujete koupit kameru do auta, tak se vyplatí co nejvyšší úhel záběru, abyste zachytili i dění po stranách auta, protože u těchto kamer snesete i zhoršenou kvalitu záznamu. Tady je dobré sáhnout po kameře se s úhlem záběru až 180°.

U kamery pro volnočasové aktivity by Vám mělo stačit 160 až 170°, protože vyšší hodnoty mohou působit efekt tzv. rybího oka a obraz bude působit vypoukle. Nižší hodnoty zase zorné pole hodně sníží a tak Vám můžou uniknout zajímavé momenty.

Stabilizace

Kupujete outdoorovou kameru na kolo, rafting, lyžování a další aktivity, kde s Vámi bude třepat a házet? Potom si najděte kameru s dobrým stabilizátorem obrazu. Pokud to neuděláte, tak výsledek Vašeho natáčení nebude stát za moc. Bude to roztřesené a nic neříkající video.

Široké příslušenství
Kitvision Rush HD100W

Stabilizace naopak obraz udrží přijatelný, i když se Vám bude kamera nepatrně třást. Tato funkce může fungovat digitálně, kde kamera ořezává nežádoucí části záběru, které se do něj dostaly otřesem. Lepší je ovšem mechanická neboli optická stabilizace, ta vyrovnává otřesy pohybem do opačného směru k zachvění kamery.

Snímková frekvence

Tento ukazatel má vliv na plynulost obrazu a bude hlavně zajímat ty, kteří si se svými videi hrají a chtějí je prezentovat velkému počtu lidí. Je to hodně detailní záležitost. Běžnému uživateli bude stačit, pokud tato hodnota nebude nižší než 24 snímků za minutu, což je hodnota používána běžně pro natáčení filmů.

ZOOM

Přiblížení záběru alias ZOOM je funkce, kterou disponují i outdoorové kamery. ZOOM může fungovat digitálně nebo opticky, přičemž digitální varianta je ta, kde se s přiblížením obrazu snižuje jeho kvalita, obraz ztrácí ostrost.

Optický ZOOM zachová kvalitu obrazu i po přiblížení díky optické sestavě. Tato varianta je ovšem výrazně dražší a zvedá cenu kupované kamery. U akčních kamer se investice do přiblížení příliš nevyplatí, protože když máte kameru připevněnou na helmě, čelním skle nebo řídítkách, tak budete jen těžko manipulovat s přiblížením záběru.

Ovládání

Ovládání u outdoorových kamer spadá mezi nejpodstatnější parametry. Pokud je ovládání kamery provedeno dobře, tak si to moc neuvědomíte. Ale když je vymyšleno špatně, tak to poznáte hned a užívání kamery Vás po chvíli omrzí.

Aby se to nestalo, tak hledejte jednoduchost. Ideální je několik tlačítek pro zapnutí a vypnutí záznamu a někde bokem vstup do menu pro nastavení kamery. Více toho nepotřebujete, protože outdoorové kamery nemají moc funkcí, které byste museli nastavovat. Jejich plusy jsou jinde než v zábavných funkcích, které má například fotoaparát v mobilu.

Ovládání tlačítky jsme už zmínili a obecně vzato je to nejoblíbenější způsob ovládání, protože tlačítka po chvíli najdete na kameře i po slepu, takže ji nemusíte sundávat například z helmy. Tlačítka se také dají mačkat pod vodou.

Dálkové ovládání je upgrade předchozí verze kamer s tlačítky. Dálkové ovládání doplňuje ovládání na těle kamery, což je super ve chvíli, kdy máte kameru hlavně na přilbě, takže pro zapnutí záznamu nemusíte zvedat ruce na hlavu, ale zmáčknete čudlík ovládání, které jste si upevnili na zápěstí.

Dotykový displej je výdobytkem nejnovější módy a výrobci jej instalují na všechno možné, ale ne všude je přínosem. Takový případ je i outdoorová kamera. Displej se po slepu ovládá hodně špatně a pokud máte na rukách rukavice, tak je musíte nejčastěji sundat. A když se na displej dostane vlhkost nebo jste rovnou pod vodou, tak jste ze hry.

Hlasové ovládání se jeví také je výborný pokrok, který si výrobce a prodejce nechají náležitě zaplatit. Nedává to ale moc smysl, protože outdoorové kamery patří ven a venku je často hluk, který se násobí tím, že budete svištět na kole, na lyžích nebo na motorce a to jen hodně těžko zapnete nahrávání hlasem.

Doplňující parametry

Jen pár slov k některým parametrům, které můžete při výběru zohlednit, ale nemají tak zásadní vliv na používání kamery a výsledná videa. U těchto parametrů platí jednoduše čím více, tím lépe a jedná se o:

  • výdrž baterie
  • kapacitu úložiště
  • možnosti upevnění kamery
  • možnosti připojení k PC

Výrobci

Na trhu je několik prověřených výrobců, jejichž outdoorové kamery najdete v každém elektru a většinou si vyberete dle svých nároků. Jedná se hlavně o GoPro, Xiaomi, Lamax, Olympus nebo třeba Sencor.

Ceny

O ceně outdoorové kamery rozhoduje hlavně kvalita obrazu, který natáčí. Největší důraz se klade na rozlišení.

Do 2000 Kč určitě pořídíte kameru s HD, možná narazíte i na kameru s Full HD rozlišením, ale přece jen videa nebudou tak kvalitní. O nějakém stabilizátoru obrazu se v této kategorii moc bavit nemůžeme. Stejně tak výbava bude hodně okleštěná, takže si pouzdro a držáky kamery nejspíše dokoupíte sami.

Za 2000 až 5000 Kč byste jako běžný uživatel měl koupit dobrou kameru pro nahrávání svých zážitků. Full HD je v této kategorii standard a najdete i 4K. V horní části intervalu už si můžete začít vybírat z vysokých frekvencí snímků, stabilizátory obrazu a doplňky jako ochranná pouzdro, náhradní baterie, dálkové ovládání a třeba držák na přilbu nebo do auta.

Více než 5000 Kč si zaplatí buďto nadšenci do videa nebo nadšenci pro činnost, kde potřebujete naprosto odolnou kameru. Například potápěči a profesionální sportovci, kteří chtějí své zážitky sdílet s fanoušky.

Otázky a odpovědi

V čem je outdoorová kamera výjimečná?

Milujete cestování, sportování či pobyt v přírodě a chcete si uchovat zážitky pro sebe nebo se o ně podělit s přáteli? V nedávných letech jsme k tomu používali hlavně fotoaparát. Dnes se doba posunula a mnohem pohodlnější než fotit je natáčet videa. Aby Vaše videa měla potřebnou kvalitu a nemuseli jste sebou nosit velkou kameru, tak dobří lidé vyvinuli outdoorové kamery, někdy také známé jako GoPro nebo akční kamery.

Jak vybrat outdoorovou kameru?

Před nákupem se zamyslete nad tím, k čemu budete kameru využívat. Bude to jedno primární využití, takže budete hledat specializované zařízení, nebo celá řada různých příležitostí k využití a tedy spíše oceníte univerzální kameru? Outdoorovou kameru dnes využívají horští turisté, horolezci, cyklisté, lyžaři. Některé typy jsou vhodné k potápění a jiné se používají do auta pro záznam provozu a krytí se v případě nehody.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Do každé rodiny
Množství funkcí
Na dovolenou k moři
Miniaturní
Stabilizátor obrazu
Široké příslušenství
Image
Produkt
Niceboy VEGA 5 fun
GoPro HERO7 Black Edition
LAMAX W9
Canon IVY REC
DJI Osmo Pocket
Kitvision Rush HD100W
Hmotnost
58 g
116 g
134 g
90 g
116 g
358 g
Hloubka
25 mm
28.3 mm
33 mm
105 mm
28.6 mm
Šířka
59 mm
62.3 mm
60 mm
109.2 mm
36.9 mm
Výška
41 mm
44.9 mm
44 mm
110.5 mm
121.9 mm
HDMI výstup
USB
Rozlišení videa
1920 x 1080 px
3840 x 2160 px
3840 x 2160 px
3840 x 2160 px
1920 x 1080 px
Typ podporovaných karet
micro SD/SDHC/SDXC
microSD/SDHC/SDXC
Micro SD
MicroSD/microSDHC
Micro SD
Ne
Typ stabilizátoru
Elektronický
Elektronický EIS
YES
YES
Celkové rozlišení
16 Mpix
12 Mpix
16 Mpix
13 Mpix
12 Mpix
5 Mpix
FULL HD
Cena ca. 1 300 CZK ca. 9 000 CZK ca. 4 000 CZK ca. 2 200 CZK ca. 6 000 CZK ca. 5 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.